بازاریابی و فروش, مدیریت کسب و کار

استیو جابز

استیو جابز

کافیست فقط سری در دنیای تگنولوژی داشته باشید تا استیو جابز را بشناسید. استیو جابز یک مخترع آمریکایی است که می توان گفت صنعت تلفن همراه را متحول کرد. او یک فرد تاثیر گذار در تولید اپل و مک بوک و آی پد بوده است.


کودکی استیو جابز 


استیو جابز در 24 فوریه سال 1955 در سانفرانسیسکو چشم به جهان گشود. نام پدرش عبدالفتاح جندلی بود و اصالتی سوری داشت و مسلمان بود و نام مادرش خوان کارول شبیل بود و اصالتی آلمانی،سوئیسی داشت. زمانی که استیو به دنیا آمد، پدر و مادرش 23 سال سن داشتند و ازدواج نکرده بودند. خانواده مادر استیو، بسیار مذهبی بودند و اجازه نمی دادند دخترشان با یک مسلمان ازدواج کند. در نهایت تصمیم گرفتند که کودک را واگذار کنند.

اما در انتها بل رینهولد جابز و کلارا هاگوبیان، استیو را به فرزند خواندگی پذیرفتند. پدر استیو یک مکانیک ماهر بود و در کارخانه ساخت لیزر کار می کرد و به همین دلیل بود که همیشه استیو را تشویق می کرد تا در گاراژ با وسایل الکترونیکی کار کند. 


دوران تحصیل استیو جابز


استیو جابز دوران دبیرستان را با نمرات عالی به پایان رساند ولی معلمانش همیشه می گفتند او دانش آموزی است که نمی توان چیزی به او یاد داد. اما در انتها استیو به کالجی در شهر پورت لند ایالت اورگن رفت. او همزمان در یک دوره خوشنویسی نیز ثبتنام کرد. او کالج را پس از گذشت یک نیم سال تحصیلی رها کرد، اما کلاس های خوشنویسی را ادامه می داد تا جایی که در آینده می گفت که ایده فونت های اپل را از کلاس های خوشنویسی به دست آوردم.


اسرار زندگی خصوصی استیو


شما فردی را تصور کنید که دانشجوی انصرافی است، گیاهخوار بودایی است و دنیایی از رویاهای دست نیافتنی در سر دارد. او یک فرد قوی و شکست نا پذیر بود. اولین رابطه جدی استیو با خانمی به نام کریس ان برنان بود که حاصل این دوستی یک فرزند به نام لیزا برنان جابز بود. اما آنها با یکدیگر ازدواج نکرده بودند و استیو تا مدتها پدر بودن را انکار می کرد و اما در نهایت دخترش را پذیرفت. استیو جابز در 18 مارس 1991 با لورل پاول ازدواج کرد. و در نهایت حاصل این ازدواج سه فرزند به نام های (رید پاول)(ارین سینا) و (اوه) بود.

مسیر کمال مهدی حسینی نوابغ فروش شیراز سید مهدی حسینی


خلق اَپل


می توان گفت اولین تجربه استیو در کارهای کامپیوتری، کار کردن در شرکت کامپیوتری آتاری بود. در همان جا بود که جابز با استیو وزنیاک آشنا شد و بعدها در اغلب مکان ها جابز از او یاد کرده و او را تحسین می کرد. در سال 1979 وزنیاک اولین کامپیوتر اپل را اختراع می کند. پس از این اختراع جابز، وزنیاک و رونالد وین بر روی کامپیوتر های اپل کار می کردند. 

آن ها کار و فروش خود را از گاراژ پدر جابز شروع کرده و با سرعت به جایگاه مناسبی در بازار کامپیوتر های خانگی برای خود دست پیدا کردند. در سال 1984 جابز اولین مکینتاش را طراحی و راهی بازار کرد. می توان از مکینتاش به عنوان اولین کامپیوتر خانگی یاد کرد که از رابط گرافیکی استفاده می کرد و یک موفقیت بزرگ تجاری برای استیو محسوب می شد. اما پس از نوآوری های استیو، اختلافات زیادی میان او و کارکنان اپل بوجود آمد. وی در سال 1985 از کمپانی اپل استئفا داد و بعدها در مورد این اتفاق می گوید: استئفا دادن از اپل یکی از بهترین اتفاقات زندگیم بود.


تاسیس شرکت نکست


استیو جابز با استئفا از شرکت اپل، حس نوآوری را در خود تقویت کرد. او پس از تاسیس شرکت نکست به موفقیت چندانی دست پیدا نکرد. و اما در سال 1996 شرکت اپل، نکست را به قیمت 429 میلیون دلار خرید. پس از آن استیو شرکتی با نام پیکس آرت تاسیس کرد که باعث شد کمپانی دیزنی با او قرارداد ببندد و انیمیشن های موفق زیادی را تولید کنند و از این راه سود زیادی کسب کنند.

مرگ استیو جابز


بازگشت استیو به اپل


زمانی که رقیب هایی مانند مایکروسافت از اپل جلو زده بودند و کمپانی اپل به سرمایه نیاز داشت، استیو جابز به اپل بازگشت و پست مدیریتی خود را پس گرفت. استیو فقط به دنبال نو آوری بود و در همین راستا، آی پاد را راهی بازار کرد و در مدت زمان کمی بازار را در دست گرفت. در سال 2007 آیفون با موفقیت کامل به بازار آمد. این محصول به گونه ای بود که با سرعت بالا تبدبل شد به پرفروش ترین محصول الکترونیکی جهان؛

جالب است بدانید در سال 2008 آیتیونز با فروش 6 بیلیون دانلود آهنگ و 200 میلیون فروش آی پاد، دومین فروشنده ی موسیقی در آمریکا شناخته شد. جابز از شرکت اپل فقط یک میلیون دلار درآمد کسب کرد اما از کارهای مشترک بین اپل و دیزنی 3/8 بیلیون دلار پول به دست آورد.


مرگ استیو جابز!


استیو با اینکه بیماری جسمی داشت اما همچنان تا سال 2011 سر کار خود ماند و در آگوست همان سال خود را بازنشسته کرد. استیو جابز در 5اکتبر سال 2011 در سن 56 سالگی دار فانی را وداع گفت. همچنان با گذشت سالها، بسیاری از افراد موفق استیو جابز را به عنوان یک الگو می بینند.

 

کلام پایانی

تمامی مطالبی که در مقاله ی ( استیو جابز ) با یکدیگر مرور کردیم، زندگینامه استیو جابز مخترع بزرگ بود. شما می توانید در قسمت دولتمندان آنی ، زندگینامه افراد موفق را مطالعه فرمایید.

جهت خواندن مقاله برایان تریسی اینجا کلیک کنید

  • بی صبرانه منتظر نظر، انتقاد یا  پیشنهاد شما را در بخش دیدگاه هستیم.

 

.

نوشته های مشابه