منابع انسانی

اعضای یک گروه باید شبیه هم باشند یا متفاوت؟

اعضای یک گروه باید شبیه هم باشند یا متفاوت؟

اعضای یک گروه باید شبیه هم باشند یا متفاوت؟ این سوالی است که شاید برای شما هم پیش آمده باشد، اعضای گروه باید شبیه هم باشند و یا با هم متفاوت باشند؟ 

در چه صورت هم افزایی گروه بالا می رود؟ چگونه می توانیم کاری کنیم که یک گروه حداکثر بهره وری را داشته باشد؟ در این مقاله به این سوالات پاسخ خواهیم داد.تناسب فرد با گروه، تفاوتهاي اين نوع تناسب، با تناسب فرد و شغل ، تناسب فرد و سازمان بيان مي شود و سپس تناسب فرد و گروه از دو بعد فرهنگي و شخصيتي موردبررسي قرار مي‌گيرد.

تناسب فرد و گروه
تناسب فرد و گروه به معناي تناسب بين فرد تازه استخدام شده و گروه کاري (جانسون، ووربل، 2001)، تشابه شخصيتي اعضاي گروه يا دارا بودن مهارتهاي بين فردي موثر براي همکاري و ارتباطات موثر با ساير اعضاي گروه وجود داشته باشد به نجوی که فرد جدید بتواند با افراد گروه خود را تطبیق دهد و خود را با آنها همراه کند.تا اثربخشی یا هم افزایی گروه بالا برود.

 

اگر مایلید از مشاوره منابع انسانی  استفاده کنید، همین الان کلمه مشاوره را به شماره 09170808088 ارسال کنید.

تناسب جايگزين در هنگامي که فرد تازه استخدام شده صفاتي مشابه با ساير اعضاي گروه دارد رخ مي دهد. براي ايجاد تعاملات بين فردي اثر بخش در اعضاي گروه مهم است که آنها در اعتقادها و ارزشهاي معيني سهيم باشند. در اين حالت، اين ارزشها و باورها هنجارهاي حياتي گروه را مي‌سازند. تحقيقات نشان مي دهند کساني که هنجارهاي گروهي را مي پذيرند احتمالاً نگرشهاي کاري مثبت تري نسبت به کساني که هنجارهاي گروهي راقبول نکنند نشان مي دهند.

تناسب مکمل هنگامي رخ مي دهد که فرد تازه استخدام شده صفات يا ويژگيهاي متمايزي دارد که ويژگيهاي ساير اعضاي گروه را کامل کرده يا از آن حمايت مي‌کند. از آنجايي که کليه اعضاي گروه برخي قوتها و کمبودهاي شخصي دارند، هنگامي که کمبودهاي يک عضو تيم با قوتهاي ساير اعضا کامل شود، عملکرد گروه بهبود مي يابد. اين نوع تناسب بيشتر با تواناييهاي افراد جهت کمک به پوياييهاي گروهي سروکار دارد تا کمک به جنبه هاي فني شغل.

تفاوتها
تناسب فرد و گروه ، فرد و سازمان ، فرد و شغل متمايز است. اگر چه هر سه نوع اين تناسبها احتمالاً بر روي انگيزش کارکنان و اثر بخش سازمان اثر مي گذارند، هر کدام به شيوه اي متفاوت عمل مي کنند.

تناسب فرد و شغل:
طبق تعريفي تناسب فرد و شغل  برای این که فرد بتواند در شغل و کارش موفق شود و بهره وری او بالا رود باید تناسب و هماهنگی بین شخصیت او و نیازهای شغلی وجود داشته باشد 

تناسب فرد و گروه:
تناسب فرد و گروه باعث افزایش همکاری و بالا رفتن روحیه کار تیمی می شود

تناسب فرد و سازمان:
تناسب فرد و سازمان میان کارمند انتخاب شده و فرهنگ سازمانی باید ارتباط و هماهنگی وجود داشته باشد در غیر این صورت با کارمندان به مشکل بر خواهید خورد.تناسب فرد- سازمان در هنگامي که افراد در اين ارزشها مشترک باشند ايجاد مي‌شود. 

به طور ايده آل، هر سه نوع تناسب مهم هستند. سازمان بايد تلاش کند تا بر هر سه نوع تناسب با در نظر گرفتن اينکه هر کدام چقدر بر انگيزش کارکنان واثر بخشي سازماني اثر مي گذارند تأکيد کند. (جانسون ووربل،2001)

فکر می کنید تا به امروز چقدر تناسب های استخدامی های جدید با ارزش و فرهنگ سازمانی و تناسب گروه های سازمانی را رعایت کرده اید؟

 

در مورد تناسب فرهنگي اعضاي تيم مي توان گفت، وجود اين نوع تناسب ميان اعضاي يک تيم مي تواند منجر به کارايي شود و از تعارض و ناهماهنگي هاي حاصل از تفاوتهاي فرهنگي جلوگيري کند.

شباهت ميان ارزشها، شخصيت و اهداف و دارا بودن مهارتهاي بين فردي ميان اعضاي گروه براي همکاري و ارتباطات با ساير اعضاي گروه ضروري است. مسلما افراد با ارزشها و نگرشهاي مشابه تمايل بيشتري به کار با يکديگر دارند. اما چنانچه اعضاي تيم‌هاي کاري ارزشهاي گوناگوني داشته باشند، تنها ازطريق يک مديريت فرهنگي بسيار قوي مي توان گروهي يکپارچه ايجاد کرد که اين امر خود بسيار زمان‌بر است. بنابراين وظيفه مديريت منابع انساني است که از همان ابتدا در امر انتخاب پرسنل عامل تناسب فرهنگي را مدنظر قرار دهد.
در مورد تناسب شخصيتي اعضاي گروه مي توان گفت، اين تناسب به معناي عين هم بودن نيست. بلکه منظور سازگاري شخصيت کارکنان با يکديگر است. البته بايد خاطرنشان کرد که گاهي اوقات افراد صفات يا ويژگيهاي متمايزي دارند که ويژگيهاي ساير اعضاي گروه را کامل کرده يا از آن حمايت مي کند. از آنجايي که کليه اعضاي گروه برخي قوتها و کمبودهاي شخصي دارند، هنگامي که کمبودهاي يک عضو تيم با قوتهاي ساير اعضا کامل شود عملکرد گروه افزايش مي‌يابد که اين همان تناسب مکمل مي باشد.

 

یک مدیر منابع انسانی کاربلد می تواند به شما کمک کند که شایسته ترین افراد را در بهترین جایگاه خود قرار دهید تا بیشترین بهره وری را در سازمان شما ایجاد کنند.

اگر مایلید از مشاوره منابع انسانی  استفاده کنید، همین الان کلمه مشاوره را به شماره 09170808088 ارسال کنید.

 

اگر مایلید اصول مدیریت کسب و کار را حرفه ای و کاربردی بیاموزید کلیک کنید

دوره بیزینس کوچینگ

 

اگر مایلید در زمینه دوره بیزینس کوچینگ مشاوره تخصصی دریافت کنید کلمه دوره بیزینس کوچینگ را به 09170808088 ارسال کنید

 

کلاب هاوس مهدی حسینی

به Clubhouse مهدی حسینی بپیوندید

 

در این مقاله اعضای یک گروه باید شبیه هم باشند یا متفاوت را توضیح دادیم .اگر مایلید از مشاوره مهدی حسینی استفاده کنید کلیک کنید.

اگر مایلید در زمینه فروش و بازاریابی ، مدیریت کسب و کار ، منابع انسانی ، برندینگ، مشاوره تخصصی دریافت کنید کلمه مشاوره را به شماره 09170808088 پیامک کنید.

 

برای دریافت جدیدترین مقالات و اخبار ایمیل خود را وارد کنید

[mc4wp_form id=”6908″]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *