مدیریت کسب و کار

برندینگ چیست؟ انواع برندسازی کدام است؟

انواع برندسازی

برندینگ چیست؟، مدیریت برندینگ چیست؟، انواع برندسازی کدام است؟ ، برندینگ یعنی چه؟ برند بنابه تعریف انجمن جهانی بازاریابان آمریکا عبارت است از نام ، نشان،عبارت، طرح یا ترکیبی از اینها که موجب شناسانده شدن کالاها و خدمات یک شرکت در اذهان عموم و متمایز شدن آنها از کالاها و خدمات مشابه می گردد. در این مقاله انواع برندسازی را برای شما شرح خواهیم داد. برای بهتر دیده شدن، فروش بیشتر، محبوب شدن و پیداکردن کار مناسب باید به دنبال برندینگ و برندسازی باشید، در این مقاله روش های برندسازی یا روش های برندینگ را هم برای شما خواهیم گفت.

 

 • هدف از برندسازی چیست؟

1- ایجاد پیام واضح در ذهن مشتری
2- تایید اعتبار و محصولات شما نزد مشتری
3- ارتباط با مخاطبان شما از طریق محصولات و خدمات
4- تحریک افراد برای خرید
5- ایجاد کاربران و مشتریان وفادار

 

 • انواع برند و برندینگ

 • به نظر شما برندینگ یعنی چه؟ انواع برندسازی کدام است؟
 • برندینگ چیست؟ ،انواع برندسازی کدام است؟، برندسازی روش های مختلفی دارد یکی از متداول ترین و واضح ترین آن به صورت زیر تعریف شده است:
 • برندینگ کالا (product branding)

در این نوع برندینگ یک کالا با توجه به منطقه، بازار هدف و ویژگی های مخاطبین برند می شود. این پروسه چه برای شرکت های تولیدی و چه برای شرکت های بازرگانی که وارد کننده یک محصول هستند، می تواند یکی از مهمترین راه های موفقیت محصول و جذب مخاطبین هدف آن محصول باشد. برندینگ می تواند در ذهن مخاطب چنان تاثیر شگرفی بگذارد که مشتریان از میان انبوه کالاهای مشابه، بدون هیچ مکثی کالای شما را انتخاب کنند.

 • برندینگ خدمات (service branding)

بسیاری از کسب و کارهای موجود، با یا بدون ارائه کالا، خدمات خاصی را به مشتریان خود ارائه می کنند. برندینگ شیوه ای بسیار اثرگذار برای این شرکت هاست تا مشتریان آنها هر زمان که به خدمات مشابه آنها احتیاج دارند بی درنگ به سراغشان بیایند و برای انتخاب آنها از میان رقبایشان دلایل قاطعی داشته باشند.

این روش مشابه برندینگ کالا است اما برای خدمات.

 • برند اخلاقی (Ethical Brand)

1- نحوه کارکرد برند در زمان استفاده را تشریح و تعهدات آن در ارتباط با امنیت شغلی، مسئولیت اجتماعی شرکت و …. مشخص می‌سازد.
2- نشان‌دهنده سطح کیفی پاسخگویی برند در قبال انتخاب مشتری است.

به طور کلی مسئولیت اجتماعی و نحوه پاسخگویی به مشتریان را نشان می دهد.

 • برندینگ شرکتی (company branding)

یکی از انواع برندسازی برندینگ شرکتی است به منظور این که شرکت بتواند در مقابل رقبا متمایز عمل کند نیاز به برندسازی شرکتی دارد.

 • برند موسسه غیرانتفاعی (Non Profit Brand)

ایجاد برند قدرتمند در این حوزه موجب جلب‌توجه بیشتر سرمایه‌گذاران و خیرین می‌گردد.

 • برند عمومی (Public Brand)

این نوع برند تحت یک فرایند برندسازی به نام برندینگ دولت Government Branding ایجاد و توسعه یافته است.

یک برند ساخته نمی‌شود مگر آنکه حق انتخاب مصرف‌کننده و یک مدل رقابت، در آن وجود نداشته باشد. در این فرایند از متدولوژی و قوانین برندینگ در جهت ایجاد اعتماد و اعتبار برای یک دولت استفاده می‌شود. 

 • برندینگ شخصی (personal branding)

یرندینگ چیست؟ یکی از انواع برندینگ که بسیار مهم است برندینگ شخصی است، پرسنال برندینگ یکی دیگر از انواع برندینگ مستقیما درباره شماست. این که چه کسی هستید و به چه ویژگی هایی شهره اید. برای راه یافتن به میان گروه های مورد نظرتان، کسب جایگاه و عنوان شغلی مطلوبتان، به دست آوردن شهرت و محبوبیت مورد نیازتان و هر آنچه که شما را از سایرین برجسته می سازد، کافی ست ویژگی های مثبت و مورد پذیرش خود را بشناسید و روی آنها تاکید کنید.

 • برند فعال یا عمل‌گرا (Activist Brand)

آن را برند هدف نیز می‌نامند. این برند مترادف با علت یا هدف انجام یک فعالیت است که ذهن مصرف‌کنندگان نیز به همین صورت تداعی می‌گردند.

برای مثال : برند BodyShop تولیدکننده لوازم‌آرایشی (حضور در 60 کشور جهان) با موضع ضد خشونت علیه حیوانات به برندی فعال در حوزه حقوق حیوانات تبدیل‌شده است. همچنین برند Benetton که بر مد تمرکز دارد با مواضع خویش در خصوص تعصب و مشکلات جهانی، بسیار مشهور شده است.

 • برند افراد مشهور و ستاره (Celebrity Brand)

تلاش افراد مشهور بر آن است تا موفقیت‌های شغلی، خصوصیات فیزیکی و ظاهری، شایعات و رسوایی‌ها پیرامون کارنامه کاری خویش را از طریق تولید محتوا در شبکه‌های اجتماعی در اختیار علاقه‌مندان خویش قرار داده تا بر تعداد دنبال کنندگان خود بی افزایند. 

 • برند کارفرما (Employer Brand)

توانمندی یک شرکت در خصوص جذب نیروی انسانی باکیفیت در بازار رقابتی، ناشی از برند کارفرما است و برابر باارزش پیشنهادی به کارکنان است. اگر برند کارفرما از قدرت بالایی برخورد باشد، قدرت چانه‌زنی داوطلب در خصوص حقوق دریافتی کاهش می یابد مانند گوگل 

 • برند جهانی (Global Brand)

این‌گونه برندها به‌ راحتی شناخته و به‌ صورت گسترده‌ای پخش‌شده‌اند. مدل تجاری آن‌ها بر اساس شناخت، دسترسی آسان و پایداری است.و در سراسر دنیا این برندها شناخته شده و مطرح هستند.

 • برند ملی (Nation Brand)

از آنجایی که برند مکان مربوط به نواحی خاصی مانند شهر یا روستا و … می شود ، برند ملی و قومی هم همانطور که از نامش پیداست ، برای معرفی و ایجاد دیدگاه و شهرت در زمینه ای خاص برای کشورها است. مثلا ژاپن را به سخت کوشی و آلمان را به نظم می شناسند.

 

اگر مایلید در زمینه دوره برندسازی مشاوره تخصصی دریافت کنید کلمه مشاوره برندینگ را به 09170808088 ارسال کنید

 

برندینگ به زبان ساده

مراحل برندسازی

در این مقاله به شما گفتیم برندینگ چیست و برندسازی چه اهمیتی دارد، حال می خواهیم روش های برندسازی  و مدیریت برندینگ را برای شما شرح دهیم اگر می خواهید بدانید راه های برندسازی کدامند و روش های مدیریت برندینگ را بیاموزید با ما همراه باشید، دانستن این 7 نکته برای برندسازی ضروری است .

 • قابل اعتماد بودن: 

داشتن تبلیغات درست و به دور از ریاکاری باعث جلب اعتماد در بازار هدف می‌شود. یعنی صداقت داشته باشید تا مخاطبان به شما اعتماد کنند و هویت کسب و کارتان حفظ شود.

 • خلاق بودن:

در واقع برای موفق شدن با خلاقیت خود در طراحی برند تجاری، محصولات و حتی نوع بسته‌بندی محصول باید به رقبا نشان دهید که علامت تجاری شما منحصر به فرد است.

 • حل‌کننده مشکلات باشید:

 همیشه باید این موضوع را به یاد داشته باشید که بازار هدف بیشتر به دنبال رفع مشکلات است تا محصول جدید. پس باید در ارائه محصول یا خدمات به نحوی عمل کنید که محصول جدید شما بتواند مشکلی را حل نماید. در واقع اگر محصول شما بتواند مشکل عمده‌ای را حل کند در ذهن مخاطبان به راحتی ثبت می‌شود.

 • برای مشتریان جذاب باشید:

بهترین روش برای متقاعد کردن مشتری از طریق احساسات است. با داشتن نام تجاری روشن و ایجاد احساسات مخاطب نسبت به نام تجاری، می‌توانیم فعالیت برندینگ موفقی داشته باشیم.

 • عمل به تعهدات: 

تنها چیزی که ارزش نام تجاری شما را حفظ می‌کند عمل به تعهد‌ها و ضمانت‌هایی است که به مشتری می‌دهید، طبیعی است که این ضمانت‌ها باید کاملا با برند تجاری و هدف شما منطبق باشد.

 • قرار نیست همه چیز باشید: 

این موضوع  روشن است که شما نمی‌توانید تمام خدمات را به مشتریان خود ارائه دهید، بهتر است همیشه بر روی نقاط قوت شرکت خود تمرکز کنید و سعی کنید همواره نقاط قوت خود را تقویت کنید.

 • حضور همیشگی: 

حضور همیشگی به معنای مدیریت برندینگ شما است، حرکتی آهسته و پیوسته برای برندینگ داشته باشید و سعی کنید همیشه در کنار مشتری و مخاطب حضور داشته باشید و از صحنه رقابت خارج نشوید.

 

 

اگر مایلید از مشاوره کسب و کار  استفاده کنید، همین الان کلمه مشاوره را به شماره 09170808088 ارسال کنید.

 

اگر مایلید در زمینه  برندسازی مشاوره تخصصی دریافت کنید کلمه مشاوره برندینگ را به 09170808088 ارسال کنید

به Clubhouse مهدی حسینی بپیوندید

 

برای دریافت جدیدترین مقالات و اخبار ایمیل خود را وارد کنید

[mc4wp_form id=”6908″]

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *