بازاریابی و فروش

بازاریابی دهان به دهان چیست؟

بازاریابی دهان به دهان چیست؟

مطمئنا برای شما هم پیش آمده است که محصول یا خدماتی را خریداری کنید و به دوستان و نزدیکان خود هم پیشنهاد دهید. این نوع پیشنهاد ها همان بازاریابی دهان به دهان می باشد که یکی از موثر ترین روش های بازاریابی است. در ادامه به صورت تخصصی به مبحث بازاریابی دهان به دهان می پردازیم.
 
کتاب بازاریابی دهان به دهان

بازاریابی دهان به دهان چیست؟

 

🔴 منظور از بازاریابی دهان به دهان چیست؟ 🔴


همانطور که از نام این سبک از بازاریابی مشخص است، این سیک از بازاریابی به مورد هایی گفته می شود که فرد به صورت کلامی، محصول یا خدماتی را به دیگران پیشنهاد می دهد. بازاریابی دهان به دهان به یک مورد گفته نمی شود، بلکه به هرگونه اطلاعاتی از محصول شما که مشتری با دیگران اشتراک بگذارد و پیشنهاد دهد، بازاریابی دهان به دهان گفته می شود.

بسیاری این سبک از بازاریابی را همان سبک بازاریابی ویروسی می دانند. در بازاریابی دهان به دهان شما هیچ هزینه ای نخواهید داشت، در حالی که ممکن است بیشترین تاثیر را در فروش شما داشته باشد. از زمانی که مشتری تحریک شود و حس کند که محصول یا خدمات شما فراتر از انتظار او بوده، بازاریابی دهان به دهان را به صورت رایگان شروع می کند.

 

🔴 بازاریابی دهان به دهان از گذشته تا کنون 🔴


در زمان های گذشته این سبک از بازاریابی دقیقا با همان روش کلامی گسترش می یافت. امروزه هم همان روش کلامی کاربرد بسیار زیادی دارد، ولی با وجود اینترنت و فضای مجازی، افراد به راحتی می توانند بدون دیدن شخص مقابل یا صاحب محصول، در مورد محصول یا خدمات شما نظر دهند و نظر خود را با میلیون ها انسان به اشتراک بگذارند. برای مثال پست گذاشتن در فضای مجازی، ویدئو و عکس های محصول و حتی لایک کردن یک بازاریابی دهان به دهان محصوب می شود.

مثال بازاریابی دهان به دهان

بازاریابی دهان به دهان چیست؟پ

تعریف ساده بازاریابی دهان به دهان در گذشته می شود انتقال اطلاعات از یک فرد به فرد دیگر، اما امروزه به هر اقدامی که در جهت رضایت مشتری باشد و باعث شود مشتری آن را به دیگران پیشنهاد دهد، بازاریابی دهان به دهان گفته می شود.

 


🔴 وقتی مشتری و فروشنده ترس دارند! 🔴


در روش های قدیمی خرید و فروش ، مشتری در لحظات آخر که می خواهد خرید را تکمیل کند، فشار زیادی را روی خود حس می کند و مقاومت بالایی از خود بروز می دهد. بیشترین ترس مشتری در همین لحظه است و دقیقا در همین لحظه فروشنده هم ترس از شنیدن کلمه (نه) دارد. لحظه آخر در فروش ، لحظه ای است که مشتری و خریدار بیشترین ترس را به دوش می کشند و تنها راه رهایی برای فروشنده، حفظ آرامش و تصور کردن یک فروش موفق است.

 


🔴 چرا استفاده از بازاریابی دهان به دهان حیاتی است؟ 🔴


زمانی که شما یک محصولی را به دوستتان پیشنهاد می کنید، به این معناست که به احتمال زیاد دوست شما هم آن محصول را خریداری می کند، چون افراد به دوستانشان و خانواده بیشترین اعتماد را دارند و از طرفی دیگر دوست شما هم ممکن این پیشنهاد را به یک نفر دیگر بگوید، و اینگونه شما بدون هیچ هزینه ای هر روز به مشتریانتان اضافه می شود.

تبلیغات دهان به دهان به انگیلیسی

بازاریابی دهان به دهان چیست؟

اما اگر از یک زاویه دیگر به موضوع نگاه کنید متوجه خواهید شد که این سبک از بازاریابی ممکن است به بدترین اتفاق برای یک شرکت تبدیل شود. زمانی که مشتری از محصول شما راضی نباشد، مثل گذشته باز هم با دوستان و عزیزان خود به اشتراک می گذارد و این موضوع می تواند بدترین اتفاقات را برای یک محصول به دنبال داشته باشد.

مزایای بازاریابی دهان به دهان بسیار زیاد است، مانند افزایش فروش بدون هزینه تبلیغات، جمع آوری مشتریان وفادار واقعی و جذب سرمایه گذار و…

 

🔴 روش های استفاده از بازاریابی دهان به دهان 🔴


رقیب خود را بشناسید:

اگر می خواهید از رقبا عقب نباشید، باید موقعیت رقبای خود را شناسایی کنید. در اصل شما باید به یک درک کامل از موقعیت و مشکلات رقبا دست یابید. تفاوت رقبا با شما، نقطه ضعف و نقطه قوت رقبا، دو نمونه از نکاتی است که شما باید به آن ها توجه داشته باشید.

 

مخاطبتان را بشناسید:

اولین اصل در بازاریابی دهان به دهان این است که شما یک درک کامل از مخاطبین و مشتریان خود داشته باشید و بدانید که چگونه می توانید مشتریان خود را تحت تاثیر قرار دهید. در قدم اول باید چیزهایی که مخاطبان شما دوست دارند و چیزهایی که دوست ندارند را مشخص کنید و در همان راستا استراتژی بازاریابی خود را پیش ببرید.
 
 

چه چیز شما را متمایز می کند؟

استراتژی بازاریابی دهان به دهان باید به شکلی باشد که مخاطب را تحت تاثیر قرار دهد. برای تحت تاثیر قرار دادن مخاطب باید یک وجه تمایز نسبت به رقبا داشته باشید. زمانی که شما یک کار متفاوت انجام دهید، مخاطب را تحت تاثیر قرار داده اید و در ادامه مخاطبین، محصول شما را به دیگران معرفی می کنند و در جمع ها درباره محصول یا خدمات شما صحبت می کنند.

تفاوت بازاریابی ویروسی و دهان به دهان

به مشتریان خود انگیزه بدهید:

زمانی که شما برای مشتریان خود ارزش قائل باشید و موشوق های خوب به آن ها پیشنهاد دهید، به راحتی مشتریان خود را به بازاریابان رایگان برای خود تبدیل کرده اید. شما باید یک چیز خاص در اختیار مشتریان خود قرار دهید که حس ارزشمندی را در آن ها به وجود آورید. برای مثال پیشنهاد های منحصر به فرد، جایزه، تخفیف و.. نکاتی هستند که باعث ایجاد وجه تمایز می شوند.

 

کلام پایانی

تمامی مطالبی که در مقاله ی ( بازاریابی دهان به دهان چیست؟ ) خواندیم، پیرامون بحث بازاریابی دهان به دهان بود. مطالب فوق می توانند علاوه بر افزایش فروش ، مسیر هدف شما را هموار کنند. در صورت نیاز می توانید در بخش دیجیتال مارکتینگ و بازاریابی ، مقالات بیشتری از دیجیتال مارکتینگ و بازاریابی را مطالعه فرمایید.

جهت خواندن مقاله دیجیتال مارکتینگ را بشناسید کلیک کنید

🔴 بی صبرانه منتظر نظر، انتقاد یا پیشنهاد شما در بخش دیدگاه هستیم.  

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *