بازاریابی و فروش

بازاریابی عصبی + 10 کاربرد مختلف

این روزها اکثر برند های معروف، بازاریابی عصبی را به شدت جدی گرفته و به دنبال پیشرفت در این بخش می باشند. با وجود کاربرد بالای بازاریابی عصبی اما هنوز بسیاری از برند ها هستند که حتی با مفهوم اولیه بازاریابی عصبی آشنا هم نیستند. با ما همراه باشید تا تعریف و کاربرد های مختلف بازاریابی عصبی را با هم مرور کنیم.


بازاریابی عصبی در ایران

بازاریابی عصبی + 10 کاربرد مختلف


🔴 منظور از بازاریابی عصبی چیست؟ 🔴


در اصل می توان گفت که بازاریابی عصبی با علم پزشکی اقدام شده اند. محققان با انجام تحقیقات فراوان بر روی مغز و موضوع تصویر سازی ذهنی، به نتایجی رسیده اند که به ما علایق مشتری ها را نشان می دهند. برای مثال بین چند محصول، می فهمیم که مغز ما کدام محصول را بیشتر جذب کرده است. محصولی که مغز ما دستور خرید آن را می دهد، ممکن است دارای بسته بندی یا رنگ های خاصی باشد. در اصل هدف از بازاریابی عصبی این است که محرک های مغز انسان را شناسایی کنیم و بر روی محصولاتمان اجرا نماییم.

 


1. بسته بندی های هوشمندانه


در تبلیغات، نوع بسته بندی شما از خود محصول هم اهمیت بیشتری دارد. در بازاریابی عصبی این طرز فکر به سطح دیگری انتقال داده شده است. بسیاری از برند های بزرگ با استفاده از بازاریابی عصبی و تحقیقات گسترده بر روی مشتریان خود، در مدت کوتاهی بسته بندی خود را به کل عوض کرده اند. برخی کمپانی ها برای این تحقیقات تصمیم می گیرند که بسته بندی های مختلف را در اختیار مشتری قرار دهند و نظر آن ها را بپرسند و بر اساس همان نظریه بسته بندی جدید را طراحی کنند. در بازاریابی عصبی فقط کافیست که از سلیقه مشتریان خود آگاه شوید تا بهترین انتخاب را کنید.

مثال بازاریابی عصبی

بازاریابی عصبی + 10 کاربرد مختلف


2. اهمیت جهت نگاه مخاطب شما!


اگر کمی به  سبک تبلیغات حرفه ای توجه کنید، متوجه حضور پر رنگ انسان ها در تبلیغات می شوید. برای مثال تبلیغاتی که در آن ها از کودکان استفاده می شود، به مراتب تاثیر بیشتری بر روی مخاطبان می گذارد. اما محققان بازاریابی عصبی با انجام تحقیقات مختلف، متوجه شدند که نگاه کودک باید مستقیم به سمت محصول باشد. همین نکته کوچک بازدهی تبلیغات را به شکل عجیبی افزایش داد. با توجه به این موضوع شرکت های تبلیغاتی، بازاریابی عصبی تبلیغات خود را بر اساس نگاه کودک به سمت محصول طراحی و اجرا می کنند. نکات کوچک در بازاریابی عصبی می توانند نتایج تبلیغات و فروش شما را دگرگون کنند.

 


 3. حق انتخاب ها را کم کنید!


بسیاری از عقایدی که ما درباره رفتار مصرف کنندگان داریم کاملا اشتباه است. پس از تحقیقات فراوان، محققان به این نتیجه رسیده اند که حق انتخاب های زیاد باعث می شود مشتری در انتخاب و تصمیم گیری دچار مشکلات شوند. به هیچ وجه انواع مختلف یک محصول را در کنار هم قرار ندهید. 

بازاریابی عصبی چیست

بازاریابی عصبی + 10 کاربرد مختلف


 4. سنجش رضایت مشتری


محققان با استفاده از نوار مغزی واکنش احساسی افراد را در مقابله با محصولات یا تبلیغات می سنجند و با استفاده از نتایج، به سلیقه اکثر مشتریان دست پیدا می کنند. میزان درگیری ذهنی کاربر با محصول یا تبلیغ شما ، یک اصل مهم در بازاریابی عصبی به شمار می آید. در نوار مغزی هر تصویری بر روی یک نقطه مشخص از مغز ما تاثیر می گذارد و کمپانی های بزرگ با استفاده از این ترفند دقیقا می دانند که باید بر کدام قسمت محصول یا تبلیغ تمرکز بیشتری کنند. 

 


 5. نمیخواهم چیزی را از دست بدهم!


محققان بازاریابی عصبی با تحقیقات فراوان متوجه این موضوع شدند که مشتریان دوست ندارند چیزی را از دست بدهند. منظور این است که همیشه در انتهای ذهن مشتری حسی است که می گوید باید زودتر بخرم تا تمام نشده است. این نظریه به یک استراتژی تبدیل شده است و کمپانی های بزرگ با انتقال این حس به مخاطب، افزایش فروش قابل ملاحضه ای را شاهد بوده اند. شما هم فقط کافیست انتخاب جایگزین را به شکل ضرر برای مشتریان ارائه کنید. 

تکنیکهای بازاریابی عصبی

بازاریابی عصبی + 10 کاربرد مختلف


 6. سریع و راحت!


یکی از محاسن بازاریابی عصبی تشخیص علاقه و گرایش های مختلف مشتریان است. یکی از باورهای اشتباه این است که ما احساس می کنیم مهمترین مساله برای کاربر در فضای اینترنت، امنیت است. اما محققان با تحقیقات گسترده متوجه شده اند که مهمترین موضوع برای مشتری، راحتی و سرعت می باشد. وعده راحت بودن را بدهید تا تغییر را شاهد باشید. این موضوع برای کسانی که فروش آنلاین دارند بسیار کاربردی است. 

 


 6. پاداش و تنبیه!


شاید باورش سخت باشد ولی بازاریابی عصبی در بازی های کامپیوتری هم کاربرد بسزایی دارد. شرکت های بازی های کامپیوتری، روانشناسانی را استخدام می کنند تا راه هایی بیابند که باعث شود کاربر بیشتر در بازی غرق شود. یکی از شیوه های پر طرفدار در بازاریابی عصبی ، در نظر گرفتن پاداش و تنبیه است. منظور این است که شما باید شرایطی را مهیا کنید تا مشتری باز هم به شما باز گردد. 

 


7. هوشمندانه قیمت گذاری کنید


یک موضوع مهم که ارتباط مستقیم با میزان فروش شما دارد، قیمت گذاری محصول یا خدمات می باشد. روش های قدیمی مانند 999 هزارتوان را فراموش کنید. محققان بازاریابی عصبی پس از تحقیقات گسترده متوجه شدند که این روش دیگر جواب نمی دهد. برای مثال محققان متوجه شدند که شکل های گرد تاثیر بیشتری بر احساس مشتری می گذارد . شکل های پیچیده برای تصمیمات منطقی بهتر است. بنابراین فقط کافیست برای محصولاتی که به تصمیم عاطفی نیاز دارند از اعداد گرد، و برای محصولاتی که به تصمیم منطقی نیاز دارند از اعدادی که گرد نیستند استفاده کنید.

تکنیک های بازاریابی عصبی

بازاریابی عصبی + 10 کاربرد مختلف


8. طراحی و ظاهر و قالب سایت!


امروزه با پیشرفت بازاریابی عصبی شاهد هستیم که این موضوع در فضای اینترنت و سایت کاربرد بسیار بالایی دارد. بازاریابی عصبی در سایت بسیار کارآمد است، زیرا در سایت همه چیز مربوط به رنگ و تصویر است و تمام نقاط با احساس و منطق کاربر سر و کار دارند. رنگ ها، فونت نوشته، قالب سایت و.. بر روی ذهن کاربر تاثیر مستقیم می گذارند. برای مثال محققان متوجه شدند که گواهی نامه و رضایت نامه در سایت، باعث افزایش اعتماد کاربر می شود.

 


9. عنوان های جذاب بنویسید


همه ما کم و بیش از اهمیت عنوان ها با خبر هستیم، اما فراموش نکنید که عنوان اولین چیزی است که مخاطب با آن مواجه می شود. اهمیت عنوان در بازاریابی عصبی بسیار زیاد است و تاثیر مستقیمی بر قسمت های مختلف مغز ما دارد. عنوان شما باید باعث شود تا مخاطب آگهی یا مقاله شما را تا انتها بخواند.

تاریخچه بازاریابی عصبی

بازاریابی عصبی + 10 کاربرد مختلف


10. یک امضای صوتی بسازید!


اگر به برند های معروف و سبک کارشان توجه کرده باشید، متوجه می شوید که همه آن ها برای خود یک موسیقی خاصی دارند که برای آن ها به یک امضای کاری تبدیل شده است. شما هم برای خود یک صدا یا یک موسیقی را انتخاب کنید و کاری کنید تا موسیقی در ذهن مخاطب بماند. انتخاب موسیقی به برند و محصول شما بستگی دارد، اما پیشنهاد می کنم حتما سلیقه مخاطبان خود را دریابید و سپس موسیقی را انتخاب کنید.

 

کلام پایانی

تمامی مطالبی که در مقاله ی ( بازاریابی عصبی + 10 کاربرد مختلف ) خواندیم، پیرامون بحث بازاریابی عصبی و کاربرد های آن بود. مطالب فوق می تواند علاوه بر افزایش فروش ، مسیر هدف شما را هموار کنند. در صورت نیاز می توانید در بخش دیجیتال مارکتینگ و بازاریابی ، مقالات بیشتری از دیجیتال مارکتینگ و بازاریابی را مطالعه فرمایید.

جهت خواندن مقاله محاسن دیجیتال مارکتینگ کلیک کنید

🔴 بی صبرانه منتظر نظر، انتقاد یا پیشنهاد شما در بخش دیدگاه هستیم.

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *