بازاریابی و فروش, مدیریت کسب و کار

بازاریابی و مدیریت برند در زمان کرونا

ارزانترین روش بازاریابی

موثرترین روش تبلیغات کدام است؟ روش های تبلیغات کم هزینه کدامند؟بازاریابی و مدیریت برند در زمان کرونا چگونه است؟، بازاریابی ویروسی چیست؟ انواع بازاریابی ویروسی کدام است؟ اگر شما هم صاحب کسب و کاری هستید حتما فشار زیادی را در طی این مدت بخاطر گسترش و فراگیری بیماری کرونا تحمل کرده اید، فشارهایی همچون بالا رفتن ریسک تصمیم گیری ها، پرداخت اقساط و حقوق کارمندان، تلاش جهت پایداری در شرایط بحران پیش آمده و… اکنون می خواهید بدانید چطور باید برند خود را حفظ و مدیریت کنید.بازاریابی و مدیریت برند در زمان کرونا یک اصل اساسی و مهم در پایداری و توسعه کسب و کار شما است، در اینجا تکنیک هایی که به بازاریابی و مدیریت برند در زمان کرونا به شما کمک می کند را برای شما شرح خواهیم داد، علاوه بر آن روش های تبلیغات کم هزینه را برای شما شرح خواهیم داد و از بازاریابی ویروسی در ایران برای شما خواهیم گفت،  با ما همراه باشید.

مدیریت برند در کرونا، برندسازی

موثرترین روش تبلیغات کدام است؟

بازاریابی و مدیریت برند در زمان کرونا:

موثرترین روش تبلیغات

 • ایجاد حس همدلی و شفافیت با مشتریان:

در شرایط بحران پیش آمده همه افراد احساس ناخوشایند آسیب پذیری دارند، سعی کنید با مشتریان همدل باشید اکثر مشتریان به دنبال خدمات آنلاین با هزینه های مناسب هستند که خیال آنها را از بابت امنیت راحت کند.

 به خدمات و شیوه پرداخت مشتریان نگاه کنید چطور می توانید خدمات بهتر و مقبول تری به مشتریان بدهید؟

 • آیا خدمات شما به صورت آنلاین ارائه می شود؟
 • آیا می توانید شیوه پرداخت را برای مشتریان تسهیل کنید؟
 • جهت بازاریابی و مدیریت برند در زمان کرونا لازم است حتما با پیشرفت رسانه ها همگام شوید:

به رفتار مشتریان نگاه کنید، پس از گسترش بیماری کرونا رفتار مشتریان به سرعت تغییر کرد و همه به رسانه ها و کانال های اجتماعی جهت انجام کارهایشان روی آوردند.

 • اگر می خواهید از برند خود محافظت کنید حتما از طریق کانال های اجتماعی با مشتریان در ارتباط باشید.

 

 • برندتان را با کالا و خدماتتان ترکیب کنید:

با نیت همدردی و خدمت رسانی به مشتریان سعی کنید در اموری مشارکت کنید،

 • مثلا اگر در حوزه مواد غذایی فعالیت می کنید می توانید در زمان هایی غذا و خوراکی به کادر درمانی برسانید.

 

 • شیوه رفتار و درخواست مشتریان را زیر نظر بگیرید:

رفتار و درخواست های مشتریان را در نظر بگیرید و به آنها پاسخ دهید، مخصوصا در رسانه های اجتماعی خود سعی کنید از روش هایی استفاده کنید که پاسخگوی نیازهای مشتریان باشد.

 • برای مثال توضیحات کامل محصول خود، نحوه استفاده ، نحوه سفارش، پیگیری و … همه و همه را در رسانه های اجتماعی منعکس کنید.

 

 • استراتژی های بازاریابی و فروش و شیوه کار کردن کارمندان خود را تغییر دهید:

تا بهبود اوضاع کرونا سعی کنید شیوه هایی جدید برای کار کردن کارمندان ترتیب دهید، لزومی ندارد که کارکنان مانند سابق سرکار حاضر شوند،

 • برای عملکرد بهتر در شرایط کنونی امکان چت، اشتراک گذاری فایل ها ، جلسه از راه دور و کار با تلفن و اینترنت را فراهم کنید.

 

ارزانترین روش تبلیغات

روش های تبلیغات کم هزینه کدامند؟

روش های تبلیغات کم هزینه (ارزانترین روش تبلیغات)

1- کسب و کار خودتان را در محل خودتان بازاریابی و تبلیغ کنید:

روش های تبلیغات کم هزینه

حتما تابلو یا نوشته و عکس های جذاب برای معرفی کسب و کارتان به دیگران در محل خود داشته باشید،چطور توقع دارید در محل کارتان نام و نشانی از شما نباشد اما مشتریان زیادی داشته باشید؟

محیط داخل شرکت خود را با نمونه محصولات و عکس های جذاب و مرتبط پر کنید، محل کارتان را طوری تزیین کنید که مشتریان رزومه کاری شما را هنگام ورود به محل ببینند و نسبت به شما اطمینان پیدا کنند.

2-از کاغذ فاکتور خود ،برای معرفی بیشتر محصولات خود استفاده کنید:

روش های تبلیغات کم هزینه

زمانی که برای مشتریان فاکتور ارسال می کنید کاغذی را به دست مشتریان می دهید که حتما آن را می خوانند از این فرصت استفاده کنید و سایر خدمات و محصولاتی که می تواند به درد مشتری بخورد را به او معرفی کنید.

3- به لباس خود و سایر کارکنان اهمیت دهید:

روش های تبلیغات کم هزینه

با توجه به کسب وکارتان از لباس های یونیفورم استفاده کنید این گونه در ذهن مشتریان ماندگارتر می شوید و وجه ی شما  در نگاه مشتریان بالاتر می رود.

4-به بهترین شکل محصولات خود را بسته بندی و ارسال کنید:

روش های تبلیغات کم هزینه

به ظاهر محصول خود توجه و دقت کنید منظور ما فقط بسته بندی های گران قیمت نیست، زمانی که محصولی را برای مشتری ارسال می کنید از این فرصت برای تبلیغ دیگر محصولات خود استفاده کنید برای مثال اگر پرینتر می فروشید سایر قطعاتی که می تواند مورد نیاز مشتری باشد و یا در طرح تخفیف هستند را به مشتریان معرفی کنید سعی کنید حتما کارت ویزیت و یا بروشوری را برای مشتریان خود ارسال کنید.

5- از فضای مجازی با هزاران مخاطب  رایگان نهایت استفاده را ببرید:

روش های تبلیغات کم هزینه

راه های دسترسی مشتریان به خود را زیاد کنید ،نمونه کارها و گزارش از مشتریان راضی را در فضای اینستاگرام قرار دهید، اطلاعات خود را درباره فضای مجازی، سایت و اینستاگرام بالا ببرید و فروش مجازی را راه بیندازید.

 

بازاریابی ویروسی در ایران چگونه است، انواع بازاریابی ویروسی به همراه مزایا و معایب بازاریابی ویروسی:

بسیاری از شرکت های بزرگ از این روش انواع بازاریابی ویروسی استفاده می کنند اما بکارگیری این روش خطراتی دارد که ممکن است به ضرر سازمان تمام شود.

پيام تبليغاتی يک شرکت با استفاده از ترغيب مشتريان به معرفي آن شرکت به دوستان و آشنايان مي‌تواند به طور چشمگيري فروش را افزایش دهد. این روش در وب سایت ها در حال گسترش است.شرکتهايي از جمله ياهو، هات ميل و آ.او.ال از اين روش استفاده مي کنند.

در واقع شرکت از مشتريان خود براي انجام کار استفاده مي کند و مشتري با هر بار استفاده‌، بي اختيار فروشنده محصول شرکت مي‌شود. اگر درصد زيادي از دريافت کنندگان پيام، آن را به تعداد زيادي از دوستان خود ارسال کنند، رشد ارسال آن پيام بسيار قابل توجه خواهد بود و به طبع اگر تعداد تبادل کم شود، رشد با شکست مواجه خواهد شد.

 

مزایای بازاریابی ویروسی؟

1- هزینه ی ایجاد مشتری برای بازاریابان تقریبا صفر است.

2- پیشنهاد فروش از بازاریاب به مشتری داده نمی شود،بلکه از طريق مشتري به مشتري انجام مي شود و این احتمال فروش را بالا می برد.

3- شبکه هاي اجتماعي کاملا به سمت وب حرکت کرده اند. اکنون بخش بزرگي از دوستان و اعضاي خانواده هر شخص روي خط است ، مشتریان می توانند پیشنهادات خود را از طریق شبکه اجتماعی به آنها انتقال دهند.

4- تماس شخصي بر روي وب تقريبا به صورت رايگان است. هر شخص مي تواند در عرض کمتر از يک روز با صد نفر ارتباط برقرار کند و هر کدام از اين صد نفر نيز به نوبه خود مي توانند با بيش از صد نفر ديگر ارتباط برقرار سازند. در واقع هرم ارتباطي مي تواند در مدت يک روز ساخته شود.

5- تأثير شبکه نقش مهمي را ايفا مي کند. همانطور که افراد بيشتري ثبت نام مي کنند و فروش آنها تصاعدی بالا می رود.

 

انواع بازاريابي ويروسي

انواع بازاریابی ویروسی کدام است؟

1- ويروسي ارزشي: در اين حالت افراد تجربيات با کيفيت خود را با ديگران سهيم مي شوند.
فرد الف محصولي را امتحان مي کند و آن را خوب مي‌يابد. پس او به فرد ب مي گويد که او نيز اين محصول را امتحان کند. سايتهاي هات ميل، آمازون، ياهو و کتابهاي هري پاترهمگي مثا لهايي از اين نوع بازاريابي هستند. در اين حالت محصولات بايد به اندازه کافي خوب باشند تا منجر به ترغيب افراد شوند. 

2- ويروسي حيله اي : افراد به دلايل زيادي‌، ازطريق تشويق ديگران سعي در فروش محصول مي کنند.
فرد الف سعي مي کند تا فرد ب را متقاعد کند که محصول را امتحان کند، زيرا ممکن است در صورت استفاده فرد ب از آ ن محصول، فرد الف پاداشي دريافت کند. در اين حالت استفاده کننده بايستي احساس کند که پاداش ارزشمند است و اينکه محصولات به اندازه کافي خوب باشند که براي نارضايتي احتمالي ديگران بتوان ريسک کرد. 

3- ويروسي حياتي :در اين حالت استفاده کننده است که بايستي احساس کند که آن تجربه و محصول ارزشمند است تا علاوه بر ايجاد تغيير در خود شخص ، دليلي براي ارسال آن به ديگران نيزداشته باشد.افراد مي خواهند تا در تجربيات خود با کساني شريک شوند.نرم افزارآکروبات  و سا يت (eBay) مثالهايي از اين دسته اند. 

4- ويروسي مار پيچي: افراد مي خواهند تا در تجربيات شاد، و يا جالب با ديگران شريک شوند.
فرد الف مي خواهد تجربه خود را با فرد ب در ميان بگذارد، به خاطر اينکه او فکر مي کند که فرد ب نيز آن موضوع را مثل خودش شاد ، و يا جالب مي داند.

5- ويروسي نا خوشايند: افراد به ديگران درباره تجربيات منفي خود هشدار مي‌دهند.
فرد الف محصول را امتحان مي کند و در مي يابد که محصول خيلي بدي است‌. سپس او مانع استفاده فرد ب از اين محصول مي شود. در اینجا انواع بازاریابی ویروسی را شرح دادیم.

 

مشکلات بازاريابي ويروسي

مشکلات بازاريابي ويروسي در ایران، انواع بازاریابی ویروسی

1-کنترل نام و نشان تجاري:  در بعضي موارد افراد ممکن است، پيام را تعديل يا چيزي را به آن اضافه کنند که اين باعث ادراک متفاوت افراد از نام ونشان تجاري شرکت شود، چيزي که مورد نظر شرکت نبوده است و باعث شود نام و برند شرکت به خطر بیفتد.

2- رشد بدون نمودار( نگاره) : بازاريابي ويروسي مي تواند به مسيرهاي رشد غير قابل پيش بيني منجر شود و این رشد غیر قابل پیش بینی در استراتژی شرکت نباشد و به مسئله ای غیر قابل کنترل تبدیل شود.

3- تهديد روابط شخصي: اگراين نوع بازاريابي به صورت ضعيفي عمل کند، اين نوع بازار يابي مي تواند درابعاد وسيع باعث خدشه دار کردن موقعيت بازارياب شود.

 

شرکتهايي که قصد اجراي برنامه هاي بازاريابي ويروسي را دارند، بايستي اين مشکلات را در نظر داشته باشند و برنامه هايي را براي غلبه بر آنها طراحي کنند. برخي از راهکار هاي غلبه بر اين مشکلات در زير آمده است

 

1- ايجاد نام و نشان تجاري بسيار قوي که تحمل تعبير و تفسير ها را داشته باشد.
2- انتخاب و استفاده کردن از ويروسي که داراي ارزش زيادي است و محدود ساختن روابط.
3- آشنايي و شناخت قوانين و مقررات وآموزش طرفداران شرکت.
4- گسترش، تنظيم و هدف گيري در مورد ويروس هايي که داراي ارزش هستند.

آنچه مسلم است بازاريابي ويروسي يک هدف نيست، بلکه بخشي از استراتژي جامع بازاريابي شرکت است. در واقع استفاده از این روش بسته به نوع استراتژی و هدف سازمان با احتیاط کامل باید در پیش گرفته شود در غیر این صورت ضرر سنگینی به سازمان خواهد زد.

 

اگر مایلید اصول برندسازی و مدیریت برند را به صورت پیشرفته و قدم به قدم یاد بگیرید پیشنهاد می کنیم اینجا کلیک کنید.

 

برای دریافت جدیدترین مقالات و اخبار ایمیل خود را وارد کنید

[mc4wp_form id=”6908″]

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *