بازاریابی و فروش

برنامه بازاریابی شما چیست؟

برنامه بازاریابی شما چیست؟

برنامه بازاریابی

با این موضوع شروع می کنیم که در بازاریابی اشتباهاتی هستند که تاثیر زیادی بر درامد شما دارند. برنامه بازاریابی شما چیست؟ در مرحله اول از افزایش قروش، باید اشتباهات را بشناسید و آن ها را متوقف کنید. در ادامه به اشتباهاتی می پردازیم که برخی افراد با آن ها سر و کار دارند.

نمونه برنامه بازاریابی


آیا برنامه بازاریابی مشخصی دارید؟


در طول سالها مشاوره، اشتباهاتی رایج را بین افراد صاحب کسب و کار می بینیم. اکثر این افراد به جای این که یک برنامه ریز باشند فقط مجری هستند. مهمترین اصل در موفقیت انسان، عملگرایی است. اگردر حال حاضر شما دارای کسب و کاری هستید، این بدان معناست که شما فرد جسوری هستید که به جای فکر کردن و آرزو کردن، کاری را شروع کرده اید. اما بدون برنامه بازاریابی، عملگرایی هم فایده ای برای شما نخواهد داشت.

 


اگر برنامه بازاریابی نداشته باشید چه میشود؟!


در این حالت که شما برنامه بازاریابی مشخصی نداشته باشید، فقط به ضرر منتهی می شود. بسیاری از افراد برنامه ای برای سال بعد یا حتی ماه آینده خود ندارند. در این حالت عملیات بازاریابی این شرکت ها، کاملا به صورت اتفاقی به جلو می رود. نداشتن برنامه باعث می شود که به مرور زمان، شرایط شما را هدایت کند. یعنی وقتی که به محل کارتان می رسید، منتظر می نشینید تا ببینید چه اتفاقی می افتد. اما با داشتن یک برنامه مشخص بر امور خود مسلط می شوید.

یکی از مشکلات کسب و کار های کوچک که بازاریابی نا درستی را پیش می گیرند، این است که خود را به دردسر می اندازند و نمی دانند حتی برای چه این اتفاق می افتد، چون برنامه بازاریابی ندارند. این افراد برای مثال ماهیانه هزینه ای را صرف تبلیغات می کنند و در ادامه منتظر می مانند تا نتیجه احتمالی راببینند. 

 


یک تعریف ساده از برنامه بازاریابی!


هدف از برنامه بازاریابی، افزایش مشتریان و سود شرکت است که به صورت سالانه باید تهیه شود. بسیاری از مدیران، برنامه بازاریابی خود را به صورت اتفاقی به جلو می برند. برنامه بازاریابی به شما یاد آوری می کند که جدا از فعالیت های شرکت، شما باید برای تمامی روز ها و ماه های سال یک برنامه بازاریابی داشته باشید تا با این برنامه شما یک روال ثابت را طی کنید و افزایش مشتریان و سود شرکت را به همراه داشته باشید، بدون توقف؛

در صورتی که برنامه بازاریابی نداشته باشید، زمانی که درامد شرکت شما افزایش یافت، خود به خود عملیات بازاریابی متوقف می شود و زمانی که سود شرکت کم شد، انگیزه ای برای مشخص کردن بودجه بازاریابی نخواهید داشت. برنامه بازاریابی به شما کمک می کند تا عملیات فروش در هر شرایطی، دنبال شود و شرایط نتواند برنامه شما را متوقف کند.

دانلود رایگان طرح بازاریابی


5 راهکار طلایی جهت تهیه برنامه بازاریابی


 

1- میزان بودجه را مشخص کنید:

بودجه مشخصی را برای این برنامه بازاریابی کنار بگذارید. می توانید مبلغ معینی را برای این کار ماهانه کنار بگذارید یا بخشی از سود ماهانه شرکتتان باشد. شما باید در پایان هر راه میزان سود و بودجه مورد نظر را بررسی کنید و تا جایی که می توانید از این بودجه به شکل بهینه استفاده کنید.

 

2- زمان و اهداف، دو رکن اصلی

هدف گذاری به شما و شرکت شما بستگی دارد. برای مثال هدف بگذارید که میزان فروش را به 500 عدد در ماه برسانید. همچنین می توانید این هدف گذاری را بر اساس میزان فروش شرکتتان مشخص کنید.

 

3- مسیرها و ارتباطات جدید بسازید

همگی می دانیم که یک روش، برای همیشه پاسخگو نیست. برای مثال اگر شما در روزنامه ها تبلیغات می کنید اکنون در مکان های دیگر مثل سایت، بنر های سطح شهر، اینستاگرام و.. استفاده کنید. راه هایی را پیش بگیرید که قبلا امتحان نکرده اید.

 

4- بازدهی تبلیغات خود را بسنجید و تکرار کنید

یکی از شیوه هایی که امروزه کاربرد دارد، تبلیغات در مکان هایی است که امکان سنجش وجود دارد. برای مثال در آگهی از مخاطبان خود بخواهید که در صورت تماس بگویند با آقای برهانیان کار دارند. اینگونه شما متوجه می شوید که این تماس حاصل تبلیغی که سفارش داده بوده اید است. یک برنامه حساب شده، مسیر کسب و کار شما را هموار می کند.

 

5- تعهد داشته باشید!

اگر توجه کرده باشید بسیاری از افراد با انگیزه، چند ماه پس از ورود به یک شغل اگر جواب مثبتی دریافت نکنند سریعا نا امید می شوند و دیگر ادامه نمی دهند. یکی ار صفات بارز افراد موفق در تمام دنیا، تعهد به کار است. به خودتان قول دهید جدا از میزان فروش، همیشه برنامه بازاریابی خود را ادامه دهید.

 

کلام پایانی

تمامی مطالبی که در مقاله ی ( برنامه بازاریابی شما چیست؟ ) با یکدیگر مرور کردیم، شرح برنامه بازاریابی بود. اگر هنوز برنامه بازاریابی ندارید، این مقاله راه و روش کسب و کار شما را تغییر می دهد. همچنین شما می توانید با مراجعه به قسمت مقالات بازاریابی ، مقالات بیشتری را مطالعه فرمایید.

جهت خواندن مقاله با 4حرکت مشتریان تشنه را به خود جذب کنید کلیک کنید

  • بی صبرانه منتظر نظر، انتقاد یا  پیشنهاد شما را در بخش دیدگاه هستیم.

 

.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *