دیجیتال مارکتینگ

برندسازی

برندسازی چیست؟و آیا کسب و کارهای کوچک باید به آن اهمیت دهند؟

اگر زمانی را در محافل بازاریابی بگذرانید یا در مورد بازاریابی مطالعه کنید، با کلمه “برندینگ” برخورد خواهید کرد. نام تجاری یکی از آن مفاهیمی است که حداقل برای صاحبان مشاغل کوچک غیر بازاریاب کمی مبهم است. بنابراین امروز می خواهیم به «برندسازی چیست» از دیدگاه کسب و کار کوچک نگاه کنیم.

ما همچنین قصد داریم به این سوال بپردازیم که آیا نام تجاری باید برای مشاغل کوچک مهم باشد یا اینکه آیا این چیزی است که فقط شرکت های بزرگ باید یا می توانند به آن اهمیت دهند.

برندسازی چیست؟

هزاران تعریف از «برندینگ» یا «برند» ساده قدیمی وجود دارد. یکی از بهترین تعاریفی که من از نام تجاری دیده ام، این ست .  یک نام تجاری همان چیزی است که در ذهن شما با یک محصول، خدمات یا سازمان مرتبط است – چه در آن لحظه خاص، خریده باشید یا نخریده اید.

به نظر می رسد این روش غیررسمی خوبی برای توصیف برند یک شرکت باشد. بر اساس این تعریف، بسیاری از چیزها می توانند به یک برند کمک کنند.

آیا تصویری از یک شرکت مانند لوگو یا رنگ های آن به ذهن شما خطور می کند؟

 به لوگویی فکر کنید، مانند کوکا کولا – قابل تشخیص در سراسر جهان، که با خط منحنی متمایز آن به رنگ سفید در مقابل قرمز اجرا شده است. و وقتی آن را می بینید، جوشش یک کوکاکولا، رنگ تیره یا طعم آن را تصور می کنید؟ وقتی می خواهید چیزی بنوشید، ممکن است همه این چیزها به طور گذرا در ذهن شما جاری شود.

گاهی اوقات این لوگو نیست، بلکه تصویر دیگری است که به ذهن می رسد – حتی بسته بندی. به عنوان مثال، من نتوانستم به شما بگویم که لوگوی تیفانی چگونه به نظر می رسد، اما همان لحظه که جعبه آبی نمادین تیفانی را می بینم، می دانم که در مورد کدام شرکت صحبت می کنیم. ویژگی‌های خاصی فوراً به ذهن خطور می‌کنند، مانند جواهرات با کیفیت بالا و کالاهای لوکس خانگی – چیزهایی که هیچ‌کس واقعاً به آن نیازی ندارد، اما بسیاری آرزو دارند.

استارباکس

یا شاید این رویکرد شرکت برای سفارشی کردن محصولش باشد. نام استارباکس را ذکر کنید و بلافاصله قهوه به ذهنتان خطور می کند. در حال حاضر، من حتی قهوه استارباکس را دوست ندارم (برای من خیلی قوی و طعم سوخته است) اما در سفر همیشه به دنبال یک استارباکس خواهم بود. می دانم که می توانم سطح خاصی از کیفیت را انتظار داشته باشم.

اما این چیزی بیشتر از قهوه است که به آن فکر می کنم – این است که می توانم آن را آنطور که می خواهم دریافت کنم. مهم نیست کجا هستم، استارباکس برای کاهش قدرت، شیر گرم و بخار پز کم چرب خواهد داشت. من می توانم یک کافه میستو (نام استارباکس برای cafe au lait) بخواهم که نیمی از آن با شیر بخار پز و نیمی با قهوه دم شده درست شده باشد. و من آن را دریافت خواهم کرد – حتی اگر در منو نباشد. چرا؟ زیرا هدف استارباکس این است که قهوه را همانطور که می خواهید به شما پیشنهاد دهد.

برندسازی

بنابراین

وقتی این سوال را می‌پرسید که “برندینگ چیست” – این چیزی است که تداعی‌هایی را در ذهن ما ایجاد می‌کند. برندسازی در مورد ایجاد  هویت است . این چیزی است که یک شرکت را از دیگری متمایز می کند. به طور خلاصه، به ما می گوید که ما از آن شرکت چه انتظاری داریم. این در مورد درک مردم از شرکت است.

برندسازی (فعل) انجام آن فعالیت ها و ارتباطات بزرگ و کوچک است که یک برند را ایجاد و تقویت می کند، یعنی چیزی که یک شرکت به آن معروف است.

نام تجاری شما (اسم) همه عناصری است که یک برند را تشکیل می دهد، اعم از لوگو، بسته بندی، رنگ، شهرت برای خدمات مشتری، شهرت برای سفارشی کردن سفارشات مشتری بدون شکایت، سرعت، گزینه های خود خدمت، قیمت پایین، کیفیت بالا – هر چه باشد. .

ارزش برندسازی

برندسازی چیزی است که وفاداری مشتری را ایجاد می کند . آنها می گویند این چیزی است که مصرف کنندگان را وفادار نگه می دارد و به طور مکرر خرید می کنند.

نام تجاری چیزی است که به خریدار احتمالی کمک می کند تا زمانی که زمان خرید فرا می رسد، یک شرکت خاص را به یاد بیاورد. به عبارت دیگر، برندسازی به آگاهی کمک می کند .

در دنیای انتخاب های بی نهایت، برندسازی که به مردم کمک می کند شرکت شما را به خاطر بسپارند، مهم تر از همیشه است. امروزه مصرف کنندگان یک انتخاب ظاهراً بی پایان از خرده فروشان، محصولات و خدمات را در دسترس دارند که به صورت آنلاین یا در مراکز خرید محلی یا مراکز خرید در دسترس هستند.

اگر مصرف کنندگان برای چیزی خرید کنند، چه کار می کنند؟ به Google بروید، جایی که میلیاردها صفحه وب و لیست صفحات زرد در دسترس هستند.

نه تنها انتخاب های زیادی وجود دارد، بلکه برخی از عوامل تصمیم گیری که به طور سنتی شرکت ها را جدا و تعریف می کردند، امروزه شفاف و بدون تفاوت هستند. به عنوان مثال، قیمت گذاری را در نظر بگیرید. کشف و مقایسه قیمت آسان تر از همیشه است. در برخی صنایع ممکن است تفاوت قیمت بسیار کمی وجود داشته باشد.

وقتی همه قیمت ها یکسان است، چه چیزی باعث می شود خریدار یکی را بر دیگری انتخاب کند؟ تفاوت های ظریف و عوامل کیفی ممکن است تفاوت را ایجاد کند.

برای کسب و کارهای کوچک، چیزی که کسب و کار را متمایز می کند ممکن است عواملی مانند کیفیت بالا، مهارت، خدمات مشتری شخصی، دانش برتر برای کمک به مشتریان در انتخاب مناسب محصول و عوامل کیفی مشابه باشد.

چالش

چالش برخی از کسب و کارهای کوچک این است که چگونه مشتریان را وادار کنند که در زمان خرید به آنها فکر کنند. شما نمی خواهید شرکت شما در ذهن مشتری وجود نداشته باشد.

و اگر نام برند شما را در لیستی از فروشندگان رقیب (مانند یک موتور جستجو) ببینند، می‌خواهید برند شما با عوامل مثبتی مرتبط باشد که آن را برجسته می‌کند.

نام تجاری جایگزینی برای فروش یا کمپین های بازاریابی خاص نیست. اما برندسازی به روش‌های مهمی به تلاش‌های فروش و بازاریابی شما کمک می‌کند و آنها را تقویت می‌کند.

اما آیا ما توان انجام برندینگ را نداریم؟

در واقع، شما نمی توانید این کار را نکنید. مطمئناً، اگر ایده شما از برندسازی یک کمپین تلویزیونی و چاپی سراسری باشد، نام تجاری می تواند بسیار گران باشد. اما نیازی نیست که باشد.

در اینجا ۴ اقدام کم‌هزینه وجود دارد که می‌توانید از امروز شروع کنید تا به کسب‌وکار کوچک خود در ایجاد، ساخت و تقویت برند کمک کنید:

1 با مشخص کردن اینکه برند شما چیست شروع کنید.

  آن “یک چیز” که می خواهید مشتریان هنگام فکر کردن به شرکت شما به آن فکر کنند چیست؟

  • آگاه ترین – یعنی نمایندگان شما می توانند به مشتری در انتخاب گزینه ها در یک محیط محصول پیچیده کمک کنند؟
  • سرعت – مانند منوی ناهار 10 دقیقه ای یا تحویل همان روز یا سریع ترین زمان برای ایجاد یک راه حل سفارشی؟
  • کیفیت بالا – به خصوص زمانی که همه رقابت ها کیفیت پایینی دارند؟
  • یک چیز دیگر؟

به آن فکر کنید. اگر شما یا تیمتان در مورد آن «یک چیز» که شرکت شما را متمایز می‌کند سردرگم هستید، احتمالاً مشتریان نیز چنین خواهند شد.

اگر مطمئن نیستید که این چیست، پیدا کنید. یک جلسه استراتژی را برنامه ریزی کنید و آن را با تیم خود هش کنید. یک نظرسنجی از مشتریان انجام دهید تا از مشتریان فعلی بپرسید که برای چه چیزی بیشتر ارزش قائل هستند. شروع به پرسیدن از مشتریان جدید کنید که چه چیزی باعث شده شرکت یا محصول یا خدمات شما را انتخاب کنند.

سعی کنید آن را به یک چیز یا حداکثر به دو مورد محدود کنید که می خواهید برند شما به آن ها شناخته شود. اگر در نهایت فهرستی از 20 چیز را در اختیار دارید، به تابلوی طراحی برگردید و آن را محدود کنید. مشتریان به 20 دلیل فروشنده ای را انتخاب نمی کنند. معمولاً یک یا دو دلیل است که آنها را از لبه تصمیم خارج می کند.

2مواد بازاریابی خود را حسابرسی کنید.

  این میوه کم آویزان است. وب سایت، صفحه فیس بوک، بروشورها، تبلیغات خود را بررسی کنید – هر بخش بازاریابی که دارید. آیا کلماتی در آنها دارید که به وضوح “آن یک چیز” را که می خواهید با آن شناخته شوید بیان کنید؟ این موضوع باید در برندسازی مورد توجه قرار بگیرد.

یا آیا مطالب بازاریابی شما پیام های متفاوتی را با بروشورهایی که بر کمترین هزینه تأکید دارند ارسال می کنند، در حالی که وب سایت شما بر کیفیت بی نظیر تأکید دارد؟ شاید شما هر دو را تحویل دهید، اما در آن صورت باید ترکیب هر دو منتقل شود، نه یکی یا دیگری.

آیا نام شرکت شما در مطالب بازاریابی شما با حروف مخفی که مشتریان ممکن است متوجه نشوند به اختصار آمده است؟ فقط به این دلیل که شما در داخل به شرکت خود با نام اختصاری اشاره می کنید، به این معنا نیست که مشتریان هیچ سرنخی از آنچه شما در مورد آن صحبت می کنید، دارند.

به اسکریپت های فروش نیز نگاه کنید. آیا نمایندگان فروش همانگونه که شما می خواهید برند شما را بیان می کنند؟ یا چیز دیگری می گویند؟ حتی ممکن است چیزی از آنها بیاموزید – آنها ممکن است از طریق آزمون و خطا کشف کرده باشند که مشتریان برای چه چیزی بیشتر ارزش قائل هستند و مشتریان چگونه شرکت شما را درک می کنند.

اطمینان حاصل کنید که همه چیز آنچه را که می خواهید مشتریان در مورد کسب و کار شما فکر کنند، تقویت می کند.

برندسازی

3) آن را با داستان نشان دهید.

  داستان‌ها باعث می‌شوند برند شما «چسب» شود. این کافی نیست که بارها و بارها بگوییم “ما کیفیت بالایی ارائه می دهیم.” آن را نشان می دهد!

مطالعات موردی در مورد اینکه چگونه به یک مشتری با راه حل باکیفیت خود کمک کردید تا مشکلی را حل کند که هیچ کس دیگری قادر به حل آن نبود، بنویسید.

یا یک گواهی در مورد اینکه محصول شما تا پنج سال از سایر محصولات بیشتر دوام آورده است.

داستان شرکت خود را در بخش درباره وب سایت خود بنویسید و آن داستان را در بیانیه های مطبوعاتی، مصاحبه ها و سایر ارتباطات تکرار کنید. یک ویدیو در مورد “داستان” شرکت خود ایجاد کنید.

4) از رنگ ها، نمادها و عناصر دیگر برای ایجاد تداعی های بصری استفاده کنید.

در مبحث برندسازی مواد بازاریابی خود را از نظر سازگاری بررسی کنید. آیا از لوگوی قدیمی روی برخی مواد استفاده می کنید؟ شما یک لوگو دارید؟ رنگ ها هماهنگ هستند؟ اینها را بررسی کنید.

عناصر بصری سرنخ‌های مهمی هستند که سایر ارتباطات را تحریک می‌کنند و به مشتریان کمک می‌کنند کسب و کار شما را به خاطر بسپارند.

به یاد داشته باشید، نام تجاری فقط برای شرکت های بزرگ نیست. هنگامی که مشتریان انتخاب های به ظاهر بی پایان دارند، برندسازی به یک مزیت رقابتی مهم تبدیل می شود. این ارزش برندسازی برای کسب و کارهای کوچک است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *