تاثیر تبلیغات در فروش محصولات مواد غذایی

دوره فروش و بازاریابی

همان طور که در مقالات قبل گفتیم،یکی از صنایعی که فشار روحی زیادی را برای فروش و بازاریابی خود تحمل می کند صنعت مواد غذایی است و دلیل این فشار بخاطر محدود بودن زمان مصرف محصول و رقابت زیاد است.

اگر در صنعت مواد غذایی فعالیت می کنید همواره باید به برندسازی و تبلیغات و نحوه قیمت گذاری محصولات خود اهمیت دهید در غیر این صورت دچار ضرر و یا ورشکستگی خواهید شد.

در این مقاله قصد داریم تاثیر تبلیغات در فروش محصولات مواد غذایی را برای شما شرح دهیم و شما را با نورو مارکتینگ آشنا کنیم ،با ما همراه باشید.

 

نورومارکتینگ

نورومارکتینگ بکار بردن علم عصب شناسی در بازاریابی است.نورومارکتینگ یک روش مطالعه علمی است که از اصول پدیده نوروساینس استفاده میکند.

هدف از نورومارکتینگ این است که بر سوگیری شناختی مخاطب هدف سرمایه گذاری کنید تا آنها را متقاعد سازید که محصولات شما را خریداری کنند.

کاربرد نورومارکتینگ بازاریابان را قادر میسازد تا خریداران بالقوه را با استفاده از روانشناسی جذب کرده و آنها را برای خرید آماده کنند.

این همان چیزی است که شما در هر صنعتی که باشید به بالا بردن فروش شما کمک خواهد کرد.

 

تاثیر تبلیغات در فروش محصولات مواد غذایی

مطالعات نشان داده است که افراد مختلف به شیوه‌های متفاوتی به تصاویر غذا پاسخ می‌دهند. دانشمندان متوجه شده‌اند که چرا برخی از مردم نمی‌توانستند در مقابل غذا مقاومت کنند.

بررسی اسکن مغزی این افراد نشان داده است که مراکز پاداش در مغز این افراد حساسیت خاصی به تبلیغات و بسته‌بندی خوراکی‌ها دارد.

افرادی که حساسیت پاداش بیشتری دارند، در پنج ناحیه از مغز آنها که با انگیزه و پاداش ارتباط دارند، فعالیت بیشتری مشاهده می‌شود.

زمانی که این افراد به تصویر غذاهای خوشمزه نگاه می‌کنند، فعالیت این نواحی بیشتر می‌شود. در این آزمایشات از فناوری FMRI استفاده شده است.

دست‌اندرکاران تبلیغات مواد غذایی، آیتم‌های مدنظر خود را در اختیار عکاسان حرفه‌ای می‌گذارند. تصور عموم بر این است که هر قدر یک عکس تصویر اشتهاآورتری از یک خوراکی ارائه دهد، فروش آن نیز بیشتر خواهد شد.

این در حالی است که تحقیقات فوق مکانیزم‌هایی را نشان می‌دهد که به کمک آنها می‌توان میزان فروش مواد غذایی را ارتقا داد.

تهیه جذاب‌ترین عکس‌ها از مواد غذایی بیشترین پاسخ را در مراکز انگیزه و پاداش مغز ایجاد می‌کند.

اگرچه مطالعات فوق رابطه معناداری میان سطح فعال شدن مغز و مصرف واقعی نشان نداده است، اما به نظر می رسد افرادی که مرکز پاداش آنها تحریک‌پذیری و فعالیت بیشتری داشته باشند، بیشتر از سایر افراد برای خرید و مصرف مواد غذایی اقدام می‌کنند.

از منظر نورومارکتینگ، جذابیت بیشتر این یافته‌ها در این است که برخی از افراد تحت‌تاثیر تصاویر جذاب غذاهای خوشمزه قرار نمی‌گیرند.

برای جذب این قبیل افراد، شرکت‌ها باید عناصر دیگری همچون مزایای آن را از لحاظ تغذیه و عکس‌های غیرمرتبط با غذا مانند تصویر یک خانواده خوشحال در کمپین‌های بازاریابی خود بگنجانند.

از لحاظ نورو و اقتصاد نیز باید به این نکته اشاره کرد که مدار ارزشی این افراد به محرک‌های دیگری نیاز دارد تا رفتار خرید در آ‌نها فعال شود. با وجود این می‌توان انتظار داشت که عموم و اکثریت مصرف‌کنندگان تحت‌تاثیر تصاویر مواد غذایی قرار بگیرند.

 

 

تکنیک های فروش و بازاریابی

تاثیر نام غذاها

نتایج تحقیقات اخیر نشان داده است اگر یک تکه اسپاگتی را سایز بزرگ بنامیم، مردم نسبت به حالتی که همان تکه را سایز کوچک بنامیم، کمتر از آن می‌خورند.

می‌دانیم که انتظارات ما، تجربیاتمان از کالاها و همچنین رفتارمان نظر می‌رسد. در واقع نحوه توصیف غذاها بر میزان استفاده از آنها و نیز لذتی که مردم از آنها می‌برند، تاثیرگذار است.

بازاریابان محصولات مختلف باید به این نکته توجه داشته باشند‌که نامگذاری محصولات خود و نیز تعیین گزینه‌های مختلف تاثیر بسزایی بر میزان فروش آنها دارد. ناخودآگاه افراد تحت‌تاثیر نحوه نامگذاری محصولات هستند.

این یافته‌ها برای افرادی که رژیم غذایی می‌گیرند نیز دارای اهمیت است. اگر غذایی که افراد می‌خورند با عناوینی نظیر «کوچک» یا «معمولی» توصیف شود، آنها بیشتر می‌خورند.

تعریف و اندازه مشخصی برای اندازه و حجم خوراکی‌ها وجود ندارد. اگر یک رستوران همان اندازه از یک غذا را «سایز سوپر» یا «جامبو» بنامد، مردم مقدار کمتری از آن می‌خورند یا اینکه اصلا آن را انتخاب نمی‌کنند.

رستوران‌ها، به‌خصوص فست‌فودها، تلاش می‌کنند از همین استراتژی به‌منظور به حداکثر رساندن فروش خود استفاده کنند. از این طریق آنها می‌توانند مشتریان را تشویق کنند تا غذاها و نوشیدنی‌های بیشتری سفارش دهند.

برای این کار آنها باید کاری کنند که غذاهای بزرگ‌تر عادی و معمولی به نظر بیایند.

 

تاثیر بسته‌بندی بر ذهن

یک شرکت تهیه غذای آماده در بریتانیا تلاش کرده است از عنصر بسته‌بندی برای تحت‌تاثیر قرار دادن ذهن مشتریان استفاده کند. مشاوران و بازاریابان این شرکت به این نتیجه رسیده‌اند که استفاده از برخی از عناصر گرافیکی پاسخ‌های غریزی مصرف‌کنندگان را به همراه دارد.

به‌عنوان مثال، اشکال منحنی، راحتی و نرمی را به‌دنبال دارد. این رویکرد جدیدترین تلاش نورومارکتینگ به‌منظور تحت‌تاثیر قرار دادن ضمیر ناخودآگاه مشتریان است. این شرکت نه‌تنها بسته‌بندی بلکه، برند و لوگوی خود را به شکل منحنی درآورد.

این اقدام به‌تنهایی و بدون هیچ فعالیت بازاریابی دیگری باعث شد که میزان فروش این شرکت ۴۷ درصد افزایش یابد.به عبارت ساده‌تر، این شرکت رویکرد کارکردی به مقوله بسته‌بندی داشته است و از این طریق توانسته احساسات دلخواه خود را در مصرف‌کنندگان تحریک کند.

تاکتیک‌های نورومارکتینگ می‌تواند اثربخشی بالایی در صنعت خرده‌فروشی داشته باشد.

در این حوزه،‌بسته‌بندی معمولا تنها شناسنامه برندها برای مصرف‌کنندگان است و هر برند ۲ تا ۳ ثانیه فرصت دارد تا با استفاده از ۳ یا ۴ عنصر دیداری با مصرف‌کننده ارتباط برقرار کند.

 

 

در این مقاله تاثیر تبلیغات در فروش محصولات مواد غذایی را برای شما شرح دادیم اگر مایلید تکنیک های فروش را به صورت حرفه ای و عملی بیاموزید اطلاعات دوره نوابغ فروش را مطالعه کنید.

 

پیشنهاد می کنیم مقاله  روش های بازاریابی در صنایع غذایی  را مطالعه کنید

 

اگر مایلید در زمینه فروش و بازاریابی ، مدیریت کسب و کار ، منابع انسانی ، برندینگ، مشاوره تخصصی دریافت کنید کلمه مشاوره را به شماره ۰۹۱۷۰۸۰۸۰۸۸ پیامک کنید.

 

 

برای دریافت جدیدترین مقالات و اخبار ایمیل خود را وارد کنید

 

خواندن این مطالب به شما کارآفرین عزیز پیشنهاد می شود
راز موفقیت شرکت آمازون
جف بزوس

جف بیزوس مدیرعامل شرکت آمازون بزرگترین شرکت خرده فروشی آنلاین را راه اندازی کرد و اکنون در ردیف ثروتمندترین افراد Read more

تکنیک های موفقیت سامسونگ
برندسازی سامسونگ

در این مقاله تکنیک های موفقیت سامسونگ و تکنیک های برندسازی را برای شما خواهیم گفت.سامسونگ در سال ۱۹۳۸ توسط لی بیونگ-چول Read more

راز موفقیت برند زارا
راز موفقیت برند زارا

در سال ۱۹۷۵ اولین فروشگاه زارا توسط آمانسیو ارتژا (Amancio Ortega ) در یک خیابان مرکزی در جنوب شهر کرونا در Read more

راز موفقیت برند استارباکس
راز موفقیت استارباکس

امروزه برند استارباکس رهبر جهانی کسب و کارهایی شده است که در زمینه قهوه و کافی شاپ فعالیت می کنند،برند Read more

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

باز کردن واتساپ
تماس از طریق واتساپ
سلام ، به راهنمایی نیاز دارید؟ مستقیما با سید مهدی حسینی در تماس باشید.