- دولتمندان آنی

زندگینامه مارک زاکربرگ|از کودکی تا شکایت از فیسبوک|

همه کسانی که ارتباطی با دنیای اینترنت دارند، حداقل یک بار نام مارک زاکربرگ را شنیده اند. مارک زاکربرگ به عنوان ثروتمندترین جوان دنیا و خالق فیسبوک، در میان مردم به شهرت بالایی رسیده است. در ادامه به مرور زندگی مارک می پردازیم.

زندگینامه مارک زاکربرگ|از کودکی تا شکایت از فیسبوک|


دوران کودکی مارک زاکربرگ چگونه گذشت؟


نام کامل وی، مارک الیوت زاکربرگ می باشد. مارک زاکربرگ در تاریخ ۱۴ می ۱۹۸۴ در شهر وایت پلینز نیویورک در یک خانواده تحصیل کرده متولد شد. وی ۳ خواهر بزرگ تر از خود دارد و فرزند آخر خانواده و تک پسر، می باشد. مارک در همان دوران دبستان به همه ثابت کرد که چه توانایی های دارد. او از کودکی با کامپیوتر زیاد کار می کرد و به همین دلیل پدرش شروع کرد به آموزش برنامه نویسی بیسیک آتاری به مارک زاکربرگ. مارک در یادگیری هوش بالایی داشت و به همین دلیل پدرش مجبور شد یک متخصص برنامه نویس به نام نیومن را استخدام کند تا به مارک آموزش دهد. شاید باور نکنید ولی مارک زاکربرگ در سن ۱۲ سالگی یک نرم افزار پیام رسان خانگی به نام زاکنت را ساخت و روی کامپیوتر خانه و مطب پدرش نصب کرده بود و به این شکل همگی با هم ارتباط داشتند.

وی از روی سرگرمی این کار ها را می کرد و یکی دیگر از تفریحات وی، این بود که برنامه های بازی های کامپیوتری را تغییر می داد و آن ها را پیشرفته تر می کرد. وی از آنجا که به ادبیات کلاسیک علاقه زیادی داشت، به همین دلیل به آکادمی معتبر فیلیپس اکستر رفت و در آنجا به صورت همزمان هم دبیرستان و هم دیپلم ادبیات کلاسیک خود را گرفت. یکی از موفقیت های مارک زاکربرگ در دوران جوانی، ساخت نرم افزاری به نام سیناپس بود که یک رسانه هوشمند برای پخش فایل های صوتی بود. شاید جالب باشد بدانید که بزرگ ترین کمپانی ها مانند مایکروسافت، پیشنهاد خرید این محصول را به مارک دادند ولی مارک درخواست آن ها را نپذیرفت.

 


اولین جرقه فیسبوک


مارک در سال ۲۰۰۲ وارد دانشگاه هاروارد شد. مارک در برنامه نویسی بسیار ماهر بود و به همین دلیل از روی سرگرمی کارهایی کرد که در آینده همان سرگرمی ها تبدیل شدند به سود آور ترین برنامه های دنیا. وی سایتی را طراحی کرد که دربرگیرنده عکس ها و اسامی افرادی بود که در خوابگاه دانشگاه حضور داشتند. این سایت فقط برای سرگرمی مارک بود ولی خیلی زود همه به آن علاقمند شدند و تا جایی پیش رفت که دانشگاه سایت را مسدود کرد و به مارک اخطار انظباطی داد.


 


تولد فیسبوک


مارک زاکربرگ همچنان ایده فیس بوک را در سر می پروراند تا اینکه در سال ۲۰۰۴ سایت فیسبوک را به شکل رسمی آغاز کرد. وی در ابتدا این سابت را برای سرگرمی درست کرده بود و فقط برای دانشجویان دانشگاه هاروارد بود. اما طولی نکشید که این سایت در بین تمامی دانشجویان به شهرت عجیبی دست یافت و مارک زاکربرگ تصمیم گرفت دانشگاه را ترک و تمام وقت خود را روی پروژه فیسبوک بگذارد. در همان سال بود که مارک با پیتر تیل دیدار کرد و او را راضی کرد که ۵۰۰ هزار دلار روی فیسبوک سرمایه گذاری کند و همین باعث شد مارک و تیمش به یک خانه دیگر به عنوان دفتر کار، نقل  مکان کنند. مارک زمانی که فهمید بیش از ۴۰۰۰ نفر در فیسبوک ثبتنام کردند تصمیم به گسترش تیم برنامه نویسی خود گرفت.

فیسبوک با سرعت عجیبی در بین مردم به محبوبیت رسید و مارک برای تجهیز و توسعه کمپانی خود، میلیون ها دلار سهام را واگذار کرد و همچنان نزدیک به ۶۱% از سهام متعلق به خودش بود و مرد شماره۱ فیسبوک شناخته می شد. زمانی که کابران فیسبوک به تعداد ۵۰ میلیون نفر رسید، بزرگ ترین شرکت های دنیا آمادگی خود را برای خرید فیسبوک اعلام کردند. اما مارک به پیشنهاد همه آنها جواب رد داد و تصمیم به گسترش فیسبوک داشت.

زندگینامه مارک زاکربرگ|از کودکی تا شکایت از فیسبوک|
مارک زاکربرگ

شکایت از فیسبوک!


برادران وینکلووس و دیو نارندرا که زمانی با مارک زاکربرگ همکار بودند، در سال ۲۰۰۶ از مارک به دلیل سرقت ایده شکایت کردند. آن ها مدعی بودند که در زمان پروژه هاروارد کانکشن، مارک ایده آن ها را دزدیده است. در زمانی که مارک به صورت شفاف تمام فعالیت ها ی خود در هاروارد کانکشن را برای خبرنگاران توضیح می داد، یکی از دانشجویان هاروارد مدعی شد که فیسبوک ایده او بوده و همین باعث رنجش مارک زاکربرگ شد. برادران وینکلووس تا سال ۲۰۱۱ در حال شکایت از فیسبوک بودند و در همین مدت زمان مارک میلیون ها دلار بعلاوه بخشی از سهام فیسبوک را به آن ها داد.

زندگینامه مارک زاکربرگ|از کودکی تا شکایت از فیسبوک|

 


آغاز درآمدزایی از فیسبوک


درآمد فیسبوک از تبلیغات متنی در صفحه های اجتماعی بود. فیسبوک سود خود را در ۳ سال به شش برابر افزایش داد. تعداد بیشمار افراد در فیسبوک و تبلیغات متنی تنها راه درامد فیسبوک نبودند. فیسبوک قسمتی از درامدش به واسطه خرید و فروش مجازی از فیسبوک است که رقم بسیار بالایی را به سمت این شرکت سرازیر کرده است.


ماجرای بیل گیتس و خرید سهام


بیل گیتس بلاخره در سال ۲۰۰۷ موفق شد ۱.۶ درصد از سهام فیسبوک را به ارزش ۲۴۰ میلیون دلار از مارک زاکربرگ خریداری کند. بیل گیتس یک حساب کاربری برای خود راه انداخت و روزانه ساعت ها وقت روی آن می گذاشت. در همان سال ها بود که بیل گیتس یک کمپین تبلیغاتی بسیار بزرگی را برای فیسبوک راه انداخت که تا سال ۲۰۱۱ بزرگترین کمپین شناخته می شد. 

زندگینامه مارک زاکربرگ|از کودکی تا شکایت از فیسبوک|
مارک زاکربرگ

خرید شبکه های اجتماعی


در سال ۲۰۱۲ مارک زاکربرگ تصمیم گرفت اینستاگرام را خریداری کند. او یک فرد باهوش است که سعی دارد که شبکه های اجتماعی بزرگ را به شکلی زیر مجموعه فیسبوک قرار دهد. وی در ادامه خرید های خود، در سال ۲۰۱۴ شرکت آکیولس ریفت و امتیاز هدست واقعیت مجازی و واتس اپ را خریداری کرد. او با این کار یک شبکه منسجم و یکپارچه را تشکیل داده است.


زندگی خصوصی مارک زاکربرگ


مارک در سال ۲۰۰۳ با پریسیلا چان آشنا شد. چان متولد آمریکا بود و پدر و مادرش از پناهندگان ویتنامی، چینی بودند. شاید جالب باشد که بدانید چان از اولین افرادی بود که در فیسبوک ثبتنام کرده بود. و سرانجام در سال ۲۰۱۲ مارک زاکربرگ با چان ازدواج کرد و در سال ۲۰۱۵ فرزند دختری را به دنیا آوردند.

 

کلام پایانی

تمامی مطالبی که در مقاله ی ( زندگینامه مارک زاکربرگ|از کودکی تا شکایت از فیسبوک| ) مرور کوتاهی بر زندگی مارک زاکربرگ، خاق فیسبوک بود. همچنین شما می توانید در قسمت دولتمندان آنی ، زندگینامه افراد موفق را مطالعه فرمایید.

🔴 بی صبرانه منتظر نظر، انتقاد یا  پیشنهاد شما را در بخش دیدگاه هستیم.

 

.