مدیریت کسب و کار, منابع انسانی

سطوح مديريت در سازمان

هرم مدیریتی

در این مقاله می خواهیم درباره سطوح مدیریت در سازمان با شما صحبت کنیم،زمانی که کسب و کاری تازه شروع به کار می کند می تواند توسط یک شخص سرپرستی و مدیریت شود اما زمانی که سازمان گسترده تر شود باید کارها را بین افراد تفسیم کرد و ممکن است مدیران مختلفی برای یک سازمان در نظر گرفته شود در این مقاله برای شما خواهیم گفت که مهارت های مدیران کدامند و هر مدیری باید چه مهارتی را در خود تقویت کند.

 

 

سطوح مديريت در سازمان

سرپرستان

گروهی از آنها با کارکنان در ارتباط باشند که به آنها سرپرست می گویند و مسئول کار دیگران هستند و از نظر فنی باید از سایر مدیران قوی تر باشند.

ویژگی کاری سرپرستان:

–           سرپرستان دارای چندین کارمند یا کارگرند؛ که به آنها گزارش می‌دهند.
–           کار، توسط سرپرستان از طریق افراد زیرمجموعه صورت می‌گیرد.
–           تلاش سرپرستان در جهت تحقق اهداف و دست‌یابی به شاخص‌های عملکردی است؛ که از طریق مدیران عالی و میانی تعیین می‌گردد.
–           نوع عملیات آن‌ها عینی، عملیاتی و صفی (اجرایی) است.

 

مدیران میانی

مدیران میانی، یک رده پایین‌تر از مدیران عالی هستند، به‌طور مستقیم به مدیریت رده بالا گزارش می‌دهند و پل ارتباطی بین مدیریت عالی و مدیریت عملیاتی سازمان را تشکیل می‌دهند.

کار مدیران میانی، مدیریت سرپرستان است.این مدیران، بیشتر وقت خود را صرف حضور در جلسه‌ها و تهیه گزارش‌ها می‌نمایند. این مدیران، برنامه‌ریزی میان‌مدت می‌کنند و برای اظهار نظر مدیران عالی برنامه‌های جامع‌تر و بلند‌مدت آماده می‌کنند.

مدیران عالی

مدیران عالی، مسئولیت بررسی و ایجاد هماهنگی با محیط‌های خارجی و دیگر سازمان‌ها را برعهده داشته و باید از فرصت‌های محیط بیرون استفاده کنند و کار تدوین استراتژی ها را به عهده دارند.آنان، بیشتر وقت خود را صرف صحبت با مدیران عالی سایر مؤسسات و افراد خارج از سازمان می‌کنند.

 

اگر مایلید از دوره های تخصصی مدیریت کسب و کار را استفاده کنید و صفر تا صد مدیریت و رهبری کسب و کار را بیاموزید همین الان کلمه دوره بیزینس کوچینگ را به شماره 09170808088 ارسال کنید.

 

مهارت‌های سه گانه مدیران:

مهارت فنی:

مدیران باید تا حدی در رابطه با کار تخصصی خود دانش و آگاهی داشته باشند، این نوع مهارت را با دیدن آموزش های مختلف می توان تقویت کرد.

مهارت انسانی:

مهارت انسانی به‌معنی توانایی در كاركردن، درك نمودن و ایجاد انگیزش در فرد یا گروه است، مهارت های مدیر منابع انسانی می تواند در این زمینه مفید باشد.

مهارت ادراکی:

توانایی ذهنی برای درك و تجزیه و تحلیل پیچیدگی‌های سازمان و فهم همه عناصر و اجزای تشكیل دهنده‌ی كار و فعالیت سازمانی به‌صورت یك كل واحد (سیستم) است.

برای این که بتوانیم کسب و کار خود را رشد و توسعه بدهیم باید بتوانیم مشکلات ریز و درشت را حل کنیم این مهارت لازمه حل مشکلات خواهد بود.

 

هر مدیری باید چه مهارت هایی داشته باشد؟

با توجه به این که کارکرد و وظایف مدیران متفاوت است، میزان مهارت های مدیران نیز با هم متفاوت است.

  • مدیر عالی چون باید مسائل استراتژیک سازمان را حل کند باید مهارت ادراکی بالاتری داشته باشد.
  • مدیر میانی چون با مدیر عالی و سرپرستان در ارتباط است باید مهارت انسانی بالاتری داشته باشد.
  • سرپرستان چون مستقیما با کار درگیر هستند باید مهارت فنی و عملی بالایی داشته باشند.

 

 

اگر مایلید از دوره های تخصصی مدیریت کسب و کار را استفاده کنید و صفر تا صد مدیریت و رهبری کسب و کار را بیاموزید همین الان کلمه دوره بیزینس کوچینگ را به شماره 09170808088 ارسال کنید.

 

اگر مایلید اصول مدیریت کسب و کار را حرفه ای و کاربردی بیاموزید کلیک کنید

دوره بیزینس کوچینگ

 

اگر مایلید در زمینه دوره بیزینس کوچینگ مشاوره تخصصی دریافت کنید کلمه دوره بیزینس کوچینگ را به 09170808088 ارسال کنید

جهت اطلاعات بیشتر در زمینه مشاوره و آموزش منابع انسانی کلیک کنید

کلاب هاوس مهدی حسینی

به Clubhouse مهدی حسینی بپیوندید

 

در این مقاله سطوح مديريت در سازمان و مهارت های مدیران را توضیح دادیم .اگر مایلید از مشاوره مهدی حسینی استفاده کنید کلیک کنید.

اگر مایلید در زمینه فروش و بازاریابی ، مدیریت کسب و کار ، منابع انسانی ، برندینگ، مشاوره تخصصی دریافت کنید کلمه مشاوره را به شماره 09170808088 پیامک کنید.

 

برای دریافت جدیدترین مقالات و اخبار ایمیل خود را وارد کنید

[mc4wp_form id=”6908″]

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *