منابع انسانی

شغل چیست و شاغل کیست؟

شغل چیست و شاغل کیست؟

شغل چیست و شاغل کیست؟

در این مقاله قصد داریم شما را با مفاهیمی آَشنا کنیم که هر مدیر یا کارشناس منابع انسانی حتما باید با آنها آشنایی داشته باشد.

از نظر شما شغل چیست و شاغل کیست ؟ منظور از پست چیست؟ چطور می توان کاری کرد که کارمندان از شغل و کار خود لذت ببرند و سازمان را ترک نکنند؟

به دلیل اهمیت رابطه ی فرد با سازمان بخش زیادی از وظایف مدیر منابع انسانی  تعریف شغل و شاغل و فرصت های شغلی می باشد.

 

تعریف شغل چیست و شاغل کیست؟

به بیانی ساده می توان گفت که شغل، مجموعه ای از فعالیت ها ، وظایف و مسئولیت هایی است که به یک شخص داده می شود.

شاغل فردی است که برای انجام دادن وظایف و مسئولیت های شغلی استخدام می شود و حقوق دریافت می کند و سازمان از او انتظار دارد که وظایفش را به انجام برساند.

 

تفاوت شغل و موقعیت شغلی چیست؟

در ادبیات مدیریت منابع انسانی، وقتی از شغل حرف می‌زنیم، از تعریف کار مشخص حرف می‌زنیم. این کار مشخص می‌تواند توسط افراد متعددی در یک مجموعه تعریف شود.

برای مثال شما در سازمان خود ممکن است دو یا چند نفر را به عنوان حسابدار برای شغل حسابداری استخدام کنید و یا برای شغل فروش چند نفر کارشناس و مدیر فروش استخدام کنید.

 

پست چیست؟

زمانی که فردی را برای شغلی منسوب می کنیم در حقیقت در سازمان به او یک پست می دهیم، اما در زبان عامیانه بیشتر واژه پست را برای مدیران میانی و یا رده بالایی سازمان در نظر می گیریم. مثل زمانی که می گوییم به آقای کاظمی پست مدیریتی داده شده است.

 

بخشی از وظایف یک مدیر منابع انسانی:

  • یک مدیر منابع انسانی باید بتواند فعالیت های سازمان را مشخص کند و در حقیقت شغل هایی که در سازمان وجود دارند را مشخص کنند.
  • با توجه به وظایف و مسئولیت هایی که در هر شغل وجود دارد باید ویژگی و مهارت های علمی و رفتاری افرادی که استخدام می شوند را مشخص و تعیین کنند.
  • تعداد افرادی که برای هر موقعیت شغلی نیاز داریم باید تعیین و مشخص شود مثلا برای شغل حسابداری به 2 نفر حسابدار با چنین مهارت هایی نیاز داریم
  • فرآیند استخدام برای هر شغل انجام شود
  • با توجه به وظایف و انتظارات تعیین شده ارزیابی عملکرد برای کارکنان انجام شود.

 

چطور می توان کاری کرد که کارمندان سازمان را ترک نکنند؟

این که چطور می توان انگیزش کارمندان را بالا برد و کاری کرد که شغل آنها برایشان لذت بخش شود و میزان ترک شغل کاهش پیدا کند مسئله بسار مهمی در مبحث منابع انسانی است اما به صورت خلاصه در مرحله اول باید شرح شغل ، وظایف و هرآنچه به صورت اخلاقی و کاری سازمان از کارمندان انتظار دارد مشخص شود در مرحله دوم باید افرادی که برای شغل مناسب هستند انتخاب و استخدام شوند، اصطلاحا به آن تناسب شغل و شاغل گویند.

هرچه تناسب فردی که استخدام می شود از نظر سطح مهارتی و رفتاری با آن چه که سازمان انتظار دارد، بیشتر باشد رضایت شغلی هم بالا می رود و کارکنان کمتر شغل خود را ترک می کنند.

 

در این مقاله به صورت خلاصه درباره وظایف مدیر منابع انسانی ،تعریف شغل و شاغل و پست پرداختیم.

 

اگر می خواهید در رابطه با استخدام نیروی انسانی ، نوشتن شرح شغل و وظایف پرسنل، مشاوره تخصصی منابع انسانی دریافت کنید می توانید کلمه مشاوره را به شماره 09170808088 کلمه مشاوره را پیامک کنید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *