مدیریت کسب و کار

چرا وفاداري به برند با اهميت است؟وفاداری مصرف کننده به برند

تکنیک های برندسازی

وفاداری مشتری به برند چیست؟ چرا وفاداري به برند داراي نتايج بسيار با اهميتي است؟ چگونه مشتریان را به سفیران برند خود تبدیل کنیم؟ وفاداری مصرف کننده به برند، وفاداري به برند هدف نهايي هر شرکتي است که داراي محصولي با علامت تجاري ويژه است. اولويت يا ترجيح خريد يک برند ويژه در يک قفسه محصول توسط مشتري، وفاداري به برند نام دارد. مشتريان در آغاز، يک خريد امتحاني از محصولي با علامت تجاري ويژه مي‌کنند و پس از رضايت از آن به تکرار و ادامه خريد همان علامت تجاري يا برند مايل مي‌شوند، زيرا به آن محصول آشنا و مطمئن هستند. اگر در اولین خرید نتیجه ی مطلوبی به دست بیاورند مجددا خرید خود را تکرار می کنند و آن محصول را به دیگران معرفی می کنند ولی اگر از محصول نتیجه ی مطلوبی به دست نیاید نه تنها خرید آنها تکرار نمی شود، بلکه تبلیغات منفی درباره آن برند انجام خواهند داد.کالت برند یا برند فرقه یکی از انواع برندهایی است که هر مدیر بازاریابی و مدیر برندسازی آرزوی تبدیل شدن به آن را دارد. در برند این نوع بازاریابی، مشتریان آن محصول و خدمات تعصب خاص و ویژه ای به آن برند دارند و به دلیل وفاداری بالایی که نسبت به آن برند دارند حاضر نیستند محصول مشابه دیگری را خریداری کنند. در حقیقت کالت برند مشتریان شما را به مشتریان وفادار تبدیل خواهد کرد.


وفاداران به برند تفکري اينچنين دارند:(وفاداری مصرف کننده به برند)

– نسبت به برند متعهد هستند.
– مايل به دادن پول بيشتر براي يک برند نسبت به ديگربرند ها هستند.
– برند مورد نظر را به ديگران توصيه مي‌کنند.

چرا وفاداري به برند داراي نتايج بسيار بااهميتي است؟


چرا وفاداري مصرف کننده به برند داراي نتايج بسيار با اهميتي است؟ سه دليل اصلي براي پاسخ به اين سوال وجود دارد:

1- حجم فروش بيشتر: شرکتهاي آمريکايي که نيمي از مشتريان خود رادر طول پنج سال از دست مي‌دهند، سالانه 130 درصد ضرر وخسارت از کاهش مشتريان خود مي بينند. اين آمارنشان دهنده چالشهايي است که شرکتها براي رشد در محيط رقابتي با آن روبه‌رو هستند. رسيدن به رشد سالانه 1درصد نيازمند افزايش فروش به مشتريان فعلي و جديد به ميزان 14درصد است. کاهش خسارت مشتريان مي‌تواند به‌صورت مهيجي رشد تجاري ووفاداري به برند را بهبود بخشد، که اين منجر به فروش ثابت ويا افزايش فروش با افزايش تکرارخريدآن برند مي‌شود.

2- توانايي افزايش قيمت: مطالعات نشان مي‌دهد که همان اندازه که وفاداري به برند افزايش مي يابد، مشتريان کمتر به تغييرقيمت حساس هستند. عموما مشتريان مايل به دادن قيمت بيشتربراي علامت تجاري برگزيده يا منتخب خود هستند. زيرا آنها ارزشهاي بي نظيري در آن برند يا علامت تجاري مشاهده کرده‌اند که گزينه هاي ديگرآنرا ارائه نمي‌کنند.

3- حفظ مشتري بهتر ازجستجوي اوست: وفاداران به برند مايل به جستجوي مارک مطلوب خود هستند وکمتر به ترفيعات رقابتي حساس هستند. نتيجه اين کار هزينه کمتر براي توزيع، رقابت وبازاريابي است. 

وفاداری مصرف کننده به برند

وفاداري فعال (مثل دهان به دهان و قصد خريد) 
وفاداري انفعالي (مثل عدم ترک حتي در شرايط تقريبا منفي) 

وفاداری مصرف کننده به برند به دو صورت است، وفاداري فعال که ما آنرا وفاداري آگاهانه مي‌ناميم ، تصريح برآن دارد که مشتري وفادار با آگاهي واعتماد کامل و با نگرشي کاملا مثبت نسبت به مارک ويژه آنرا به ديگران توصيه مي‌نمايد ودوستان خود را تشويق به خريد آن مي‌کند وجملات مثبتي در مورد مارک به‌کار مي‌برد .جملاتي که شايد ساخته وپرداخته خود اوست و تراوش افکار وعقايد اودرمورد برند ويژه است.

وفاداري انفعالي که ما آنرا وفاداري غير آگاهانه يا عادت به تکرارخريد مي‌ناميم تکيه برآن دارد که فرد بدون دليل وبدون توجه به محصولات رقبا وحتي در شرايط تقريبا منفي اقدام به تکرارخريد محصول مي‌كند و نظري درمورد برند ويژه وتوصيه‌اي به ديگر افراد ندارد.

پر واضح است که وفاداري به برند چنانچه از نوع فعال يا آگاهانه باشد، قابل طرح وانگيزه اي براي تبديل خريدکنندگان تصادفي به وفاداران به برند است. فروش به مشتريان وفادار هم مي‌تواند با تکيه بر وفاداري انفعالي و هم باتکيه بر وفاداري فعال شروع شود.

مشتریان را به سفیران برند خود تبدیل کنید

وفاداری مصرف کننده به برند باعث می شود، مشتریان سفیران برند شما شوند، سفیران برند شما کسانی هستند که از شما خرید کرده اند و به خاطر خدمات مناسبی که دریافت کرده اند شما را به دیگران معرفی می کنند و در حقیقت به صورت غیر مستقیم برای شما بازاریابی می کنند.

این افراد کمک می کنند کیفیت مشتریان ورودی شما بالا برود در حقیقت این افراد غیر مستقیم شما را معرفی می کنند و فروش شما را بالا می برند.لازم به ذکر است،این روش بسیار نتیجه بخش تر از سایر روش های بازاریابی است.

چگونه در ذهن مشتری ماندگار شویم؟

 • به کسانی که خرید می کنند بیش از حد معمول سرویس دهی کنید تا در ذهن مشتری ماندگار شوید.
 • اگر مشتری به این باور برسد که بیشتر از پرداختی خود سرویس دریافت کرده رضایتش جلب خواهد شد.

چگونه مشتریان را به سفیر برند خود تبدیل کنیم؟

72 ساعت پس از خرید مشتری به او پیام دهید مبنی بر این که می تواند هدیه خود را دریافت کند ، سعی کنید 5 درصد از سود هر مشتری را به او بازگردانید ،زمانی که مشتری هدیه خود را دریافت کرد و هیجان زده شد از او درخواست کنید در صورت رضایت ما را به دیگران معرفی کند.سفیران برند شما برای شما تبلیغات مثبتی خواهند کرد و مطمئنا از نتایج آن شگفت زده خواهید شد.

 

برند فرقه یا cult brand (کالت برند) چیست؟

ویژگی های برند فرقه نسبت به سایر روش های برندینگ؟

 •  هیچ رقیبی ندارد و با وضع قوانین خاصی، مشتریان خود را تعریف و بر مشتریان خود حکومت می کند.
 • مشتریان برند فرقه به دنبال محصولات و برندهای دیگر نمی روند.
 • این نوع برندسازی سودآوری بالایی حتی در شرایط نامناسب اقتصادی بازار دارد، دلیل آن ارتباط نزدیک با مشتریان است.
 •  به این درک رسیده که برندش متعلق به مشتریانش است. به مشتری گوش می‌دهد و تنها به خواست مشتری اهمیت می‌دهد و به این شکل مشتریان را وفادار می کند.
 • یک کالت برند با پیش‌بینی نیازهای اساسی انسانی و معنوی مشتریانش و پذیرش و پاسخگویی به این نیازها، موفق می‌شود. متعاقبا، این نوع برندسازی  به سطحی از وفاداری مشتریان دست میابد که در بین کسب و کارهای سنتی بی‌سابقه است.
 • از سرمایه‌گذاری بر مشتری و نشان دادن حسن نیت خویش در جهت ایجاد ارتباط بلندمدت نمی‌ترسد، پس حتی با کاهش میزان حاشیه سود به دنبال افزایش میزان رضایت مشتری و سوددهی بلند مدت است.

Mini Cooper, Harley-Davidson, Apple, Oprah, Linux  جز کالت برندها هستند و میزان وفاداری مشتریان نسبت به آنها بسیار بالا است.به عنوان یک مدیربازاریابی باید راه های وفادارسازی مشتریان و ایجاد برند فرقه را بدانید.

 

خواندن مقاله راز موفقیت برندهای معروف چیست؟ دلایل موفقیت برند توصیه می شود

 

کالت برند

برند فرقه

چگونه می توانیم برند خود را به یک برند فرقه ای تبدیل کنیم؟

 • محصول و برند خود را متمایز کنید:

 مشتریان همواره به دنبال تمایز از دیگران هستند برای مثال مشتری می خواهد مبلمان خریداری کند شما به عنوان یک تولید کننده و فروشنده مبلمان چه تمایزی نسبت به رقبا دارید؟

 • شجاع بودن در برند سازی:

کالت برندها نگرانی برای سوددهی پایین ندارند، آنها می دانند که مشتریان وفاداری دارند و تمام توجه شان را برای ارائه خدمات و محصولات معطوف می کنند،آنها به دنبال سود بلند مدت هستند.

 • گوش دادن فعال به مشتریان:

در کالت برند باید مداوما نیازها و درخواست های مشتریان را بشنویم و به دنبال رفع آنها باشیم.

 • ایجاد زمینه ای برای تعامل بیشتر با مشتریان:

در این نوع برندسازی مشتریان در گروه هایی عضو می شوند و از فرصت هایی برای جمع کردن آنها به  دور هم استفاده می شود، مانند برگزاری تور یا فستیوال

 • استقبال از مشتریان:

جنس، نژاد، قوم،اعتقاد و سلیقه در برند فرقه برای مدیر بازاریابی تفاوت ندارد،هرکسی با هر سلیقه ای که وارد این گروه شود با آغوشی باز پذیرفته و از او استقبال می شود.

 

اگر مایلید در زمینه برندسازی و برندینگ مشاوره تخصصی دریافت کنید کلمه برندسازی را به 09170808088 ارسال کنید

اگر مایلید اصول مدیریت کسب و کار را حرفه ای و کاربردی بیاموزید کلیک کنید

برای دریافت جدیدترین مقالات و اخبار ایمیل خود را وارد کنید

[mc4wp_form id=”6908″]

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *