بازاریابی و فروش

یادگیری مهارت های فروش از طریق بازی

یادگیری مهارت های فروش از طریق بازی

در این مقاله مهارت هایی که یک تیم فروش قدرتمند باید داشته باشد را خواهیم گفت و با توجه به این که کارکنان فروش ویترین شرکت شما هستند به شما پیشنها دادیم روی آموزش آنها سرمایه گذاری کنید، دوره هاي مديريت فروش و بازاريابي می تواند گزینه ی مناسبی باشد تا تیم فروش شما بتواند آموزش های لازم را ببیند.یکی از راه هایی که کارشناسان فروش می توانند مهارت های فروش را یاد بگیرند استفاده از روش بازی است در این مقاله مهارت‌های یک تیم فروش قدرتمند، یادگیری مهارت های فروش از طریق بازی را به شما آموزش خواهیم داد.

 

مهارت‌های یک تیم فروش قدرتمند(مهارت های فروش)

 

1- دانش اولیه سیستم فروش

کلیه کارشناسان فروش شما باید با مراحل فروش و قیف فروش آشنا باشند،مشتریان سرد و گرم را بشناسند و بدانند چگونه باید با هر یک برخورد کنند،همچنین با استراتژی های بازاریابی و فروش آشنا باشند، دوره های مدیریت فروش و بازاریابی در این زمینه به شما کمک می کند.

2- مهارت های ارتباطی

کارشناسان فروش باید بتوانند با مشتریان با شخصیت های مختلف ارتباط برقرار کنند،آنها باید مهارت های ارتباطی را خوب بدانند تا بتوانند پاسخگوی مشتریان شاکی و ناراضی باشند، مهارت ارتباطی جز مهارت های فروش است که فروشندگان باید بدانند.

3- مهارت شنیداری خود را تقویت کنید و تحلیل گر باشید

یکی دیگر از مهارت های فروش مهارت شنیداری است، سعی کنید در هر مرحله از مشتری سوال بپرسید و نشان دهید چالش‌های او برایتان اهمیت دارد. مشکلاتش را بشنوید و ببینید چطور می‌توانید به او در حل کردن مشکلش کمک کنید. سعی کنید مثل یک تحلیلگر عمل کنید. مشتری و بازار را بسنجید و همیشه در حال یادگیری روش‌های تازه برای حل چالش‌ مشتری باشید.

4- جامعه هدف خود را شناسایی کنید

  • شما قرار است به چه افرادی محصول را بفروشید؟
  • چقدر آنها را می شناسید؟

هر چه قدر بیشتر مشتریان جامعه هدف خود را بشناسید و نیازهای آنها را شناسایی کنید فروش برای شما راحتتر خواهد شد.

5-شناخت محصول

شما در صورتی می توانید محصولی را بفروشید که با خوب و بد آن آشنا باشید و بتوانید محصول را با محصولات مشابه دیگر مقایسه کنید،اگر مشتری سوالی از شما بپرسد و شما با تاخیر و یا تردید به او پاسخ دهید دیگر به شما اعتماد نخواهد کرد.

6- خدمات پس از فروش و پاسخگویی به شکایات مشتریان

یکی دیگر از مهارت های فروش که بسیار ضروری است پاسخگوی به مشتریان است، تمام تلاش شما باید در راستای این باشد که مشتریان را به مشتریان وفادار خود تبدیل کنید، در صورتی این اتفاق خواهد افتاد که شما پاسخگوی مشکلات مشتریان باشید و اگر از مسئله ای ناراضی بودند بتوانید با روی باز به آنها پاسخ دهید.

7- تجزیه و تحلیل داده ها

کارشناسان فروش باید تیم فروش و مدیر فروش خود را یاری دهند تا بتوانند مشکلات و اعتراضات مشتریان را ریشه ای پیدا کنند و برای آنها راه حل پیدا کنند.

یادتان باشد کارشناسان فروش بیشترین ارتباط را با مشتریان شما دارند پس بهتر از هر کسی می توانند در شناسایی و رفع مشکلات کمک کنند، دوره هاي مديريت فروش و بازاريابي در این راه به شما کمک می کند.

 

مهارت های فروش که لازم است حتما بدانید

اولین مهارت فروشنده حرفه ای ( هنر سوال پرسیدن است )

تا زمانی که نیاز مشتری را از زبان خود او نشنیده اید محصول خود را به او معرفی نکنید، محصول شما باید راهی برای رفع مشکلات مشتریان باشد پس در ابتدا سعی کنید با سوالات هدفمند و آگاهانه نیاز مشتریان را پیدا کنید.

دومین مهارت لازم برای شما ( مدیریت زمان )

در دوره هاي مديريت فروش و بازاريابي درباره مدیریت زمان بیشتر توضیح خواهیم داد، وقت مشتریان برای آنها ارزشمند است از این که به سوالات شما پاسخ می دهند از آنها تشکر کنید، اگر بتوانید روحیات فرد را شناسایی کنید می توانید توع مذاکره و مدت زمان آنرا کنترل کنید.

سومین مهارت ( جلوگیری از اعتراض مشتری )

فروشندگان حرفه ای مواردی که باعث دلخوری واعتراض مشتریان می شود را شناسایی می کنند و این گونه جلوی اعتراضات بعدی را می گیرند.

چهارمین مهارت ( مدیریت اعتراضات )

هر چه قدر سعی کنید جلوی اعتراضات را بگیرید باز هم احتمال به وجود آمدن اعتراض جدید هست اگر دانش شما درباره کالایی که می فروشید بالا باشد و تکنیک های متقاعد سازی مشتریان را بدانید می توانید راحتتر به اعتراضات واکنش نشان دهید.

پنجمین مهارت ( معرفی محصول )

شما باید بتوانید به بهترین شکل محصول خود را برای مشتری پرزنت کنید باید اطلاعات کافی درباره  محصول و نقاط قوت و ضعف کالای خود و محصولات مشابه داشته باشید تا بتوانید به مشتریان مشاوره بدهید.

ششمین مهارت لازم برای فروش( نهایی کردن قرارداد )

تمامی تلاش شما یک طرف، نهایی کردن قرارداد و تحویل جنس به مشتری و دریافت پول از او هم یک طرف، این مهارت بسیار لازم و ضروری است شما باید بتوانید فروش را به مرحله نهایی ببرید تا سود آن نصیب تان گردد.

اگر مایلید مهارت های نهایی کردن فروش را یاد بگیرید کلیک کنید.

هفمین و آخرین مهارت ( مدیریت ارتباط با مشتری پس از فروش است )

آخرین مهارتی که شما باید داشته باشید و بسیاری از فروشندگان آنرا از یاد می برند مدیریت ارتباط شما پس از فروش است.

شما باید بتوانید ارتباط خود را با مشتری حفظ کنید تا او تبدیل به مشتری وفادار شما شود.

 

یادگیری مهارت های فروش از طریق بازی، دوره هاي مديريت فروش و بازاريابي این روش ها آموزش داده خواهد شد

 

1- تکنیک فروش خودکار بر اساس فیلم گرگ وال استریت

” برای فروش باید نیاز مشتری را بشناسی و با استفاده از محصولی که دارید به آن نیازها پاسخ دهید و او را متقاعد کنی “

 

این فیلم بر اساس زندگی واقعی جردن بلفورت ساخته شده و دیوید دی کاپریو نقش بازیگر اول آن را بر عهده گرفته است. در صحنه‌های آخر این فیلم می‌بینیم که جردن بلفورت در حال سخنرانی برای فروشنده‌های تازه‌کار است و در حالی که خودکاری را دست گرفته رو به یکی از آنها می‌کند و می‌گوید: “این خودکار را به من بفروش”.

در حالی که فروشنده تازه کار نمی‌تواند این کار را کند جردن بلفورت از او می‌خواهد اسمش را بر روی کاغذ بنویسد و طبیعتا برای این کار نیاز به یک خودکار دارد. در واقع جردن بلفورت دارد به او یاد می‌دهد که برای فروش یک محصول به مشتری باید در او احساس نیاز به وجود بیاورید و پاسخ به آن نیاز محصول شما باشد. شما هم می‌توانید این کار را با اعضای تیمتان بنا بر محصولی که دارید تمرین کنید و خوب به این فکر کنید که چه نیازهایی در مشتری وجود دارد که محصول شما می‌تواند پاسخ آن باشد.

 

2- بازی تطابق

” اگر می خواهید زمانی که مشتری خواسته یا مشکلش را به شما گفت بتوانید بهترین پیشنهاد برای حل مشکلش را به او بدهید از این روش استفاده کنید”

 

فرض کنید کسب‌وکاری دارید که محصولات مختلفی می‌فروشد مانند نرم‌افزارهای مختلف، پلن‌های مختلف و … . در بازی تطابق باید برای هر محصول به طور جداگانه یک یا چند نیاز یا مشکل مطرح کنید که پاسخ آن محصول مورد نظر باشد. در این حالت جملات نیاز را یک طرف و لیست محصولات را طرف دیگر می‌نویسید و اعضای تیم فروش باید هر مشکل یا نیاز را به یک محصول وصل کنند.

 

3-استفاده از کوییز

” آیا تیم فروش شما می تواند به تمام سوالات مشتریان پاسخ دهد؟ سوالاتی که فکر می کنید مشتریان از آنها می پرسند را در قالب کوییز از آنها امتحان بگیرید و مطمئن شوید”

 

زمانی که به اندازه کافی توضیحات محصول را به تیم ارائه دادید می‌توانید از آنها یک کوییز بگیرید و سوالات مختلفی را از آسان به سخت مطرح کنید.

 

شما می توانید از دوره آموزشی تیم فروش مسیر کمال برای آموزش پرسنل فروش خود  و بهره وری بیشتر آنها استفاده کنید این دوره ها متناسب با کسب و کار شما طراحی می شوند،کافی است کلمه آموزش تیم فروش را به شماره 09170808088 پیامک کنید.

 

4- تکنیک سخنرانی آسانسوری

” آیا تیم فروش شما سرعت عمل لازم در متقاعد سازی مستریان را دارد آیا خلاقیت لازم برای متقاعد سازی مشتریان در مدت زمان خیلی کوتاه را دارد؟”

 

تکنیک سخنرانی آسانسوری واضح است، فرض کنید شما در آسانسوری با فرد دیگری روبرو می‌شوید و تا به طبقه مقصد برسید 30 تا 60 ثانیه فرصت دارید تا او را قانع کنید محصولی را از شما بخرد.

این تکنیک بر سرعت عمل تمرکز دارد، چرا که مشتری امروزی سرش شلوغ است و وقت زیادی ندارد که بایستد و به شما گوش کند. در نتیجه در نهایت 1 دقیقه فرصت دارید تا او را مجاب کنید. در این یک دقیقه ارزشمند چه می‌گویید؟

 

دوره بازاریابی و فروش شیراز

 

شما می توانید از دوره آموزشی تیم فروش مسیر کمال برای آموزش پرسنل فروش خود  و بهره وری بیشتر آنها استفاده کنید این دوره ها متناسب با کسب و کار شما طراحی می شوند،کافی است کلمه آموزش تیم فروش را به شماره 09170808088 پیامک کنید.

 

5- مسابقه بین گروهی

“اگر تیم فروش شما به تازگی مشغول به کار شده اند این روش پیشنهاد می شود”

 

در این بازی، مدیر فروش یا هرکسی که سرپرستی تیم فروش را برعهده دارد اعضای تیم را به چند گروه مختلف تقسیم می‌کند و به هر گروه یک وسیله می‌دهد. این وسیله حتی می‌تواند از میان اشیای درون اتاق به صورت تصادفی انتخاب شود. در این مسابقه هر گروه باید برای وسیله موردنظرش یک هدف انتخاب کند، نیاز و یا مشکلی را که آن وسیله حل می‌کند شناسایی کند و برای آن پیام تبلیغاتی بنویسد و آن را به گروه مقابل بفروشد.

در انتهای مسابقه رای‌گیری انجام بدهید و به بهترین پیام تبلیغاتی جایزه بدهید. این کار باعث تشویق گروه می‌شود و از طرفی مهارت‌های مختلفی مانند خلاقیت و توانایی در ارائه محصول را در فروشنده‌های آماتور تقویت می‌کند.

 

 

شما در کلاس بازاریابی و فروش صفر تا صد  بازاریابی و فروش را یاد خواهید گرفت،کافی است کلیک کنید

به Clubhouse مهدی حسینی بپیوندید

اگر مایلید در زمینه فروش و بازاریابی ، مدیریت کسب و کار ، منابع انسانی ، برندینگ، مشاوره تخصصی دریافت کنید کلمه مشاوره را به شماره 09170808088 پیامک کنید.

 

برای دریافت جدیدترین مقالات و اخبار ایمیل خود را وارد کنید

[mc4wp_form id=”6908″]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *