کتاب, منابع انسانی

21 روش برای غلبه بر تعلل

21 روش برای غلبه بر تعلل

آیا دوست دارید تعلل را کنار بگذارید، بهره ِ ورتر شوید و اضطراب کمتری داشته باشید؟ د ِیمن زاهاریادس، علاوه بر ارائه 21 روش موثر برای غلبه بر تعلل، دلایل آن را هم توضیح داده و نشان میدهد چرا مردم تعلل میکنند. همچنین به هزینه های آشکار و پنهان تعلل در انجام کارهای مهم اشاره میکند و روش اجتناب از آن را توضیح میدهد.

همه، حتی اساتید بهره وری، کارشناسان اثربخشی و مشاوران مدیریت زمان، تعلل میکنند. تعلل جزئی از ذات بشر است. مردم معمولا کارها را به زمان دیگری موکول میکنند. تعلل، طبیعی ترین و مشکل آفرین ترین رفتار انسان است. خودتان را به خاطرش سرزنش نکنید. تعلل به معنی به تاخیر انداختن کار جدید به خاطر راحت تر بودن کار قبلی است. همه با تعلل آشنا هستند. چالش اصلی شما، یافتن روشی برای توقف آن است.

 

تعلل نشانه ضعف در تصمیم گیری است

تعلل نتیجه تصمیم گیری بد است. کسب اطلاعات اولیه و یادگیری چند نکته برای بهره وری بیشتر باعث می شود در آینده تصمیمات بهتری اتخاذ کنید و کاری که میتوانید الان انجام دهید را تا ابد به تاخیر نیندازید. افرادی که عادت کرده اند هیچ کاری را به تاخیر نیندازند، دلایل خود برای تاخیر در انجام کارها را شناسایی کرده و روش اجتناب از آنها را پیدا میکنند.

 

21 روش برای غلبه بر تعلل

 

برای غلبه بر تعلل از 21 روش استفاده کنید

 

اول قورباغه را بخورید

مارک تواین بدترین کارها را « قورباغه » می نامید و توصیه میکرد آنها را اول انجام دهید. وقتی آن قورباغه های زشت از سر راه کنار بروند، بقیه کارها ساده میشود.

 

ده دقیقه اول کار را انجام دهید

 شاید وقتی به همه جنبه های کار فکر کنید، بترسید. فقط ده دقیقه اولش را انجام دهید. وقتی کار را شروع کنید، تمام کردنش ساده میشود.

 

21 روش برای غلبه بر تعلل

 

به خودتان پاداش دهید

 برای جذاب تر کردن کارهایی که دوست ندارید، آنها را با یک پاداش ترکیب کنید؛ مثال، بعد از چند ساعت کار روی موضوعی که دوستش ندارید، 45 دقیقه دراز بکشید و کتاب بخوانید.

 

برنامه روزانه تان را پر کنید

هرچقدر وقت آزاد داشته باشید، قسمتی از آن را هدر می دهید و تعلل می کنید. با پرمشغله بودن از خودتان محافظت کنید. با اختصاص بازه های زمانی مشخص به کارهای مهم، از روز کاریتان محافظت کنید.

 

 

وظایف و پروژه ها را اولویت بندی کنید

کارهای آینده را اولویت بندی کنید.. فوری ترین کارهایتان را با رنگهای مختلف کدگذاری کنید و هر کار را بر اساس اولویتش انجام دهید.

 

فهرست کارهای روزانه را کوتاه کنید

اغلب افراد کارها، وظایف و پروژه های زیادی را در فهرست کاری روزانه خود می نویسند و هرگز نمیتوانند همه آنها را در روز مقرر انجام دهند. به همین دلیل کارهای ناتمام را به روز بعد و بعدتر موکول میکنند که منجر به تاخیر بیشتر و حتی انجام ندادن کار میشود. اولویت های شفافی برای خود تعیین کنید و کارهای کمتری را شروع کنید.

 

از قانون پارکینسون استفاده کنید

هرچه زمان بیشتری را به یک کار اختصاص دهید، وقت بیشتری هدر میدهید. قانون پارکینسون میگوید: « کارها به اندازه وقتی که به آنها اختصاص دهید، طول میکشند.»زمان انجام هر کار را محدود کنید. هرچه زمان کمتری داشته باشید، دقیق تر تمرکز میکنید.

 

مقاله شخصیت شناسی میتواند به شما کمک کند

 

از دیگران بخواهید مهلت انجام کار را تعیین کنند

افراد اغلب نمی توانند کارهایشان را در مهلتی که برای خود تعیین کرده اند، تمام کنند. تحقیقات نشان میدهد اگر دیگران برای ما مهلت تعیین کنند، عملکرد بهتری داریم. از رئیس یا همسرتان بخواهید مهلت های مناسبی برای کارهایتان تعیین کند.

 

از ساعت های پرانرژی روزتان استفاده کنید

افراد در بعضی ساعت های روز عملکرد بهتری دارند و معمولا در ساعت هایی که بیشترین انرژی را دارند، تعلل نمی کنند. به مدت دو هفته میزان انرژی خود در ساعت های مختلف را بررسی کنید تا زمان های اوج انرژیتان را بشناسید.

 

به کسی پاسخگو باشید

وقتی قول انجام کاری را به کسی میدهید، احتمال انجام آن کار بیشتر میشود. وقتی کاری دارید که نباید آن را به تاخیر بیندازید، یک « ناظر مسئولیت پذیری » پیدا کنید و به او قول دهید کار را در مهلت مشخص تمام میکنید.

 

 

گام های کوچک بردارید

کار بزرگ را به مجموع های از کارهای کوچک تقسیم کنید و هر قسمت را جداگانه انجام دهید. احتمال به تعویق انداختن چند کار کوچک کمتر از یک کار بزرگ است.

 

از کارهای خسته کننده اجتناب کنید

اگر میتوانید. به تعویق انداختن کارهای خسته کننده رایج است، پس در صورت امکان این کارها را به دیگران واگذار کنید.

 

از دست عوامل حواس پرتی محیطی راحت شوید

اگر عامل حواس پرتی مثال تلویزیون مقابلتان باشد، قطعا بر آن تمرکز میکنید نه بر کارتان. عامل حواس پرتی را از جلوی چشمتان بردارید یا محیط کارتان را عوض کنید.

 

 

از دست عوامل حواس پرتی دیجیتالی خلاص شوید

 به گفته نیر ایال، استاد دانشگاه استنفورد، هدف فیسبوک و سایر رسانه های اجتماعی این است که هروقت روزتان خسته کننده شد یا حتی لحظه ای وقت آزاد داشتید، به آنها سر بزنید. این عوامل حواس پرتی دیجیتال را از محل کارتان دور کنید.

 

از روش بازه های زمانی استفاده کنید

 کارهایتان را بر اساس نوع آنها بخش بندی کنید. مقدار زمان لازم برای هر کار را مشخص کنید. کارتان را به قسمتهای کوچک تقسیم کرده و برای هر قسمت برنامه ریزی کنید. داشتن بازه های استراحت بین بازه های کار از تاخیر جلوگیری میکند.

 

 

همه کارهای غیرلازم را حذف کنید

اگر در فهرست کارهای روزانه، کارهای بی ارزشی هم نوشته اید، احتمالا فقط به این کارهای بی ارزش توجه می کنید و کارهای مهم را نادیده می گیرید. کارهای کوچک و بی اهمیت را از فهرست حذف کنید.

 

 

در هر بازه روی یک کار تمرکز کنید

انجام هم زمان چند کار با هم نتیجه نمی دهد، تمرکزتان را به هم میزند و باعث حواس پرتی، افزایش اشتباهات و کاهش بهره وری میشود؛ در نتیجه تعلل در کارها بیشتر میشود. خیلی از افرادی که چند کار را با هم انجام میدهند، کارهای ساده را انجام می دهند و از کارهای مهم غافل می شوند.

.از گفتگوی درونی منفی اجتناب کنید. اگر مدام در گفتگوهای درونی از خودتان انتقاد کنید، احساس بازندهها را خواهید داشت. به همین دلیل انگیزه شما برای کار کم میشود. گفتگوی درونی منفی عامل تعلل است.

گزینههایتان را به یک مورد مهم محدود کنید. باید اولین هدفتان کار روی پروژه اصلی باشد. چک کردن ایمیلها، گوش دادن به پیغامهای صوتی، رفتن به جلسات یا صحبت با همکاران کار اصلی شما نیست.

دلیل تعلل را پیدا کنید. کدام محرکهای شخصی باعث تعللتان میشوند؟ آنها را پیدا کنید. وقتی این محرکها را مشخص کردید، میتوانید راهی برای اجتناب از آنها پیدا کنید.

هر هفته اهدافتان را بازبینی کنید. مدام روند پیشرفتتان برای رسیدن به اهداف کوتاهمدت، میانمدت و بلندمدت را بررسی کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *