بیزینس کوچینگ

شایستگی های اصلی بیزینس

شایستگی های اصلی یک بیزینس چیست؟

شایستگی‌ های اصلی یک بیزینس محصولات، خدمات، مهارت‌ ها و قابلیت‌ هایی هستند که به یک بیزینس نسبت به رقبای خود برتری می‌ دهند. به عبارت دیگر، شایستگی های اصلی بیزینس، مزیت‌های رقابتی هستند که هیچ رقیبی نمی‌تواند به‌ طور منطقی آن را ارائه دهد یا تکرار کند.

وقتی شایستگی های اصلی بیزینس خود را بشناسید، بهتر می‌توانید برای کسب‌ و کارتان برند سازی کنید، آن را بازاریابی کنید و با به دست آوردن مشتریان جدید، آن را رشد دهید.

نمونه هایی از شایستگی های اصلی در تجارت

وقتی برای اولین بار تعریف شایستگی های اصلی را در بالا مطالعه کردید، ممکن است به این فکر کرده باشید که کدام یک از محصولات یا خدمات خود را می توانید در بین شایستگی های اصلی خود قرار دهید. اگر بلافاصله نتوانستید هیچ کدام را شناسایی کنید، اشکالی ندارد – شایستگی های اصلی می توانند در واقع مهارت ها و توانایی های بیزینس شما باشند. در این مقاله به چند نمونه واقعی از شایستگی‌ های اصلی کسب‌ و کار که شامل محصول و یا خدمات نیستند، می‌پردازیم، اما ابتدا فهرستی از شایستگی‌های اصلی رایج در اینجا آمده است:

 • همیشه با کیفیت بالا
 • ارزش غیر قابل مقایسه
 • نوآوری بی وقفه
 • بازاریابی هوشمندانه و موفق
 • خدمات مشتری عالی
 • اندازه و قدرت خرید فوق العاده

برای توضیح بیشتر، اجازه دهید به مثالی از یک رهبر در هر یک از این شایستگی های اصلی نگاه کنیم.

 • کیفیت دائمی بالا:

گوگل همچنان موتور جستجوی پیشرو در جهان و یکی از پر استفاده‌ترین پلتفرم‌های ذخیره‌سازی ایمیل، تقویم و فضای ابری است. زیرا کیفیت نرم‌افزار آن بدون توجه به ابزار مورد استفاده، به طور مداوم بالا باقی مانده است. چه از Google Photos برای دسترسی به خاطرات مورد علاقه خود،یا از Docs برای ایجاد و ویرایش متن یا از Maps برای جابجایی و پیدا کردن مقصد خود استفاده می‌ کنید، به دلیل سهولت استفاده، ظاهر خوب و احساس مدرن و گزینه‌ های گسترده آن، به Google روی می‌ آورید.

 • ارزش غیرقابل مقایسه:

 بسیاری از شرکت‌ها از Dropbox برای اشتراک‌ گذاری سریع و ساده فایلها استفاده می‌کنند، نه تنها به این دلیل که این ابزار کارها را آسان‌ تر می‌کند، بلکه به این دلیل که برای خدماتش قیمت بسیار مناسبی دارد. برای حجم عظیمی از فضای ذخیره سازی ابری، دسترسی آفلاین به فایلها، ابزارهای علامت الکترونیکی و ویژگی های واترمارک، صاحبان مشاغل کمتر خیلی کمی در ماه پرداخت می کنند.

شایستگی های اصلی بیزینس

 • نوآوری بی وقفه

QuickBooks برای چندین دهه بر صنعت نرم افزار حسابداری تسلط داشته است ، زیرا به طور مداوم ابزارها و ویژگی های جدیدی را اضافه می کند که سایر سیستم عامل ها فاقد آن هستند. نوآوری بی وقفه این برند، در محور شایستگی آن است و دلیل اصلی آن است که مدت هاست به عنوان اولین نرم افزار حسابداری برای مشاغل در هر اندازه ای استفاده می شود.

 • بازاریابی هوشمندانه و موفق:

همانطور که میدانید امروزه مهم نیست در کجا زندگی می کنید، در هر صورت فروشگاه های بزرگ زیادی برای خرید عمده ی شما، وجود دارد. با وجود رقابت، تارگت تا حد زیادی به گسترش خود ادامه داده است زیرا نام تجاری آن غیرقابل انکار است.

 • خدمات عالی به مشتریان:

 آمازون مسلماً فراگیرترین برند در جهان است و موفقیت آن تا حد زیادی ناشی از توانایی بی‌نظیر آن در ارائه خدمات عالی به مشتریان خود است. با توجه به اینکه بازار آنلاین آمازون فاقد یک محصول اصلی تعریف‌ کننده است و در عوض دریایی است از گزینه‌ها که خواسته‌ ها و نیازهای بی‌شماری را برآورده می‌کند، برنامه‌ ریزی استراتژیک این شرکت مدت‌ هاست که تمرکز بی‌نظیری بر رضایت مشتری داشته است .

 • اندازه و قدرت خرید فوق العاده:

 بخشی از اینکه چرا مک دونالد توانسته است سلطه خود را نه تنها در بازار ایالات متحده بلکه در سطح بین المللی گسترش دهد، اندازه و قدرت خرید آن است. این شرکت به قدری بزرگ است و از چنان قدرت خرید بالایی برخوردار است که به راحتی می‌تواند مکان‌ های فرنچایز جدیدی را در هر کجا که بخواهد باز کند. همچنین دارای قدرت خرید کافی و زنجیره تامین به اندازه کافی بزرگ برای خرید مواد غذایی با قیمت های پایین است که می تواند وعده های غذایی را با قیمت های بسیار رقابتی بفروشد.

در حالی که این مثال‌ ها از شرکت‌ های بزرگ نام می‌برند، حتی کسب‌ و کارهای کوچک نیز می‌توانند شایستگی‌ های اصلی خود را شناسایی کنند.

نکته کلیدی: شش شایستگی اصلی اصلی وجود دارد و همه آنها محصولات یا خدمات نیستند. اکثر برندهای معروف از طریق اصلاح حداقل یکی از این شایستگی‌ های اصلی به جایگاهی فراگیر از حد تصور خود رسیده‌اند.

نمونه هایی از شایستگی های اصلی شخصی

ممکن است هنوز متوجه آن نشده باشید، اما به عنوان یک صاحب کسب و کار، هر بار که به دنبال کارمندان جدید می‌گردید، شایستگی‌ های اصلی شخصی هر متقاضی احتمالی را ارزیابی می‌کنید. هر مهارتی که فردی در رزومه خود فهرست می‌کند ، یک شایستگی اصلی شخصی است، و این احتمال وجود دارد که وقتی یک متقاضی شغل را با شایستگی‌ های اصلی شخصی مطابق با اهداف سازمانی خود شناسایی می‌کنید، او را به بالای لیست استخدام خود منتقل کنید.

در اینجا چند نمونه از شایستگی های اصلی شخصی رایج آورده شده است :

 • برنامه ریزی استراتژیک
 • مهارت های سازمانی عالی
 • رهبری و مدیریت پرسنل
 • مدیریت پروژه
 • توجه به جزئیات

نکته کلیدی: شایستگی های اصلی شخصی را می توان به عنوان مهارت ها و ویژگی های منحصر به فردی در نظر گرفت که شما از افرادی که میخواهند در شرکت شما کار کنند انتظار دارید.

چگونه شایستگی های اصلی بیزینس خود را شناسایی کنیم

بیایید به نمونه های ذکر شده از شایستگی های اصلی کسب و کار برگردیم. به یاد دارید که همه این نمونه ها شامل برندهای بزرگ می شد. اگر صاحب یک کسب و کار کوچک هستید، این روند را به عنوان مانعی برای شناسایی شایستگی های اصلی کسب و کار خود تلقی نکنید. در عوض، این مراحل را دنبال کنید تا شایستگی‌ های اصلی کسب‌ و کارتان را بفهمید :

 1. به مشتریان خود توجه کنید.

آیا کسب و کار شما به گروه خاصی از مشتریان یا نوع کسب و کار در صنعت شما پاسخ می دهد؟ به عنوان مثال، برخی از افراد با مدرک IT به کار با دانش‌آموزان با نیازهای ویژه می پردازند. به گونه ای که سیلابس آموزشی الکترونیکی آنها باید برای کاهش چالش‌ های یادگیری که ممکن است با آن‌ ها مواجه شوند اصلاح شود. شایستگی اصلی یک شرکت با برند قوی برای ارائه این خدمات ممکن است تمرکز ویژه بر کار با مشتریان دارای معلولیت باشد.

 1. به هدف اصلی شرکت خود رجوع کنید.

آیا شرکت خود را برای رفع شکافی راه اندازی کردید که هیچ یک از رقبای شما آن را پر نکرده اند؟ به هدف خود نگاه کنید تا به خاطر بیاورید که چرا و برای چه کسی کسب و کار خود را راه اندازی کرده اید . یکی از شایستگی های اصلی شما ارائه آن محصول یا خدمات به آن پایگاه مشتری است.

شایستگی های اصلی بیزینس

 1. در مورد شایستگی های اصلی خود با تیم خود بحث کنید.

از کارمندان خود بپرسید که فکر می کنند شرکت شما چه عملکرد خوبی دارد، چه در مقایسه با رقبای خود و چه به طور کلی. سپس، پاسخ آنها را با پاسخ خود مقایسه کنید. همپوشانی می تواند شما را به شایستگی های اصلی خود برساند. برای مثال، اگر رستورانی را اداره می‌ کنید و می‌ خواهید بفهمید که چگونه با مشکلات صنعت  و مشکلات مالی همچنان پابرجا بمانید. با تیم خود ملاقات کنید تا پرطرفدارترین وعده‌ های غذایی خود را شناسایی کنید و سپس آن‌ ها را به‌عنوان شایستگی‌ های اصلی بالقوه‌تان یادداشت کنید.

 1. مطمئن شوید که شایستگی های اصلی شما واقعاً شایستگی های اصلی هستند.

در اینجا یک نکته مهم وجود دارد که باید به خاطر داشته باشید: فقط به این دلیل که کاری را که شرکت شما به خوبی انجام می دهد شناسایی می کنید. لزوماً آن را به یک شایستگی اصلی تبدیل نمی کند. بیایید دوباره از مثال رستوران استفاده کنیم: چه می‌ شود اگر رستوران‌ های دیگر در منطقه شما برای سرو غذاهای مشابه محبوب‌ تر از شما هستند؟ در آن صورت، ممکن است نتوانید این وعده‌های غذایی را به‌ عنوان شایستگی‌ های اصلی تعیین کنید، زیرا واضح است که رقبای شما می‌توانند آن‌ ها را تکرار کرده و بهتر ارائه دهند.

مشکل تمرکز بر چیزی که در نهایت یک شایستگی اصلی نیست. این است که ممکن است استراتژی کسب و کار خود را به سمت تمرکز بر محصول یا خدمات کم سود تغییر دهید.

 1. در صورت نیاز برون سپاری کنید.

اگر متوجه شدید که برای اولویت بندی محصولات و خدماتی که شرکت شما را به بهترین وجه متمایز می کند، مشکل دارید. سایر نیازهای کسب و کار را برون سپاری کنید تا بتوانید بر روی ایجاد بهترین شایستگی های اصلی خود تمرکز کنید. به عنوان مثال، اگر شایستگی اصلی کسب و کار شما فروش مبلمان دست ساز با بالاترین کیفیت در منطقه شما است. برون سپاری تلاش های بازاریابی شما می تواند زمان لازم برای طراحی و ساخت مبلمان را به شما بدهد.

 1. شایستگی های اصلی بیزینس خود را مورد آزمایش قرار دهید.

هنگامی که شایستگی های اصلی خود را مشخص کردید، استراتژی کسب و کار خود را تغییر دهید تا روی آنها تمرکز کنید. اگر متوجه شدید مشتریان بیشتری به سمت کسب و کار شما می آیند – به خصوص اگر رقبای شما را ترک کرده و به شما روی آورده اند. احتمالاً شایستگی های اصلی خود را شناسایی کرده اید. اگر نه، دوباره به تابلوی طراحی باز می‌گردید، و برای کشف اینکه چه چیزی کسب‌وکار شما را از دیگران متمایز می‌کند باید وقت کافی بگذارید.

11/آبان/1402

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *