بیزینس کوچینگ

شایستگی های اصلی بیزینس

شایستگی های اصلی بیزینس چیست؟

شایستگی‌های اصلی محصولات، خدمات، مهارت‌ها و قابلیت‌هایی هستند که به یک بیزینس برتری نسبت به رقبای خود می‌دهند. به عبارت دیگر، شایستگی های اصلی بیزینس، مزیت‌های رقابتی هستند که هیچ رقیبی نمی‌تواند به‌طور منطقی ارائه یا تکرار کند.

شناسایی شایستگی های اصلی بیزینس شما – از جمله محصولات اصلی و قانع‌کننده‌ترین مزیت‌های رقابتی آن – یک استراتژی تجاری مهم برای اثبات ارزش شما برای مشتریان جدید و قدیمی است. وقتی شایستگی های اصلی بیزینس خود را بشناسید، بهتر می‌توانید برای کسب‌ و کارتان شهرت قوی پیدا کنید، آن را بازاریابی کنید و با به دست آوردن مشتریان جدید، آن را رشد دهید.

نمونه هایی از شایستگی های اصلی در تجارت

وقتی برای اولین بار تعریف شایستگی های اصلی را در بالا مطالعه کردید، ممکن است فکر کرده باشید که کدام یک از محصولات یا خدمات خود را می توانید در بین شایستگی های اصلی خود قرار دهید. اگر بلافاصله نتوانستید هیچ کدام را شناسایی کنید، اشکالی ندارد – شایستگی های اصلی نیز می توانند مهارت ها و توانایی ها باشند. ما به چند نمونه واقعی از شایستگی‌های اصلی کسب‌وکار که محصول و خدمات نیستند، می‌پردازیم، اما ابتدا فهرستی از شایستگی‌های اصلی رایج در اینجا آمده است:

 • به طور مداوم با کیفیت بالا
 • ارزش غیر قابل مقایسه
 • نوآوری بی وقفه
 • بازاریابی هوشمندانه و موفق
 • خدمات مشتری عالی
 • اندازه و قدرت خرید فوق العاده

برای توضیح بیشتر، اجازه دهید به مثالی از یک رهبر در هر یک از این شایستگی های اصلی نگاه کنیم.

 • کیفیت دائمی بالا:

گوگل همچنان موتور جستجوی پیشرو در جهان و یکی از پر استفاده‌ترین پلتفرم‌های ذخیره‌سازی ایمیل، تقویم و فضای ابری است، زیرا کیفیت نرم‌افزار آن بدون توجه به ابزار مورد استفاده، به طور مداوم بالا باقی می‌ماند. چه از Google Photos برای دسترسی به خاطرات مورد علاقه خود، از Docs برای ایجاد و ویرایش متن یا از Maps برای جابجایی استفاده می‌کنید، احتمالاً به دلیل سهولت استفاده، ظاهر و احساس مدرن و گزینه‌های سازمانی گسترده آن، به Google روی می‌آورید.

 • ارزش غیرقابل مقایسه:

 بسیاری از شرکت‌ها از Dropbox برای اشتراک‌گذاری سریع و ساده فایل استفاده می‌کنند، نه تنها به این دلیل که این کارها را آسان‌تر می‌کند، بلکه به این دلیل که قیمت آن برای خدماتش بسیار مناسب است. برای حجم عظیمی از فضای ذخیره سازی ابری، دسترسی آفلاین به فایل، ابزارهای علامت الکترونیکی و ویژگی های واترمارک، صاحبان مشاغل کمتر از 20 دلار در ماه پرداخت می کنند.

شایستگی های اصلی بیزینس

 • نوآوری بی وقفه

QuickBooks برای چندین دهه بر صنعت نرم افزار حسابداری تسلط داشته است ، زیرا به طور مداوم ابزارها و ویژگی های جدیدی را اضافه می کند که سایر سیستم عامل ها فاقد آن هستند. نوآوری بی وقفه این برند، محور مدل شایستگی آن است و دلیل اصلی آن است که مدت هاست به عنوان اولین انتخاب نرم افزار حسابداری برای مشاغل در هر اندازه ای دیده می شود.

 • بازاریابی هوشمندانه و موفق:

این احتمال وجود دارد که مهم نیست در کجا زندگی می کنید، فروشگاه های بزرگ زیادی برای انتخاب در مواقعی که به همه اقلام نیاز دارید، وجود دارد. با وجود رقابت، تارگت تا حد زیادی به گسترش خود ادامه داده است زیرا نام تجاری آن غیرقابل انکار است. تصاویر بازاریابی از کارمندان با پیراهن قرمز، طلسم مارک آن Bullseye بول تریر سفید، فونت های آشنا و موتیف قرمز و سفید ثابت آن برای دهه ها چشم مشتریان – و فروشندگان را به خود جلب کرده است.

 • خدمات عالی به مشتریان:

 آمازون مسلماً فراگیرترین برند در جهان است و موفقیت آن تا حد زیادی ناشی از توانایی بی‌نظیر آن در ارائه خدمات عالی به مشتریان است. با توجه به اینکه بازار آنلاین آمازون فاقد یک محصول اصلی تعریف‌کننده است و در عوض دریایی از گزینه‌هاست که خواسته‌ها و نیازهای بی‌شماری را برآورده می‌کند، برنامه‌ریزی استراتژیک این شرکت مدت‌هاست که تمرکز بی‌نظیری بر رضایت مشتری داشته است .

 • اندازه و قدرت خرید فوق العاده:

 بخشی از اینکه چرا مک دونالد توانسته است سلطه خود را نه تنها در بازار ایالات متحده بلکه در سطح بین المللی گسترش دهد، اندازه و قدرت خرید آن است. این شرکت به قدری بزرگ است و از چنان قدرت خرید بالایی برخوردار است که به راحتی می‌تواند مکان‌های فرنچایز جدیدی را در هر کجا که بخواهد باز کند. همچنین دارای قدرت خرید کافی و زنجیره تامین به اندازه کافی بزرگ برای خرید مواد غذایی با قیمت های پایین است که می تواند وعده های غذایی را با قیمت های بسیار رقابتی بفروشد.

در حالی که این مثال‌ها از شرکت‌های بزرگ نام می‌برند، حتی کسب‌وکارهای کوچک نیز می‌توانند شایستگی‌های اصلی را شناسایی کنند. ما کمی به آن خواهیم پرداخت، اما ابتدا، ممکن است به درک شایستگی های اصلی شخصی شما کمک کند.

نکته کلیدی: شش شایستگی اصلی اصلی وجود دارد و همه آنها محصولات یا خدمات نیستند. اکثر برندهای معروف از طریق اصلاح حداقل یکی از این شایستگی‌های اصلی به جایگاهی فراگیر رسیده‌اند.

نمونه هایی از شایستگی های اصلی شخصی

ممکن است هنوز متوجه آن نشده باشید، اما به عنوان یک صاحب کسب و کار، هر بار که به دنبال کارمندان جدید می‌گردید، شایستگی‌های اصلی شخصی هر متقاضی احتمالی را ارزیابی می‌کنید. هر مهارتی که فردی در رزومه خود فهرست می‌کند ، یک شایستگی اصلی شخصی است، و این احتمال وجود دارد که وقتی یک متقاضی شغل را با شایستگی‌های اصلی شخصی مطابق با اهداف سازمانی خود شناسایی می‌کنید، او را به بالای لیست منتقل کنید.

در اینجا چند نمونه از شایستگی های اصلی شخصی رایج آورده شده است :

 • برنامه ریزی استراتژیک
 • مهارت های سازمانی عالی
 • رهبری و مدیریت پرسنل
 • مدیریت پروژه
 • توجه به جزئیات

نکته کلیدی: شایستگی های اصلی شخصی را می توان به عنوان مهارت ها و ویژگی های منحصر به فردی در نظر گرفت که از افرادی که امیدوارند در شرکت شما کار کنند به دنبال آن هستید.

چگونه شایستگی های اصلی بیزینس خود را شناسایی کنیم

بیایید به نمونه های ذکر شده از شایستگی های اصلی کسب و کار برگردیم. به یاد دارید که همه این نمونه ها شامل مشاغل بزرگ می شد. اگر صاحب یک کسب و کار کوچک هستید، این روند را به عنوان مانعی برای شناسایی شایستگی های اصلی کسب و کار خود تلقی نکنید. در عوض، این مراحل را دنبال کنید تا شایستگی‌های اصلی کسب‌وکارتان را بفهمید :

 1. به مشتریان و مشتریان خود نگاه کنید.

آیا کسب و کار شما به گروه خاصی از مشتریان یا نوع کسب و کار در صنعت شما پاسخ می دهد؟ به عنوان مثال، برخی از افراد با مدرک IT به کار با دانش‌آموزان با نیازهای ویژه ادامه می‌دهند. که مواد آموزشی الکترونیکی آنها باید برای کاهش چالش‌های یادگیری که ممکن است با آن‌ها مواجه شوند اصلاح شود. شایستگی اصلی یک شرکت با شهرت قوی برای ارائه این خدمات ممکن است تمرکز ویژه بر کار با مشتریان دارای معلولیت باشد.

 1. به بیانیه ماموریت شرکت خود رجوع کنید.

آیا شرکت خود را برای رفع شکافی راه اندازی کردید که هیچ یک از رقبای شما آن را پر نکرده اند؟ به بیانیه ماموریت خود نگاه کنید تا به خاطر بیاورید که چرا و برای چه کسی کسب و کار خود را راه اندازی کرده اید . یکی از شایستگی های اصلی شما ارائه آن محصول یا خدمات به آن پایگاه مشتری است.

شایستگی های اصلی بیزینس

 1. در مورد شایستگی های اصلی خود با تیم خود بحث کنید.

از کارمندان خود بپرسید که فکر می کنند شرکت شما چه عملکرد خوبی دارد، چه در مقایسه با رقبای خود و چه به طور کلی. سپس، پاسخ آنها را بگیرید و با پاسخ خود مقایسه کنید. همپوشانی می تواند شما را به شایستگی های اصلی خود راهنمایی کند. برای مثال، اگر رستورانی را اداره می‌کنید و می‌خواهید بفهمید که چگونه با مشکلات صنعت زنده بمانید. با تیم خود ملاقات کنید تا پرطرفدارترین وعده‌های غذایی و غذاهای خود را شناسایی کنید و سپس آن‌ها را به‌عنوان شایستگی‌های اصلی بالقوه‌تان یادداشت کنید.

 1. مطمئن شوید که شایستگی های اصلی شما واقعاً شایستگی های اصلی هستند.

در اینجا یک نکته مهم وجود دارد که باید به خاطر داشته باشید: فقط به این دلیل که کاری را که شرکت شما به خوبی انجام می دهد شناسایی می کنید. لزوماً آن را به یک شایستگی اصلی تبدیل نمی کند. بیایید دوباره از مثال رستوران استفاده کنیم: چه می‌شود اگر رستوران‌های دیگر در منطقه شما نیز برای سرو غذاهای مشابه محبوب‌ترین اقلام شما محبوب باشند؟ در آن صورت، ممکن است نتوانید این وعده‌های غذایی را به‌عنوان شایستگی‌های اصلی تعیین کنید، زیرا واضح است که رقبای شما می‌توانند آن‌ها را تکرار کرده و ارائه دهند.

مشکل برچسب زدن چیزی که در نهایت یک شایستگی اصلی نیست. این است که ممکن است استراتژی کسب و کار خود را به سمت تمرکز بر محصول یا خدمات کم سود تغییر دهید.

 1. در صورت نیاز برون سپاری کنید.

هیچ شرکتی نمی تواند تمام وظایف ضروری خود را در داخل انجام دهد. اگر متوجه شدید که برای اولویت بندی محصولات و خدماتی که شرکت شما را به بهترین وجه متمایز می کند، مشکل دارید. سایر نیازهای کسب و کار را برون سپاری کنید تا بتوانید بر روی ایجاد بهترین شایستگی های اصلی خود تمرکز کنید. به عنوان مثال، اگر شایستگی اصلی کسب و کار شما فروش مبلمان دست ساز با بالاترین کیفیت در منطقه شما است. برون سپاری تلاش های بازاریابی شما می تواند زمان لازم برای طراحی و ساخت مبلمان را به شما بدهد.

 1. شایستگی های اصلی بیزینس خود را مورد آزمایش قرار دهید.

هنگامی که شایستگی های اصلی خود را مشخص کردید، استراتژی کسب و کار خود را تغییر دهید تا روی آنها تمرکز کنید. اگر متوجه شدید مشتریان بیشتری به سمت کسب و کار شما می آیند – به خصوص اگر رقبای شما را ترک کرده و به شما روی آورده اند. احتمالاً شایستگی های اصلی خود را شناسایی کرده اید. اگر نه، دوباره به تابلوی طراحی بازمی‌گردید، و وقت گذاشتن برای کشف اینکه چه چیزی کسب‌وکار شما را از دیگران متمایز می‌کند. هرگز چیز بدی نیست.

نکته کلیدی:

برای شناسایی شایستگی های اصلی کسب و کار خود، به پایگاه مشتری و بیانیه ماموریت خود نگاه کنید. با تیم خود مشورت کنید و سپس استراتژی کسب و کار خود را تغییر دهید تا بر شایستگی های اصلی خود تمرکز کنید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *