بازاریابی و فروش

استراتژی اقیانوس آبی

استراتژی اقیانوس آبی: ایجاد بازار خود

استراتژی اقیانوس آبی تشویق می کند محصولات خود را بهینه سازی کنید تا آنها را با قیمت های پایین و بدون رقابت وارد بازار خود کنید.بسیاری از مشاغل با نام خانوادگی از طریق استراتژی های اقیانوس آبی به جایگاه فعلی خود رسیده اند، اما این رویکرد می تواند مخاطره آمیز باشد.

برای اجرای یک استراتژی اقیانوس آبی، تیم فعلی خود را رشد دهید و نقاط دردناکی را که فقط کسب و کار شما به آنها رسیدگی می کند، شناسایی کنید.

فرض کنید محصولات و خدماتی که ارائه می کنید به شما امکان نمی دهد به اهداف درآمدی خود دست پیدا کنید . اگر می توانستید بفهمید چگونه محصولات و خدمات خود را تغییر دهید تا آنها را به صنعت خود تبدیل کنید، چه؟

استراتژی اقیانوس آبی چیست؟

استراتژی اقیانوس آبی در مورد کمک به شرکت شماست تا فضای بازار بی‌رقیب را جدا از سایر مشاغل مشابه کسب کند. این فضاهای جدید به‌عنوان «اقیانوس‌های آبی» توصیف می‌شوند – اصطلاحی که در تضاد با مبارزه برای بقا در «اقیانوس‌های سرخ» خونین که با رقابت شریرانه‌ای انباشته شده‌اند.

استراتژی اقیانوس آبی نشان دهنده پیگیری همزمان تمایز بالای محصول و هزینه کم است که رقابت را بی ربط می کند.

نام «استراتژی اقیانوس آبی» از کتاب استراتژی اقیانوس آبی: چگونه فضای بازار بی‌رقیب ایجاد کنیم و رقابت را بی‌ربط کنیم، گرفته شده است . پروفسور دبلیو چان کیم، که این کتاب را به همراه رنی موبورن نوشته است، در مقاله فوربس این مفهوم را توضیح داد: «مطالعه ما نشان می‌دهد که استراتژی اقیانوس آبی به ویژه زمانی مورد نیاز است که عرضه بیش از تقاضا در بازار باشد. این وضعیت امروزه در صنایع بیشتری اعمال می شود و در آینده حتی بیشتر خواهد شد.

مزایا و معایب استراتژی اقیانوس آبی

استراتژی اقیانوس آبی ممکن است یک موهبت برای کسب و کار شما باشد، یا ممکن است ناخواسته عملکرد شما را مختل کند. به مزایا و معایب اقیانوس آبی نگاه کنید تا تصمیم بگیرید که آیا استراتژی برای شما مناسب است یا خیر.

نکات مثبت استراتژی اقیانوس آبی

برخی از مزایای استراتژی اقیانوس آبی عبارتند از:

 • از بازارهای اشباع شده اجتناب می کنید

کسب و کار کوچک شما باید با شرکت های بزرگ و دیگر بازیگران اصلی در حوزه کاری شما رقابت کند. اما اگر استراتژی اقیانوس آبی را اتخاذ کنید، محصول شما کاملاً شبیه هیچ چیز دیگری نخواهد بود در حالی که همچنان نیازهای مشتری را با قیمت های مقرون به صرفه برآورده می کند. در نهایت هیچ رقابتی از سوی نام‌های بزرگ قدرتمند در حوزه کاری خود ندارید.

 • پتانسیل رشد را معرفی می کند

رفتن به مسیر اقیانوس آبی به معنای متعادل کردن نوآوری محصول یا خدمات با هزینه و سودمندی است و ارزش جدیدی برای مشتریان خود ایجاد می کند. همانطور که مشتریان بیشتری آنچه را که شما می فروشید می خرند، تبلیغات دهان به دهان می تواند تقاضا را افزایش دهد.

 • شما مشتریان را در سطح آنها ملاقات خواهید کرد

ارزش و مقرون به صرفه بودن به همان اندازه در تفکر اقیانوس آبی مهم هستند. شما همیشه نوآوری های خود را با قیمت هایی که مشتری هدف شما می تواند بپذیرد معرفی می کنید. این رویکرد موانع مخاطبان شما را برای خرید آنچه می فروشید کاهش می دهد.

معایب استراتژی اقیانوس آبی

برخی از نکات منفی استراتژی اقیانوس آبی:

 • ممکن است بیش از حد جاه طلبانه باشد.

 منطق پشت استراتژی اقیانوس آبی نشان می دهد که هر کسب و کاری می تواند محصول یا خدماتی مقرون به صرفه و بدون رقابت ارائه دهد. در واقعیت، همیشه اینقدر نوآور بودن آسان نیست. حتی اگر ایده خوبی دارید، محدودیت‌های دنیای واقعی می‌توانند مانع تحقق آن شوند.

 • ممکن است خیلی خطرناک باشد

شاید شما راهی برای ساختن یک محصول کاملا منحصر به فرد بدون تعیین قیمت نامعقول پیدا کرده باشید. شاید به این دلیل به این دوراهی رسیده اید که افراد در حوزه کسب و کار کوچک شما از کسب و کار شما خرید می کنند. اما اگر این افراد تنها کسانی باشند که به پیشنهادات شما علاقه مند هستند چه؟ اگر اینطور باشد، رویکرد اقیانوس آبی می‌تواند شما را بی‌مورد محدود کند.

 • ممکن است ناپایدار باشد.

 نوآوری ها تقلید کننده هایی را به وجود می آورند، به این معنی که یک اقیانوس آبی به راحتی می تواند با گذشت زمان به یک اقیانوس قرمز تبدیل شود. حتی اگر استراتژی اقیانوس آبی در حال حاضر برای کسب و کار شما ایده آل باشد، ممکن است در دراز مدت امکان پذیر نباشد.

نحوه اجرای استراتژی اقیانوس آبی

کتاب کیم و موبورن به شما توصیه می‌کند که برای اجرای استراتژی اقیانوس آبی، مراحل زیر را انجام دهید:

 1. یک نقطه شروع برای معرفی پیشنهادات جدید خود بیابید و کارمندانی را استخدام کنیدکه به شما در ایجاد قوی ترین تیم و هویت برند کمک کنند .
 2. نقاط قوت و ضعف تیم فعلی خود را ارزیابی کنید و نحوه بهبود آنها را مشخص کنید.
 3. نقاط دردناکی که ممکن است مشتریان فعلی و جدید شما داشته باشند را شناسایی کنید.
 4. محصولات و خدماتی را توسعه دهید که این نقاط دردناک را به روشی بر خلاف هر تجارت دیگری برطرف کند.
 5. یک برنامه رسمی برای شیفت خود بنویسید و محصولات و خدمات جدید خود (و فرآیندهایی را که برای رسیدن به آن انجام خواهید داد) آزمایش کنید.

نمونه هایی از استراتژی اقیانوس آبی

استراتژی اقیانوس آبی ممکن است جدید به نظر برسد، اما کسب‌وکارها مدتی است که با موفقیت از آن استفاده می‌کنند – حتی قبل از اینکه کیم و موبورگن این رویکرد را نامگذاری کنند. در اینجا سه ​​نمونه آورده شده است.

آب کم عمق

هنگامی که شرکت خودروسازی معروف فورد سری افسانه‌ای مدل T خود را عرضه کرد، اکثر تولیدکنندگان خودروها را بر اساس نیازهای هر خریدار سفارشی می‌کردند. این رویکرد منجر به قیمت های بالا و کیفیت ناسازگار شد.

در مقابل، مدل T تنها در یک رنگ و مدل برای هر مشتری عرضه شد. عدم سفارشی سازی منجر به کاهش قیمت و کیفیت ثابت تر شد. رویکرد فورد اساس صنعت خودرو مدرن شد.

استراتژی اقیانوس آبی

نینتندو

هنگامی که نینتندو Wii را در سال 2006 معرفی کرد، این شرکت از رقابت با Xbox و Playstation در زمینه گرافیک اجتناب کرد. در عوض، نینتندو گیم‌پلی کنترل حرکت بی‌سیم را که در سیستم‌های دیگر در دسترس نبود، در اولویت قرار داد. اینگونه بود که نینتندو توانست بازی های فیزیکی و تعاملی بیشتری مانند سری Wii Sports را معرفی کند. محبوبیت بازی ها – و همچنین کنسول – به سرعت افزایش یافت.

نتفلیکس

نتفلیکس دو بار مدل اقیانوس آبی را با موفقیت به کار گرفته است. رید هستینگز و مارک راندولف این شرکت را به عنوان اولین تجارت پستی اجاره دی وی دی در سال 1997 تأسیس کردند. البته، نتفلیکس در نهایت مدل تلویزیون پخش جریانی را معرفی کرد که تقریباً در تمام جنبه های زندگی مدرن نفوذ می کند. در هر دو مورد، این استراتژی نتیجه داد و نتفلیکس را در سطح والمارت یا آمازون به یک نام آشنا تبدیل کرد.

شرکت های دیگری که از استراتژی های اقیانوس آبی استفاده کرده اند عبارتند از: Apple، Yellow Tail، Amazon و Home Depot.

یافتن اقیانوس های آبی

در حالی که آنها از ذکر نام مایکل ای. پورتر از مدرسه بازرگانی هاروارد اجتناب کردند، کیم و موبورن به تحلیل بازار پنج نیروی معروف او حمله کردند. مدل پورتر به عوامل خاصی نگاه می کند که به تعیین اینکه آیا یک کسب و کار می تواند بر اساس سایر مشاغل در صنعت سودآور باشد یا خیر، نگاه می کند.

طرفداران استراتژی کیم و موبورن می گویند که این تاکتیک باعث ترویج رقابت بی رحمانه، ماندن در اقیانوس سرخ می شود.

کیم و موبورن می‌گویند، کلید موفقیت استثنایی در کسب‌وکار، تعریف مجدد شرایط رقابت و حرکت به سوی اقیانوس آبی است، جایی که آب را برای خود دارید. هدف این استراتژی ها شکست دادن رقابت نیست، بلکه بی ربط کردن رقابت است.

برای کشف یک اقیانوس آبی گریزان، کیم و موبورن توصیه می‌کنند آنچه را که «چارچوب چهار عمل» می‌نامند در نظر بگیرید تا عناصر ارزش خریدار را در ایجاد منحنی ارزش جدید بازسازی کنید. چارچوب چهار سوال کلیدی را مطرح می کند.

 1. افزایش:چه عواملی را باید بالاتر از استاندارد صنعت مطرح کرد؟
 2. کاهش:چه عواملی ناشی از رقابت با سایر صنایع است و قابل کاهش است؟
 3. حذف:کدام عواملی که صنعت برای مدت طولانی بر سر آنها رقابت کرده است باید حذف شود؟
 4. ایجاد:کدام عوامل باید ایجاد شود که صنعت هرگز ارائه نکرده است؟

این تمرین شرکت ها را وادار می کند تا هر عامل رقابت را بررسی کنند و رهبران را به کشف فرضیاتی که ناخودآگاه در حین رقابت مطرح می کنند راهنمایی می کند. آن‌ها سپس می‌توانند اقیانوس‌های آبی را در صنایع خود جستجو کنند و این تغییر را ایجاد کنند.

استراتژی اقیانوس آبی در عمل 

کیم اشاره کرد که چگونه آمازون از یک خرده‌فروش آنلاین به یک پلتفرم دیجیتالی تبدیل شده است که عملاً هر چیزی را می‌فروشد.

فقط به تغییر اولیه اقیانوس آبی آن در خرده‌فروشی کتاب فکر کنید که آن را با ارائه بزرگترین مجموعه کتاب در جهان، قیمت‌های خوب، تأیید خودکار سفارش‌های خریداران، انتخاب مفید آن بر روی «افرادی که این کتاب را خریده‌اند» از مجموعه جدا کرد. کتاب نیز خریداری شده است، و نقدهای دست اول در مورد آنچه که خوانندگان در کتاب مفید می دانند یا نه.» او گفت.

موبورگن گفت: «در هر یک از این موارد، شرکت‌هایی که آمازون با آن‌ها مقابله کرد، همگی اقیانوس‌های آبی را برای خود ایجاد کرده بودند و هر زمان که آمازون سعی کرد از آنها تقلید کند، شکست خوردند. «درسی که در اینجا وجود دارد این است که بهترین دفاع حمله است و بهترین حمله … این است که اقیانوس آبی را تغییر دهید و اقیانوس آبی خود را بسازید. تقلید مسیر موفقیت نیست، به خصوص در صنایع پرجمعیتی که امروزه اکثر شرکت ها با آن مواجه هستند.

تغییر به استراتژی اقیانوس آبی

وقتی فضای محدودی برای رشد وجود دارد، کسب‌وکارها باید سعی کنند به دنبال بخش‌های عمودی باشند تا بخش‌های جدیدی را بیابند که بتوانند از سهم بازار بی‌رقیب برخوردار شوند. هدف جذب تقاضای جدید با محصولی برتر است که رقابت را بی ربط می کند. متأسفانه، این همیشه موفقیت آمیز نیست.

برای کسب و کارهایی که در حال مبارزه هستند، موبورن بوم استراتژی را توصیه کرد که در کتاب جدیدتر او با کیم، تغییر اقیانوس آبی: فراتر از رقابت، نشان داده شده است . بوم استراتژی یک تجزیه و تحلیل یک صفحه ای است که به کسب و کارها کمک می کند تا بر روی یک صنعت و عوامل رقیب اصلی آن تمرکز کنند.

Mauborgne گفت: “این شما را وادار می کند تا همانطور که بازار شما را می بیند به خودتان نگاه کنید.” اگر خرده فروشان آن را اعمال می کردند، به سرعت متوجه می شدند که همه آنها در همان فضایی که 30 سال است با هم رقابت می کنند، و همگی تقریباً تصویر آینه ای از یکدیگر هستند. این یک زنگ بیدارباش واقعی ایجاد می کند، همه را همسو می کند و انگیزه ای قوی برای تغییر ایجاد می کند.”

توصیه نهایی او برای کسب و کارها این است که رقابت را متوقف کنند و شروع به ایجاد کنند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *