بازاریابی و فروش

استراتژی اقیانوس آبی

استراتژی اقیانوس آبی: ایجاد بازار خود

استراتژی اقیانوس آبی شما را تشویق می کند محصولات خود را بهینه سازی کنید تا آنها را با قیمت های پایین و بدون رقابت وارد بازار خود کنید. بسیاری از مشاغل با نام خانوادگی از طریق استراتژی های اقیانوس آبی به جایگاه فعلی خود رسیده اند، اما این رویکرد می تواند مخاطره آمیز باشد.

برای اجرای یک استراتژی اقیانوس آبی، تیم فعلی خود را رشد دهید و نقاط دردناکی را که فقط کسب و کار شما به آنها رسیدگی می کند، شناسایی کنید.

استراتژی اقیانوس آبی چیست؟

استراتژی اقیانوس آبی در مورد کمک به شرکت شماست تا فضای بازار بی‌رقیبی را جدا از سایر مشاغل مشابه کسب کنید. این فضاهای جدید به‌عنوان «اقیانوس‌های آبی» توصیف می‌شوند – اصطلاحی که در تضاد با مبارزه برای بقا در «اقیانوس‌های سرخ» خونین که با رقابت شریرانه‌ای انباشته شده‌اند.

استراتژی اقیانوس آبی نشان دهنده پیگیری همزمان تمایز بالای محصول و هزینه کم است که رقابت را بی ربط می کند.

مزایا و معایب استراتژی اقیانوس آبی

استراتژی اقیانوس آبی ممکن است یک موهبت برای کسب و کار شما باشد، یا ممکن است ناخواسته عملکرد شما را مختل کند. به مزایا و معایب اقیانوس آبی نگاه کنید تا تصمیم بگیرید که آیا استراتژی برای شما مناسب است یا خیر.

نکات مثبت استراتژی اقیانوس آبی

برخی از مزایای استراتژی اقیانوس آبی عبارتند از:

 • از بازارهای اشباع شده اجتناب می کنید

کسب و کار کوچک شما باید با شرکت های بزرگ و دیگر افراد اصلی در حوزه کاری شما رقابت کند. اما اگر استراتژی اقیانوس آبی را اتخاذ کنید، محصول شما کاملاً شبیه هیچ چیز دیگری نخواهد بود در حالی که همچنان نیازهای مشتری را با قیمت های مقرون به صرفه برآورده می کند. در نهایت هیچ رقابتی از سوی نام‌ های بزرگ قدرتمند در حوزه کاری خود ندارید.

 • پتانسیل رشد را معرفی می کند

رفتن به مسیر اقیانوس آبی به معنای متعادل کردن نوآوری محصول یا خدمات با هزینه و سودمندی است و ارزش جدیدی برای مشتریان خود ایجاد می کند. همانطور که مشتریان بیشتری آنچه را که شما می فروشید می خرند، تبلیغات دهان به دهان می تواند تقاضا را افزایش دهد.

 • شما مشتریان را در سطح آنها ملاقات خواهید کرد

ارزش و مقرون به صرفه بودن به همان اندازه در تفکر اقیانوس آبی مهم هستند. شما همیشه نوآوری های خود را با قیمت هایی که مشتری هدف شما می تواند بپذیرد معرفی می کنید. این رویکرد موانع مخاطبان شما را برای خرید آنچه می فروشید کاهش می دهد.

معایب استراتژی اقیانوس آبی

برخی از نکات منفی استراتژی اقیانوس آبی:

 • ممکن است بیش از حد جاه طلبانه باشد.

 منطق پشت استراتژی اقیانوس آبی نشان می دهد که هر کسب و کاری می تواند محصول یا خدماتی مقرون به صرفه و بدون رقابت ارائه دهد. در واقعیت، همیشه اینقدر نوآور بودن آسان نیست. حتی اگر ایده خوبی دارید، محدودیت‌های دنیای واقعی می‌توانند مانع تحقق آن شوند.

 • ممکن است خیلی خطرناک باشد

شاید شما راهی برای ساختن یک محصول کاملا منحصر به فرد بدون تعیین قیمت نامعقول پیدا کرده باشید. شاید به این دلیل به دوراهی رسیده اید که افراد در حوزه کسب و کار کوچک شما از شما خرید می کنند. اما اگر این افراد تنها کسانی باشند که به پیشنهادات شما علاقه مند هستند چه؟ اگر اینطور باشد، رویکرد اقیانوس آبی می‌تواند شما را بی‌مورد محدود کند.

 • ممکن است ناپایدار باشد.

 نوآوری ها تقلید کننده هایی را به وجود می آورند، به این معنی که یک اقیانوس آبی به راحتی می تواند با گذشت زمان به یک اقیانوس قرمز تبدیل شود. حتی اگر استراتژی اقیانوس آبی در حال حاضر برای کسب و کار شما ایده آل باشد، ممکن است در دراز مدت امکان پذیر نباشد.

نحوه اجرای استراتژی اقیانوس آبی

برای اجرای استراتژی اقیانوس آبی، مراحل زیر را انجام دهید:

 1. یک نقطه شروع برای معرفی پیشنهادات جدید خود بیابید و کارمندانی را استخدام کنیدکه به شما در ایجاد قوی ترین تیم و هویت برند کمک کنند .
 2. نقاط قوت و ضعف تیم فعلی خود را ارزیابی کنید و نحوه بهبود آنها را مشخص کنید.
 3. نقاط دردناکی که ممکن است مشتریان فعلی و جدید شما داشته باشند را شناسایی کنید.
 4. محصولات و خدماتی را توسعه دهید که این نقاط دردناک را به روشی بر خلاف هر تجارت دیگری برطرف کند.
 5. یک برنامه رسمی برای شیفت خود بنویسید و محصولات و خدمات جدید خود (و فرآیندهایی را که برای رسیدن به آن انجام خواهید داد) آزمایش کنید.

استراتژی اقیانوس آبی

یافتن اقیانوس های آبی

برای کشف یک اقیانوس آبی گریزان، آنچه را که «چارچوب چهار عمل» می‌نامند در نظر بگیرید تا عناصر ارزش خریدار را در ایجاد منحنی ارزش جدید بازسازی کنید. چارچوب چهار سوال کلیدی را مطرح می کند.

 1. افزایش:چه عواملی را باید بالاتر از استاندارد صنعت مطرح کرد؟
 2. کاهش:چه عواملی ناشی از رقابت با سایر صنایع است و قابل کاهش است؟
 3. حذف:کدام عواملی که صنعت برای مدت طولانی بر سر آنها رقابت کرده است باید حذف شود؟
 4. ایجاد:کدام عوامل باید ایجاد شود که صنعت هرگز ارائه نکرده است؟

تغییرات

وقتی فضای محدودی برای رشد وجود دارد، کسب‌وکارها باید سعی کنند به دنبال بخش‌های عمودی باشند تا بخش‌های جدیدی را بیابند که بتوانند از سهم بازار بی‌رقیب برخوردار شوند. هدف جذب تقاضای جدید با محصولی برتر است که رقابت را بی ربط می کند. متأسفانه، این همیشه موفقیت آمیز نیست.

توصیه نهایی برای کسب و کارها این است که رقابت را متوقف کنید و شروع به ایجاد روش جدید کنید.

بروز رسانی: 16/آبان/1402

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *