دیجیتال مارکتینگ

برندسازی در تجارت

برندسازی در تجارت چیست؟و آیا کسب و کارهای کوچک باید به آن اهمیت دهند؟

اگر زمانی را در محافل بازاریابی بگذرانید یا در مورد بازاریابی مطالعه کنید، با کلمه “برندینگ” برخورد خواهید کرد. نام تجاری یکی از آن مفاهیمی است که حداقل برای صاحبان مشاغل کوچک غیر بازاریاب کمی مبهم است. بنابراین امروز می خواهیم به «برندسازی در تجارت چیست» از دیدگاه کسب و کار کوچک نگاه کنیم.

ما همچنین قصد داریم به این سوال بپردازیم که آیا نام تجاری باید برای مشاغل کوچک مهم باشد یا اینکه آیا این چیزی است که فقط شرکت های بزرگ باید یا می توانند به آن اهمیت دهند.

برندسازی چیست؟

هزاران تعریف از «برندینگ» یا «برند» ساده قدیمی وجود دارد. یکی از بهترین تعاریفی که من از نام تجاری دیده ام، این ست .  یک نام تجاری همان چیزی است که در ذهن شما با یک محصول، خدمات یا سازمان مرتبط است – چه در آن لحظه خاص، خریده باشید یا نخریده اید.

به نظر می رسد این روش غیررسمی خوبی برای توصیف برند یک شرکت باشد. بر اساس این تعریف، بسیاری از چیزها می توانند به یک برند کمک کنند.

آیا تصویری از یک شرکت مانند لوگو یا رنگ های آن به ذهن شما خطور می کند؟

 به لوگویی فکر کنید، مانند کوکا کولا – قابل تشخیص در سراسر جهان، که با خط منحنی متمایز آن به رنگ سفید در مقابل قرمز اجرا شده است. و وقتی آن را می بینید، جوشش یک کوکاکولا، رنگ تیره یا طعم آن را تصور می کنید؟ وقتی می خواهید چیزی بنوشید، ممکن است همه این چیزها به طور گذرا در ذهن شما جاری شود.

گاهی اوقات این لوگو نیست، بلکه تصویر دیگری است که به ذهن می رسد – حتی بسته بندی. به عنوان مثال، من نتوانستم به شما بگویم که لوگوی تیفانی چگونه به نظر می رسد، اما همان لحظه که جعبه آبی نمادین تیفانی را می بینم، می دانم که در مورد کدام شرکت صحبت می کنیم. ویژگی‌های خاصی فوراً به ذهن خطور می‌کنند، مانند جواهرات با کیفیت بالا و کالاهای لوکس خانگی – چیزهایی که هیچ‌کس واقعاً به آن نیازی ندارد، اما بسیاری آرزو دارند.

استارباکس

یا شاید این رویکرد شرکت برای سفارشی کردن محصولش باشد. نام استارباکس را ذکر کنید و بلافاصله قهوه به ذهنتان خطور می کند. در حال حاضر، من حتی قهوه استارباکس را دوست ندارم (برای من خیلی قوی و طعم سوخته است) اما در سفر همیشه به دنبال یک استارباکس خواهم بود. می دانم که می توانم سطح خاصی از کیفیت را انتظار داشته باشم.

برندسازی

بنابراین

وقتی این سوال را می‌پرسید که “برندسازی در تجارت چیست” – این چیزی است که تداعی‌هایی را در ذهن ما ایجاد می‌کند. برندسازی در مورد ایجاد  هویت است . این چیزی است که یک شرکت را از دیگری متمایز می کند. به طور خلاصه، به ما می گوید که ما از آن شرکت چه انتظاری داریم.

برندسازی در تجارت (فعل) انجام آن فعالیت ها و ارتباطات بزرگ و کوچک است که یک برند را ایجاد و تقویت می کند، یعنی چیزی که یک شرکت به آن معروف است.

نام تجاری شما (اسم) همه عناصری است که یک برند را تشکیل می دهد، اعم از لوگو، بسته بندی، رنگ، شهرت برای خدمات مشتری، شهرت برای سفارشی کردن سفارشات مشتری بدون شکایت، سرعت، گزینه های خود خدمت، قیمت پایین، کیفیت بالا – هر چه باشد.

ارزش برندسازی

برندسازی چیزی است که وفاداری مشتری را ایجاد می کند . آنها می گویند این چیزی است که مصرف کنندگان را وفادار نگه می دارد و به طور مکرر خرید می کنند.

نام تجاری چیزی است که به خریدار احتمالی کمک می کند تا زمانی که زمان خرید فرا می رسد، یک شرکت خاص را به یاد بیاورد. به عبارت دیگر، برندسازی به آگاهی کمک می کند .

چالش

چالش برخی از کسب و کارهای کوچک این است که چگونه مشتریان را وادار کنند که در زمان خرید به آنها فکر کنند. شما نمی خواهید شرکت شما در ذهن مشتری وجود نداشته باشد.

و اگر نام برند شما را در لیستی از فروشندگان رقیب (مانند یک موتور جستجو) ببینند، می‌خواهید برند شما با عوامل مثبتی مرتبط باشد که آن را برجسته می‌کند.

اما آیا ما توان انجام برندینگ را نداریم؟

در واقع، شما نمی توانید این کار را نکنید. مطمئناً، اگر ایده شما از برندسازی یک کمپین تلویزیونی و چاپی سراسری باشد، نام تجاری می تواند بسیار گران باشد.

در اینجا ۴ اقدام کم‌هزینه وجود دارد که می‌توانید از امروز شروع کنید تا به کسب‌وکار کوچک خود در ایجاد، ساخت و تقویت برند کمک کنید:

1 . با مشخص کردن اینکه برند شما چیست شروع کنید.

  آن “یک چیز” که می خواهید مشتریان هنگام فکر کردن به شرکت شما به آن فکر کنند چیست؟

  • آگاه ترین – یعنی نمایندگان شما می توانند به مشتری در انتخاب گزینه ها در یک محیط محصول پیچیده کمک کنند؟
  • سرعت – مانند منوی ناهار 10 دقیقه ای یا تحویل همان روز یا سریع ترین زمان برای ایجاد یک راه حل سفارشی؟
  • کیفیت بالا – به خصوص زمانی که همه رقابت ها کیفیت پایینی دارند؟
  • یک چیز دیگر؟

به آن فکر کنید. اگر شما یا تیمتان در مورد آن «یک چیز» که شرکت شما را متمایز می‌کند سردرگم هستید، احتمالاً مشتریان نیز چنین خواهند شد.

2. مواد بازاریابی خود را حسابرسی کنید.

وب سایت، صفحه فیس بوک، بروشورها، تبلیغات خود را بررسی کنید – هر بخش بازاریابی که دارید. آیا کلماتی در آنها دارید که به وضوح “آن یک چیز” را که می خواهید با آن شناخته شوید بیان کنید؟ این موضوع باید در برندسازی مورد توجه قرار بگیرد.

یا آیا مطالب بازاریابی شما پیام های متفاوتی را با بروشورهایی که بر کمترین هزینه تأکید دارند ارسال می کنند، در حالی که وب سایت شما بر کیفیت بی نظیر تأکید دارد؟ شاید شما هر دو را تحویل دهید، اما در آن صورت باید ترکیب هر دو منتقل شود، نه یکی یا دیگری.

برندسازی

3. آن را با داستان نشان دهید.

  داستان‌ ها باعث می‌شوند برند شما «چسب» شود. این کافی نیست که بارها بگوییم “ما کیفیت بالایی ارائه می دهیم.” آن را نشان می دهد!

مطالعات موردی در مورد اینکه چگونه به یک مشتری با راه حل باکیفیت خود کمک کردید تا مشکلی را حل کند که هیچ کس دیگری قادر به حل آن نبود، بنویسید.

4) از رنگ ها، نمادها و عناصر دیگر برای ایجاد تداعی های بصری استفاده کنید.

در مبحث برندسازی در تجارت مواد بازاریابی خود را از نظر سازگاری بررسی کنید. آیا از لوگوی قدیمی روی برخی مواد استفاده می کنید؟ شما یک لوگو دارید؟ رنگ ها هماهنگ هستند؟ اینها را بررسی کنید.

عناصر بصری سرنخ‌های مهمی هستند که سایر ارتباطات را تحریک می‌کنند و به مشتریان کمک می‌کنند کسب و کار شما را به خاطر بسپارند.

به یاد داشته باشید، نام تجاری فقط برای شرکت های بزرگ نیست. هنگامی که مشتریان انتخاب های به ظاهر بی پایان دارند، برندسازی به یک مزیت رقابتی مهم تبدیل می شود. این ارزش برندسازی برای کسب و کارهای کوچک است.

بروز رسانی : 14/آبان/1402

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *