مدیریت کسب و کار

اخلاق تجاری

اخلاق تجاری چیست؟

اخلاق تجاری، سیاست‌ ها و شیوه‌ های تجاری مناسب را در مورد موضوعات بالقوه بحث‌ برانگیز، از جمله حاکمیت شرکتی، تجارت خودی، رشوه، تبعیض، مسئولیت اجتماعی شرکت ، مسئولیت‌های امانتداری، و موارد دیگر مطالعه می‌کند. قانون اغلب اخلاق کسب و کار را راهنمایی می کند، اما در مواقع دیگر اخلاق تجاری یک دستورالعمل اساسی ارائه می دهد که کسب و کارها می توانند برای کسب تایید عمومی از آن پیروی کنند.

درک اخلاق تجاری

اخلاق تجاری تضمین می کند که سطح مشخصی از اعتماد بین مصرف کنندگان و اشکال مختلف شرکت کنندگان در بازار با مشاغل وجود دارد. برای مثال، یک مدیر پورتفولیو باید به پرتفوی اعضای خانواده و سرمایه گذاران کوچک فردی توجه کند که به مشتریان ثروتمندتر توجه می کند. این نوع اقدامات تضمین می کند که مردم از رفتار منصفانه برخوردار شوند.

 اخلاق تجاری سطح معینی از اعتماد بین مصرف کنندگان و شرکت ها را تضمین می کند و رفتار عادلانه و برابر عمومی را تضمین می کند.

اصول اخلاق تجارت

درک اصول اساسی که رفتار اخلاقی مطلوب را هدایت می کنند و اینکه چگونه فقدان این اصول اخلاقی به سقوط بسیاری از افراد باهوش و با استعداد و کسب و کارهایی که آنها نمایندگی می کنند، کمک می کند، ضروری است.

به طور کلی 12 اصل اخلاق تجاری وجود دارد:

رهبری :

تلاش آگاهانه برای اتخاذ، ادغام و تقلید از 11 اصل دیگر برای هدایت تصمیمات و رفتار در تمام جنبه های زندگی حرفه ای و شخصی.

مسئولیت پذیری :

خود و دیگران را مسئول اعمالشان بدانید. تعهد به پیروی از شیوه های اخلاقی و اطمینان از پیروی دیگران از دستورالعمل های اخلاقی.

صداقت :

شامل اصول دیگری مانند صداقت، قابل اعتماد بودن و قابل اعتماد بودن است. کسی که صداقت داشته باشد به طور مداوم کار درست را انجام می دهد و تلاش می کند تا خود را در سطح بالاتری نگه دارد.

احترام به دیگران :

برای تقویت رفتار و محیط های اخلاقی در محیط کار، احترام به دیگران یک جزء حیاتی است. همه سزاوار کرامت، حریم خصوصی، برابری، فرصت، شفقت و همدلی هستند.

صداقت :

حقیقت در همه مسائل کلیدی برای پرورش جو اخلاقی است. حقایق جزئی، نادیده انگاشتن، و اغراق یا کم بها دادن به کسب و کار کمکی به بهبود عملکرد آن نمی کند. اخبار بد باید به همان شیوه خبرهای خوب اطلاع رسانی و دریافت شود تا بتوان راه حل هایی برای آن ارائه داد.

احترام به قوانین :

رهبری اخلاقی باید شامل اجرای کلیه قوانین محلی باشد. اگر یک منطقه خاکستری قانونی وجود دارد، رهبران باید به جای سوء استفاده از یک شکاف، در سمت قانونی اشتباه کنند.

مسئولیت :

مالکیت را در سازمان ارتقا دهید، به کارمندان اجازه دهید در قبال کار خود مسئول باشند و در قبال کارهای شما پاسخگو باشند.

شفافیت :

سهامداران افرادی هستند که به یک تجارت علاقه دارند، مانند سهامداران، کارکنان، جامعه ای که یک شرکت در آن فعالیت می کند و اعضای خانواده کارکنان. بدون افشای اسرار تجاری، شرکت ها باید اطمینان حاصل کنند که اطلاعات مربوط به وضعیت مالی، تغییرات قیمت، شیوه های استخدام و اخراج، دستمزدها و ترفیعات در دسترس علاقه مندان به موفقیت کسب و کار است.

اخلاق تجاری

شفقت :

با کارمندان، جامعه اطراف یک کسب و کار، شرکای تجاری و مشتریان باید با نگرانی برای رفاه آنها رفتار شود.

انصاف :

همه باید فرصت های یکسانی داشته باشند و با آنها یکسان رفتار شود. اگر یک عمل یا رفتار باعث شود شما احساس ناراحتی کنید یا منافع شخصی یا شرکتی را در برابر برابری، ادب و احترام مشترک قرار دهید، احتمالاً منصفانه نیست.

وفاداری :

رهبری باید محرمانه و تعهد خود را به کارکنان و شرکت نشان دهد. الهام بخشیدن به وفاداری در کارکنان و مدیریت تضمین می کند که آنها به بهترین شیوه ها متعهد هستند.

نگرانی زیست‌ محیطی :

در دنیایی که منابع محدود است، اکوسیستم‌ ها توسط شیوه‌ های گذشته آسیب دیده‌اند، و آب و هوا در حال تغییر است، آگاهی از اثرات زیست‌محیطی یک کسب‌وکار بسیار مهم است. همه کارمندان باید تشویق شوند تا راه حل هایی را برای اقداماتی که می تواند به خسارات وارده اضافه کند، کشف و گزارش کنند.

چرا اخلاق تجاری مهم است؟

دلایل متعددی وجود دارد که اخلاق تجاری برای موفقیت در تجارت مدرن ضروری است. مهم‌تر از همه، برنامه‌های اخلاقی تعریف‌شده، کد رفتاری را ایجاد می‌کنند که رفتار کارکنان را هدایت می‌کند – از مدیران اجرایی گرفته تا مدیریت میانی تا جدیدترین و جوان‌ترین کارمندان. هنگامی که همه کارکنان تصمیمات اخلاقی می گیرند، شرکت برای رفتار اخلاقی شهرت پیدا می کند. شهرت آن افزایش می یابد، و شروع به تجربه مزایایی می کند که یک نهاد اخلاقی درو می کند:

 • شناخت و رشد برند
 • افزایش توانایی مذاکره
 • افزایش اعتماد به محصولات و خدمات
 • حفظ و رشد مشتری
 • استعدادها را جذب می کند
 • سرمایه گذاران را جذب می کند

وقتی همه این عوامل با هم ترکیب شوند، بر درآمد یک کسب و کار تأثیر می گذارد.

انواع اخلاق کسب و کار

تئوری‌های متعددی در رابطه با اخلاق کسب‌وکار وجود دارد، و انواع مختلفی را می‌توان یافت، اما آنچه یک کسب‌وکار را متمایز می‌کند، شیوه‌های مسئولیت اجتماعی شرکتی ، شفافیت و قابل اعتماد بودن، انصاف و شیوه‌های تکنولوژیکی آن است.

مسئولیت اجتماعی شرکت

مسئولیت اجتماعی شرکتی (CSR) مفهومی است که نیازهای ذینفعان را برآورده می کند و در عین حال تأثیر برآورده شدن این نیازها بر کارکنان، محیط زیست، جامعه و جامعه ای را که کسب و کار در آن فعالیت می کند، در نظر می گیرد. البته، امور مالی و سود مهم هستند، اما باید در درجه دوم رفاه جامعه، مشتریان و کارکنان قرار گیرند – زیرا مطالعات به این نتیجه رسیده اند که حاکمیت شرکتی و شیوه های اخلاقی عملکرد مالی را افزایش می دهد.

 کسب و کارها باید خود را در قبال اثرات زیست محیطی، بشردوستانه، اخلاقی و اقتصادی خود مسئول و مسئول بدانند.

شفافیت و امانتداری

برای شرکت ها ضروری است که اطمینان حاصل کنند که عملکرد مالی خود را به شیوه ای شفاف گزارش می کنند. این نه تنها در مورد گزارش های مالی مورد نیاز، بلکه به طور کلی همه گزارش ها صدق می کند. به عنوان مثال، بسیاری از شرکت ها گزارش های سالانه را برای سهامداران خود منتشر می کنند.

بیشتر این گزارش‌ها نه تنها گزارش‌های ارائه‌شده به تنظیم‌ کننده‌ها، بلکه چگونگی و چرایی تصمیم‌ گیری‌ها، تحقق اهداف و عوامل مؤثر بر عملکرد را تشریح می‌کنند. مدیران عامل خلاصه ای از عملکرد سالانه شرکت می نویسند و چشم انداز خود را ارائه می دهند.

رویه های فناورانه و اخلاق

استفاده فزاینده از فناوری از همه اشکال در عملیات تجاری، ذاتاً با نیاز یک کسب و کار همراه است تا اطمینان حاصل کند که فناوری و اطلاعات جمع آوری شده از نظر اخلاقی استفاده می شود. علاوه بر این، باید اطمینان حاصل کند که این فناوری تا حد توان خود ایمن است، به خصوص که بسیاری از کسب و کارها اطلاعات مشتریان را ذخیره می کنند و داده هایی را جمع آوری می کنند که افرادی که دارای اهداف پلید هستند می توانند از آنها استفاده کنند.

انصاف

محل کار باید برای همه کارکنان بدون در نظر گرفتن نژاد، مذهب، عقاید، سن یا هویت، فراگیر، متنوع و منصفانه باشد. یک محیط کاری منصفانه جایی است که هرکسی می تواند رشد کند، ارتقا یابد و به روش خود موفق شود.

اخلاق تجاری

نحوه پیاده سازی اخلاق تجاری خوب

ایجاد محیطی از رفتار اخلاقی و تصمیم‌گیری نیازمند زمان و تلاش است – همیشه از بالا شروع می‌شود. اکثر شرکت ها برای اعمال رفتار اخلاقی نیاز به ایجاد کد رفتار/اخلاق، اصول راهنما، رویه های گزارش دهی و برنامه های آموزشی دارند.

پس از تعریف رفتار و اجرای برنامه ها، ارتباط مستمر با کارکنان حیاتی می شود. رهبران باید دائماً کارمندان را تشویق کنند تا رفتارهای نگران کننده را گزارش کنند – علاوه بر این، باید این اطمینان وجود داشته باشد که اگر افشاگران با اقدامات متخاصم روبرو نشوند.

نظارت و گزارش رفتار غیراخلاقی

هنگام جلوگیری از رفتار غیراخلاقی و ترمیم عوارض جانبی نامطلوب آن، شرکت‌ها اغلب به مدیران و کارمندان نگاه می‌کنند تا هر اتفاقی را که مشاهده یا تجربه می‌کنند گزارش دهند. با این حال، موانع در فرهنگ شرکت (مانند ترس از تلافی برای گزارش تخلف) می تواند از این اتفاق جلوگیری کند.

در واقع، ترس از تلافی یکی از دلایل اصلی کارمندان برای گزارش نکردن رفتار غیراخلاقی در محل کار است. شرکت ها باید با تقویت این ایده که گزارش تخلف مشکوک برای شرکت سودمند است، در جهت بهبود فرهنگ شرکتی خود تلاش کنند. علاوه بر این، آنها باید شجاعت کارمند در تهیه گزارش را تصدیق کرده و به او پاداش دهند.

موسسه ی مسیر کمال 

ارائه دهنده ی بهترین دوره های بیزینس کوچینگ شیراز ، دوره های بازاریابی و فروش شیراز ، دوره های نوابغ فروش و … شما میتوانید برای اطلاع از دوره ها با مشاوران ما تماس بگیرید .

071-36233354-55  یا 09170808088

یکسره از 9 صبح تا 7 بعدازظهر

نوشته های مشابه

20 دیدگاه در “اخلاق تجاری

 1. نادیا گفت:

  سلام مطلب بسیار خوب و کامل بود/تشکر

  1. شعبانی گفت:

   درود فراوان دوست عزیز. همیشه در مسیر کمال باشید.

 2. امید گفت:

  سلام دوره ی بازاریابی شمارو شرکت کردم. خداروشکر الان کسب و کارم خیلی رونق گرفته مرسی از شما.

  1. شعبانی گفت:

   درود فراوان دوست عزیز. باعث دلگرمی و خوشحالی هست این دیدگاه شما. همیشه در مسیر کمال باشید.

 3. سپیده گفت:

  سلام دوره های شما حضوری هست؟ من هیچوقت با این دوره های آنلاین نتونستم ارتباط بگیرم

  1. شعبانی گفت:

   درود فراوان دوست عزیز. برای مشاوره میتوانید با شماره های زیر تماس بگیرید . همیشه در مسیر کمال باشید.
   071-36233354-55 یا 09170808088
   یکسره از 9 صبح تا 7 بعدازظهر

 4. habibi گفت:

  سلام سپاس از این مطلب .
  این موضوع توی کسب و کار مخصوصا در شروع یک کار خیلی مهمه با اینکه خیلیا کوچیک میگیرنش.

  1. شعبانی گفت:

   درود فراوان دوست عزیز.درسته صحبت شما. باعث دلگرمی و خوشحالی هست این دیدگاه شما. همیشه در مسیر کمال باشید.

 5. Shib گفت:

  سلام بسیار عالی بود تشکر از تیم خوبتون

  1. شعبانی گفت:

   درود فراوان دوست عزیز. همیشه در مسیر کمال باشید.

 6. آرمان گفت:

  واقعا موسسه ی کاردست در زمینه کسب و کار. من دوسال پیش دوره نوابغ فروش رو خریداری کردم .تحول توی کارم رو بعد از اون دیدم. سپاسگزارم

  1. شعبانی گفت:

   درود فراوان دوست عزیز. باعث دلگرمی و خوشحالی هست این دیدگاه شما. همیشه در مسیر کمال باشید.

 7. جاوید گفت:

  درباره موسسه شما زیاد شنیدم متأسفانه توی دوره ها شرکت نکردم. راستش مبلغی که قرار بود برای سرمایه ب دستم برسه نرسیده هنوز.

  1. شعبانی گفت:

   درود فراوان. بسیار خرسندیم که از سایت ما بازدید می نمایید.امیدواریم به زودی مشکلاتتان حل شود. همیشه در مسیر کمال باشید

 8. نادر گفت:

  سلام و عرض ادب بسیار مطلب خوب بود تشکر

  1. درود. بسیار خرسندیم که مطالب سایت مورد نظر شما قرار گرفته است. همیشه در مسیر کمال باشید

 9. مهری گفت:

  مطلب کامل و خوبی بود ممنونم

  1. درود فراوان و سپاس از توجه شما. همیشه در مسیر کمال باشید

 10. Soraya گفت:

  کاربردی تشکر از شما

  1. درود فراوان. توجه شما مایه خرسندی ما است. همیشه در مسیر کمال باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *