مدیریت کسب و کار

توسعه شغلی

توسعه شغلی چیست؟

توسعه شغلی فرآیند یادگیری و استفاده از مهارت های کوتاه مدت برای پیشرفت به سمت اهداف بلند مدت حرفه ای است. این فرآیند اغلب مادام العمر است و شامل رسیدن به نقاط عطف خاص برای مسیر شغلی تعیین شده شما است. بسیاری از توسعه شغلی مستلزم تأمل و جستجوی هدف در کار شما است و پایه ای برای دستیابی به رشد شغلی بزرگتر است .

یک مسیر شغلی را می توان به عنوان یک نردبان تجسم کرد که هر پله نمادی از سطح یک نقش در مسیر است. پیدا کردن یک شغل اولین قدم مهم است، اما احتمال دارد که نخواهید برای همیشه در سطح ابتدایی بمانید.

 با این حال، بالا رفتن از نردبان شغلی و کسب ترفیع آسان‌تر از انجام آن است. اغلب نیاز به برنامه ریزی دقیق و برداشتن گام های عمدی دارد.

توسعه شغلی همه چیز در مورد جمع آوری مهارت ها و تجربیاتی است که می توانند شما را در مسیر شغلی خود بیشتر راه اندازی کنند و این فرآیندها را به صورت تدریجی (یا پله های پله ای) طی کنید تا رشد شغلی قابل مدیریت باشد.

چرا توسعه شغلی مهم است؟

داشتن یک برنامه توسعه شغلی ساختاریافته به متخصصان کمک می کند تا مطمئن شوند که وارد مسیر شغلی شده و از آن عبور می کنند که از مهارت ها و ارزش های آنها حداکثر استفاده را می کند.

داشتن یک برنامه توسعه شغلی ساختاریافته به متخصصان کمک می کند تا مطمئن شوند که وارد مسیر شغلی شده و از آن عبور می کنند که از مهارت ها و ارزش های آنها حداکثر استفاده را می کند.

به استفاده از مهارت ها کمک می کند 

هر چه بیشتر از نردبان شغلی بالا بروید، بیشتر باید مهارت های خاصی را برای محل کار ایجاد کنید و از آنها استفاده کنید.

 توسعه شغلی به کارمندان کمک می کند تا مهارت های خاصی را که دوست دارند بیاموزند، اقدامات لازم برای یادگیری آنها و نحوه استفاده فعالانه از آنها انجام دهند.

 بعلاوه، دیدن بازخورد مثبت در شکل گیری مهارت های جدید، نشان دهنده احساس پاداش است و کارمند را تشویق می کند تا تمرین را ادامه دهد.

انگیزه در کار را افزایش می دهد  

توسعه شغلی همه چیز در مورد یافتن اهداف ملموس برای تلاش است.

این به کارگران کمک می کند تا انتظارات واقع بینانه داشته باشند، فشار کمتری را احساس کنند و برای رسیدن به این اهداف اشتیاق بیشتری پیدا کنند.

 با پیشرفت شغلی، یک کارمند اغلب احساس موفقیت و انگیزه برای انجام کارهای بیشتر در شغل خود به دست می آورد.

به دستیابی به اهداف مالی کمک می کند 

یک کارگر با تجربه بیشتر و مهارت های خوب به طور کلی دستمزد بالاتری دریافت می کند. در حالی که کارمندان برنامه توسعه شغلی را دنبال می کنند، معمولاً ایده بهتری در مورد اینکه چه نقاط عطفی باید در محل کار انجام شود تا ارتقا یا افزایش حقوق دریافت کنند، پیدا می کنند.

شادی و رضایت را افزایش می دهد  

پیشرفت شغلی و شادی در کار اغلب دست به دست هم می دهند.

احساس موفقیت در اهداف توسعه شما در محل کار احتمالاً باعث افزایش شادی در محل کار می شود و به نوبه خود شادی در محل کار باعث افزایش عملکرد و انگیزه پیشرفت بیشتر می شود.

 یادگیری مکرر، توسعه و تسلط بر مهارت های جدید به عنوان یک کارمند باعث می شود که به طور کلی شغلی با ارزش تر و رضایت بخش تر شود.

چگونه یک برنامه توسعه شغلی ایجاد کنیم 

ایجاد زمینه برای اهداف سال‌های بعد می‌تواند طاقت‌ فرسا باشد، جایی که اهداف کوتاه‌مدت توسعه شغلی وارد می‌شوند. هر مرحله همچنین شامل قطعات یا مهارت های فردی است که باید در نظر گرفته شود.

 واقع بین بودن در مورد آنچه می توانید فوراً به انجام برسانید و برنامه خود را یک پله در یک زمان بالاتر ببرید، این کار برای پیشرفت شغلی سالم بسیار مهم است.

 واقع بین بودن در مورد آنچه می توانید فوراً به انجام برسانید و برنامه خود را یک پله یا پله پله در یک زمان بردارید، برای پیشرفت شغلی سالم بسیار مهم است.

علایق و اهداف خود را جستجو کنید 

بنابراین تصمیم گرفتید برای خود شغلی بسازید. حالا چی؟ با تأمل شروع کنید و از خود سؤالات بزرگی در مورد آنچه از شغل خود می خواهید بپرسید.

اگرچه توسعه شغلی به طور کامل به مقصد نهایی مربوط نمی شود، داشتن یک چشم انداز فراگیر می تواند شما را با انگیزه، مستقر نگه دارد و ارزش های خود را به عنوان یک کارمند درک کند.

یک قدم به عقب برگردید و به این فکر کنید که دوست دارید چه کار کنید و در چه کاری مهارت دارید.

 آیا می خواهید افراد را مدیریت کنید یا می خواهید در حرفه خود به برتری برسید؟

 آیا ترجیح می‌دهید در یک استارت‌آپ کوچک کار کنید که در آن بتوانید مسئولیت‌هایی فراتر از شرح شغل خود را تجربه کنید یا یک شرکت فناوری بزرگ با ساختار و سیستم‌های پشتیبانی بیشتر؟

حتما عوامل خارج از کار را نیز در نظر بگیرید. مسئولیت بیشتر اغلب به پول بیشتر تبدیل می شود، اما همچنین می تواند کار را استرس زاتر کند و برنامه شما را کمتر قابل پیش بینی کند.

و اگر عاشق سفر کردن یا گذراندن وقت در خارج از منزل با شرایط آب و هوای خوب هستید، یک شغل مناسب در شرکتی که در مورد مرخصی کوتاه مدت منعطف است. ممکن است به همان اندازه هیجان انگیز باشد. پیدا کردن آنچه می خواهید ممکن است نیاز به آزمایش داشته باشد.

در مورد مهارت های مورد نیاز تحقیق کنید

پس از کسب ایده از شغل مورد نظر خود، با طوفان فکری و تحقیق در مورد مهارت ها، شایستگی ها و سال ها تجربه افراد در شغل رویایی شما شروع کنید. از خود بپرسید: چگونه می توانید آنها را به دست آورید؟ آیا می توانید با فردی که قبلاً کار را انجام می دهد در مورد اینکه چگونه به آنجا رسیده است صحبت کنید؟

به عنوان مثال، تصور کنید که در حال حاضر به عنوان یک مهندس نرم افزار سطح پایه در یک شرکت فناوری کار می کنید و می خواهید در نهایت یک مهندس نرم افزار سطح متوسط ​​شوید. در این مورد، یک پیشرفت ثابت در نردبان شغلی مورد نیاز است.

فرض کنید در مورد آنچه که برای رسیدن به نقش مهندسی سطح متوسط ​​در شرکت خود نیاز دارید تحقیق کرده اید. تحقیقات شما نشان می‌دهد که باید به سه زبان برنامه‌ نویسی مهارت داشته باشید و در نقش خود فعال‌تر باشید.

اگرچه مسیر پیشرفت شغلی هر فردی متفاوت است. انجام این نوع تحقیق در هر زمان برای هر نقش در مسیر شما، شما را کمی به هدف نهایی یا نقش رویایی خود نزدیک‌تر می‌کند.

بروز رسانی: 20/ آبان/1402

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *