مدیریت کسب و کار

توسعه شغلی

توسعه شغلی چیست؟

توسعه شغلی فرآیند یادگیری و استفاده از مهارت های کوتاه مدت برای پیشرفت به سمت اهداف بلند مدت حرفه ای است. این فرآیند اغلب مادام العمر است و شامل رسیدن به نقاط عطف خاص برای مسیر شغلی تعیین شده شما است.

 بسیاری از توسعه شغلی مستلزم تأمل و جستجوی هدف در کار شما است و پایه ای برای دستیابی به رشد شغلی بزرگتر است .

یک مسیر شغلی را می توان به عنوان یک نردبان تجسم کرد که هر پله نمادی از سطح یک نقش در مسیر است. پیدا کردن یک شغل اولین قدم مهم است، اما احتمال دارد که نخواهید برای همیشه در سطح ابتدایی بمانید.

 با این حال، بالا رفتن از نردبان شغلی و کسب ترفیع آسان‌تر از انجام آن است. اغلب نیاز به برنامه ریزی دقیق و برداشتن گام های عمدی دارد.

توسعه شغلی همه چیز در مورد جمع آوری مهارت ها و تجربیاتی است که می توانند شما را در مسیر شغلی خود بیشتر راه اندازی کنند و این فرآیندها را به صورت تدریجی (یا پله های پله ای) طی کنید تا رشد شغلی قابل مدیریت باشد.

چرا توسعه شغلی مهم است؟

داشتن یک برنامه توسعه شغلی ساختاریافته به متخصصان کمک می کند تا مطمئن شوند که وارد مسیر شغلی شده و از آن عبور می کنند که از مهارت ها و ارزش های آنها حداکثر استفاده را می کند.

داشتن یک برنامه توسعه شغلی ساختاریافته به متخصصان کمک می کند تا مطمئن شوند که وارد مسیر شغلی شده و از آن عبور می کنند که از مهارت ها و ارزش های آنها حداکثر استفاده را می کند.

به استفاده از مهارت ها کمک می کند 

هر چه بیشتر از نردبان شغلی بالا بروید، بیشتر باید مهارت های خاصی را برای محل کار ایجاد کنید و از آنها استفاده کنید.

 توسعه شغلی به کارمندان کمک می کند تا مهارت های خاصی را که دوست دارند بیاموزند، اقدامات لازم برای یادگیری آنها و نحوه استفاده فعالانه از آنها انجام دهند.

 بعلاوه، دیدن بازخورد مثبت در شکل گیری مهارت های جدید، نشان دهنده احساس پاداش است و کارمند را تشویق می کند تا تمرین را ادامه دهد.

انگیزه در کار را افزایش می دهد  

توسعه شغلی همه چیز در مورد یافتن اهداف ملموس برای تلاش است.

این به کارگران کمک می کند تا انتظارات واقع بینانه داشته باشند، فشار کمتری را احساس کنند و برای رسیدن به این اهداف اشتیاق بیشتری پیدا کنند.

 با پیشرفت شغلی، یک کارمند اغلب احساس موفقیت و انگیزه برای انجام کارهای بیشتر در شغل خود به دست می آورد.

به دستیابی به اهداف مالی کمک می کند 

یک کارگر با تجربه بیشتر و مهارت های تصفیه شده به طور کلی دستمزد بالاتری دریافت می کند.

در حالی که کارمندان برنامه توسعه شغلی را دنبال می کنند، معمولاً ایده بهتری در مورد اینکه چه نقاط عطفی باید در محل کار انجام شود تا ارتقا یا افزایش حقوق دریافت کنند، پیدا می کنند.

شادی و رضایت را افزایش می دهد  

پیشرفت شغلی و شادی در کار اغلب دست به دست هم می دهند.

احساس موفقیت در اهداف توسعه شما در محل کار احتمالاً باعث افزایش شادی در محل کار می شود و به نوبه خود شادی در محل کار باعث افزایش عملکرد و انگیزه پیشرفت بیشتر می شود.

 یادگیری مکرر، توسعه و تسلط بر مهارت های جدید به عنوان یک کارمند باعث می شود که به طور کلی شغلی با ارزش تر و رضایت بخش تر شود.

برنامه توسعه شغلی

چگونه یک برنامه توسعه شغلی ایجاد کنیم 

ایجاد زمینه برای اهداف سال‌های بعد می‌تواند طاقت‌فرسا باشد، جایی که اهداف کوتاه‌مدت توسعه شغلی وارد می‌شوند. هر مرحله همچنین شامل قطعات یا مهارت های فردی است که باید در نظر گرفته شود.

 واقع بین بودن در مورد آنچه می توانید فوراً به انجام برسانید و برنامه خود را یک پله یا پله پله در یک زمان بردارید، برای پیشرفت شغلی سالم بسیار مهم است.

 واقع بین بودن در مورد آنچه می توانید فوراً به انجام برسانید و برنامه خود را یک پله یا پله پله در یک زمان بردارید، برای پیشرفت شغلی سالم بسیار مهم است.

علایق و اهداف خود را جستجو کنید 

بنابراین تصمیم گرفتید برای خود شغلی بسازید. حالا چی؟ با تأمل شروع کنید و از خود سؤالات بزرگی در مورد آنچه از شغل خود می خواهید بپرسید.

اگرچه توسعه شغلی به طور کامل به مقصد نهایی مربوط نمی شود، داشتن یک چشم انداز فراگیر می تواند شما را با انگیزه، مستقر نگه دارد و ارزش های خود را به عنوان یک کارمند درک کند.

یک قدم به عقب برگردید و به این فکر کنید که دوست دارید چه کار کنید و در چه کاری مهارت دارید.

 آیا می خواهید افراد را مدیریت کنید یا می خواهید در حرفه خود به برتری برسید؟

 آیا ترجیح می‌دهید در یک استارت‌آپ کوچک کار کنید که در آن بتوانید مسئولیت‌هایی فراتر از شرح شغل خود را تجربه کنید یا یک شرکت فناوری بزرگ با ساختار و سیستم‌های پشتیبانی بیشتر؟

حتما عوامل خارج از کار را نیز در نظر بگیرید. مسئولیت بیشتر اغلب به پول بیشتر تبدیل می شود، اما همچنین می تواند کار را استرس زاتر کند و برنامه شما را کمتر قابل پیش بینی کند.

و اگر عاشق سفر کردن یا گذراندن وقت در خارج از منزل با شرایط آب و هوای خوب هستید، یک شغل مناسب در شرکتی که در مورد مرخصی کوتاه مدت منعطف است. ممکن است به همان اندازه هیجان انگیزتر، اما همه کاره باشد. پیدا کردن آنچه می خواهید ممکن است نیاز به آزمایش داشته باشد.

 

در مورد مهارت های مورد نیاز تحقیق کنید

پس از کسب ایده از شغل مورد نظر خود، با طوفان فکری و تحقیق در مورد مهارت ها، شایستگی ها و سال ها تجربه افراد در شغل رویایی شما شروع کنید. از خود بپرسید: چگونه می توانید آنها را به دست آورید؟ آیا می توانید با فردی که قبلاً کار را انجام می دهد در مورد اینکه چگونه به آنجا رسیده است صحبت کنید؟

به عنوان مثال، تصور کنید که در حال حاضر به عنوان یک مهندس نرم افزار سطح پایه در یک شرکت فناوری کار می کنید و می خواهید در نهایت یک مهندس نرم افزار سطح متوسط ​​شوید. در این مورد، یک پیشرفت ثابت در نردبان شغلی مورد نیاز است.

فرض کنید در مورد آنچه که برای رسیدن به نقش مهندسی سطح متوسط ​​در شرکت خود نیاز دارید تحقیق کرده اید. تحقیقات شما نشان می‌دهد که باید به سه زبان برنامه‌نویسی مهارت داشته باشید و در نقش خود فعال‌تر باشید.

 از خود بپرسید که چگونه این زمینه های تخصص را تقویت کنید . شاید این شامل یادگیری زبان برنامه نویسی دیگری باشد یا شاید شامل هدایت پروژه های بیشتری در تیم شما باشد. مهارت های لازم برای هر نقش جدید تغییر می کند، بنابراین این روند باید در هر پله از نردبان شغلی تکرار شود.

اگرچه مسیر پیشرفت شغلی هر فردی متفاوت است. انجام این نوع تحقیق در هر زمان برای هر نقش در مسیر شما، شما را کمی به هدف نهایی یا نقش رویایی خود نزدیک‌تر می‌کند.

 تحقیقات خود را در مورد الزامات هر نقش در مسیر خود برای پیگیری پیشرفت شغلی و اندازه گیری شکاف های مهارتی که ممکن است نیاز به پر کردن داشته باشد، جمع آوری کنید.

اگرچه مسیر پیشرفت شغلی هر فردی متفاوت است. انجام این نوع تحقیق در هر زمان برای هر نقش در مسیر شما، شما را کمی به هدف نهایی یا نقش رویایی خود نزدیک‌تر می‌کند.

مهارت های خود را بسازید

اکنون زمان آن است که به دنبال فرصت هایی برای ایجاد مهارت های لازم برای مسیر مورد نظر خود باشید.

 برخی از مهارت‌های سخت مانند کدنویسی یا ویرایش را می‌توان از طریق کلاس‌ها یا خواندن کتاب یاد گرفت، در حالی که برخی از مهارت‌های نرم مانند ارتباطات بین فردی و همکاری بهتر است.

در حین کار و با داوطلب شدن برای بر عهده گرفتن مسئولیت‌های اضافی در حین بالا آمدن آموخته شوند.

مراقب فرصت‌هایی باشید که نشان دهید توانایی و مشتاق رفتن به سطح نقش بعدی در حرفه خود را دارید.

علاوه بر این، از راهنمایی گرفتن از مربیان، مدیران یا همکارانی که در طول مسیر با آنها برخورد می کنید نترسید. زیرا آنها می توانند راهی عالی برای به دست آوردن چنین فرصت هایی یا صرفاً انتقال دانش صنعت باشند.

با بازگشت به مثال ما، برای ارتقاء به یک نقش مهندسی نرم‌افزار در سطح متوسط ​​در شرکت خود، می‌دانید که باید تجربه بیشتری در زبان برنامه‌نویسی مرتبط با کار خود کسب کنید، و همچنین ابتکار عمل بیشتری را در کار خود نشان دهید.

 کار و فرآیندها برای ایجاد این مهارت ها، این می تواند شامل شرکت در یک بوت کمپ کدنویسی جاوا، پایتون یا مشابه باشد ، یا پیشنهاد کمک به همکاری در یک پروژه بین تیمی.

با این حال، نحوه ایجاد مهارت های خود بسته به قدمت نقشی که دنبال می کنید متفاوت به نظر می رسد. شرکت در یک بوت کمپ برنامه نویسی ممکن است پاسخی برای ایجاد مجموعه مهارتی باشد.

که برای نقش مهندسی سطح متوسط ​​نیاز دارید، اما ممکن است زمانی که زمان پیشرفت به یک نقش مهندسی در سطح ارشد فرا رسیده باشد، این مورد مشابه نباشد.

منابع توسعه شغلی

منابع و نکات توسعه شغلی

حقوق و مزایا

پیدا کردن یک شغل رضایت بخش مهم است، اما حقوق و مزایا نیز مهم است.

حمایت موثر از خودتان می تواند تفاوت بزرگی در درآمد مادام العمر شما ایجاد کند. و انجام این کار با درک نحوه عملکرد جبران شروع می شود.

نحوه درخواست افزایش حقوق

فقط در انتظار پول بیشتر ننشینید. آن را بخواهید . این ممکن است ساده به نظر برسد، اما بسیاری از ما پول را روی میز می گذاریم زیرا از درخواست افزایش حقوق بسیار می ترسیم.

 برای مذاکره مؤثر، باید تحقیقاتی انجام دهید تا متوجه شوید که همتایان شما در شرکت‌های دیگر چقدر درآمد دارند و همچنین میزان حقوق شرکت شما با روندهای بازار گسترده‌تر مقایسه می‌شود.

 با این حال، به این محدوده ها به عنوان سقف پتانسیل درآمد خود فکر نکنید. اگر در کاری که انجام می‌دهید خوب هستید، ممکن است بتوانید با نرخی بالاتر از بازار مذاکره کنید.

چگونه با یک پیشنهاد شغلی مقابله کنیم

شروع دستمزد پیامدهای عمده ای برای درآمد پایین دارد، زیرا بسیاری از شرکت ها افزایش را بر اساس درصدی از حقوق پایه محاسبه می کنند.

ارائه یک پیشنهاد متقابل مؤثر نیاز به ظرافت دارد، زیرا شما باید به دست آوردن آنچه می خواهید را در مقابل خطر بیگانگی یک کارفرمای بالقوه بسنجید.

استراتژی‌های متداول برای ایجاد تعادل مناسب شامل درخواست محدوده حقوق داخلی شرکت، اصرار بر بررسی پیشنهاد کتبی قبل از پذیرش، و اطمینان از اینکه در مذاکره زیاد دست خود را خم نکنید.

گزینه های سهام

استارت‌آپ‌های اولیه نمی‌توانند با حقوق شرکت‌ها مطابقت داشته باشند، بنابراین تفاوت را با گزینه‌های سهام جبران می‌کنند . به طور خلاصه، اختیار خرید سهام قراردادهایی هستند که به شما امکان می‌دهند بخشی از یک شرکت را با قیمت تعیین‌شده در آینده بخرید و به شما این شانس را می‌دهند که در سود یک شرکت یا خرید سهیم شوید.

 میزان درآمد شما از یک خروج بستگی به عوامل متعددی دارد، از جمله ارزش شرکت، تعداد سهامی که در اختیار دارید و قیمت اعتصاب شما – که معمولاً برای کارمندانی که مدت طولانی‌تری دارند کمتر است.

حق سنوات

سنوات شغلی می تواند ضربه از دست دادن شغل را کاهش دهد، اما دقیقاً پول رایگان نیست. بسته‌ها می‌توانند شامل هفته‌ها یا ماه‌ها حقوق پایه شما و همچنین مزایای مراقبت‌های بهداشتی طولانی‌تر و کمک به یافتن شغل جدید باشند.

 در ازای آن، شما معمولاً باید حق شکایت از کارفرمای سابق خود را امضا کنید – و برخی از توافق‌ها شامل بندهای عدم تحقیر، عدم افشا و غیر رقابت نیز هستند. شما واقعاً باید قبل از امضای هر چیزی آن را بررسی کنید.

چگونه به شغلی که می خواهید برسید

اگر اهداف مشخصی دارید، به برنامه های خاصی نیاز دارید. اگر هیچ کدام را ندارید، این منابع به شما کمک می کند تا سفر توسعه شغلی خود را آغاز کنید.

چگونه شغل رویایی خود را بدست آوریم

شغل رویایی شما ممکن است چیزی باشد که به طور کامل خود را در آن گم کرده اید. و در آن می بینید که سرشار از ایده ها هستید و از هر لحظه لذت می برید.

یا ممکن است بیشتر در مورد فضای منفی باشد: شغلی که بسیار خوب است، اما منعطف است. و فضای زیادی برای هر کاری که دوست دارید با وقت خود انجام دهید، باقی می گذارد.

 اگر نمی دانید شغل رویایی شما چیست، ممکن است زمان آن فرا رسیده باشد که به آن فکر کنید. در غیر این صورت، شغل شما ممکن است قبل از اینکه متوجه شوید، از بین برود.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *