مدیریت کسب و کار

اهداف شغلی

4 نکته برای تعیین و دستیابی به اهداف شغلی

اکثر کارمندان می گویند که هدف گذاری برای عملکرد آنها در محیط کار خیلی مهم استدر اینجا نحوه تعیین و رسیدن به اهداف شغلی آورده شده است.

سازمان ها زمانی سود زیادی می برند که کارکنان اهداف روشنی داشته باشند. همین موضوع به اهداف کلی کسب و کار کمک می کند. کارمندانی که می‌توانند آینده روشنی را با یک شرکت ببینند و در تلاش‌ های حرفه‌ای خود احساس حمایت کنند، تمایل بیشتری به ماندن در شرکت دارند.

شما بیش از هر زمان دیگری بر حرفه خود کنترل دارید. اگر می خواهید کنترل حرفه خود را به دست بگیرید، اهداف خود را ترسیم کنید و از کسانی که مسیرها یا مشاغل مشابهی دارند ایده بگیرید. در اینجا نحوه ایجاد ذهنیت مناسب برای کشف و دستیابی به اهداف شغلی آورده شده است.

نمونه ای از اهداف شغلی چیست؟

تعیین هدف شغلی فرآیندی آسان است. تنها کاری که باید انجام دهید این است که یک هدف خاص در ذهن داشته باشید. به عنوان مثال، اگر نوجوانی بخواهد روزی مدیرعامل یک کارخانه بزرگ خودروسازی شود، باید چندین مرحله را طی کند تا به نتیجه نهایی برسد.

اهداف شغلی از فردی به فرد دیگر متفاوت است. برخی ممکن است فقط به دنبال راه هایی برای پیشرفت شغل فعلی خود باشند. این می تواند شامل دریافت گواهینامه در یک مهارت جدید ، ایجاد شبکه حرفه ای آنها ، کسب ارتقاء یا راه اندازی کسب و کار خود در همان صنعت باشد.

تفاوت بین اهداف شغلی کوتاه مدت و بلند مدت

برای دستیابی به اهداف شغلی خود، داشتن اهداف شغلی کوتاه مدت و بلند مدت بسیار مهم است. به عنوان مثال، نوجوانی که هدف اصلی او مدیرعامل شدن یک شرکت خودروسازی است، برای رسیدن به هدف بلندمدت خود باید به یک سری اهداف کوتاه مدت دست یابد.

اهداف کوتاه مدت را می توان در مدت زمان کوتاهی به دست آورد، مانند اتمام دبیرستان در عرض سه تا چهار سال. هدف کوتاه مدت بعدی ممکن است شامل کار پاره وقت در یک کارخانه محلی به مدت شش ماه تا یک سال باشد. تکمیل تمام مراحل اهداف کوتاه مدت شغلی شما در نهایت باید شما را به هدف بلندمدت خود برساند.

نقشه برداری از اهداف خود

تعیین اهداف شغلی فقط نیمی از فرآیند است. شما باید ذهن خود را برای رسیدن به اهدافی که ایجاد کرده اید تنظیم کنید. اگر اهداف خود را ترسیم نکنید، دستیابی به آنها دشوارتر خواهد بود. مطمئن شوید که اهداف شغلی شما با معیارهای زیر مطابقت دارد:

اهداف شغلی

 • قابل اندازه گیری هستند.

 یک چارچوب زمانی برای اهداف کوتاه مدت خود و همچنین اهداف بلند مدت خود، مانند تکمیل مدرک کسب و کار خود در عرض سه سال، تعیین کنید.

 • آنها اهداف واقع بینی هستند

شما در واقع می توانید به این اهداف دست یابید و برای چگونگی انجام آن برنامه ریزی داشته باشید.

 • در یک نقشه راه روشن سازماندهی شده اند.

 اقدامات لازم برای تکمیل هر مرحله به سمت هدف کلی خود را بشناسید.

نکاتی برای تعیین اهداف شغلی

چند نکته را برای کارگرانی که می خواهند اهداف حرفه ای خود را تعیین کرده و به آنها دست یابند :

 1. از هدف نهایی خود عقب تر عمل کنید.

هنگام تعیین اهداف حرفه ای، با هدف نهایی خود شروع کنید و به عقب حرکت کنید. هنگامی که می‌دانید می‌خواهید موقعیت فعلی یا شغل کلی‌ تان به کجا برود، مراحلی را که شما را به هدف نهایی‌ تان هدایت می‌کنند فهرست کنید.

 1. وارد جزئیات شوید.

هدف بزرگتر خود را به اهداف مشخص، قابل سنجش، واقع بینانه و به موقع تقسیم کنید. به هر کدام یک ضرب الاجل اختصاص دهید تا مطمئن شوید که در مسیر خود قرار دارید. هرچه در تعیین هر هدف دقیق تر باشید، احتمال دستیابی به آن بیشتر می شود.

 1. اهداف خود را به صورت مکتوب بیان کنید.

این مورد ممکن است کمی قدیمی به نظر برسد، اما یک عمل موثر است. اهداف خود را بنویسید تا بتوانید آنها را به خاطر بسپارید و خود را مسئول انجام آنها بدانید.

 1. از مدیر خود کمک بگیرید.

کارکنانی که به طور منظم با مدیران خود ملاقات می کنند تا در مورد اهداف شغلی خود صحبت کنند، در دراز مدت سود می برند.  بحث پیشرفت هدف نباید منتظر بررسی عملکرد سالانه باشد. درعوض، کارمندان و مدیران باید به طور مکرر در مورد این موضوع بحث کنند، بنابراین هر گونه چالش در رسیدن به اهداف می تواند زودتر مورد توجه قرار گیرد.

 1. فعال باشید.

کلید پیشرفت در حرفه شما کنترل آن است. اگر رئیس یا مدیر منابع انسانی شما فرصت های پیشرفت را فقط در بررسی عملکرد سالانه مورد بحث قرار می دهد ، با آنها ملاقات کنید تا در مورد مسیر شغلی بالقوه خود صحبت کنید. منابع انسانی باید بتواند اطلاعاتی را در مورد مسیرهای شغلی گذشته برای دیگرانی که نقش‌ های مشابه یا مشابهی داشته‌اند به کارمندان بالقوه و فعلی ارائه دهد و اینکه آن شخص باید چه کاری انجام دهد تا از نردبان بالا برود.

 1. داوطلب شوید.

برای پیشرفت شغلی خود، باید نشان دهید که در موقعیت فعلی خود در حال پیشرفت هستید.  داوطلب شدن برای ارتقا شغلی خود موضوع بسیار مهم است.

برای انجام کارهای بیشتر قدم بردارید، به خصوص اگر شامل کار بیشتر از حد خود و کار با دیگران در سطوح و بخش های مختلف سازمان باشد.

اهداف شغلی

 1. از تکنولوژی استفاده کنید.

بسیاری از کارگران بر این باورند که پیشرفت شغلی آنها توسط فناوری های تجاری بهتر، از جمله تبلت ها، ابزارهای مدیریت پروژه و برنامه های بهره وری انجام می شود.

در حالی که کارفرمای شما ممکن است مسئول برخی از خواسته های بزرگتر فناوری اطلاعات، مانند نرم افزار همکاری باشد، می توانید ابزارهایی را جستجو کنید که به شما کمک می کند کار خود را بهتر انجام دهید. برای مثال، می‌توانید برنامه‌ های بهره‌وری و مدیریت صندوق ورودی را در دستگاه تلفن همراه خود دانلود کنید تا سازماندهی کنید و برای مقابله با بزرگترین چالش‌های کاری خود آماده باشید.

 1. اعتماد به نفس و متعهد باشید.

عدم اعتماد به نفس یکی از بزرگترین موانع برای دستیابی به اهداف شخصی و حرفه ای است. کارگران باید به توانایی‌ های خود ایمان داشته باشند، از نقاط قوت خود استفاده کنند و هنگام برنامه‌ریزی مسیرهای موفقیت، نقاط ضعف خود را برطرف کنند. وقتی می‌ دانید از شغل خود چه می‌خواهیدوهدف واضحی دارید، متعهد شوید که برای رسیدن به آن هر کاری که لازم است انجام دهید.

 1. اعضای تیم خود را راهنمایی کنید.

اگر شما یک مدیر هستید و علاقه مند به پیشرفت کارمندی هستید که میبینید تمام تلاشش را به کار گرفته او را در یک گفتگوی آزاد شرکت دهید. گاهی اوقات راهنمایی درست می تواند برای یک کارمند خوب تفاوت ایجاد کند.

خواسته ها و اهدافشان را از آن‌ ها بپرسید، دریابید که وقتی جوان‌تر بودند می‌خواستند چه کاری انجام دهند، بفهمید که علاقه‌ شان کجاست، و ببینید آیا نیازی به چنین موقعیتی در سازمان شما وجود دارد یا خیر.

کمک به کارمندتان همچنین وفاداری آنها را به شرکت تقویت می کند.

کارمندان انسان هایی با اهداف، آرزوها و رویاها هستند. اگر بتوانید به کسی کمک کنید تا به آن رویاها دست یابد و از معاش خود لذت ببرد، نه تنها تیم بهتری ایجاد می کنید، بلکه وفاداری طولانی مدت خواهید داشت.

9/ آبان/1402

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *