بازاریابی و فروش

جمعیت شناسی چیست؟

جمعیت شناسی در بازاریابی چیست؟

جمعیت شناسی به معنای مطالعه ویژگی های افراد یا سازمان ها در یک مکان جغرافیایی است. هرچه اطلاعات بیشتری جمع آوری شود، افراد و سازمان های بیشتری را می توان به گروه های مشترک کوچکتر با ویژگی های مشترک تقسیم کرد.

شرکت ها از داده های جمعیت شناختی برای موارد زیر استفاده می کنند:

 • درک کنید که گروه های مختلف مشتریان شما چه محصولات و خدماتی را می خواهند و چقدر می توانند بابت آنها پول بپردازند.
 • به طور دقیق تر کمپین های بازاریابی را هدف قرار دهید، در نتیجه هزینه هر سرنخ یا فروش را کاهش دهید.
 • نحوه تغییر جامعه و نحوه انطباق آنها را مرتب پیگیری کنید .

داده های جمعیتی چیست؟

در اینجا چند نمونه از داده ها و متغیرهای جمعیتی آورده شده است:

 • گروه سنی
 • جنسیت
 • قومیت
 • محل زندگی
 • وضعیت تأهل
 • سطح تحصیلات
 • اشتغال
 • سطح درآمد

به طور سنتی، داده های جمعیتی از طیف نسبتاً محدودی از منابع، مانند سرشماری ها، نظرسنجی ها و سوابق دولتی به دست می آمدند. در سال‌ های اخیر، به دلیل افزایش موتورهای جستجو، پلتفرم‌ های رسانه‌ های اجتماعی و ارائه‌ دهندگان فهرست‌ های تخصصی، عمق اطلاعات جمعیت‌ شناختی جمع‌ آوری‌ شده در مورد افراد به طور قابل توجهی افزایش یافته است.

جمعیت شناسی

تبلیغات

به یاد داشته باشید تبلیغات از طریق گوگل و فیسبوک تنها گزینه شما نیست. شما می توانید به یکی از صدها مالک و کارگزار که رد فضای تبلیغاتی فعالیت میکنند تبلیغ دهید. آنها لیست مشترکین را از مجلات آنلاین و چاپی که انواع علایق را پوشش می دهند می خرند و به شرکت های دیگر می فروشند.

تقسیم بندی جمعیتی چیست؟

تقسیم بندی جمعیتی انواع خاصی از افراد یا شرکت ها را بر اساس ویژگی های آنها شناسایی می کند.

برای مثال، یک شرکت جواهرات لوکس که به دنبال هدف قرار دادن مشتریان در شمال شرقی است، ممکن است مخاطبان هدف خود را بر اساس مکان (شهرستان یا شهر) یا سطح درآمد تقسیم کند (یک مصرف کننده با درآمد پایین تر ممکن است قادر به خرید محصولات شرکت نباشد).

بازاریابی جمعیتی و بخش‌ بندی نتایج کمپین بازاریابی شما را بهبود می‌بخشد و به شما کمک می‌کند تا بر روی یک پایگاه مشتری تعریف‌ شده‌ تر و پذیرا تمرکز کنید.

5 بخش اصلی برای جمعیت

پنج بخش اصلی در جمعیت شناسی مصرف کننده وجود دارد:

گروه سنی، جنسیت، سطح درآمد، تحصیلات و شغل.

در حالی که تمرکز فقط بر یک ویژگی جمعیتی ممکن است سودآور باشد، هدف قرار دادن هر پنج ممکن است نتیجه بهتری داشته باشد. هر چه گروه هدف شما تعریف بیشتری داشته باشد، احتمال بیشتری دارد که رفتارها، علایق و نیازهای مشترک مصرف کننده را نشان دهند.

انواع دیگر تقسیم بندی بازار

تقسیم بندی روانشناختی:

این رویکرد بر ویژگی های ذهنی مانند شخصیت، ارزش ها، علایق، سبک زندگی، باورها، اولویت ها، انگیزه ها و نگرش ها متکی است. برای مثال، یک شرکت نرم‌افزار حقوق و دستمزدی که از تقسیم‌ بندی بازار روان‌ شناختی بدست می آورد، محصولات خود را برای صاحبان کسب‌وکار تبلیغ می کند.

تقسیم بندی جغرافیایی:

 با این رویکرد، پایگاه مشتریان خود را بر اساس کشور، شهر، کد پستی، آب و هوا، محیط (شهری یا روستایی) یا نزدیکی به یک مکان خاص تقسیم می کنید. نمونه ای از تقسیم بندی بازار جغرافیایی، یک شرکت اسکوتر برقی است که محصولات خود را برای افرادی که در شهرهای شلوغ زندگی می کنند، هدف قرار می دهد.

تقسیم بندی رفتاری:

 این مورد بر رفتار مصرف کننده تمرکز دارد. که نیاز به تحقیقات بازاریابی در مورد عادات خرید مصرف کننده ، رفتار خرج کردن و تعاملات برند دارد. هر شرکتی که مشتریانی را هدف قرار می دهد که محصول مشابهی را از آن شرکت یا یک رقیب خریداری کرده اند، از تقسیم بندی رفتاری به عنوان رویکرد تقسیم بندی بازاریابی خود استفاده می کند.

تقسیم بندی فیرموگرافیک:

این رویکرد بر مشاغل متمرکز است. بخش بندی فیرموگرافیک شرکت ها را با عواملی مانند صنعت، مکان، اندازه و درآمد هدف قرار می دهد. به عنوان مثال، یک دلال انرژی ممکن است شرکت های صنعتی و تولیدی را هدف قرار دهد زیرا قبوض آب و برق آنها احتمالاً بسیار بالاتر از مشاغل اداری است.

جمعیت شناسی

تقسیم بندی بازار:

 این کار می تواند به ویژه برای بازاریابی رسانه های اجتماعی مفید باشد . همچین تقسیم بندی به این دلیل است که با محدود کردن مخاطبان یک کمپین رسانه‌ های اجتماعی، می‌توانید به نرخ تعامل بالاتر و هزینه‌ های بازاریابی کمتری دست پیدا کنید.

چرا جمعیت شناسی در بازاریابی مهم است؟

وقتی گروهی از مردم را بشناسید که بیشتر از شما خرید می کنند، پیدا کردن آنها، درک آنچه برای آنها مهم است و ارائه محصول یا خدماتی که برای آنها جذاب است آسان تر می شود.

جمعیت شناسی برای عملکردهای زیر نیز مهم است.

طرح های کسب و کار:

 جمعیت شناسی اطلاعاتی را که برای تعیین اندازه احتمالی بازار هدف برای طرح کسب و کارتان نیاز دارید در اختیار شما قرار می دهد .

تحقیقات بازار :

به شما کمک می کند تا زیر گروه های مصرف کننده ای را که احتمالاً محصول شما را می خرند یا از خدمات شما استفاده می کنند، شناسایی کنید. ممکن است متوجه شوید که گروه هایی که در ابتدا انتظار داشتید بیشتر از شرکت شما خرید کنند، آنطور که فکر می کردید علاقه مند نیستند. در حالی که گروه هایی که فکر می کردید ممکن است علاقه کمی نشان دهند در واقع مشتریان اصلی شما هستند.

ساخت تصویر:

 با دانستن سن، طبقه اجتماعی، جنسیت و سایر مشخصات دموگرافیک مصرف کنندگان فعلی و مخاطبان هدف خود، می توانید لوگو، تصاویر و برند شرکت خود را توسعه دهید تا به بهترین شکل برای پایگاه مشتریان خود جذابیت داشته باشد.

استفاده از رسانه ها:

 اطلاعات جمعیتی به شما کمک می کند تا بهتر تعیین کنید که چگونه بودجه تبلیغات خود را خرج کنید. اگر مخاطبان هدف مسن‌ تری دارید، استفاده از رسانه‌ های اجتماعی برای دستیابی به آنها ممکن است چندان مؤثر نباشد. زیرا مخاطبان رسانه‌های اجتماعی جوان‌تر هستند (اگرچه این روند در حال تغییر است).

چگونه شرکت ها از اطلاعات جمعیتی در بازاریابی استفاده می کنند؟

شرکت ها برای کمک به ایجاد یک برنامه بازاریابی موثر از اطلاعات جمعیتی به چهار روش اصلی استفاده می کنند .

بازاریابی رسانه‌ های اجتماعی:

جمعیت‌ شناسی کلیدی پلت‌ فرم‌های رسانه‌های اجتماعی را مطالعه کنید تا مشخص کنید مخاطبان هدف شما احتمالاً در کدام پلتفرم‌ها فعال تر و به راحتی در دسترس هستند.

هزینه‌ های تبلیغاتی:

 وب‌ سایت‌ ها، ایستگاه‌ های رادیویی و خبرنامه‌ های ایمیلی نیز معمولاً اطلاعات جمعیتی مخاطبان خود را منتشر می‌کنند. از بسته‌ های رسانه‌ای آن‌ها برای تعیین اینکه کدام پلتفرم‌ های تبلیغاتی احتمالاً بالاترین بازگشت سرمایه را ایجاد می‌کنند، استفاده کنید.

تصاویر کمپین بازاریابی:

 برندسازی قوی بیش از هر زمان دیگری مهم است و با درک ترکیب جمعیتی مخاطبان خود، می توانید تصمیم بگیرید که چگونه به مشتریان هدف خود چه از نظر زبانی و چه از لحاظ بصری خطاب کنید.

قرار دادن تصویر تبلیغاتی و بازاریابی:

وقتی در استگاه های مترو و اتوبوس برای یک محصول یا خدمات پایگاه تبلیغاتی قرار دهید این موضوع به شما کمک زیادی میکند تا تبلیغات خود را گسترش دهید. به همین دلیل است که بسیاری از تبلیغات حمل‌ و نقل عمومی در اختیار فیلم‌ ها یا برنامه‌ ها هستند . افرادی که در مناطق شهری زندگی می‌کنند بیشتر از ساکنان روستایی از این محصولات و خدمات استفاده می‌کنند.

مسیر کمال

جمعیت شناسی

آقای مهدی حسینی بنیانگذار موسسه ی مسیر کمال یکی از بهترین مربی های کوچینگ کسب و کار شیراز با برگزاری دوره های کاربردی نظیر بازاریابی و فروش تلفنی در شیراز ،بهترین دوره بیزینس کوچینگ در شیراز، دوره نوابغ فروش شیراز ، دوره ی کسب و کار و … در تمام این سالها بر این بوده که برای شما عزیزان برنامه های جامعی در زمینه ی کسب و کار و بیزینس شما تدوین کند. آموزشهای لازم برای شروع کسب و کار، فروش بیشتر و در کل موفقیت بیشتر در بیزینس شما اجرا کند. برای اطلاع از دوره های مسیر کمال میتوانید با شماره های زیر تماس بگیرید.

071-36233354-55  یا 09170808088

نوشته های مشابه

16 دیدگاه در “جمعیت شناسی چیست؟

 1. علی گفت:

  ممنون از مطلب خوب و مفیدتون

  1. شعبانی گفت:

   درود فراوان. خیلی از توجه شما متشکریم. همیشه در مسیر کمال باشید

 2. ندا گفت:

  چه مطلب خوبی نوشتید واقعاً بهتون تبریک می‌گم برای انتخاب این موضوع👍👍

  1. شعبانی گفت:

   درود فراوان. خیلی از توجه شما متشکریم. همیشه در مسیر کمال باشید

 3. صادقی گفت:

  با سلام من دوره بازاریابی و فروش را با استاد حسینی گذروندم و واقعاً یکی از بهترین دوره‌های طول زندگی من بوده ازتون ممنونم

  1. شعبانی گفت:

   درود فراوان. خیلی از توجه شما متشکریم. همیشه در مسیر کمال باشید

 4. وحید گفت:

  جناب حسینی یکی از بهترین مربیان کوچینگ در شیراز هستم واقعاً از اینکه پیش ایشون آموزش دیدم تا همیشه ازشون ممنونم

  1. شعبانی گفت:

   درود فراوان. خیلی از توجه شما متشکریم. همیشه در مسیر کمال باشید

 5. جواد گفت:

  از خوندن مقاله‌تون همیشه چیزی میز یاد گرفتم هر هفته هم به پیجتون سر می‌زنم هم به سایتتون
  مثل همیشه عالی‌ترین هستید

  1. شعبانی گفت:

   درود فراوان. خیلی از توجه شما متشکریم. همیشه در مسیر کمال باشید

 6. محمدعلی گفت:

  سلام سرفصل‌ هاتون در مورد برند و برندسازی واقعاً برای من مفید بود خواستم همین جا از شما تشکر کنم

  1. شعبانی گفت:

   درود فراوان. خیلی از توجه شما متشکریم. همیشه در مسیر کمال باشید

 7. شهاب گفت:

  سلام برای اطلاع از قیمت دوره‌ها باید با کجا تماس بگیریم؟

  1. شعبانی گفت:

   درود بر شما. لطفا با شماره 09170808088 تماس بگیرید. یا شماره خودتان رو بفرمایید همکاران با شما تماس بگیرند.

 8. بهاره گفت:

  بهترینید توی شیراز دلم می‌خواد یک بار دیگه دوره‌ ها رو از اول بیام مخصوصاً دوره نوابغ فروش

  1. شعبانی گفت:

   درود فراوان. خیلی از توجه شما متشکریم. همیشه در مسیر کمال باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *