مدیریت کسب و کار

مدیریت موثر موجودی

10 نکته ضروری برای مدیریت موثر موجودی

مدیریت موثر موجودی یکی از جنبه های حیاتی سودآوری کسب و کار است. با این حال، بسیاری از کسب و کارهای کوچک به طور موثر محصولات یا مواد خود را مدیریت نمی کنند. برخی موجودی بسیار کمی دارند که مشتریان را دور می کند. سایر کسب و کارها اقلام را برای هر موردی مازاد می کنند که باعث مشکلات جریان نقدی می شود.

مدیریت مؤثر موجودی، تعادلی بین این دو حالت افراطی ایجاد می کند. ما نکاتی را برای جمع آوری چیزهایی که مشتریان شما به آن نیاز دارند و در عین حال وضعیت مالی خوبی را برای کسب و کار شما حفظ می کنید، به اشتراک می گذاریم.

نکاتی برای مدیریت موجودی خود

تکنیک های هوشمند مدیریت موجودی می تواند سودآوری و جریان نقدی یک کسب و کار را افزایش دهد. 10 نکته زیر را برای بهبود مدیریت موجودی خود در نظر بگیرید.

مدیریت موثر موجودی

 1. برای مدیریت موثر موجودی، موجودی خود را اولویت بندی کنید.

طبقه بندی موجودی خود به گروه های اولویت می تواند به شما در درک مقادیر و فرکانس های سفارش ایده آل کمک کند. همچنین می توانید تعیین کنید که کدام اقلام برای کسب و کار شما ضروری هستند اما ممکن است هزینه بیشتری داشته باشند و کندتر حرکت کنند.

کارشناسان پیشنهاد می کنند موجودی خود را به گروه های A، B و C تفکیک کنید.

گروه A: اقلام در گروه A اقلام با بلیط بالاتر هستند. شما به تعداد کمتری از این موارد نیاز دارید.

گروه C: اقلام در دسته C، اقلام ارزان‌تری هستند که به سرعت جابجا می‌شوند.

گروه B: گروه B شامل اقلام میانی است. این اقلام با قیمت متوسط ​​کندتر از اقلام C اما سریعتر از اقلام A حرکت می کنند.

 1. برای مدیریت بهتر موجودی، تمام اطلاعات محصول را ردیابی کنید.

اطلاعات محصول را برای همه اقلام موجودی خود نگه دارید. این اطلاعات باید شامل موارد زیر باشد:

 • SKU ها
 • داده های بارکد
 • تامین کنندگان
 • کشورهای مبدا
 • تعداد زیادی

همچنین می‌توانید هزینه هر کالا را در طول زمان ردیابی کنید تا از عواملی مانند کمبود و فصلی بودن بر قیمت‌ها تأثیرگذار باشید.

 1. موجودی خود را برای مدیریت بهتر موجودی حسابرسی کنید.

برخی از کسب و کارها سالی یک بار شمارش موجودی جامع را انجام می دهند. برخی دیگر ماهانه، هفتگی یا حتی روزانه داغ ترین اقلام خود را چک می کنند. بسیاری از موارد فوق را انجام می دهند.

صرف نظر از اینکه چند بار این کار را انجام می دهید، شمارش فیزیکی موجودی خود را به طور منظم در اولویت قرار دهید تا مطمئن شوید که با آنچه فکر می کنید مطابقت دارد.

 1. تجزیه و تحلیل عملکرد تامین کننده برای مدیریت موجودی بهتر.

یک تامین کننده نامعتبر می تواند موجودی شما را با مشکل مواجه کند. اگر تأمین‌کننده‌ای دارید که معمولاً با تأخیر در تحویل، سفارش را کوتاه می‌کند یا منبع تأخیر زنجیره تأمین است ، وقت آن است که اقدام کنید.

مشکلات را با تامین کننده خود در میان بگذارید و ببینید مشکل چیست. برای تغییر شرکا آماده باشید – یا با سطوح نامشخص موجودی و احتمال تمام شدن موجودی مقابله کنید.

نکته

تنوع تامین‌کننده – دسترسی به فروشندگان از مکان‌های مختلف یا با مسیرها و بنادر متنوع – می‌تواند انعطاف‌پذیری زنجیره تامین را ایجاد کند و زمانی که تامین‌کننده غیرقابل اعتماد است، گزینه‌هایی را ارائه دهد.

 1. برای مدیریت بهتر موجودی، قانون 80/20 موجودی را تمرین کنید.

به عنوان یک قاعده کلی، 80 درصد از سود شما از 20 درصد سهام شما به دست می آید. مدیریت این 20 درصد از موجودی خود را در اولویت قرار دهید.

شما باید چرخه کامل فروش این اقلام – از جمله تعداد فروش شما در یک هفته یا یک ماه – را درک کنید و آنها را به دقت زیر نظر داشته باشید. این موارد بیشترین درآمد را دارند، بنابراین مدیریت صحیح آنها بسیار مهم است.

 1. در نحوه دریافت سهام برای مدیریت بهتر موجودی ثابت باشید.

ممکن است به نظر عقل سلیم باشد که تیم شما موجودی های دریافتی را پردازش کند. با این حال، آیا فرآیند استانداردی دارید که همه از آن پیروی می‌کنند، یا هر کارمندی که سهام دریافتی را دریافت و پردازش می‌کند، آن را متفاوت انجام می‌دهد؟ اختلافات جزئی در دریافت سهام جدید می‌تواند باعث شود که در پایان ماه یا سال سرتان را خاردار کنید، و متعجب شوید که چرا اعداد و ارقام شما با سفارش‌های خرید شما مطابقت ندارد.

از تاکتیک‌های آموزش کارمندان مؤثر استفاده کنید تا همه اعضای تیم دقیقاً به یک شکل سهام دریافت کنند. اطمینان حاصل کنید که همه جعبه ها تأیید، دریافت و با هم باز شده اند. درست شمارش شد؛ و صحت را بررسی کرد.

 1. فروش را برای مدیریت موثر موجودی دنبال کنید.

ردیابی فروش ممکن است بدیهی به نظر برسد. با این حال، ردیابی فروش موثر فراتر از جمع کردن پول در پایان روز است. شما باید به طور روزانه بفهمید چه اقلامی فروخته اید و چه تعداد فروخته اید و مجموع موجودی خود را به روز کنید.

شما همچنین باید داده های فروش خود را تجزیه و تحلیل کنید . مثلا:

آیا می دانید چه زمانی اقلام خاص سریعتر فروخته می شوند یا کاهش می یابند؟

اقلام خاصی با توجه به فصل به فروش می رسند؟

روز خاصی از هفته وجود دارد که اقلام خاصی را بفروشید؟

آیا برخی از اقلام تقریباً همیشه با هم فروخته می شوند؟

درک تصویر گسترده تر از نحوه فروش اقلام برای کنترل موجودی شما ضروری است.

 1. برای مدیریت بهتر موجودی، خود را مجدداً سفارش دهید.

برخی از فروشندگان پیشنهاد می کنند که موجودی را دوباره برای شما سفارش دهند. در ظاهر، این یک مزیت به نظر می رسد. زمان شما – و زمان تیم شما – آزاد می شود در حالی که شخص دیگری فرآیند ذخیره سازی مجدد را مدیریت می کند.

با این حال، فروشندگان شما همیشه اولویت های شما را به اشتراک نمی گذارند. آنها می خواهند اقلام خود را جابجا کنند، در حالی که شما می خواهید سودآورترین اقلام را برای تجارت خود ذخیره کنید. برای بررسی موجودی و سفارش تمام انبارها وقت بگذارید.

مدیریت موثر موجودی

 1. روی فناوری مدیریت موجودی سرمایه گذاری کنید.

کسب‌وکارهای بسیار کوچک ممکن است بتوانند تلاش‌های مدیریت موجودی را با صفحات گسترده و نوت‌بوک‌ها انجام دهند. با این حال، همانطور که تجارت شما رشد می کند ، به جای اینکه شرکت خود را اداره کنید، در معرض خطر صرف زمان زیادی برای موجودی کالا هستید.

نرم افزار مدیریت موجودی خوب ، وظایف موجودی را آسان تر می کند. قبل از انتخاب راه حل، مطمئن شوید که نیازهای خود را درک کرده اید و استفاده از محصول با ویژگی های ضروری تجزیه و تحلیل آسان است.

 1. از ابزارهای مدیریت موثر موجودی استفاده کنید که با راه حل های دیگر شما ادغام می شوند.

نرم افزار مدیریت موجودی تنها فناوری برای مدیریت سهام نیست. به عنوان مثال، اسکنرهای موبایل و سیستم‌های POS می‌توانند به شما کمک کنند در مسیر خود بمانید.

هنگام سرمایه گذاری در فناوری، سیستم هایی را که با هم کار می کنند، اولویت بندی کنید. به عنوان مثال، بهترین سیستم POS برای کسب و کار شما باید با نرم افزار مدیریت موجودی شما ارتباط برقرار کند. شما مجبور نخواهید بود داده ها را از یک سیستم به سیستم دیگر منتقل کنید و شمارش موجودی نادرست را به خطر بیندازید.

بهترین نرم افزار مدیریت موثر موجودی

بهترین نرم افزار مدیریت موجودی برای کسب و کار شما به عوامل مختلفی از جمله بودجه، نوع کسب و کار و ویژگی های خاصی مانند برنامه های موبایل و پشتیبان گیری ابری بستگی دارد.

قرار دادن بهترین شیوه های مدیریت موثر موجودی

مدیریت اقلامی که وارد و خارج از کسب و کار شما می شوند شامل مراحل مهمی مانند ردیابی، حسابرسی و سفارش مجدد موجودی است. با تکنیک‌ها و ابزارهای مدیریت موجودی مناسب، می‌توانید با محصولاتی که باعث بازگشت مشتریانتان می‌شوند، نگهداری کنید. به طور همزمان، می توانید اطمینان حاصل کنید که تیم شما از زمان خود بهترین استفاده را می کند و سود کسب و کار شما را به حداکثر می رساند.

موسسه مسیر کمال

مدیریت موثر موجودی

موسسه مسیر کمال با مدیریت جناب مهدی حسینی با ارائه خدماتی همچون دوره‌ های آموزشی کسب و کار بیزینس کوچینگ دوره آموزشی و فروش در شیراز ،همچنین همچنین پکیج‌های آموزشی برای افرادی که قادر به شرکت در این دوره‌های آموزشی نیستند در سایت ما قرار داده شده است. برای اطلاع از محصولات به لینک زیر مراجعه کنید. همچنین می‌توانید برای گرفتن مشاوره با همکاران ما در تماس باشید.

محصولات

تماس با ما

نوشته های مشابه

10 دیدگاه در “مدیریت موثر موجودی

 1. هنگامه گفت:

  سلام تشکر ویژه دارم از جناب حسینی عزیز.
  من در دوره ی نوابغ فروش ایشون شرکت کردم
  و واقعا روی فروش و کسب و کارم تاثیر زیادی داشت به شدت پیشنهاد میکنم به همه.

  1. شعبانی گفت:

   درود فراوان دوست عزیز. باعث دلگرمی و خوشحالی هست این دیدگاه شما. امیدواریم به کمک مطالب ارزنده دوره تمام اهدافتان برآورده شده باشند. همیشه در مسیر کمال باشید.

 2. سعید همتا گفت:

  مطلب خیلی عالی بود مرسی

  1. شعبانی گفت:

   درود فراوان دوست عزیز. امیدواریم به کمک مطالب ارزنده دوره تمام اهدافتان برآورده شده باشند. همیشه در مسیر کمال باشید.

 3. m.hadi گفت:

  اقا دوره ی دیجیتال مارکتینگ خدایی خیلی خفن بود دمتون گرم

  1. شعبانی گفت:

   درود فراوان دوست عزیز.این باعث خرسندی ماست. امیدواریم به کمک مطالب ارزنده دوره تمام اهدافتان برآورده شده باشند. همیشه در مسیر کمال باشید.

 4. haniye گفت:

  sepaas az shoma .
  man doreye navabeghe instagram ro kharidam
  kheili karbrdi bod vasam

  1. شعبانی گفت:

   درود فراوان دوست عزیز. باعث دلگرمی و خوشحالی هست استفاده شما عزیزان از دوره های ما. امیدواریم به کمک مطالب ارزنده دوره تمام اهدافتان برآورده شده باشند. همیشه در مسیر کمال باشید.

 5. امید گفت:

  کاش مطلبی درباره پس انداز میذاشتید

  1. شعبانی گفت:

   درود فراوان خدمت شما دوست عزیز. چشم حتما در اولین فرصت مطلبی در این زمینه قرار خواهیم داد.
   همیشه در مسیر کمال باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *