مدیریت کسب و کار

نارضایتی کارکنان

آیا نارضایتی کارکنان مهم است ؟ چه راهکاری داریم؟

همانطور که میدانیم در صورت وجود نارضایتی کارکنان در محیط کار، طبعات زیادی از جمله : کم کاری،فرار از کار، اهمیت ندادن به مسایل مربوط به کار و غیره به دنبال خواهد داشت. شما به عنوان یک مدیر میتوانید با ارائه ی راهکار هایی برای براطرف کردن نارضایتی کارکنان آنان را متعهد به کار نگه دارید و این نکته را فراموش نکنید که این کار به راندمان کارهای شما کمک به سزایی خواهد کرد.

3 نشانه کلیدی که کارمندان شما ناراضی هستند

در زیر سه نشانه حیاتی از یک نیروی کار ناراضی آورده شده است.

 1. نرخ بالای گردش مالی نشان دهنده ناراضی بودن کارمندان است

کارمندان ناراضی تمایل دارند سازمان خود را ترک کنند – اما خارج شدن دسته جمعی می تواند به آرامی اتفاق بیوفتد . برای دانستن اینکه آیا کارمندان تمایل به خارج شدن از وظایفشان دارند یا نه، داده های منابع انسانی خود را بررسی کنید.

 1. عدم تعهد کامل کارکنان به جلسات مجازی ممکن است نشان دهنده ناراحتی باشد.

اگرچه کار از راه دور بیشتر از قبل شده است، اما با چالش هایی مانند ارتباطات ناهماهنگ و جلسات مجازی همراه است. پیشنهاد میشود به نحوه حضور کارکنان در جلسات مجازی برای ارزیابی رضایت آنها توجه کنید.

تعاملات گاه به گاه چهره به چهره به کارفرمایان کمک می کند تا کارمندان خود را بیشتر بشناسند و درباره رضایت یا عدم رضایت آنها  بهتر تشخیص دهند.

انتخاب سرویس ویدئو کنفرانس مناسب برای نیازهای سازمان شما می تواند به حمایت از جلسات کارآمد و موثر که ارتباطات داخلی را بهبود می بخشد، کمک کند.

 1. کارکنانی که در مورد تغییرات شغلی یا دپارتمان می پرسند ممکن است نشان دهنده ناراحتی باشد.

اگر یک کارمند مرتباً در مورد تغییرات مسئولیت، پیشرفت مسیر شغلی و فرصت‌ های جدید پرس و جو کند، می‌تواند نشانه‌ای از ناراحتی باشد.

درخواست‌ های جابه جایی ممکن است نشان دهنده ناراحتی باشد – اما مشکل ممکن است ناشی از یک محیط کاری سمی باشد. کارمندان ممکن است تمایلی به صحبت مستقیم درباره نارضایتی شان نداشته باشند، بنابراین نارضایتی خود را با یک درخواست انتقال بیان می کنند. اگر مشکل یک محل کار سمی است، احتمالاً کارمندان ناراضی زیادی در کنارتان دارید.

نارضایتی کارکنان

چگونه می توان روحیه کارکنان را بهبود بخشید و گردش مالی را کاهش داد؟

اگر شاخص‌ های ناراضیتی کارمند به صدا درآمد، در زیر چند قدم وجود دارد که می‌توانید برای شاد نگه داشتن کارکنان و نگه داشتن آنها در سازمان خود انجام دهید.

 1. به کارمندان برتر افزایش حقوق و ترفیع بدهید تا آنها را راضی نگه دارید.  

نظرسنجی مركز تحقیقاتی پیو در سال 2021 كه اغلب به آن اشاره شده است ، حقوق پایین را به عنوان مهم‌ ترین دلیل استعفای كارمندان شناسایی كرده است . به این ترتیب، گاهی اوقات یک افزایش یا ترفیع ساده می تواند تنها چیزی باشد که به یک کارمند کمک می کند تا احساس شادی کند.

اما توجه داشته باشید که ممکن است مسئله اصلی پول نباشد. حقوق به تنهایی همیشه باعث افزایش شادی کارکنان نمی شود.

 1. مزایای کارکنان خود را تقویت کنید تا کارکنان را راضی نگه دارید.

یک طرح عالی مزایای کارکنان راه دیگری برای سرمایه گذاری در امرار معاش کارمندان است. ارائه بیمه درمانی ، گزینه های برنامه بازنشستگی و سایر مزایای معنی دار، نشان دهنده مراقبت و توجه شما به کارمند است.

مزایای شغلی غیر متعارف نیز می تواند نقش مهمی در راضی نگه داشتن کارمندان داشته باشد.

 1. سیاست های PTO سخاوتمندانه ایجاد کنید تا نارضایتی کارکنان را در سطح پایین نگه دارید.

کارمندان از سیاست های سخاوتمندانه مرخصی با حقوق (PTO) از جمله زمان مرخصی، روزهای سلامت روان، مرخصی استعلاجی با حقوق و مرخصی برای سایر امور شخصی قدردانی می کنند. فراتر رفتن از دستورالعمل های استاندارد می تواند کارمندان شادتری ایجاد کند.

مرخصی زیاد همچنین باعث می شود کارمندان به تعادل معقولی بین کار و زندگی دست یابند . کارمندانی که تحت فشار قرار می‌گیرند تا خارج از ساعات کاری عادی خود بدون پاداش کار کنند، احتمالاً ناراضی هستند.

 1. به کارمندان کمک کنید تا بفهمند چه چیزی آنها را شادتر می کند.

گاهی اوقات، کارمندان فقط می دانند که ناراضی هستند – و دلیل آن هنوز مشخص نیست. شما می توانید با این کارمندان کار کنید تا مشخص کنید چه مسیر شغلی ممکن است آنها را شادتر کند. به عنوان مثال، ارائه فرصت های توسعه حرفه ای را در نظر بگیرید . نظرسنجی پیو که قبلاً در سال 2021 ذکر شد، عدم پیشرفت شغلی را به عنوان دومین دلیل رایج ترک شغل افراد شناسایی کرد.

 1. به کارمندان خود احترام بگذارید و به آنها گوش دهید تا آنها را شادتر کنید.

مطالعه پیو عدم احترام در محل کار را به عنوان سومین دلیل رایج ترک شغل توسط کارکنان رتبه بندی کرد. فراهم کردن محیطی محترمانه و امن از نظر روانی که در آن کارمندان بتوانند آزادانه صحبت کنند بسیار مهم است.  اولین کاری که باید انجام دهید تا مطمئن شوید که کارکنان خود را حفظ می کنید، این است که از یک سطح پایه شروع کنید و مطمئن شوید که محیط امنی برای افراد است تا در مواقعی که مسائلی وجود دارد که آنها تمایل به ترک را دارند بیان کنند.

بخش بزرگی از احترام به کارمندان این است که همه نگرانی های آنها را جدی بگیرید – حتی آنهایی که برای شما غیر منطقی به نظر می رسند.

نارضایتی کارکنان

 1. برای تقویت شادی به طور فعال به دنبال نظرات کارکنان باشید

در اینجا به کارمندان خود گوش می دهید و سپس به طور فعال به دنبال نظرات آنها هستید. هر دو قطعه از پازل برای راضی نگه داشتن کارمندان بسیار مهم هستند.

انجام نظرسنجی از کارکنان برای جمع آوری اطلاعات و شناسایی مشکلات در محیط کار آنها توصیه می شود. با این حال، درک کنید که نظرسنجی ها دارای محدودیت هایی هستند و ممکن است به اندازه مکالمات رو در رو روشنگر مسائل نباشند.

 1. برای بهبود شادی کارکنان را با مدیریت بالاتر مرتبط کنید.

فرض کنید شما یک مدیر سطح متوسط ​​هستید. این بدان معناست که سازمان شما به شما اعتماد دارد که به درستی از تیم خود مراقبت کنید. اما اگر نسخه شما از “مراقبت مناسب” با آنچه تیم و رهبری شما می خواهند مطابقت نداشته باشد، چه؟

جلسات بین مدیر و یک کارمند و گزارش های مستقیم آنها – می تواند به پر کردن این شکاف کمک کند و به کارکنان شادتر منجر شود.

جلسات در سطح پرش فرصتی برای ایجاد یک محیط امن برای افراد است تا احساسات خود را به اشتراک بگذارند و به طور بالقوه روابط کارکنان را نجات دهند.

 1. آموزش مداوم رهبری را برای ایجاد محیطی شادتر دنبال کنید.

اگر کارمندان شما برای احساس خوشحالی در محل کار تلاش می کنند، ممکن است به این دلیل باشد که شما آنها را به طور موثر هدایت نمی کنید. حتی اگر مدیر خوبی هستید، بهبود مهارت‌های رهبری می‌تواند به شما کمک کند تا تعیین کنید چه تغییراتی برای بهبود روابط بین کارکنان و مدیریت و افزایش شادی کارکنان ایجاد کنید.

 1. برای جلوگیری از نارضایتی کارکنان با تعصبات خود مقابله کنید

با همه کارمندان یکسان رفتار نمی شود، حتی اگر تفاوت ها خیلی کم باشند. این رفتار متفاوت می‌تواند نوعی سوگیری ناخودآگاه باشد که می‌تواند به کارکنان ناراضی منجر شود.

سوگیری ها نیز با تبلیغات وارد می شوند. به عنوان مثال، یک شرکت ممکن است بگوید که از درون تبلیغ می کند، اما اگر جمعیت شناسی و فرهنگ غالب محل کار افراد سفیدپوست باشند، این وسط مشکلی وجود دارد. میتوان گفت این رفتار به نوعی تبعیض‌ آمیز است، و همین نکته ی کوچک میتواند کارمندان دیگر را آزرده خاطر کند.

 1. برای بهبود شادی، تجربه کارکنان را سفارشی کنید.

در حالی که برخی از راه‌ها برای بهبود شادی کارکنان برای اکثر اعضای تیم شما کارساز است، اما هر رویکردی برای همه کارساز نیست. تجربه های برخورد با هر کارمند را نگهدارید تا همه را تا حد امکان راضی نگه دارد.

تجارب کارکنان را از طریق برنامه های کاری منحصر به فرد، انعطاف پذیری در محل کار ، سبک های مدیریت و سایر جنبه های محیط کار سفارشی کنید.

9/ آبان/1402

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *