بازاریابی و فروش

بازاریابی تجربی

بازاریابی تجربی چیست ؟در کجا استفاده میشود؟

بازاریابی تجربی از طریق تجربیات مشارکتی مستقیماً مشتریان را درگیر می کند. مشتریان معمولاً با برندها و مشاغلی که مدل های جایگزین بازاریابی را ارائه می دهند، ارتباط بیشتری احساس می کنند. قبل از شروع هر کمپین بازاریابی تجربی، مطمئن شوید که اهداف، معیارها و استراتژی شما درست است.

صحبت های زیادی در مورد اینکه چگونه بازاریابی کسب و کار و مدل های تبلیغات سنتی در حال کاهش هستند وجود دارد. مشتریان اکنون از طریق تبلیغات به سرعت جلو می‌روند، مسدود کننده‌های تبلیغات را در رایانه‌های خود دارند و بیشتر از هر زمان دیگری خدمات پخش رایگان تجاری را از طریق تلویزیون زنده انتخاب می‌کنند.

ممکن است زمان آن فرا رسیده باشد که کسب‌وکار شما مسیرها را تغییر دهد و به بازاریابی تجربی نگاه کند، روشی که بر ارتباط مصرف‌کنندگان با یک تجربه برند منحصربه‌فرد و پویا متمرکز است. این موارد می‌تواند شامل رویدادهای زنده، نصب، عرضه محصول، وبینارها و نمایشگاه‌ های تجاری باشد.

بازاریابی تجربی چیست؟

بازاریابی تجربی یا بازاریابی تعاملی، یک استراتژی بازاریابی است که مستقیماً مشتریان را درگیر می کند و آنها را تشویق می کند تا در یک تجربه برند شرکت کنند.

ساده‌ترین تعریف ، نوعی بازاریابی است که مبتنی بر ایجاد تجربیات به یاد ماندنی و نوآورانه مشتری برای ایجاد ارتباطات عاطفی عمیق بین مشتریان و برند است.

در بازاریابی سنتی، مصرف کنندگان به عنوان گیرندگان منفعل پیام شرکت در نظر گرفته می شوند. یک برند به طور مستقیم مصرف کننده را درگیر می کند و اغلب پنجره ای به تکامل یک کمپین تبلیغاتی ارائه می دهد. این به یک کسب و کار اجازه می دهد تا با مصرف کننده رابطه برقرار کند و به آنها اجازه می دهد هم بخشی از یک کمپین باشند و هم روند یک کمپین را از ابتدا تا انتها ببینند.

چرا اینقدر موثر است؟

بازاریابی تجربی بسیار مؤثر است زیرا ما موجوداتی احساسی هستیم. زمانی که یک برند به شیوه ای احساسی با ما ارتباط برقرار می کند، ما نه تنها آن را می خریم، بلکه به مشتریان وفادار تبدیل می شویم.

با درگیر کردن مشتریان خود با داستان، آنها به جای فروخته شدن به آنها احساس ارتباط می کنند و این تفاوت قابل توجهی در نگاه آنها به برند شما دارد.

چگونه یک کمپین بازاریابی تجربی را برنامه ریزی کنیم

  1. به پایگاه مشتریان خود نگاه کنید.

قبل از شروع هر برنامه ریزی، مهم است که به داده های فعلی مشتری خود نگاه کنید تا بفهمید چه نوع بازاریابی تجربی با مخاطبان شما بهتر کار می کند. این تحقیق حتی ممکن است به شما بینشی در مورد بازارهای جدید بدهد. تقسیم بندی مشتریان را در نظر بگیرید تا مشتریانی را پیدا کنید که به بهترین نحو با کسب و کار شما تعامل دارند.

شناسایی مشتریان شما و آنچه می خواهند می تواند اطلاعات ارزشمندی را در مورد مخاطبان هدف شرکت شما ارائه دهد . سپس می‌ توانید انواع کمپین‌ های تجربی را که ممکن است هیجان‌ انگیز و ارزشمند بدانند تعیین کنید.

بازاریابی تجربی

  1. اهداف خود را تثبیت کنید.

چه چیزی می خواهید از این کمپین به دست آورید؟ مشتریان جدید پیدا کنید ؟ تبلیغ یک محصول جدید؟ ورود به بازار جدید؟ هنگامی که هدف نهایی را محکم کردید، می توانید شروع به آماده سازی کمپین خود کنید. استراتژی باید بر روی مخاطب مورد نظر شما متمرکز و قابل اندازه گیری باشد.

همچنین مهم است که برند خود را در این مرحله تعریف کنید. دقیقاً درک کنید که دوست دارید این تجربه در مورد ارزش ها و فرهنگ برند شما چه چیزی را منتقل کند.

  1. شاخص های کلیدی عملکردها را شناسایی کنید.

قبل از کمپین، ضروری است که بفهمیم موفقیت چگونه است. به اهداف مورد نظر خود نگاه کنید، دریابید که چگونه شاخص های کلیدی عملکرد (KPI) را به بهترین شکل اندازه گیری کنید و دریابید که می خواهید چه داده هایی را از مشتریان در طول کمپین جمع آوری کنید. بازاریابی تجربی یک روش عالی برای به دست آوردن اطلاعات دقیق مشتری و درخواست بازخورد حضوری از شرکت کنندگان است.

همه مشاغل به اهداف خاص برند نیاز دارند و هر تصمیم مهمی باید این اهداف را در نظر بگیرد. دانستن KPI های خود می تواند به شرکت شما کمک کند تا انتخاب های بهتری داشته باشد.

  1. بودجه ایجاد کنید.

هنگام برنامه ریزی برای هر نوع کمپین جدیدی، یک بودجه بازاریابی برای اطمینان از بازگشت سرمایه یا ROI شما ضروری است. این امر به ویژه در مورد بازاریابی تجربی صادق است، زیرا اغلب شامل قطعات متحرک بیشتری است و فراتر از ابزارهای بازاریابی سنتی است – اما با آنها نیز خوب کار می کند.

  1. یک طرح بازاریابی متقابل را اجرا کنید.

بسته به اهداف شما، بازاریابی تجربی شما ممکن است در یک مکان فیزیکی نمایش داده شود. به یاد داشته باشید که بازاریابی تجربی لازم نیست یک شکل از تعامل باشد. تجربه شما می تواند در رسانه های اجتماعی بازاریابی، پخش زنده و برچسب گذاری شود. می‌توانید مخاطبان خود را برای بازاریابی به کسانی تقسیم کنید که ممکن است در مکان فیزیکی باشند. در حالی که همچنان به مشتریان خارج از منطقه راهی برای تعامل با برند خود، مانند ایمیل، متن یا رسانه‌های اجتماعی ارائه می‌دهید.

از چه چیزی در کمپین خود باید اجتناب کنید

بازاریابی تجربی در صورت استفاده صحیح می تواند معدن طلا و در غیر این صورت یک اشتباه بزرگ باشد. بسیاری از شرکت‌ ها با علم به اینکه این یک روش مرسوم، مد روز و پرتحرک است، بازاریابی تجربی را به خاطر آن انجام می‌دهند، اما بدون تحقیق و آماده‌سازی مناسب، یک کمپین می‌تواند به راحتی در صورت شما منفجر شود.

بزرگترین دام در بازاریابی تجربی این است که به طور مثال یک تجربه را بیش از حد پرفروش جلوه دهید. مشتریا نمی خواهند احساس کنند که در یک مسابقه هستند.

در حالی که مطمئناً دنیای تبلیغات به سمت تمرکز بر بازاریابی تجربی حرکت می کند، شرکت ها باید قبل از راه اندازی یک کمپین تعامل عمیق فکر کنند. اگر چنین است، یک کمپین بازاریابی تجربی می تواند کسب و کار شما را با تعاملات مثبت و یک پایگاه طرفداران وفادار راه اندازی کند.

بروز رسانی: 15/آبان/1402

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *