بازاریابی و فروش

تقسیم بندی جغرافیایی

راهنمای کامل تقسیم بندی جغرافیایی

تقسیم بندی جغرافیایی، مخاطبان شما را بر اساس موقعیت فیزیکی آنها، مانند کشور یا کد پستی، به گروه هایی سازماندهی می کند. این نوع تقسیم ‌بندی می‌تواند بینش‌ های ارزشمندی در مورد روند خرید و ترجیحات مناطق مختلف ارائه دهد و به تلاش‌های بازاریابی هدفمندتر و مؤثرتر اجازه دهد.

به علاوه، تقسیم بندی جغرافیایی می تواند سود را افزایش دهد و رشد را حفظ کند. با درک نیازها و رفتارهای مناطق مختلف، کسب و کارها می توانند کمپین های بازاریابی موثرتری ایجاد کنند و روابط قوی تری با مشتریان خود ایجاد کنند.

تقسیم بندی جغرافیایی چیست؟

مانند انواع تقسیم بندی، تقسیم بندی جغرافیایی مخاطبان شما را به گروه های مختلف سازماندهی می کند. گروه‌ها بر اساس مکان فیزیکی، مانند یک کشور یا کد پستی خاص هستند.

مردم در مناطق خاصی از روندهای خاصی پیروی می کنند. به عنوان مثال، ساکنان یک شهر خاص ممکن است میوه تازه بیشتری نسبت به یک شهر همسایه خریداری کنند.

تقسیم بندی جغرافیایی می تواند به شما کمک کند تا آن روندها را کشف کنید تا بتوانید تلاش های بازاریابی خود را در مکان های مناسب متمرکز کنید.

تقسیم بندی جغرافیایی

مزایای تقسیم بندی جغرافیایی

تقسیم بندی فقط بازاریابی شما را تقویت نمی کند – این روزها بیش از هر زمان دیگری ضروری است. به غیر از تقسیم مخاطبان خود بر اساس مکان، چرا باید به تقسیم بندی جغرافیایی اهمیت دهید؟

تقسیم بندی جغرافیایی می تواند در هزینه شما صرفه جویی کند. در مورد آن فکر کنید: می توانید مبالغ بی پایانی را برای تبلیغ پیشنهادات خود خرج کنید.

با تقسیم بندی مناسب، پیشنهادات مناسب را برای افراد مناسب بازاریابی می کنید – افرادی که به آنچه می فروشید نیاز دارند.

تقسیم بندی جغرافیایی موثر همچنین می تواند کسب و کار شما را مرتبط کند و حفظ کند.

مزایا

 • بودجه شما، چه خوب و چه بد، استراتژی بازاریابی شما را تعیین می کند. بنابراین، با یک بودجه خاص، چگونه می توانید مطمئن شوید که بازاریابی شما منجر به فروش می شود؟
 • تقسیم بندی جغرافیایی یک انتخاب عالی است – به ویژه در مقایسه با چیزی مانند تقسیم بندی روانشناختی.

مزایای دیگر تقسیم‌ بندی بازار: نرخ موفقیت بالاتر، افزایش سودآوری، افزایش رقابت ‌پذیری، شناخت پایگاه مشتری، حفظ مشتریان، فراهم کردن فرصت‌ های بازار، کمپین مؤثر بازار، استفاده عاقلانه و کارآمد از منابع، رضایت بیشتر مشتری، مقرون‌ به‌ صرفه.

 1. می توانید رشد را تسریع کنید.

فروش بیشتر عالی است، اما رشد پایدار حتی بهتر است. تقسیم بندی جغرافیایی می تواند به هر دو کمک کند. بخش های خود را به طور منظم به روز کنید، و باید بتوانید گروه های مناسب را هدف قرار دهید. همینطور ادامه دهید، و کسب و کار شما تقریباً تضمین شده است که به رشد خود ادامه دهد.

 1. می توانید تلاش های بازاریابی خود را سازماندهی کنید.

مقیاس پذیری یکی از بزرگترین نقاط قوت تقسیم بندی جغرافیایی است. در حالی که می‌توانید کوچک ‌نمایی کنید و بخش‌های بزرگ ایجاد کنید، می‌توانید بزرگ ‌نمایی کنید و گروه‌های خاص ‌تری را نیز هدف قرار دهید.

 1. می توانید ارتباطات را بهبود ببخشید.

همانطور که احتمالاً می دانید، هر گروه – و هر مشتری، نیازها و عادات منحصر به فردی دارد. اینجاست که تقسیم بندی جغرافیایی وارد می شود.

تقسیم بندی جغرافیایی

با بخش‌ های مناسب، می‌توانید بیشتر بر نحوه ارتباط گروه‌های خاصی از مردم و انجام تجارت تمرکز کنید. اگر بخواهید با آنها تجارت کنید، بسیار ارزشمند است.

 1. می توانید سود را افزایش دهید.

آیا می خواهید کسب و کار شما درآمد بیشتری داشته باشد؟ هدف قرار دادن مخاطبان خود را با تقسیم بندی جغرافیایی آغاز کنید، سپس کمپین های بازاریابی خاصی را برای هر گروه ایجاد کنید.

متغیرهای جغرافیایی

دنیا جای بزرگی است. این می‌تواند باعث شود که تقسیم‌بندی جغرافیایی ترسناک به نظر برسد، اما لزومی ندارد.

همه متغیرهای جغرافیایی به شما امکان می دهند بر اساس اطلاعاتی که می توانید به دست آورید، بخش هایی ایجاد کنید. بیایید به چند مورد از این متغیرها و نحوه استفاده از آنها نگاه کنیم.

محل

این احتمالاً همان چیزی است که با شنیدن «تقسیم بندی جغرافیایی» بیشتر مردم به ذهنشان خطور می کند. بسته به نیاز خود می توانید در سطح محلی تا سطح جهانی تقسیم بندی کنید.

منطقه کوچک (محله)

به چند بار آخری که چیزی را در گوگل جستجو کردید فکر کنید. چند نتیجه برتر در صفحه اول را به خاطر دارید؟ این احتمال وجود دارد که برخی از آن تبلیغات به صورت محلی به شما مربوط باشد.

اقلیم

تقسیم بندی بر اساس اقلیم با شرایط آب و هوایی ارتباط دارد. افراد بسته به آب و هوای خود نیازها و خواسته های خاصی دارند، بنابراین همیشه از آب و هوا در هر بازاری آگاه باشید.

آب و هوای سرد

تصور کنید به یک سفر اسکی رفته اید و فراموش کرده اید که یک پیراهن زیبا برای شام بیاورید. اگر به مغازه ای در کلبه اسکی بروید و فقط پیراهن های آستین کوتاه ببینید، چه فکر می کنید؟

با تقسیم بندی مناسب، مغازه احتمالاً لباس های مناسب هوای سرد خواهد داشت. به همین دلیل است که تقسیم بندی جغرافیایی حتی در مورد آب و هوا مهم است.

تراکم جمعیت

فرض کنید راه عالی برای تقسیم بندی مخاطبان خود را پیدا کرده اید و می خواهید گروه خاصی را جذب کنید. حال، اگر این گروهی که فکر می‌کردید همه چیز شما را می‌خرند، نرخ خرید پایینی داشته باشند چه؟

این موضوع ممکن است به تراکم جمعیت مربوط باشد. در اینجا آمده است که چگونه تراکم جمعیت می تواند بر عملکرد شما تأثیر بگذارد.

شهری

به این فکر کنید که یک فرد عادی در یک محیط شهری چگونه زندگی می کند. آنها اغلب چیزها را می خرند، تمایل دارند پول بیشتری داشته باشند و اغلب به چیزهایی که “باحال” است اهمیت می دهند.

تقسیم بندی جغرافیایی

روستایی

یک محیط روستایی احتمالاً بهترین مکان برای معرفی یک ماشین اسپرت جدید یا افتتاح یک فروشگاه مد لوکس نیست.

شما باید پیشنهادات خود را بر این اساس تنظیم کنید. این را در حین تقسیم بندی در نظر داشته باشید و پیشنهاداتی را که ممکن است باعث شود مخاطب خاصی فکر کند شما از ارتباط خارج شده اید، تحت فشار قرار ندهید.

فرهنگ

تقسیم ‌بندی جغرافیایی خالص می‌تواند چیزهای زیادی به شما بگوید، اما نمی‌تواند همه چیز را محاسبه کند. فرهنگ های مختلف محصولات و ترجیحات متفاوتی دارند.

برای ارزیابی اینکه چگونه پیشنهاد شما توسط فرهنگ های مختلف درک می شود، باید با گروه متنوعی از کاربران در تماس باشید.

قومیت

مصرف الکل در عربستان سعودی ممنوع است. این بدان معنا نیست که هیچ کس مشروب نمی خورد، اما یک گروه الکلی جایی در بازار آنجا نخواهد داشت. بنابراین، اگر صاحب یک کارخانه تقطیر هستید، با متمرکز کردن فعالیت خود در جای دیگر، بازده بیشتری خواهید دید.

تقسیم ‌بندی فرهنگی می‌تواند دیدن این موضوع را آسان ‌تر کند، زیرا مکان‌ های دیگر ممکن است استانداردها و قوانین مشابهی بر اساس جمعیت‌ شناسی داشته باشند.

زبان

بیایید برای این مثال به کانادا، به ویژه شهر کبک برویم. در آنجا جمعیت زیادی از کانادایی های فرانسوی زبان را خواهید دید.

تقسیم بندی جغرافیایی مناسب می تواند به شما کمک کند تصمیم بگیرید که آیا باید برچسب های محصول خود را قبل از فروش به فرانسوی ترجمه کنید یا خیر.

مسیر کمال

تقسیم بندی جغرافیایی

آقای مهدی حسینی بنیانگذار موسسه ی مسیر کمال یکی از بهترین مربی های کوچینگ کسب و کار شیراز با برگزاری دوره های کاربردی نظیر بازاریابی و فروش تلفنی در شیراز ،بهترین دوره بیزینس کوچینگ در شیراز، دوره نوابغ فروش شیراز ، دوره ی کسب و کار و … در تمام این سالها بر این بوده که برای شما عزیزان برنامه های جامعی در زمینه ی کسب و کار و بیزینس شما تدوین کند. آموزشهای لازم برای شروع کسب و کار، فروش بیشتر و در کل موفقیت بیشتر در بیزینس شما اجرا کند. برای اطلاع از دوره های مسیر کمال میتوانید با شماره های زیر تماس بگیرید.

071-36233354-55  یا 09170808088

18 دیدگاه در “تقسیم بندی جغرافیایی

 1. سحر گفت:

  عالیه مطالبتون

  1. مدیریت سایت گفت:

   درود فراوان. خیلی از توجه شما متشکریم. همیشه در مسیر کمال باشید.

 2. ستاره گفت:

  تبریک میگم عالیه مطلب

  1. مدیریت سایت گفت:

   درود فراوان. خیلی از توجه شما متشکریم. همیشه در مسیر کمال باشید.

 3. سمیه گفت:

  سپاس از اقای حسینی بابت دوره های خوبشون

  1. مدیریت سایت گفت:

   درود فراوان. خیلی از توجه شما متشکریم. همیشه در مسیر کمال باشید.

 4. naseri گفت:

  matalebe ghabli ro ham khondam. kheili aliy bood

  1. مدیریت سایت گفت:

   درود فراوان. خیلی از توجه شما متشکریم. همیشه در مسیر کمال باشید.

 5. علی گفت:

  چقدر مطلب کاربردی بود تشکر زیاااد

  1. مدیریت سایت گفت:

   درود فراوان. خیلی از توجه شما متشکریم. همیشه در مسیر کمال باشید.

 6. محمدرضا گفت:

  باهاتون دوره ی بازاریابی فروش رو گذروندم عالی بود خدایی

  1. مدیریت سایت گفت:

   درود فراوان. خیلی از توجه شما متشکریم. همیشه در مسیر کمال باشید.

 7. مریم گفت:

  مدتی هست دنبال میکنم شمارو خیلی ازتون یاد میگیریم

  1. مدیریت سایت گفت:

   درود فراوان. خیلی از توجه شما متشکریم. همیشه در مسیر کمال باشید.

 8. فریده گفت:

  چقدر خوب بود . ممنون از تیم خوبتون

  1. مدیریت سایت گفت:

   درود فراوان. خیلی از توجه شما متشکریم. همیشه در مسیر کمال باشید.

 9. فرهادی گفت:

  همیشه همینجوری پر قدرت ادامه بدید موفق باشید

  1. مدیریت سایت گفت:

   درود فراوان. خیلی از توجه شما متشکریم. همیشه در مسیر کمال باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *