کتاب, منابع انسانی

چگونه هدف و انگیزه را در زندگی خود پیدا کنیم؟

چگونه انگیزه را در خود ایجاد کنیم؟

چگونه هدف و انگیزه را در زندگی خود پیدا کنیم؟

آیا هدفی که برای دستیابی به آن‌ تلاش می‌کنید، خیلی دشوار است؟ احتمالا این‌طور نیست. به‌احتمال‌زیاد، آن‌هدف خیلی هم راحت می باشد. اغلب مردم، هدفی معمولی و غیر مهم برای خود تعیین می‌کنند و به آن‌ها توجه نمی‌کنند، آن‌ها را جدی نمی‌گیرند و به یاد نمی‌آورند. مارک مورفی، مشاور مدیریت، رویکرد بسیار متفاوتی را پیشنهاد می‌کند: «تا آنجا که ممکن است اهداف خود را دشوار کنید و اهدافی تعیین کنید که برای رفاه دائمی شما واقعا حیاتی هستند. » چنین اهداف بلندپروازانه‌ای، فعالانه شما را درگیر کرده و بر ذهن تان تسلط می‌یابند. اهداف اغلب مردم آن قدر ساده است که آن‌ها را در کارهای سخت درگیر نکرده و به چالش نمی‌کشد.

چگونه انگیزه واقعی را در خود بیدار کنیم؟

بسیاری از افراد اهداف پیش‌پاافتاده‌ای برای خود در نظر می‌گیرند که به سرمایه‌گذاری شخصی تمام و کمال از نظر زمان، انرژی و هدف نیاز ندارد. اگر نسبت به اهداف خود بی‌اشتیاق باشید، یا این اهداف حیاتی و انگیزاننده نباشند، انگیزه واقعی در شما ایجاد نمی‌کنند. در عوض، اهداف سختی برای خود تعیین کنید که خالصانه، ، ضروری و دشوار باشنند.

 

روابطی که به اهداف شما میتواند کمک کند:

اگر هدفتان برای شما مهم نباشد و چیزی نباشد که واقعا می‌خواهید، احتمالا به آن نخواهید رسید.اما اگر هدفتان همه‌چیز شما باشد، برای دستیابی به آن زمین و آسمان را به هم می‌دوزید.برای اینکه بتوانید انگیزه لازمی داشته باشید که به هدف دلخواه تان برسید. انگیزه شما بایدناشی از هیجانات احساسی ورابطه خالصانه باشد.

 

از ارتباط شخصی تان استفاده کنید

احساس ارتباط شخصی می‌تواند در دستیابی به هر هدفی به شما کمک کند. اگر برای کاهش وزن تلاش می‌کنید اما هیچ‌وقت موفق نمی‌شوید، سعی کنید که چارچوب این آرزوی بزرگ را با تبدیل شدن به الگو برای شخصی که به او عشق می‌ورزید مانند فرزندتان، دوباره طراحی کنید.  وقتی درباره اهداف خود فکر می‌کنید، انگیزه شما به‌طور طبیعی خالصانه‌تر می‌شود.

 باید با هدف تان ارتباط درونی برقرار کنید

اگر هدف شما به چیزی که واقعا به آن اهمیت می‌دهید مرتبط باشد، به‌طور خودکار ارتباطی ذاتی و درونی با آن برقرار می‌کنید. جابز معمولا با عباراتی پرهیجان از محصوالت اپل یاد می‌کند: « این کامپیوتر فوق‌العاده است»،« این جالب‌ترین کاری است که تاکنون انجام داده‌ایم، »،« این روشی باورنکردنی برای تفریح است».

ارتباط بیرونی نیز بسیار محرک خوبی است

در بعضی موارد، یک رابطه درونی یا شخصی اهمیتی ندارد یا به‌اندازه کافی انگیزاننده نیست. در این هنگام است که دلیلی بیرونی؛ مثال پاداش مالی می‌تواند مفید واقع شود. شرکت‌ها اغلب برای تشویق کارمندان در دستیابی به اهداف شغلی، از انگیزاننده‌های بیرونی مانند پاداش‌ها استفاده می‌کنند.

 

چگونه هدف و انگیزه را پیدا؟

 

به اهداف خود نمای ظاهری بدهید

انسان‌ها مخلوقاتی دیداری هستند. فقط وقتی چیزی را می‌بینید، آن را واقعا باور می‌کنید؛ بنابراین، « دیدن، مساوی است با باور کردن. » وقتی بتوانید چیزی را در ذهن خود مجسم کنید، درک بهتری از آن پیدا می‌کنید. مطمئنا، تجسم بصری بسیار واقعی‌تر از نوشتار است. وقتی مردم مطلبی را به‌واسطه شنیدن یاد می‌گیرند، سه روز بعد تنها ۱۰ درصد آن اطلاعات را به یاد می‌آورند. بااین‌وجود، اگر تصویری در آن لحاظ کنید، میزان یادآوری به ۶۵ درصد افزایش می‌یابد.

 

آیا شما فردی پرمشغله با ذهنی پرمشغله هستید

برای اینکه اهداف خود را از مشغله‌های ذهنی، میلیون‌ها مسئله مهم و داده‌های متفاوت که برای جلب‌توجه شما تلاش می‌کنند، متمایز نگه‌دارید، باید تصویر واضحی از آن در ذهن تان ایجاد کنید. بنابراین اگر هدف شما کاهش ۱۵ کیلوگرم از وزن تان است، خود را به شکل فردی بسیار لاغرتر تجسم کنید. خود را با لباس‌های زیبا که اکنون به خاطر اضافه‌وزن نمی‌توانید بپوشید، مجسم کنید. این تصاویر جاندار و ایده آل از خود را در ذهن تان داشته باشید و در طول روز دائما به آن‌ها فکر کنید. این کار امکان دستیابی به هدفتان را افزایش می‌دهد.

 

جان‌بخشی به اهداف

جان‌بخشی به اهداف، « شامل تصویرسازی، تجسم، رویاپردازی و خیال‌پردازی»است. هرچقدر تغییرات زندگی خود بر اثر دست‌یابی به اهداف را بیشتر در ذهن خود تجسم کنید، احتمال دستیابی به آن‌ها بیشتر می‌شود. برای جان‌ بخشیدن به اهداف خود، تا جایی که ممکن است از تصاویر، نقاشی‌ها، تصورات و حفظیات کمک بگیرید. یادآورهای دیداری را در قسمتی از اداره یا خانه خود بگذارید که بیشترین اثر را بر شما داشته باشد.

 

­­­موفقیت هایی که لازمه روح شماست

اهداف شما باید اهمیتی مانند مرگ و زندگی برایتان داشته باشند. شایعات حکایت از آن دارد که جابز در دوران نقاهت پس از جراحی پیوند کبد، آی پد را تکمیل و نهایی کرد. تعیین اهداف دور، که تا مدت‌ها بعد، برنامه‌ای برای پرداختن به آن‌ها نداشته باشید، کار آسانی است. همین حالا و بدون هیچ هزینه‌ای هم می‌توانید بگویید که چه کارهایی در آینده انجام خواهید داد. وقتی زمان تلاش برای دستیابی به هدف فرامی‌رسد، باز می‌توانید زمان را به تعویق بیندازید. ازآنجاکه می‌توانید این فرایند را بارها و بارها تکرار کنید، نهایتا به تعلل، عادت خواهید کرد که اهداف شما را به خطر انداخته و حرکت شما را تحلیل می‌برد.

یک نکته مفید دیگر: برای پیگیری هدف خود، از دوستی کمک بگیرید، دوستی که بتوانید با او تماس بگیرید و شما را از نظر روحیه حمایت کند. هدف از این تماس، صرف داشتن مکالمه‌ای خوشایند نیست. بلکه این دوست به شما کمک می‌کند تا دائما بر هدف خود تمرکز کنید. دوست شما باید آمادگی این را داشته باشد تا مرتبا سولاتی مربوط به هریک از جنبه‌های هدف دشوار از شما بپرسد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *