بازاریابی و فروش

بازاریابی چرخه حیات

بازاریابی چرخه حیات را بهتر بشناسیم

بازاریابان باهوش می دانند که در اولین برخورد با یک برند به ندرت مشتریان را می توانند جذب می کند. بر اساس تجربه شخصی من، به دست آوردن افراد به زمان، نقاط تماس متفکرانه و اعتماد زیادی نیاز دارد – این چیزی است که بازاریابی چرخه حیات را بسیار حیاتی می کند. همه کسب و کارها استراتژی بازاریابی چرخه عمر منحصر به فرد خود را ایجاد می کنند، اما هدف یکسان است: جذب مشتریان، افزایش درآمد و رشد یک برند.

بازاریابی چرخه حیات، جدا از جریان خریدار یا قیف تبدیل، مشتری را مدت‌ها پس از خرید در نظر می‌گیرد. تمرکز بر جذب خریداران و تبدیل آنها به حامیان برند وفادار است.

بازاریابی چرخه حیات چیست؟

بازاریابی چرخه حیات ترکیبی از استراتژی‌ هایی است که یک شرکت برای تأثیرگذاری مثبت بر رفتار مشتری در حین حرکت در هر نقطه تماس چرخه بازاریابی، از جذابیت اولیه تا تبدیل شدن به یک حامی برند، استفاده می‌کند.

اما شرکت هایی با چرخه حیات مانند مرسدس بنز یا تشک آووکادو ، بازی طولانی حفظ مشتری و حمایت از آنها را انجام می دهند تا تجارت بیشتری را به ارمغان بیاورند. هدف نهایی این است که همیشه مشتریان را به دست آوریم و آنها را دوباره برگردانیم.

بدون توجه به طول چرخه، مراحل مختلفی وجود دارد که هر برنامه بازاریابی چرخه حیات را تشکیل می دهد. درک این موارد به شما کمک می کند تا نیازهای خاص مخاطبان خود را در هر مرحله هدف قرار دهید، خواه آنها به عنوان یک مشتری اصلی، اولین خریدار، مشتری همیشگی یا مشتری از کار افتاده وارد شوند.

در اینجا یک مرور مختصر از مراحل اصلی چرخه حیات آورده شده است:

مراحل بازاریابی چرخه حیات

 1. آگاهی

این مرحله زمانی است که مشتریان بالقوه برای اولین بار با شرکت شما آشنا می شوند. به عنوان بالای قیف تبدیل خود، این شانس شماست که توجه افراد را به خود جلب کنید و آنها را بیشتر در قیف خود بچرخانید.

بازاریابی چرخه حیات

 1. انتخاب

افراد شروع به تعامل با برند شما در چرخه تعامل می کنند. آنها علاقه مند هستند و می خواهند در مورد پیشنهادات شما بیاموزند، چه از طریق اشتراک در لیست ایمیل شما، دنبال کردن شما در رسانه های اجتماعی یا جستجو وب سایت شما.

 1. ارزیابی

مرحله ارزیابی همه چیز در مورد تصمیم گیری است. این زمانی است که با ارائه اطلاعات مناسب برای مقایسه ویژگی ها، قیمت و ارزش، انتخاب برند شما را برای افراد آسان کنید.

 1. خرید

تبریک می گویم! هرکسی که از این مرحله عبور کند مشتری است. من از این مرحله برای تبلیغ برندم استفاده نمی‌کنم ، بلکه برای انجام یک خرید تا حد امکان یکپارچه استفاده می‌کنم و کلیک کردن روی «خرید» را برای مردم ساده می‌کنم.

 1. پشتیبانی

بر اساس تجربه ما، مردم پس از اولین خرید شما را ترک می کنند – به همین دلیل مهم است که مطمئن شوید نیازهای مشتریان را پس از خرید برآورده می کنید. در مرحله پشتیبانی، هدف شما پیگیری مشتریان و اطمینان از رضایت آنها از خرید است.

 1. وفاداری

مشتریان زمانی به این مرحله می رسند که بسیار خوشحال هستند و به همه درباره برند شما اطلاع می دهند. شما می خواهید این حمایت را تقویت کنید تا کسب و کار خود را حفظ کنید و به جذب خریداران جدید کمک کنید.

تجربه ما با مراحل چرخه عمر به ما آموخته است که اگرچه به نظر می رسد یک سفر خریدار خطی است – جایی که مشتریان از مرحله ای به مرحله دیگر حرکت می کنند تا به پایان برسند – بیشتر یک چرخه است که باید به تکرار خود ادامه دهد.

به عبارت دیگر، شما نمی توانید به سادگی یک مشتری را پس از خرید، فراموش کنید. اگر برای ایجاد یک برنامه متفکرانه تلاش کنید، رسیدن به اهداف بازاریابی، فروش و شرکت بسیار آسان‌تر خواهد بود.

بازاریابی چرخه حیات

استراتژی بازاریابی چرخه حیات

استراتژی هسته اصلی بازاریابی چرخه حیات موفق است. بدون آن، احتمالاً سرنخ ‌های اشتباهی به دست خواهید آورد و بودجه خود را صرف افرادی می‌کنید که به حامیان برند تبدیل نخواهند شد. با آن می توانید:

 • با ارائه تجربه خرید بهتر، پایگاه مشتریان خود را افزایش دهید.
 • با تبدیل خریداران یکباره به مشتریان تکراری، فروش را بهبود بخشید.
 • خریداران را به حامیان برند تبدیل کنید که در مورد شرکت شما هورا می کشند.
 • ROI بازاریابی و ارزش مادام العمر مشتری را بهبود بخشید.
 • بهترین استراتژی‌ها نحوه تعامل افراد با برند شما را در مراحل خاصی در چرخه عمر توضیح می‌دهند.

ممکن است شرکت شما با یک استراتژی ساده خوب عمل کند، یا ممکن است لازم باشد نقاط تماس و کانال های بیشتری را در هر مرحله بگنجانید. به عنوان مثال، یک گالری هنری کوچک ممکن است از رسانه های اجتماعی، ایمیل، وب سایت و رویدادها برای جذب هنرمندان و خریداران بالقوه استفاده کند.

اما یک موزه هنری بزرگ برای دسترسی به هزاران بازدیدکننده، جذب اهداکنندگان، فروش و حفظ عضویت، جذب هنرمندان و نمایشگاه‌ ها، فروش محصولات خرده‌ فروشی و میزبانی رویدادها، به استراتژی بازاریابی پیچیده‌ تری نیاز دارد.

صرف نظر از اندازه، تمام استراتژی های بازاریابی چرخه عمر توسط محتوا تقویت می شوند. و با سرمایه‌ گذاری فعال 70 درصدی بازاریابان در بازاریابی محتوا ، اگر محتوای مرتبط را برای هر مرحله ایجاد نکنید، می‌توانید خریداران بالقوه (و سود) را از دست بدهید.

به جای بازاریابی کورکورانه برای توده ها، باید استراتژیک باشید و فروش خود را مستقیماً به تلاش های تبلیغاتی خود گره بزنید.

راهبردهای پرورش این نوع وفاداری عبارتند از:

 • ویژگی های انحصاری درون برنامه ای یا عضویت در باشگاه وفاداری.
 • مشوق ها برای به اشتراک گذاشتن توصیفات (یعنی کدهای تخفیف یا محصولات رایگان).
 • رویدادها یا وبینارها با اعضای تیم یا کارشناسان صنعت.
 • برنامه های ارجاع برای افرادی که مشتریان جدید می آورند.
 • ویژگی های رسانه های اجتماعی برای افزایش آگاهی از برند برای هر دو شرکت.
 • کمپین های فعال سازی مجدد برای مشتریان از کار افتاده

مشتریانی که به یک برند اعتماد دارند 95 درصد بیشتر احتمال دارد که به آن وفادار بمانند، بنابراین وظیفه شما این است که انتظارات مردم را حفظ کنید و به آنها نشان دهید که چرا بازخورد آنها ارزشمند است. یک استراتژی قوی در اینجا مشتریان را تشویق می‌کند تا چرخه را تکرار کنند و چشم‌انداز های جدید را وارد مرحله آگاهی کنند.

مسیر کمال

بازاریابی چرخه حیات

آقای مهدی حسینی بنیانگذار موسسه ی مسیر کمال یکی از بهترین مربی های کوچینگ کسب و کار شیراز با برگزاری دوره های کاربردی نظیر بازاریابی و فروش تلفنی در شیراز ،بهترین دوره بیزینس کوچینگ در شیراز، دوره نوابغ فروش شیراز ، دوره ی کسب و کار و … در تمام این سالها بر این بوده که برای شما عزیزان برنامه های جامعی در زمینه ی کسب و کار و بیزینس شما تدوین کند. آموزشهای لازم برای شروع کسب و کار، فروش بیشتر و در کل موفقیت بیشتر در بیزینس شما اجرا کند. برای اطلاع از دوره های مسیر کمال میتوانید با شماره های زیر تماس بگیرید.

071-36233354-55  یا 09170808088

14 دیدگاه در “بازاریابی چرخه حیات

 1. طاهره گفت:

  موضوع جالبی بود ممنونم

  1. مدیریت سایت گفت:

   درود فراوان. خیلی از توجه شما متشکریم. همیشه در مسیر کمال باشید.

 2. سمیه گفت:

  دوره ی نوابغ فروش شما عالییییی بود دمتون گرم

  1. مدیریت سایت گفت:

   درود فراوان. خیلی از توجه شما متشکریم. همیشه در مسیر کمال باشید.

 3. ستایش گفت:

  به نظرم بازاریابی یک تلاش مداوم هست در جهت رسیدن به نتیجه دلخواه ‌ . یعنی نقطه پایان نداره

  1. مدیریت سایت گفت:

   درود فراوان. خیلی از توجه شما متشکریم. همیشه در مسیر کمال باشید.

 4. Khalil گفت:

  Sepaaaas aliyeee karhatoon

  1. مدیریت سایت گفت:

   درود فراوان. خیلی از توجه شما متشکریم. همیشه در مسیر کمال باشید.

 5. Setare گفت:

  سلام
  ممنون از وبلاگ خفنتون👌👌

  1. مدیریت سایت گفت:

   درود فراوان. خیلی از توجه شما متشکریم. همیشه در مسیر کمال باشید.

 6. Maryam گفت:

  .Hamishe peygir maoshhaye jadid shoma hastam
  Khaste nabashid.

  1. مدیریت سایت گفت:

   درود فراوان. خیلی از توجه شما متشکریم. همیشه در مسیر کمال باشید.

 7. Fereshte گفت:

  عالی بود

  1. مدیریت سایت گفت:

   درود فراوان. خیلی از توجه شما متشکریم. همیشه در مسیر کمال باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *