بازاریابی و فروش

اتوماسیون بازاریابی

اتوماسیون بازاریابی

قبل از خرید راه حلی برای کسب و کار کوچک خود، هر آنچه را که باید در مورد نرم افزار اتوماسیون بازاریابی بدانید، بیاموزید. نرم افزار اتوماسیون بازاریابی برای انواع کانال های بازاریابی دیجیتال از جمله ایمیل، رسانه های اجتماعی، پیام متنی و وب مفید است. مزایای استفاده از نرم افزار اتوماسیون بازاریابی شامل سرنخ های بهتر، افزایش بهره وری کارکنان و بهبود حفظ مشتری است.

قیمت گذاری بر اساس ارائه دهنده، اندازه لیست تماس شما و ویژگی هایی که کسب و کار شما نیاز دارد متفاوت است.

اتوماسیون بازاریابی یک ابزار ضروری برای بازاریابان مدرن است که به دنبال ساده‌سازی وظایف، افزایش بهره‌وری و کاهش هزینه‌ها هستند. یکی از سریع‌ترین فناوری‌های در حال رشد است که نرخ رشد ترکیبی سالانه 12.1% تا سال 2030 پیش‌بینی می‌شود .

نرم افزار اتوماسیون بازاریابی چیست؟

به تیم‌های بازاریابی اجازه می‌دهد تا وظایف و جریان‌های کاری بازاریابی را ساده، خودکار و تجزیه و تحلیل کنند، از جمله تولید سرنخ، تقسیم‌بندی، جذب سرنخ و پرورش. اتوماسیون بازاریابی به شما این امکان را می دهد که با استفاده از محتوای هدفمند، سرنخ ها را پرورش دهید تا آنها را به مشتریان راضی تبدیل کنید، حفظ مشتری را بهبود ببخشید و دسترسی به تجزیه و تحلیل دقیق را فراهم کنید.

این راه‌حل‌ها به بازاریابان کمک می‌کنند تا وظایف تکراری و نقاط تماس ارتباطی را برای کمپین‌های بازاریابی مؤثرتر خودکار کنند. آنها معمولاً برای خودکارسازی فرآیندها، مانند ورود محصول، کمپین‌های فعال‌سازی مجدد، جمع‌آوری بازخورد، کمپین‌های افزایش فروش و غیره استفاده می‌شوند. آنها سرعت کار را به میزان قابل توجهی افزایش می‌دهند و پس از اجرا، جریان داده را تسهیل می‌کنند و تجربه شخصی‌تر را برای مشتریان به ارمغان می‌آورند.

نرم افزار اتوماسیون بازاریابی را می توان برای تکمیل چندین کار کلیدی بازاریابی استفاده کرد، از جمله:

 • ردیابی و بهینه سازی تعامل کاربر
 • تبدیل سرنخ ها به مشتری
 • رفع قیف فروش “نشتی”.
 • صلاحیت رهبری
 • بستن ناکارآمدی های بازاریابی و شکاف های فنی

با این حال، اتوماسیون بازاریابی همه چیز را برای شما انجام نمی دهد. این نرم افزار به گونه ای طراحی شده است که فرآیندهای خاصی را به صورت خودکار انجام دهد تا کار شما آسان تر شود، اما همچنان به ورودی های انسانی تیم های فروش و بازاریابی نیاز دارد.

فرآیندی است که در آن وظایف بازاریابی خسته کننده یا وقت گیر انجام می شود. برای ساده کردن فرآیند بازاریابی شما طراحی شده است.

اتوماسیون بازاریابی

چه کسی از نرم افزار اتوماسیون بازاریابی استفاده می کند؟

اگرچه هر کسب‌وکاری می‌تواند از نرم‌افزار اتوماسیون بازاریابی استفاده کند، کسب‌وکارهایی که حضور آنلاین قوی دارند بیشتر از آن استفاده می‌کنند.

همه بخش ها می توانند از نرم افزار اتوماسیون بازاریابی استفاده کنند، اما مهمتر از همه، تیم های بازاریابی، فروش و محصول. این تیم‌ها اغلب زمانی تصمیم می‌گیرند که چنین راه‌حل‌هایی را اجرا کنند که فرآیند ارتباطی تکراری با مشتری را می‌بینند که می‌تواند خودکار شود.

صنایع برتر که از نرم افزار اتوماسیون بازاریابی استفاده می کنند عبارتند از:

شرکت های B2B

شرکت های تجاری به کسب و کار (B2B) خدمات خود را مستقیماً به سایر مشاغل می فروشند. نرم افزار اتوماسیون بازاریابی به شرکت های B2B کنترل مخاطبان، داده های مشتری و نشانگرهای موفقیت کمپین خود را ارائه می دهد و در عین حال خطر هدر دادن پول در کمپین های بازاریابی ناموفق را کاهش می دهد.

پذیرندگان اولیه B2B نرم افزار اتوماسیون بازاریابی عبارتند از:

 • شرکت های نرم افزاری و اینترنتی
 • شرکت های مخابراتی
 • شرکت های کامپیوتر و الکترونیک
 • شرکت های خدمات مالی

شرکت های B2C

شرکت‌های تجاری به مصرف‌کننده (B2C) از نرم‌افزار اتوماسیون بازاریابی برای بهبود استراتژی بازاریابی چند کانالی خود با شناسایی زمینه‌هایی برای بهبود، ردیابی پیشرفت و خودکارسازی وظایف ساده استفاده می‌کنند. شرکت های B2C همچنین از اتوماسیون بازاریابی برای کاهش هزینه های سربار، تولید سرنخ و بهبود تجزیه و تحلیل داده ها استفاده می کنند.

پذیرندگان اولیه B2C پذیرندگان نرم افزار اتوماسیون بازاریابی عبارتند از:

 • کسب و کارهای خرده فروشی و تجارت الکترونیک
 • شرکت های تولیدی
 • شرکت های املاک و مستغلات

اجزای اصلی نرم افزار اتوماسیون بازاریابی 

به طور کلی، هدف اصلی نرم افزار اتوماسیون بازاریابی آزاد کردن منابع کلیدی در کسب و کارها است که به صورت دستی انجام می شود و در عین حال شرکت ها را قادر می سازد مفاهیمی مانند ریزبخشی و شخصی سازی را در مقیاس کشف کنند.

چهار جزء اصلی نرم افزار اتوماسیون بازاریابی وجود دارد:

 • پایگاه داده مرکزی بازاریابی: این جایی است که داده‌های مربوط به سرنخ‌های احتمالی، تعاملات مشتری و رفتارهای کاربر ذخیره و تجزیه و تحلیل می‌شود تا به شما کمک کند پیام‌های بازاریابی خود را برای مشتریان بخش‌بندی و متناسب کنید.
 • موتور بازاریابی تعاملی: این مؤلفه جایی است که شما فرآیندهای بازاریابی و مکالمات خود را در همه کانال های خود، چه در حالت آنلاین و چه آفلاین، ایجاد، مدیریت و خودکار می کنید.
 • یک موتور تجزیه و تحلیل: این روشی است که شما ROI بازاریابی و تأثیرات درآمد خود را آزمایش، اندازه گیری و بهینه می کنید. این موتور به شما کمک می کند ببینید چه چیزی خوب کار می کند، چه چیزی کار نمی کند و کدام بخش از استراتژی بازاریابی شما نیاز به بهبود دارد.
 • پشته فناوری بازاریابی: که به آن پشته MarTech نیز گفته می شود، این پشته شامل تمام برنامه های کاربردی دیگری است که شما از آنها (پلتفرم های SaaS، ابزار رسانه های اجتماعی، سیستم های مدیریت محتوا، ابزارهای ارتباطی و ابزارهای تحلیلی) برای دستیابی به اهداف بازاریابی خود استفاده می کنید.

نحوه استفاده از نرم افزار اتوماسیون بازاریابی

برای شروع کار این چهار مرحله را دنبال کنید:

 1. برنامه ریزی کنید.

مهمترین گام در استفاده از نرم افزار اتوماسیون بازاریابی، ایجاد یک برنامه دقیق است که نحوه استفاده از آن، نحوه پیگیری موفقیت خود و اهدافی را که می خواهید با استفاده از نرم افزار به دست آورید، مشخص می کند.

در مورد استراتژی بازاریابی کلی خود و آنچه می خواهید نرم افزار اتوماسیون بازاریابی برای شما انجام دهد فکر کنید. سپس، لیستی از ویژگی هایی که می خواهید نرم افزار داشته باشد تهیه کنید.

هر نرم‌افزار تجاری دیگری را که می‌خواهید نرم‌افزار اتوماسیون بازاریابی با آن یکپارچه شود، به ارائه‌دهنده خود اطلاع دهید، زیرا بسیاری از ابزارهای اتوماسیون بازاریابی با سایر پلتفرم‌ها ادغام می‌شوند.

 1. نرم افزار را پیاده سازی کنید.

هنگامی که در مورد یک راه حل تصمیم گرفتید، اکثر ارائه دهندگان خدمات پیاده سازی و نصب را ارائه می دهند، اگرچه اکثر ارائه دهندگان هزینه اضافی برای این سرویس دریافت می کنند. افراد مناسب در تیم خود را آموزش دهید و رهبران خود را تعیین کنید. با همه افرادی که از نرم افزار استفاده می کنند چک-in های مکرر داشته باشید تا مطمئن شوید که نیازهای آنها را برآورده می کند و همانطور که باید کار می کند.

اتوماسیون بازاریابی

 1. تعیین کنید که چگونه موفقیت را اندازه گیری خواهید کرد.

برنامه ای برای اندازه گیری و پیگیری درست تلاش های بازاریابی خود داشته باشید. چهار شاخص کلیدی عملکرد (KPI) که باید با نرم افزار اتوماسیون بازاریابی خود بر روی آنها تمرکز کنید عبارتند از:

 • کسب: آیا مشتریان جدیدی به دست می آورید؟
 • تعامل: آیا مشتریان شما با محتوای شما تعامل دارند؟
 • تبدیل: آیا سرنخ های شما در مسیر خرید حرکت می کنند؟
 • حفظ: آیا مشتریان شما در کسب و کار شما باقی می مانند؟
 1. در صورت لزوم بهینه سازی کنید.

هنگامی که داده های کافی جمع آوری کردید، از این اطلاعات برای بهینه سازی محتوا و استراتژی بازاریابی خود برای نتایج بهتر استفاده خواهید کرد. ارزیابی کنید که مخاطبان شما به کدام استراتژی های بازاریابی بهتر پاسخ می دهند و آن استراتژی ها را در مناطقی که در آن مشکل دارید اعمال کنید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *