مدیریت کسب و کار

متاورس

متاورس چیست؟

متاورس شبکه ای از جهان های مجازی مشترک و همه جانبه است که در آن افراد می توانند با دوستان خود ارتباط برقرار کنند، بازی کنند، کار کنند و خرید کنند. شما می توانید متاورس را به عنوان یک فضای مجازی یا یک اینترنت سه بعدی تکامل یافته در نظر بگیرید که ورود به سیستم در آن ضروری نیست. همچنین ممکن است عناصر واقعیت مجازی و افزوده را در خود جای دهد .

در حال حاضر، ایده یک فرا وجهی که به طور جهانی به رسمیت شناخته شده است، هنوز در حد حدس و گمان است.

اما این باعث نشده است که برخی غول‌های فناوری از ایجاد تجربیاتی شبیه به متاورس مانند نمایش‌های مد مجازی ، کنسرت‌های زنده و فضاهای کاری جلوگیری کنند .

معنی متاورس

متاورس به یک قلمرو مجازی سه بعدی غوطه ور و پایدار اشاره دارد که با بسیاری از کاربران به اشتراک گذاشته شده است، که پلتفرم های دیجیتال مختلف را در بر می گیرد و با دنیای فیزیکی ادغام می شود، جایی که افراد می توانند در زمان واقعی با هم خرید کنند، کار کنند، بازی کنند و با هم معاشرت کنند.

متیو بال، نویسنده و سرمایه‌گذار، در کتاب متاورس: و چگونه همه چیز را متحول خواهد کرد ، این تعریف جامع از متاورس ارائه می‌کند:

شبکه ای با مقیاس انبوه و قابل تعامل از جهان های مجازی سه بعدی ارائه شده در زمان واقعی که می تواند به طور همزمان و مداوم توسط تعداد بسیار نامحدودی از کاربران با حس حضور فردی و با تداوم داده ها شود. مانند هویت، تاریخ، حقوق، تجربه اشیاء، ارتباطات و پرداخت‌ها.

متاورس به یک قلمرو مجازی سه بعدی غوطه ور و پایدار اشاره دارد

کمات کلیدی در متاورس

 • دنیای مجازی:محیط های کامپیوتری
 • سه بعدی:بدون قابلیت های سه بعدی، متاورس فقط اینترنت خواهد بود.
 • ارائه شده در زمان واقعی:جهان های مجازی که می توانند “به ورودی های کاربر پاسخ دهند.”
 • مقیاس انبوه:به اندازه دنیای واقعی بزرگ و متنوع.
 • شبکه تعاملی:مجموعه استاندارد شده ای از پروتکل ها بین پلتفرم های مختلف که به کاربران اجازه می دهد اطلاعات شخصی را از یک دنیای مجازی به دنیای مجازی دیگر “حمل کنند”.
 • پایداری:همیشه روشن است و برای کاربران قابل دسترسی است.
 • همزمان:افراد می توانند تجربیات همزمان را در زمان واقعی به اشتراک بگذارند.
 • کاربران نامحدود و حضور فردی:به میلیون‌ها کاربر اجازه می‌دهد به طور هم‌زمان فعال شوند، که هر کدام بر دیدگاه خود، شاید از طریق یک آواتار، کنترل دارند.

بال ادعا می‌کند که ما هنوز چندین سال فاصله داریم تا بتوانیم تمام جعبه‌های مورد نیاز یک متاورس واقعی را علامت بزنیم. در این میان، شرکت‌های فناوری به نوآوری‌های خود ادامه می‌دهند و ما را هرچه بیشتر به تحقق بخشیدن به صفحه موازی وجودی نزدیک‌تر می‌کنند.

 

تاریخچه متاورس

اصطلاح متاورس برای اولین بار در رمان علمی تخیلی نویسنده نیل استفنسون در سال 1992 به نام Snowcrash  ظاهر شد که آینده ای را توصیف می کند . که در آن میلیون ها نفر از آواتارهای مجازی برای مشارکت در قلمرو فضای مجازی استفاده می کنند.

 این مفهوم در رمان علمی تخیلی دیگری به نام Ready Player One در سال 2011 توسط Earnest Cline رایج شد که در آن افراد روزمره هدست‌های VR را می‌بندند و وارد دنیای مجازی می‌شوند تا خیال‌پردازی‌ های خود را اجرا کنند.

متاورژن فراتر از ادبیات نیز وجود دارد: در سال 2003، شرکت Linden Lab Second Life زندگی دوم را راه‌اندازی کرد . که به عنوان یکی از اولین نمونه‌های واقعی متاورس (یا چیزی نزدیک به آن) در نظر گرفته می‌شود، کاملاً یک بازی نیست .

هیچ نقطه یا هدفی کلی وجود ندارد – بلکه یک محیط سه بعدی شبیه‌سازی شده است که کاربران می‌توانند عملاً هر کاری را انجام دهند.

آن‌ها می‌توانند شخصیت‌های جدیدی را بپذیرند، سرگرمی‌های خود را پرورش دهند، کسب‌وکار را اداره کنند و با افرادی از مناطق دوردست دوستی برقرار کنند.

زندگی دوم  پس از انتشار، با ثبت نام حدود یک میلیون کاربر، موفق شد. دانشگاه هاروارد در آن کلاس هایی برگزار کرد ، جی زی رپر کنسرتی در آن برگزار کرد و رولینگ استون آن را آینده شبکه  نامید .

 در نهایت، اشتیاق برای زندگی دوم  کاهش یافت و رشد پلتفرم هموار شد. با این حال، تأثیر فرهنگی آن امکان یک فرا وجه را نشان داد.

صطلاح متاورس برای اولین بار در رمان علمی تخیلی نویسنده نیل استفنسون در سال 1992 به نام Snowcrash  ظاهر شد

مثال های متاورس

 • روبلوکس
 • فورتنایت
 • متا افق
 • زندگی دوم
 • ماین کرافت
 • جعبه شنی
 • غیر متمرکز

در سال‌های پس از اوج‌گیری زندگی دوم ، تعدادی از پیشرفت‌های فن‌آوری، که عمدتاً توسط صنعت بازی هدایت می‌شوند ، گفتگو را در مورد متاورژن احیا کرده‌اند.

فورتنایت

بازی اکشن سبک بتل رویال منتشر شده توسط اپیک گیمز ، در سال 2019 به شهرت رسید. از لحاظ عملکردی یک مرکز مجازی برای ارتباط اجتماعی و حضور در رویدادهای زنده است . فورنایت دارای پلتفرم‌های متعددی از جمله رایانه شخصی، موبایل و چندین کنسول بازی است که یک حالت پیش‌بینی‌نشده را ارائه می‌کند.

متاورس در مقابل اینترنت: تفاوت چیست؟

متاورس یک شبکه عظیم است که دائماً پر از فعالیت است که در آن افراد از راه دور با دوستان خود می گذرند، هنر می آفرینند، بازی می کنند و خرید می کنند – پس این چه تفاوتی با اینترنت که ما امروز می شناسیم دارد؟

متیو بال فراجهان را نه به عنوان چیزی کاملاً جدا از اینترنت، بلکه تکاملی از آن تصور می کند . اینترنت مجسم شده ای که شما در آن هستید ، نه اینکه به آن دسترسی داشته باشید .

متاورس یک شبکه عظیم است که دائماً پر از فعالیت است

متاورس چگونه کار می کند؟

در تئوری، متاورس با اجازه دادن به تعداد نامتناهی از مردم برای اتصال همزمان به یکدیگر در زمان واقعی در یک محیط مجازی همیشه روشن که غوطه‌ور، سه‌بعدی است. و به روش‌های یکپارچه به دنیای فیزیکی ما متصل می‌شود، کار می‌کند.

در واقعیت، انجام آن یک شاهکار تکنولوژیکی دشوار است. چنین چیزی نیازمند حجم عظیمی از پردازش کامپیوتری و پیشرفت هایی است که در گوشی های هوشمند، دستگاه های بازی و فناوری هدست های واقعیت مجازی و واقعیت افزوده ایجاد شده است.

به‌علاوه، یک متاورس منفرد و قابل تعامل – که به کاربران امکان می‌دهد هویت و مجموعه‌ های دیجیتالی خود را در پلتفرم‌های متعلق به شرکت‌های مختلف حمل کنند – به هماهنگی و همکاری جدی بین سازمان‌های مختلف نیاز دارد.

از لحاظ تاریخی، شرکت‌ها (به ویژه شرکت‌های بازی) برای اجازه دادن به دارایی‌هایشان برای سازگاری با اکوسیستم رقبا مردد بوده‌اند.

بروز رسانی: 20/ آبان/1402

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *