مدیریت کسب و کار

تحلیل پارتو

تحلیل پارتو چیست؟

تجزیه و تحلیل پارتو، همچنین به عنوان قانون 80/20 شناخته می شود، زمانی مفید است که تصمیمات زیادی گرفته شود. تجزیه و تحلیل پارتو ابزاری برای کمک به رهبران کسب و کار برای بهبود شرکت های خود با شناسایی مشکلات و فرصت های کلیدی است.

روش‌ های مختلفی برای انجام تحلیل پارتو وجود دارد، اما این روش‌ها حول اصول راهنمای یکسانی می‌چرخند.

مسئولین همیشه تصمیمات مختلفی برای گرفتن دارند. سوال این است که ابتدا باید با کدام یک برخورد کرد؟ بسیاری از رهبران کسب و کار برای پاسخ به این سوال، تحلیل پارتو را انجام می دهند. تجزیه و تحلیل پارتو به اولویت بندی تصمیماتی کمک می کند برای دانستن اینکه کدام یک از آنها بیشترین تأثیر را بر اهداف کلی کسب و کار داشته باشند و کدام یک کمترین تأثیر را داشته باشند.

تجزیه و تحلیل پارتو یا اصل پارتو به این دلیل به عنوان قانون 80/20 شناخته می شود زیرا بر این ایده استوار است که 80٪ از سود یک پروژه می تواند از انجام 20٪ کار حاصل شود. برعکس، 80 درصد مشکلات یک موقعیت را می توان در 20 درصد علت ها ردیابی کرد.

این روش به افتخار اقتصاددان ایتالیایی ویلفردو پارتو، که در سال 1895 مشاهده کرد که 80 درصد از ثروت ایتالیا تنها به 20 درصد از جمعیت تعلق دارد، نامگذاری شده است .

تحلیل پارتو

اینها چند نمونه تجارت و بازاریابی هستند:

 • 80 درصد از شکایات از 20 درصد مشتریان است.
 • 80 درصد سود حاصل از 20 درصد تلاش شرکت است.
 • 80 درصد فروش از 20 درصد محصولات یا خدمات حاصل می شود.
 • 80 درصد فروش ها توسط 20 درصد از فروشندگان انجام می شود.
 • 80 درصد مشتریان از 20 درصد فعالیت های بازاریابی می آیند.

مزایای استفاده از تحلیل پارتو

در اینجا برخی از مزایای برتر استفاده از تحلیل پارتو آورده شده است:

 • کارایی سازمانی را افزایش می دهد.

تجزیه و تحلیل پارتو به شما این امکان را می دهد که تمرکز شرکت خود را تغییر دهید، مشکلات خود را اولویت بندی کنید و دلایل اصلی این مشکلات را شناسایی کنید. شرکت‌ ها زمانی کارآمدتر هستند که تلاش‌ ها را در مکان‌ هایی متمرکز کنند که بیشترین بازگشت سرمایه را ببینند .

 • مهارت های حل مسئله را افزایش می دهد.

 تجزیه و تحلیل پارتو به شما امکان می دهد مشکلات مربوط به کار را در مجموعه ای واضح از علل و اثرات سازماندهی کنید، به گونه ای که بعد می توانید به صورت جداگانه به آنها رسیدگی کنید.

 • تصمیم گیری را بهبود می بخشد

کارمندان و مشاغل می توانند از تجزیه و تحلیل پارتو استفاده کنند تا تصمیم بگیرند که کدام شیوه ها موثرتر هستند و چگونه عملیات فعلی را بهبود بخشند. بیاموزید که چه معیاری می تواند به بهبود عملیات کمک کند .

 • زمان و مدیریت تغییر را بهبود می بخشد

می‌توانید از تجزیه و تحلیل پارتو برای بررسی عمیق‌ تر اثربخشی هر تغییری که ایجاد می‌کنید یا باید برای بهبود شیوه‌های تجاری خود ایجاد کنید، استفاده کنید. این به شما کمک می کند تا این تغییرات و هر زمانی را که صرف اجرای آنها می کنید مدیریت کنید.

 • به برنامه ریزی، تجزیه و تحلیل و عیب یابی کمک می کند.

 می‌توانید از تحلیل پارتو برای برنامه‌ ریزی و عیب‌ یابی هر گونه تغییری که در شیوه‌ های تجاری خود ایجاد می‌کنید استفاده کنید.

 • تأثیر تجمعی مسائل را بر تجارت نشان می دهد.

 از آنجایی که تجزیه و تحلیل پارتو همه کاره است و در حوزه های مختلف کسب و کار قابل استفاده است، نگاهی به تاثیر کلی چالش ها در کل سازمان ارائه می دهد. این عمل به شما و سایر تصمیم گیرندگان شرکتتان کمک می کند تا دریابید ابتدا کدام مشکلات را حل کنید.

چگونه نمودار پارتو بسازیم

روش‌ های مختلفی برای انجام تحلیل پارتو وجود دارد و همه آنها حول یک اصول راهنما می‌چرخند. این شش مرحله برای انجام یک تحلیل پارتو است:

 1. مشکلات را شناسایی و فهرست کنیدلیستی از تمام مشکلاتی که باید حل کنید بنویسید.
 2. علل ریشه ای را شناسایی کنیدعلت اساسی هر مشکل را مشخص کنید.
 3. مشکلات را نمره دهیدروش امتیازدهی مورد استفاده به نوع مشکل بستگی دارد. اگر مشکل حول محور بهبود سود باشد، ممکن است امتیازدهی بر این باشد که هر مشکل چقدر برای کسب و کار شما هزینه دارد. اگر می‌خواهید رضایت مشتری را افزایش دهید، ممکن است مشکلات را بر اساس تعداد شکایات که در صورت حل مشکل برطرف می‌شوند، امتیاز دهید.
 4. مشکلات را گروه بندی کنیدمشکلات را بر اساس علت اصلی سازماندهی کنید.
 5. نمرات را حساب کنیدنمرات هر گروه علت را جمع کنید. گروهی که بالاترین امتیاز را دارد باید بیشترین اولویت را داشته باشد در حالی که گروهی که کمترین امتیاز را دارد باید کمترین اولویت را داشته باشد.
 6. اقدام شروع به رسیدگی به علل مشکلات کنید. ابتدا با مشکل اصلی یا گروهی از مشکلات مقابله کنید.

اگر می‌خواهید یک نمایش گرافیکی از مشکلات داشته باشید، شبکه تعالی فرآیند می‌گوید که امتیاز هر مسئله را بر مجموع کل نمره‌ ها تقسیم کنید تا یک درصد بدست آورید. سپس نموداری با یک محور افقی و دو محور عمودی رسم کنید. محور عمودی سمت چپ را با افزایش از صفر تا مجموع کل نمره‌ های مسئله مشخص کنید. در طرف دیگر، محور عمودی سمت راست را با افزایش از 0٪ تا 100٪ علامت گذاری کنید.

نحوه استفاده کسب و کارها از تحلیل پارتو

تجزیه و تحلیل پارتو به مدیران کمک می کند تا بر آنچه برای کسب و کارشان مهم و فوری است تمرکز کنند. در اینجا چند نمونه از نحوه استفاده مشاغل از این ابزار آورده شده است:

 • 20 درصد تلاش های بازاریابی 80 درصد از نتایج را نشان می دهد.

 در حالی که اندازه‌ گیری تلاش‌ های بازاریابی و ارتباطات دشوار است، این یک اصل مهم برای هر کسی است که می‌خواهد با تلاش کمتر بازاریابی به حداکثر نتایج دست یابد. با شناسایی اینکه کدام 20 درصد ارزشمندتر است، می توانید این تلاش ها را دو برابر کنید و هزینه منابع را در 80 درصد دیگر عملیات بازاریابی کاهش دهید.

 • 20 درصد پست ها 80 درصد ترافیک ایجاد می کنند.

 اگر با رسانه‌ های اجتماعی و بازاریابی محتوا کار می‌کنید، می‌توانید از اصل پارتو برای تجزیه و تحلیل این که کدام پست‌ ها مؤثرتر بوده‌اند، کشف شباهت‌ های آنها و استفاده از آنها در محتوای آینده استفاده کنید. همچنین می تواند به شما در بهینه سازی پست های دیگرتان کمک کند.

 • 80 درصد از خرابی های کیفیت از 20 درصد کارها سرچشمه می گیرد

اگر در مدیریت فرآیند کار می کنید، می توانید از تجزیه و تحلیل پارتو برای ایجاد وظایف حیاتی استفاده کنید و تعیین کنید که کدام وظایف در 80 درصد خرابی های کیفیت قرار می گیرند. سپس، فرآیند را مدلسازی کنید تا آن وظایف کارآمدتر شود.

تجزیه و تحلیل پارتو به کسب و کارها کمک می کند تا درک کنند که باید بر روی چه چیزی تمرکز کنند و در کدام یک از این زمینه ها باید بیشتر پیشرفت کنند.

تحلیل پارتو

بروز رسانی: 15/آبان/1402

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *