بازاریابی و فروش

روانشناسی رنگهای مختلف

روانشناسی رنگهای مختلف

رنگ اغلب می تواند تنها دلیل خرید یک محصول باشد. تحقیقات انجام شده توسط دبیرخانه نمایشگاه بین المللی رنگ سئول نشان داد که 93 درصد از خریداران بر ظاهر بصری تمرکز می کنند. و نزدیک به 85 درصد ادعا می کنند که رنگ دلیل اصلی هنگام خرید است! بیایید نگاهی به روانشناسی رنگهای مختلف بیاندازیم که در بازاریابی کاربرد زیادی دارد. ما همچنین معنای رنگ ها و نمونه هایی از رنگ های برند را ارزیابی خواهیم کرد.

روانشناسی رنگ قرمز

رنگ قرمز باعث ایجاد حس فوریت می شود، مناسب برای فروش ترخیص کالا. همچنین اشتها را تشویق می کند. بنابراین اغلب توسط زنجیره های فست فود استفاده می شود. این رنگ بدن را از نظر فیزیکی تحریک می کند و فشار خون و ضربان قلب را بالا می برد. با حرکت، هیجان و اشتیاق همراه است. افراد را وادار به عمل می‌کند و برای دکمه‌ های فراخوان، به عنوان مثال، در یک وب‌سایت مهم است.

قرمز در بازاریابی: مک دونالد و تارگت

مک دونالد رنگ پرانرژی قرمز (ترکیب با زرد) را انتخاب می کند که برای کودکان جذاب است، اشتها را تحریک می کند و احساس اضطرار را ایجاد می کند. رنگ قرمز تماماً در مورد احساسات و اشتیاق است، این همان چیزی است که مک دونالد می خواهد شما در مورد محصولاتش احساس کنید. کمپین تبلیغاتی مک دونالد، “دوست داشتنش” را به خاطر بیاورید.

Target مثال دیگری از استفاده از رنگ را ارائه می دهد. لوگوی آن، یکی از شناخته شده ترین نمادها در آمریکای شمالی، توجه مشتریان را به خود جلب می کند. این ایده هیجان در خرید در آنجا، و فوریت برای خرید معاملات عالی یا جدیدترین و شیک ترین کالاهای برند را ایجاد می کند.

روانشناسی رنگهای مختلف

روانشناسی رنگ سبز

این رنگ با سلامتی، آرامش، قدرت و طبیعت همراه است. در فروشگاه ها برای آرامش مشتریان و ترویج مسائل زیست محیطی استفاده می شود. میتواند هارمونی را در مغز شما تحریک می کند .

استارباکس یک برند بزرگ جهانی است که از این طرح رنگی استفاده می کند. استارباکس امیدوار است حس آرامش را در کافه‌ های خود ترویج کند و از مشتریان دعوت کند تا در یک روز پر استرس برای یک استراحت و خوردن قهوه به آنجا بیایند.

روانشناسی رنگ بنفش

این رنگ معمولاً در روانشناسی رنگ ها با سلطنت، خرد و احترام همراه است. حل مسئله و همچنین خلاقیت را تحریک می کند. همچنین اغلب دیده می شود که محصولات زیبایی و ضد پیری را با این رنگ تبلیغ می کنند.

روانشناسی رنگهای مختلف

روانشناسی رنگ آبی

رنگ آبی رنگ مورد علاقه مردان است. معنای رنگ آن با صلح، آب، آرامش و قابلیت اطمینان همراه است. در نتیجه احساس امنیت می دهد، اشتها را مهار می کند و بهره وری را تحریک می کند. همچنین رایج ترین رنگی است که توسط برندهای محافظه کار استفاده می شود ، کسانی که به دنبال افزایش اعتماد در محصولات خود هستند.

آبی در بازاریابی:برند هوندا 

برند هوندا تماماً در مورد قابلیت اطمینان است. از رنگ آبی برای ایجاد احساس امنیت و ثبات استفاده می کند. این دو مورد یعنی امنیت و ثبات از مهمترین جنبه های اعتماد به یک شرکت و اعتبار آن هستند.

روانشناسی رنگ نارنجی و زرد

این دو رنگ شاد هستند و باعث خوش بینی می شوند. با این حال، هنگام استفاده از آنها در تبلیغات باید مراقب باشید. رنگ زرد می تواند باعث گریه نوزادان شود، در حالی که نارنجی می تواند حس احتیاط را تحریک کند. در عین حال، از این ناراحتی می توان برای ایجاد حسی از اضطراب استفاده کرد که می تواند خریداران بی انگیزه و خریداران ویترین را جذب کند.روانشناسی رنگهای مختلف

نارنجی و زرد در بازاریابی: هارلی دیویدسون و اسنپ چت

هارلی دیویدسون از رنگ نارنجی برای انتقال ماجراجویی، هیجان و سرزندگی استفاده می کند. اینها چیزهای اساسی هستند که هر موتورسوار به دنبال آن است. لوگوی اسنپ چت به رنگ زرد است. رنگ زرد با ایده های شادی، هیجان و خلاقیت، مخاطبان هدف جوان خود را جذب می کند.

روانشناسی رنگ سیاه

در حالی که از نظر فنی مشکی یک رنگ نیست (فقدان رنگ است زیرا نور را جذب می کند)، اما ما سیاه را به عنوان یک رنگ می دانیم. با اقتدار، قدرت، ثبات، اعتماد به نفس و قدرت همراه است. اغلب نمادی از هوش است، اگر به طور مکرر از آن استفاده شود شاید زننده شود. استفاده از مشکی در بازاریابی کار دشواری است، اما برخی آن را با موفقیت انجام داده اند.

سیاه در بازاریابی: نایک و شانل

لوگوی نایک، ترکیبی از سیاه و سفید، قدرت، قدرت و ثبات را تداعی می کند. شانل از رنگ مشکی برای نشان دادن تجمل، ظرافت، پیچیدگی، بی زمانی و شاید نشانه ای از رمز و راز استفاده می کند. اینها دقیقاً همان ویژگی هایی هستند که کوکو شانل نام تجاری خود را برای تجسم ایجاد کرد.

روانشناسی رنگ خاکستری

خاکستری نمادی از احساس عملی بودن، پیری و همبستگی است. با این حال، خاکستری بیش از حد می تواند منجر به احساس پوچی و افسردگی شود. رنگ خاکستری اگر زیاد استفاده شود شاید آنچنان الهام بخش نباشد.

روانشناسی رنگ سفید

رنگ سفید با احساس پاکی، خلوص و ایمنی همراه است. و می توان از آن برای نشان دادن عدم وجود رنگ یا بی طرفی استفاده کرد. فضای سفید به جرقه خلاقیت کمک می کند، زیرا می توان آن را به عنوان یک صفحه بدون تغییر و تمیز درک کرد. ممکن است بهترین رنگ برای هر کسب و کاری نباشد. اما استفاده از رنگ سفید در بازاریابی می تواند برای یک برند یا رویکرد مینیمالیستی موثر باشد.

چگونه رنگ ها بر خلق و خو تاثیر می گذارند

آیا تا به حال دقت کرده اید که رنگ ها چگونه بر خلق و خوی تأثیر می گذارند؟ به عنوان مثال، رنگ زرد باعث می شود بسیاری از افراد احساس شادی کنند. رنگ زرد با خورشید مرتبط است. از این رو از عباراتی مانند “منش آفتابی” یا “سمت آفتابی زندگی” استفاده می شود.

آبی یک اثر آرام بخش مانند “دریای آرام” دارد. با این حال، رنگ آبی همچنین می‌تواند حال و هوای متفاوتی مانند غم و اندوه را برانگیزد. همه چیز به زمینه ای که در آن استفاده می شود بستگی دارد.

رنگ می تواند هنگام خرید یا دنبال کردن یک تماس برای اقدام، یک اولویت را بر دیگری ترجیح دهد. مشتریان ممکن است صرفاً به دلیل ترجیحات رنگی آنها احساس کنند که یک انتخاب درست یا بهتر است، . معانی رنگ، و ترجیحات رنگ، تفاوت بزرگی در جهان تجارت ایجاد می کند.

11/آبان/1402

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *