بازاریابی و فروش

تجزیه و تحلیل فروش

چرا تجزیه و تحلیل فروش برای مشاغل کوچک مهم است؟

جریان نقدی ممکن است تمرکز اصلی صاحبان مشاغل کوچک باشد، اما تجزیه و تحلیل فروش به همان اندازه مهم است. بدون نگاه کردن به فروش خود، نمی توانید روندی را تشخیص دهید، محصولی را حذف کنید یا موجودی را برای برآورده کردن تقاضا افزایش دهید. این امر در دنیای امروز به طور فزاینده ای حیاتی است و فروش آن از کانال های مختلف انجام می شود.

در این عصر کووید، تجارت همه‌ کاناله و دیجیتال بسیار حیاتی است. صاحبان کسب و کار باید دریابند که کدام محصولات بهترین فروش را دارند. تجزیه و تحلیل فروش بسیار مهم است، به خصوص زمانی که شروع به مقیاس‌ سازی کسب و کار خود می‌کنید.

چرا باید تجزیه و تحلیل فروش را دنبال کنید؟ 

کسب و کارهای کوچک داده های زیادی را جمع آوری می کنند . هر بار که مشتری از شما خرید می کند، گنجینه ای از اطلاعات در دسترس شماست که می تواند انواع تصمیمات تجاری را به شما اطلاع دهد. تجزیه و تحلیل فروش یکی از بهترین مجموعه‌های داده‌ای است که باید آن‌ها را تحلیل کنید، به دلایلی:

 1. می تواند به شما در بهبود جریان نقدی کمک کند.

پول نقد مایه حیات هر کسب و کاری است و راه تولید پول نقد از طریق فروش است . با نگاه کردن به فروش خود، درک بهتری از وضعیت نقدی فعلی خود و اینکه در آینده چگونه خواهد بود به دست می آورید.

بدون صرف زمان برای تجزیه و تحلیل داده‌های مربوط به فروش، شما اطلاعات زیادی را در کسب‌وکارتان با ارزش و مفید می‌گذارید.

 1. تصمیمات فروش و بازاریابی را مطلع می کند.

کسب‌ و کارهای کوچک محصولات خود را از طریق چندین کانال آنلاین ، از جمله وب‌ سایت‌های خودشان و بازارهای عمومی مانند آمازون، می‌فروشند. بدون ردیابی آن فروش ها و همچنین فروش های درون فروشگاهی خود، نمی توانید حوزه هایی را که باید روی آن تمرکز کنید، شناسایی کنید.

فرض کنید زمان خود را صرف بازاریابی در فیس بوک کرده اید، اما متوجه شده اید که بیشتر فروش شما از آمازون است. شاید شما هم در حال آماده شدن برای سفارش موجودی بیشتر برای یک محصول خاص هستید بدون اینکه متوجه باشید تقاضا برای آن کاهش یافته است.

وقتی [اطلاعات فروش خود را] در اختیار دارید، می‌توانید بفهمید که کدام کانال‌های فروش را دو برابر کنید، چه بازاریابی را دو برابر کنید، و کدام محصولات را دو برابر کنید.

 1. می تواند به تمرکز شما کمک کند.

صاحبان کسب‌ و کارهای کوچک برای یافتن مشتریان جدید در روز باقی مانده‌اند، چه برسد به اینکه اطلاعات فروش را بررسی کنند. تام سالیوان، معاون سیاست گذاری کسب و کارهای کوچک در اتاق بازرگانی ایالات متحده، گفت: تجزیه و تحلیل فروش می تواند به کسب و کار کمک کند تا تمرکز خود را محدود کند. او به یک شرکت اشاره کرد که مستقیماً به مصرف کنندگان و توزیع کنندگان می فروخت. پس از بررسی روند فروش خود، شرکت متوجه شد که اگر به طور انحصاری به توزیع کنندگان بفروشد، موفق تر خواهد بود.

با تجزیه و تحلیل فروش خود، می توانید سودآورترین محصولات خود و محصولاتی که در حال حرکت نیستند، سودآورترین مشتریان و فرصت های فروش بالقوه خود را شناسایی کنید .

 1. می تواند کسب و کار شما را بهبود بخشد.

بینش‌هایی که از تجزیه و تحلیل داده‌های فروش به‌دست می‌آورید، می‌تواند مسیر کسب‌وکارتان را تغییر دهد و به شما امکان می‌دهد تا اقداماتی انجام دهید که عملکردتان را بهبود می‌بخشد.

نکته کلیدی: تجزیه و تحلیل داده های فروش می تواند به شما کمک کند از جریان نقدی خود محافظت کنید. اتخاذ تصمیمات آگاهانه در مورد محصولات، بازاریابی، و توسعه؛ و ببینید چه زمانی زمان چرخش است و چگونه عملیات کلی خود را بهبود ببخشید.

تجزیه و تحلیل فروش

انواع تجزیه و تحلیل فروش برای ردیابی چیست؟

شما می توانید مجموعه ای از معیارهای فروش را برای کسب و کار خود تجزیه و تحلیل کنید.

 • رشد فروش:

 این معیار به شما می گوید که کسب و کار شما در مقایسه با دوره قبلی، مانند یک چهارم، یک ماه، شش ماه یا یک سال چگونه عمل می کند. این به شما نشان می دهد که آیا فروش نسبت به دوره قبل رشد کرده، کاهش یافته یا ثابت مانده است.

 • عملکرد محصول:

با استفاده از داده های فروش برای تجزیه و تحلیل عملکرد محصول، می توانید بیاموزید که کدام محصولات خوب می فروشند و کدام نه. شما می توانید رنگ، نوع یا زمان مورد علاقه سال را برای محصولات خاصی بیاموزید. این معیار می تواند به شما بگوید که آیا باید بیشتر سفارش دهید یا موجودی را کاهش دهید، یا اینکه باید روی یک محصول بر محصول دیگر تمرکز کنید.

 • نرخ فروش:

این مجموعه داده برای مدیریت موجودی مفید است . این مقدار موجودی را که در یک ماه فروخته اید در مقایسه با موجودی موجودی که در دست دارید به شما می گوید. این داده ها می تواند استراتژی فروش شما را مشخص کند.

 • نرخ تبدیل سرب:

هزینه های جذب مشتری می تواند سود شما را از بین ببرد، به خصوص اگر تبدیل یک مشتری بالقوه به مشتری زمان زیادی طول بکشد. از طریق داده های فروش خود، می توانید نرخ تبدیل سرنخ های خود را پیگیری کنید. اگر خیلی طول بکشد، می‌دانید که باید تلاش‌های جذب مشتری خود را تغییر دهید.

 • فروش بر اساس کانال:

 تجارت الکترونیک در طول همه گیری همه گیر شده است و صاحبان مشاغل را مجبور به فروش از طریق کانال های متعدد کرده است. با ردیابی مکان‌های مختلف فروش، درک بهتری از اینکه روی کدام کانال‌ها تمرکز کنید، خواهید داشت.

اینها تنها تعدادی از معیارهای فروش هستند که می توانید آنها را پیگیری کنید. آنچه برای کسب و کار شما منطقی است به نوع محصولاتی که می فروشید، فصلی بودن شرکت شما و مدت زمانی که در کار بوده اید بستگی دارد.

 آنچه اندازه‌گیری می‌شود، بهبود می‌یابد، که بدیهی است که در مورد فروش صدق می‌کند.  این بینش‌ها می‌توانند از این که کدام نماینده فروش بیشترین بازدهی را دارد، در چه روزها یا زمان‌هایی بیشترین فروش را دارید و چه چیزی را کم یا زیاد می‌فروشید، یا اینکه کدام تبلیغات موفق‌ترین هستند، متفاوت باشد.

نکات کلیدی

برخی از معیارهای کلیدی فروش که می توانید برای بهبود عملیات خود دنبال کنید عبارتند از رشد فروش، عملکرد محصول، نرخ تبدیل منجر به تبدیل، نرخ فروش و فروش بر اساس کانال.

چگونه تجزیه و تحلیل فروش را انجام دهم؟

دانستن اینکه باید داده های فروش را تجزیه و تحلیل کنید یک چیز است. جمع آوری و در واقع تجزیه و تحلیل آن چیز دیگری است. این کار می تواند برای صاحبان مشاغل کوچک ترسناک باشد و منجر به فلج شود.

قبل از سال 2020، کسب و کارهای بیشتری با موفقیت از بین رفتند. آنها تصمیمات جدی گرفتند که به خوبی به آنها خدمت کرد. در برخی موارد، ممکن است به آنها خدمت خوبی نکند. اگر بینش بیشتری داشتند، می‌توانستند بهتر عمل کنند.

 1. با آنچه دارید شروع کنید.

برای غلبه بر این ارعاب، ورهلست گفت که با سیستم‌های تجاری که در حال حاضر دارید شروع کنید. این می تواند یک سیستم نقطه فروش، پلت فرم صورتحساب یا سیستم عامل دیگری باشد. اطلاعاتی که می توانید از آن منابع استخراج کنید اغلب برای اطلاع رسانی تصمیمات شما کافی است. اگر اینطور نیست، ابزارهای خود را ممیزی کنید تا برنامه‌هایی را شناسایی کنید که می‌توانند بینش عمیق‌تری ارائه دهند.

 1. فروش را بر اساس چرخه ها تجزیه و تحلیل کنید

هنگام انجام تجزیه و تحلیل فروش، برخی از مشاغل مقایسه سال به سال یا ماه به ماه را انجام می دهند. کاهانه گفت که اگر کسب و کار شما فصلی است – مثلاً اگر بیشتر فروش خود را در تعطیلات انجام می دهید – پس می خواهید فروش را سال به سال دنبال کنید. اگر فصل شلوغ خاصی ندارید، مقایسه ماه به ماه یا فصل به فصل احتمالا بهتر است. برخی از شرکت ها همچنین تجزیه و تحلیل فروش را بر اساس طول کمپین تبلیغاتی یا فشار رسانه های اجتماعی دنبال می کنند .

 1. برای کمک به حلقه خود ضربه بزنید.

تجزیه و تحلیل فروش خود بدون احساسات بسیار مهم است. حتی اگر اعداد و ارقام بد هستند، خوب است که تصور روشنی از اینکه فروش شما کجاست و به کجا می رود داشته باشید. همچنین ایده خوبی است که به شبکه شخصی خود، که سالیوان آن را “هیئت مدیره صاحبان مشاغل کوچک” می نامد، مراجعه کنید تا در مورد اینکه چه چیزی از فروش خود داشته باشید و چگونه می توانید پیشرفت کنید، راهنمایی کنید. اینها دوستان، خانواده و شبکه های همتای تجاری شما هستند که به شما مشاوره می دهند.

صاحبان کسب ‌وکارهای کوچک همیشه ایده‌های خود را از یکدیگر منعکس می‌کنند. موفق ترین کسب و کارهای کوچک دارای هیئت مدیره هستند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *