مدیریت کسب و کار

گزارش فروش

گزارش فروش چیست؟

گزارش فروش که به عنوان گزارش تحلیل فروش نیز شناخته می شود، سندی است که فعالیت های فروش یک کسب و کار را ارائه میدهد. این گزارش معمولاً شامل اطلاعاتی در مورد حجم فروش، سرنخ ها، حساب های جدید، درآمد و هزینه ها برای یک دوره معین است. همچنین ممکن است این اطلاعات در هر مرحله از قیف فروش تجزیه و تحلیل کند و عملکرد تیم فروش شما (یا هر شکافی در آن) را نشان دهد.

این گزارش ها ممکن است به شرکت شما کمک کند تا رویکرد فروش و سایر ابتکارات رشد خود را اصلاح کند. آنها می توانند اطلاعاتی در مورد روش فروش، پیش بینی داده های فروش آینده، تجزیه و تحلیل عملکرد در مقایسه با دوره های قبلی و درک بیشتر از انگیزه های مشتری ارائه دهند.

انواع گزارش های فروش چیست؟

انواع مختلف گزارش های فروش بر معیارهای فروش، نیازها یا استراتژی های مختلف تمرکز دارند.

موارد زیر برخی از انواع گزارش ها هستند:

پیش بینی های فروش

 این گزارش ها تعداد فروش هایی را که تیم شما در یک دوره معین انجام خواهد داد، پیش بینی می کند. می‌ توانید از آن‌ ها برای پیش‌بینی کاهش‌ فروش های فصلی یا برنامه‌ریزی برای مسائلی که ممکن است بر تجارت تأثیر بگذارد استفاده کنید.

گزارشات قیف فروش

 این گزارش‌ ها نشان می‌دهند که چقدر روند پیشروی شما به خرید محصول یا خدمات شما نزدیک است. قیف‌ های فروش به شما کمک می‌کنند بفهمید که چگونه می‌توانید به بهترین نحو سرنخ‌ ها را پرورش دهید و در نهایت آنها را به مشتری تبدیل کنید. اگر گزارش‌ های قیف فروش پشت سر هم را باهم مقایسه کنید، می‌توانید نقاط ضعف را در خط فروش خود شناسایی کنید.

گزارش های تبدیل

این ها شبیه گزارش‌ های قیف فروش هستند زیرا پیشرفت سرنخ‌ ها را در طول قیف فروش ارزیابی می‌کنند، اگرچه به طور خاص به تبدیل سرنخ‌ها به مشتریان نگاه می‌کنند، نه وضعیت سرنخ‌ها در طول قیف. یک گزارش ردیابی تبدیل استاندارد شامل اطلاعاتی در مورد مخاطبین، سرنخ های تولید شده و واجد شرایط، و برنده ها، با نرخ تغییر دوره به دوره نیز می باشد.

گزارش امتیاز فرصت

 گزارش امتیاز فرصت بر اساس امتیاز فرصت انیشتین است . این معیار که هوش مصنوعی آن را تعیین می‌کند، از یک به 99 منجر می‌ شود. جایی که امتیاز بالاتر به معنای احتمال  برنده شدن بیشتر در فروش است. این گزارش‌ها برای برنامه‌ ریزی نحوه تقسیم زمان تیم شما برای پیگیری سرنخ‌ ها بسیار مفید هستند.

گزارش های فروش و فروش متقابل

 این گزارش‌ ها تعداد و ارزش کالاهایی که به مشتریان فروخته شده را به تفصیل شرح می‌دهند. تیم شما می‌تواند این گزارش‌ها را بررسی کند تا فرصت‌ های فروش و فروش متقابل آینده را شناسایی کند یا محصولات و خدمات خاصی را با یک عنوان مناسب برای این رویکردهای فروش علامت ‌گذاری کند.

گزارش تماس های فروش

 این گزارش‌ های فروش مربوط به تماس‌ هایی است که با مشتریان هدف، مشتریان بالقوه برای تشویق خرید انجام می‌شود. این گزارش‌ ها می‌ توانند به شما کمک کنند تا بینشی در مورد عملکرد و ویژگی‌های رهبران خود کسب کنید.

گزارش‌ های فروش را می‌توان در فرکانس‌ های مختلف تنظیم کرد و با شاخص‌ های کلیدی عملکرد (KPIs) مرتبط شد و به شما کمک می‌کند تا موفقیت خود را در طول زمان نظارت کنید.

گزارش فروش

موارد زیر برخی از فرکانس های رایج هستند:

 • گزارش فروش روزانه یک گزارش فروش روزانه می‌تواند KPIها مانند تعداد تماس‌های روزانه نماینده و سرنخ‌های تولید شده را ردیابی کند.
 • گزارش فروش هفتگی گزارش فروش هفتگی می تواند KPIها را ردیابی کند، مانند بسته شدن معاملات کل تیم فروش یا درآمد کسب شده.
 • گزارش فروش ماهانه گزارش فروش ماهانه می تواند نمای کلی بلندمدت از معیارهای ردیابی شده در گزارش فروش روزانه یا هفتگی را ارائه دهد.
 • گزارش های فروش سالانه گزارش فروش سالانه یک نسخه طولانی و مفصل از گزارش فروش ماهانه است. ممکن است برای تعیین سهمیه های فروش سال بعد مفیدترین باشد. همچنین می تواند به شما در رسیدگی به مسائل مدیریت فروش، نشان دادن نوسانات فصلی، مشاهده اثرات کمپین های بازاریابی و شناسایی نمایندگان فروش موفق کمک کند.

چگونه گزارش فروش بنویسید؟ مراحل زیر را دنبال کنید:

 1. تصمیم بگیرید که گزارش فروش شما چگونه خواهد بود.

گزارش فروش باید بیشتر از یک سند پر از اعداد و توضیحات باشد. همچنین باید چشم نواز باشد و خواندن آن برای کسی آسان باشد بدون اینکه احساس خستگی کند. برای رسیدن به این هدف،می‌توانید از بهترین نرم‌افزارهای CRM برای ایجاد آسان چندین نوع گزارش استفاده کنید.

 1. مخاطبان خود را در نظر بگیرید.

اگر یکی از اعضای تیم فروش رده بالا هستید که گزارشی را به مدیر فروش خود ارائه می دهید، ممکن است بخواهید KPI های زیادی را در آن قرار دهید. مدیران ممکن است به دنبال یک خلاصه مختصرتر باشند. علاوه بر این، یک مدیر عامل ممکن است به داده های متفاوتی نسبت به یک مدیر مالی علاقه مند باشد. نرم افزار CRM شما باید بتواند به شما در قالب بندی مجدد داده های فروش برای هر مخاطبی کمک کند.

 1. اطلاعات مناسب را درج کنید.

زمانی که مخاطبان خود و عمق گزارش مورد انتظار را شناختید، می توانید تصمیم بگیرید که آیا مجموعه داده های خاصی مانند درآمد و هزینه های فروش، تغییر KPI دوره به دوره، پیشرفت به سمت اهداف فروش، بر اساس محصول یا خدمات را نگهدارید یا حذف کنید. پیش بینی فروش و برنامه های فروش آینده

 1. دوره های فعلی و قبلی خود را مشخص کنید.

با توجه به معیارهای فراوانی که در بالا توضیح داده شد، تعیین کنید که آیا اطلاعاتی که می خواهید منتقل کنید به بهترین شکل در نمای سالانه، ماهانه، هفتگی یا روزانه ارائه می شود. سپس، اطلاعات خود را برای این دوره با دوره قبلی مشابه مقایسه کنید.

 1. داده های خود را جمع آوری کنید.

هنگامی که نیازهای اطلاعاتی و دوره داده خود را مشخص کردید، زمان آن فرا رسیده است که داده های خود را جمع آوری کنید. این مرحله معمولاً به این معنی است که وارد نرم افزار CRM خود شوید و داده ها را جمع آوری کنید، سپس آن را برای استفاده در برنامه دیگری دانلود کنید یا مستقیماً از داشبورد CRM خود به گزارش تبدیل کنید. در هر صورت، گزارش فروش به جمع آوری داده های شما در یک مکان محدود نمی شود.

 1. اطلاعات خود را به درستی ارائه دهید.

گزارش های فروش باید بیشتر از لیست اعداد باشد. تعداد زیادی نمودار و تصاویر مفید را برای کمک به مخاطبان خود در درک این ارقام اضافه کنید. مطمئن شوید که از نوع مناسب نمودار استفاده می کنید. به عنوان مثال، یک گزارش سالانه ممکن است یک نمودار خطی را برای نشان دادن درآمد ماه به ماه درخواست کند. نرم افزار CRM شما ممکن است بتواند این نمودار ها را به طور خودکار ایجاد کند یا می توانید از Excel برای کمک به ایجاد نمودار استفاده کنید.

گزارش فروش

 1. داده ها و اطلاعات خود را دوباره بررسی کنید.

بعد از اینکه داده های خود را جمع آوری کردید و نمودارها را ایجاد کردید، باید به مراحل یک و دو برگردید: مخاطبان خود را در نظر بگیرید و اطلاعات مناسب را درج کنید. گاهی اوقات، تا قبل از اولین پیش نویس گزارش، متوجه نمی شوید که اطلاعات زیاد یا خیلی کمی وارد کرده اید. از بیرون آوردن اطلاعات، ایجاد مجدد نمودارها یا درخواست کمک از یکی از اعضای تیم فروش نترسید.

 1. داده های خود را توضیح دهید.

این مرحله نهایی شاید مهم ترین مراحل باشد. باز هم، ارائه داده ها به خودی خود تنها نیمی از نبرد است. شما باید کلماتی را در داده های خود قرار دهید تا برای مخاطبان شما اهمیت زیادی داشته باشد.

کمک به کسب و کار شما

هنگامی که داده‌ های فروش را در گزارش‌ های بررسی آسان سازمان‌ دهی می‌کنید، می‌توانید در مورد اینکه کدام محصولات و خدمات را باید مورد تأکید قرار دهید و کدام محصولات و یا خدمات ممکن است باعث از دست دادن پول شما شود، تصمیم‌ های بهتری بگیرید. با داده‌ های فروش در دسترس شما، می‌ توانید به هدایت کسب‌ و کارتان به سمت زمین محکم و مقیاس بندی آن‌ چه برای سود نهایی شما بهترین است کمک کنید. چه یک گزارش فروش روزانه ساده داشته باشید یا به دنبال داده های پیچیده تری هستید، از نرم افزار POS استفاده کنید. این می تواند کار را برای شما ساده کند و همچنین از ورود مضاعف داده ها و خطاهای انسانی جلوگیری کند.

مسیر کمال

گزارش فروش

آقای مهدی حسینی بنیانگذار موسسه ی مسیر کمال یکی از بهترین مربی های کوچینگ کسب و کار شیراز با برگزاری دوره های کاربردی نظیر بازاریابی و فروش تلفنی در شیراز ،بهترین دوره بیزینس کوچینگ در شیراز، دوره نوابغ فروش شیراز ، دوره ی کسب و کار و … در تمام این سالها بر این بوده که برای شما عزیزان برنامه های جامعی در زمینه ی کسب و کار و بیزینس شما تدوین کند. آموزشهای لازم برای شروع کسب و کار، فروش بیشتر و در کل موفقیت بیشتر در بیزینس شما اجرا کند. برای اطلاع از دوره های مسیر کمال میتوانید با شماره های زیر تماس بگیرید.

071-36233354-55  یا 09170808088

بروز رسانی 4/آبان/1402

نوشته های مشابه

18 دیدگاه در “گزارش فروش

 1. سحر گفت:

  واقعا ایده‌های نابی توی سایتتون قرار می‌دید مرسی

  1. شعبانی گفت:

   درود فراوان. خیلی از توجه شما متشکریم. همیشه در مسیر کمال باشید

 2. احسان گفت:

  هر از گاهی میام و به سایتتون سر می‌زنم واقعاً همیشه مطالب به روز و درست و حسابی دارید توی سایت

  1. شعبانی گفت:

   درود فراوان. خیلی از توجه شما متشکریم. همیشه در مسیر کمال باشید

 3. Rayehe گفت:

  چه مطلب خوبی بود خیلی خوشم اومد ایول🌷🌷

  1. شعبانی گفت:

   درود فراوان. خیلی از توجه شما متشکریم. همیشه در مسیر کمال باشید

 4. کاظم گفت:

  واقعا یکی از خفن‌ ترین‌ های شیراز هستید

  1. شعبانی گفت:

   درود فراوان. خیلی از توجه شما متشکریم. همیشه در مسیر کمال باشید

 5. حسین گفت:

  ممنون از لطف شما آقای حسینی

  1. شعبانی گفت:

   درود فراوان. خیلی از توجه شما متشکریم. همیشه در مسیر کمال باشید

 6. Jafari گفت:

  سلام مطلب خیلی خوبی بود موفق باشید

  1. شعبانی گفت:

   درود فراوان. خیلی از توجه شما متشکریم. همیشه در مسیر کمال باشید

 7. حمیدی گفت:

  دوره نوابغ فروش چه قیمت هستش؟

  1. شعبانی گفت:

   درود بر شما. لطفا با شماره 09170808088 تماس بگیرید. یا شماره خودتان رو بفرمایید همکاران با شما تماس بگیرند.

 8. بهرام گفت:

  مرسی از مطالب خوبتون من پیج اینستاگرامتون هم دنبال میکنم عالیه

  1. شعبانی گفت:

   درود فراوان. خیلی از توجه شما متشکریم. همیشه در مسیر کمال باشید

 9. محمدرضا گفت:

  سلام دوره فروش تلفنی چه قیمتی هستش؟

  1. شعبانی گفت:

   درود بر شما. لطفا با شماره 09170808088 تماس بگیرید. یا شماره خودتان رو بفرمایید همکاران با شما تماس بگیرند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *