مدیریت کسب و کار

تقویت و حفظ روحیه کارکنان

10 راه برای تقویت و حفظ روحیه کارکنان

اگر روحیه تیم شما در حال فروپاشی است، وقت آن است که برای تقویت و حفظ روحیه کارکنان کاری کنید. چندین استراتژی وجود دارد که باید برای تقویت و حفظ روحیه کارکنان اجرا کنید. به جای اینکه این روش ها را به عنوان راه حل های یکبار مصرف در نظر بگیرید، آنها را به طور دائم در فرهنگ شرکت خود هماهنگ کنید.

10 راه برای تقویت و حفظ روحیه کارکنان را شناسایی کرده ایم و در زیر به اجمال به آن پرداخته ایم:

 1. کارکنان خود را با ارزش های شرکت خود هماهنگ کنید.

اگرچه بسیاری از صاحبان کسب و کار این تصور نادرست را قبول دارند که روحیه کارکنان مبتنی بر هدایا، غذای رایگان، میزهای پینگ پنگ و ساعات شادی است که مهمترین  نکته این است که اطمینان حاصل کنید که تیم شما با شما سازگار است. ارزش ها و اهداف شرکت و تنها راه رسیدن به آن ارتباط شفاف با کارمندان است.

 1. یک خط ارتباطی باز ایجاد کنید.

شرکت شما باید ارتباطات را تسهیل و تشویق کند. کارکنان باید در پرسیدن سوال، صحبت کردن در جلسات و همکاری با همکاران احساس راحتی کنند. آنها باید درک روشنی از آنچه از آنها انتظار می رود و آنچه در توانشان است داشته باشند.

 1. بازخورد کارکنان را تشویق کنید.

در کنار ارتباطات باز، شرکت شما باید فرهنگی را تقویت کند که بازخورد کارکنان را تشویق کند. شما می توانید بازخورد باز و صادقانه در مورد عملکرد آنها ارائه دهید، و همچنین  نظرات کارکنان را  در مورد چگونگی بهبود شرکت جلب کنید. شما می توانید این کار را از طریق جلسات یک به یک یا در سطح شرکت و نظرسنجی های داخلی انجام دهید.

 1. ایجاد فرهنگ مثبت اندیشی – از بالا به پایین.

اگر فرهنگی مثبت و دلگرم کننده می خواهید، باید از رهبران شرکت شروع کنید. کارمندان به رهبران نگاه می کنند تا ببینند چگونه باید در یک شرکت عمل کنند، بنابراین اگر شما با الگوبرداری از آن رهبری کنید، محیط کاری لذت بخشی ایجاد می کند و روحیه شرکت را تقویت می کند.

 1. فعالیت های تیم سازی را سازماندهی کنید.

روحیه مثبت ارتباط تنگاتنگی با احساس کارکنان نسبت به اعضای تیم دارد، بنابراین مهم است که میزبانی از فعالیت‌ های تیم‌سازی وجود داشته باشد که کارمندان را نزدیک‌تر کند. اگر تیم شما با هم در یک دفتر کار می کنند، می توانید ناهار و ساعات خوشی را میزبانی کنید.

 1. یک برنامه برای شناسایی کارکنان ایجاد کنید.

تلاش استثنایی و سخت کارکنان خود را از طریق یک برنامه به رسمیت شناختن کارکنان قدردانی کنید. این کار می تواند رسمی یا غیر رسمی باشد، اما باید به همه افراد شرکت – از کارمندان سطح پایه گرفته تا مدیران رده بالاتر این فرصت را بدهد که مشارکت دیگران را تشخیص دهند.

تقویت و حفظ روحیه کارکنان

 1. مشوق های مبتنی بر عملکرد بدهید.

برای تقویت روحیه کارمندان،  با ارتقای کارمندان خوب برای پست های ارشد، فرصت های شغلی برای کارمندان دیگر ایجاد کنید و با ایجاد فرصت هایی برای کارمندان برای تغییر تیم ها بر اساس مجموعه مهارت ها و علایق خود به آنها نشان دهید که حواستان به تیم است.

 1. بهداشت روانی کارکنان را در اولویت قرار دهید.

بسیار مهم است که به سلامت روان کارکنان خود توجه کنید، به ویژه در طول همه گیری کرونا، زمانی که سطح استرس و اضطراب بسیار بالا است. در یک نظرسنجی که توسط ارائه دهنده سلامت روان جینجر انجام شد،  تقریباً 70 درصد از کارمندان گفتند که همه گیری COVID-19 پر استرس ترین  دوران شغلی آنها بوده است.

 1. اجرای یک برنامه سلامت و تندرستی.

علاوه بر سلامت روان، سلامت جسمانی کارکنان شما برای موفقیت در کسب و کار ضروری است. بسیاری از کارمندانی که مشاغل اداری دارند، روزهای کاری بسیار کم تحرکی دارند، به خصوص اگر از راه دور کار می کنند، بنابراین اجرای یک برنامه سلامتی که آنها را بلند می کند و حرکت می کند، می تواند مفید باشد.

 1. توسعه کارکنان را تشویق کنید.

زمانی که کارکنان شما فرصت هایی را برای پیشرفت حرفه ای نمی بینند، رضایت کارکنان کاهش می یابد. کارمندان خود را تشویق کنید تا مسئولیت های جدیدی را بر عهده بگیرند و به آنها زمان بدهید تا روی پروژه های پرشور یا دوره های توسعه کار کنند.

اهمیت روحیه کارکنان

روحیه کارکنان به دلایل متعددی مهم است. به عنوان مثال، کارکنان شاد تمایل به بهره وری و مشارکت بیشتر دارند: یک  مطالعه در سال 2017  نشان داد که کارمندانی که در کار خود مشغول بودند، سودآوری را 21٪ افزایش دادند در حالی که غیبت را تا 41٪ و گردش مالی را تا 59٪ کاهش دادند.

به خصوص با رایج‌تر شدن کار از راه دور، اگر می‌خواهند استعدادهای برتر را جذب و حفظ کنند، باید به تجربه کارمندان توجه زیادی داشته باشند.

اثرات روحیه پایین شرکت

بسیاری از شرکت ها به دلیل روحیه ضعیف در میان کارکنان، شاهد رکود در عملکرد بوده اند. اگر کسب و کار شما اقداماتی را برای رفع این مشکل انجام ندهد، ممکن است با مشکلات طولانی مدت از جمله:

 • از دست دادن درآمد
 • کاهش بهره وری
 • غیبت مزمن
 • افزایش درگیری در محل کار
 • نرخ گردش مالی بالاتر 
 • عدم حفظ استعداد
 • تصویر نام تجاری ضعیف 

چه چیزی باعث پایین آمدن روحیه کارکنان می شود

یک یا چند عامل می تواند منجر به کاهش روحیه شود. برای افزایش رضایت کارکنان، علت ضعف روحیه را شناسایی کنید. به عنوان مثال، آیا ارتباط ضعیف، فرسودگی شغلی کارکنان  یا کمبود فرصت های پیشرفت شغلی است  ؟ صادقانه رهبری و فرهنگ شرکت خود را ارزیابی کنید تا ببینید منشأ مشکلات از کجاست. در اینجا چند دلیل وجود دارد که ممکن است روحیه کارکنان در شرکت شما پایین باشد:

تقویت و حفظ روحیه کارکنان

کارکنان احساس کمبود ارتباط و اعتماد می کنند.

وقتی کارمندان احساس نمی کنند که ارتباط خوب و باکارسازی با مدیران خود دارند، می تواند منجر به کاهش روحیه شود. به عنوان مثال، شاید آنها احساس می کنند که نمی توانند بدون تمسخر یا سرزنش با خیال راحت سؤال بپرسند، یا شاید فکر می کنند که اهداف شرکت به وضوح بیان نمی شود. در هر صورت، ارتباط ناکارآمد و عدم بازخورد می تواند باعث شود که کارکنان به رهبران شرکت اعتماد نکنند.

کارمندان احساس می کنند که کارشان بیهوده است.

به طور مشابه، زمانی که کارگران احساس می‌کنند کارشان به رسمیت شناخته نمی‌شود و انگیزه کمی برای عملکرد خوب وجود دارد، روحیه پایین کارمند ممکن است رخ دهد.

اگر پاداش عملکرد وجود نداشته باشد و کارمندان فقط حقوق ثابتی دریافت کنند، کارمندان انگیزه پولی برای انجام کار خوب ندارند و ممکن است به دنبال انجام کمترین کار ممکن باشند. کارمندانی که پس از عملکرد خوب یا انجام کارهای بیشتر برای شرکت مورد شناسایی قرار نگیرند، ممکن است انگیزه خود را از دست بدهند.تقویت و حفظ روحیه کارکنان

بروز رسانی : 12/آبان/1402

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *