مدیریت کسب و کار

تقویت و حفظ روحیه کارکنان

10 راه برای تقویت و حفظ روحیه کارکنان

اگر روحیه تیم شما در حال فروپاشی است، وقت آن است که برای تقویت و حفظ روحیه کارکنان کاری کنید. چندین استراتژی وجود دارد که باید برای تقویت و حفظ روحیه کارکنان اجرا کنید. به جای اینکه این روش ها را به عنوان راه حل های یکبار مصرف در نظر بگیرید، آنها را به طور دائم در فرهنگ شرکت خود ادغام کنید.

ما با رهبران مشاغل صحبت کردیم تا 10 راه برای تقویت و حفظ روحیه کارکنان را شناسایی کنیم. این چیزی است که آنها توصیه کردند.

 1. کارکنان خود را با ارزش های شرکت خود هماهنگ کنید.

اگرچه بسیاری از صاحبان کسب و کار این تصور نادرست را قبول دارند که روحیه کارکنان مبتنی بر هدایا، غذای رایگان، میزهای پینگ پنگ و ساعات شادی است که مهمترین  نکته این است که اطمینان حاصل کنید که تیم شما با شما سازگار است. ارزش ها و اهداف شرکت و تنها راه رسیدن به آن ارتباط شفاف است.

وقتی کارمندان مسیر سازمان شما را درک می کنند و به آن اهمیت می دهند، به احتمال زیاد روی موفقیت آن سرمایه گذاری می کنند.

 1. یک خط ارتباطی باز ایجاد کنید.

شرکت شما باید ارتباطات را تسهیل و تشویق کند. کارکنان باید در پرسیدن سوال، صحبت کردن در جلسات و همکاری با همکاران احساس راحتی کنند. آنها باید درک روشنی از آنچه از آنها انتظار می رود و آنچه می توانند از شما داشته باشند داشته باشند.

 1. بازخورد کارکنان را تشویق کنید.

در کنار ارتباطات باز، شرکت شما باید فرهنگی را تقویت کند که بازخورد کارکنان را تشویق کند. شما می توانید بازخورد باز و صادقانه در مورد عملکرد آنها ارائه دهید، و همچنین  نظرات کارکنان را  در مورد چگونگی بهبود شرکت جلب کنید. شما می توانید این کار را از طریق جلسات یک به یک یا در سطح شرکت و نظرسنجی های داخلی انجام دهید.

 1. ایجاد فرهنگ مثبت اندیشی – از بالا به پایین.

اگر فرهنگی مثبت و دلگرم کننده می خواهید، باید از رهبران شرکت شروع کنید. کارمندان به رهبران نگاه می کنند تا ببینند چگونه باید در یک شرکت عمل کنند، بنابراین اگر شما با الگوبرداری از آن رهبری کنید، محیط کاری لذت بخشی ایجاد می کند و روحیه شرکت را تقویت می کند.

 1. فعالیت های تیم سازی را سازماندهی کنید.

روحیه مثبت ارتباط تنگاتنگی با احساس کارکنان نسبت به اعضای تیم دارد، بنابراین مهم است که میزبانی از فعالیت‌های تیم‌سازی باشد که کارمندان را نزدیک‌تر کند. اگر تیم شما با هم در یک دفتر کار می کنند، می توانید ناهار و ساعات خوشی را میزبانی کنید. با این حال، سازماندهی این نوع رویدادها برای تیم های راه دور می تواند کمی چالش برانگیزتر باشد. برای تیم‌های راه دور، می‌توانید ساعات شاد مجازی را میزبانی کنید و کارمندان را تشویق کنید تا جلسات چت ویدیویی یک به یک داشته باشند.

 1. یک برنامه شناسایی کارکنان ایجاد کنید.

تلاش استثنایی و سخت کارکنان خود را از طریق یک برنامه به رسمیت شناختن کارکنان قدردانی کنید. این می تواند رسمی یا غیر رسمی باشد، اما باید به همه افراد شرکت – از کارمندان سطح پایه گرفته تا مدیران C-suite – این فرصت را بدهد که مشارکت دیگران را تشخیص دهند. به کارمندان اطلاع دهید که سخت کوشی آنها مورد توجه قرار گرفته است و به آنها فرصتی برای تایید هم تیمی های خود می دهد، می تواند روحیه را تقویت کند. تقویت و حفظ روحیه کارکنان

تقویت و حفظ روحیه کارکنان

 1. مشوق های مبتنی بر عملکرد بدهید.

برای تقویت روحیه کارمندان،  با ارتقای داخلی قبل از جستجوی استخدام های خارجی برای پست های ارشد، فرصت های شغلی برای کارمندان خود ایجاد کنید و با ایجاد فرصت هایی برای کارمندان برای تغییر تیم ها بر اساس مجموعه مهارت ها و علایق خود.

با انجام این کار، کارمندان را تشویق می کنید تا سخت کار کنند، مهارت های خود را توسعه دهند و شغل خود را پیش ببرند. همچنین باید هر زمان که توانایی مالی دارید، مشوق‌های مبتنی بر عملکرد پولی، مانند پاداش و افزایش کارمندان، بدهید. این کار کارکنان سخت کوش را تشویق می کند که به جای جستجوی فرصت های شغلی دیگر با دستمزد بالاتر، به شرکت شما بچسبند.

 1. بهداشت روانی کارکنان را در اولویت قرار دهید.

بسیار مهم است که به سلامت روان کارکنان خود توجه کنید، به ویژه در طول همه گیری، زمانی که سطح استرس و اضطراب بسیار بالا است. در یک نظرسنجی که توسط ارائه دهنده سلامت روان جینجر انجام شد،  تقریباً 70 درصد از کارمندان گفتند که همه گیری COVID-19 پر استرس ترین  دوران شغلی آنها بوده است.

از آنجایی که افراد بیشتری از راه دور کار می کنند، دستیابی به یک تعادل سالم بین کار و زندگی برای آنها دشوار است. کارمندان از راه دور اغلب اوقات سختی دارند که از محل کار جدا شوند، که می تواند منجر به فرسودگی شغلی شود.برای جلوگیری از غرق شدن کارمندان، شرکت ها باید در مورد مرزها نظم و انضباط داشته باشند. آنها همچنین باید اعضای تیم خود را تشویق کنند که مرخصی بگیرند، حتی اگر جایی برای رفتن ندارند.

 1. اجرای یک برنامه سلامت و تندرستی.

علاوه بر سلامت روان، سلامت جسمانی کارکنان شما برای موفقیت در کسب و کار ضروری است. بسیاری از کارمندانی که مشاغل اداری دارند، روزهای کاری بسیار کم تحرکی دارند، به خصوص اگر از راه دور کار می کنند، بنابراین اجرای یک برنامه سلامتی که آنها را بلند می کند و حرکت می کند، می تواند مفید باشد.

 1. توسعه کارکنان را تشویق کنید.

زمانی که کارکنان شما فرصت هایی را برای پیشرفت حرفه ای نمی بینند، رضایت کارکنان کاهش می یابد. کارمندان خود را تشویق کنید تا مسئولیت های جدیدی را بر عهده بگیرند و به آنها زمان بدهید تا روی پروژه های پرشور یا دوره های توسعه کار کنند.

استراتژی که اغلب نادیده گرفته می‌شود، ارائه دوره‌های توسعه حرفه‌ای است تا کارکنان بتوانند بر اساس مجموعه مهارت‌های فعلی خود ایجاد کنند یا دانش جدیدی را بیاموزند که می‌تواند به سوق دادن آنها به موقعیت پیشرفته در شرکت کمک کند.

اهمیت روحیه کارکنان

روحیه کارکنان به دلایل متعددی مهم است. به عنوان مثال، کارکنان شاد تمایل به بهره وری و مشارکت بیشتر دارند: یک  مطالعه گالوپ در سال 2017  نشان داد که کارمندانی که در کار خود مشغول بودند، سودآوری را 21٪ افزایش دادند در حالی که غیبت را تا 41٪ و گردش مالی را تا 59٪ کاهش دادند.

به خصوص با رایج‌تر شدن کار از راه دور، اگر می‌خواهند استعدادهای برتر را جذب و حفظ کنند، باید به تجربه کارمندان توجه زیادی داشته باشند.

اثرات روحیه پایین شرکت

بسیاری از شرکت ها به دلیل روحیه ضعیف در میان کارکنان، شاهد رکود در عملکرد بوده اند. اگر کسب و کار شما اقداماتی را برای رفع این مشکل انجام ندهد، ممکن است با مشکلات طولانی مدت از جمله:

 • از دست دادن درآمداثرات مالی ناشی از روحیه پایین کارکنان خیره کننده است. با توجه به کالج رابرتز وسلیان ، بیش از 350 میلیارد دلار در سال را می توان به روحیه ضعیف در میان کارکنان ردیابی کرد.
 • کاهش بهره وریاگر کارمندان ناراضی باشند، کمتر احتمال دارد وظایف شغلی را به بهترین شکل ممکن انجام دهند. طبق مطالعه‌ای که توسط دانشگاه وارویک انجام شد، کارمندان شاد 12 درصد بیشتر از همکاران ناراضی خود بهره‌وری دارند.
 • غیبت مزمنکارمندانی که احساس می کنند سرپرستان آنها قدردان زحمات آنها نیستند، ممکن است روزهای بیشتری را در محل کار خود از دست بدهند.
 • افزایش درگیری در محل کارهنگامی که روحیه کارکنان پایین است، اختلاف نظر بین کارکنان ممکن است شایع تر باشد. همچنین ممکن است اغلب بین مدیریت و کارکنان تعارض ایجاد شود.
 • نرخ گردش مالی بالاتر اگر کارکنان از کار کردن برای شرکت شما ناراضی باشند، هزینه های منابع انسانی افزایش می یابد. به دلیل افزایش نرخ گردش مالی، باید پول بیشتری برای استخدام و آموزش سرمایه گذاری کنید.
 • عدم حفظ استعداداگر شرکت شما در صنعت شهرت ضعیفی داشته باشد، برای جذب کارمندان با کیفیت مشکل خواهید داشت.
 • تصویر نام تجاری ضعیف احتمال کمتری دارد که مصرف کنندگان به شرکتی که با کارکنان رفتار خوبی ندارد وفادار بمانند.

چه چیزی باعث پایین آمدن روحیه کارکنان می شود

یک یا چند عامل می تواند منجر به کاهش روحیه شود. برای افزایش رضایت کارکنان، علت ضعف روحیه را شناسایی کنید. به عنوان مثال، آیا ارتباط ضعیف، فرسودگی شغلی کارکنان  یا کمبود فرصت های پیشرفت شغلی است  ؟ صادقانه رهبری و فرهنگ شرکت خود را ارزیابی کنید تا ببینید منشأ مشکلات از کجاست. در اینجا چند دلیل وجود دارد که ممکن است روحیه کارکنان در شرکت شما پایین باشد:

تقویت و حفظ روحیه کارکنان

کارکنان احساس کمبود ارتباط و اعتماد می کنند.

وقتی کارمندان احساس نمی کنند که ارتباط باز و بازخوردی با مدیران خود دارند، می تواند منجر به کاهش روحیه شود. به عنوان مثال، شاید آنها احساس می کنند که نمی توانند بدون تمسخر یا سرزنش با خیال راحت سؤال بپرسند، یا شاید فکر می کنند که اهداف شرکت به وضوح بیان نمی شود. در هر صورت، ارتباط ناکارآمد و عدم بازخورد می تواند باعث شود که کارکنان به رهبران شرکت اعتماد نکنند.

کارمندان سوخته اند.

فرسودگی شغلی کارکنان در طول همه‌گیری بسیار رایج شده است، زیرا تیم‌ها به سرعت به کار از راه دور منتقل شدند و خطوط کار و زندگی خانگی تار شد. فرسودگی شغلی می تواند در شرکت هایی اتفاق بیفتد که به بهره وری اهمیت بیشتری نسبت به رفاه کارکنان می دهند. وقتی کارمندان احساس می کنند شرکتشان به شادی، اهداف بلند مدت حرفه ای یا فرهنگ شرکت اهمیتی نمی دهد، احتمال رضایت کمتری دارند.

کارمندان احساس می کنند که کارشان بی توجه است.

به طور مشابه، زمانی که کارگران احساس می‌کنند کارشان به رسمیت شناخته نمی‌شود و انگیزه کمی برای عملکرد خوب وجود دارد، روحیه پایین کارمند ممکن است رخ دهد.

آرویو گفت: “اگر پاداش عملکرد وجود نداشته باشد و کارمندان فقط حقوق ثابتی دریافت کنند، کارمندان انگیزه پولی برای انجام کار خوب ندارند و ممکن است به دنبال انجام کمترین کار ممکن باشند.” کارمندانی که پس از عملکرد خوب یا انجام کارهای بیشتر برای شرکت مورد شناسایی قرار نگیرند، ممکن است انگیزه خود را از دست بدهند.تقویت و حفظ روحیه کارکنان

کارمندان دارای صلاحیت بیش از حد هستند و/یا هیچ فرصت مشخصی برای پیشرفت شغلی ندارند.

این دو موضوع ممکن است جدا از هم یا در هم تنیده باشند. به عنوان مثال، اگر کارمندی را استخدام کنید که صلاحیت بیشتری برای موقعیت خود دارد، احتمالاً از کار خود ناامید یا خسته می شود. این در نهایت می تواند باعث ترک کار آنها شود و در نتیجه نرخ جابجایی کارمندان شما را افزایش دهد. به طور مشابه، زمانی که یک کارمند از موقعیت خود فراتر می رود و احساس می کند هیچ فرصتی برای پیشرفت شغلی یا پیشرفت حرفه ای در شرکت وجود ندارد، روحیه پایین می تواند رخ دهد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *