دیجیتال مارکتینگ

تلماتیک

تلماتیک چیست؟

تلماتیک به یک ابزار ضروری در صنعت حمل و نقل و حمل و نقل تبدیل شده است. شما می توانید سیستم های مخابراتی و نرم افزارهای مدیریت ناوگان را ترکیب کنید تا تصمیمات آگاهانه ای بگیرید که کارایی ناوگان و کسب و کار شما را بهبود می بخشد.

سیستم های مخابراتی چیست؟

تلماتیک شامل ارسال اطلاعات از راه دور در فواصل طولانی است. این دو رشته علمی را ترکیب می کند: مخابرات (وسایل ارتباط از راه دور) و انفورماتیک (عمل پردازش اطلاعات).

سیستم‌های تله‌ماتیک (همچنین به عنوان تله‌ماتیک ناوگان شناخته می‌شوند) داده‌ها را با استفاده از فناوری GPS، حسگرها و کدهای تشخیصی داخلی جمع‌آوری می‌کنند. این داده ها شامل تشخیص موتور در زمان واقعی، مکان وسیله نقلیه، رفتار راننده و فعالیت خودرو است.

تلماتیک

یک سیستم تله‌ماتیک معمولاً دارای اجزای زیر است:

 • سیستم نرم افزاری ارتباط ناوگان
 • دستگاه ردیابی GPS
 • رابط موتور
 • رابط ورودی/خروجی
 • سیم کارت
 • شتاب سنج
 • زنگ
 • تله ماتیک در مقابل ردیابی GPS

ردیابی GPS هسته اصلی سیستم مخابراتی است. یک گیرنده GPS، که شبیه یک جعبه سیاه است، در زیر داشبورد هر وسیله نقلیه نصب شده است تا اطلاعات لحظه ای را در مورد موقعیت و وضعیت خودرو جمع آوری کند. سیستم تله‌ماتیک داده‌های ردیاب GPS را از طریق یک شبکه سلولی به سرور مرکزی سیستم ناوگان ارسال می‌کند. سرور داده ها را پردازش می کند، آنها را به اطلاعات قابل استفاده تبدیل می کند و آنها را برای سایر رایانه های موجود در شبکه قابل دسترسی می کند.

سیستم های تلماتیک چگونه کار می کنند؟

یک سیستم تله‌ماتیک از دستگاه ردیابی GPS خودرو برای ارسال، دریافت و ذخیره داده‌های تله‌متری استفاده می‌کند. دستگاه با سیم کارت به پورت عیب یابی داخلی (OBD-II) یا پورت باس CAN متصل می شود. همچنین از یک مودم آنبورد برای ارتباط با سرور مرکزی شرکت از طریق شبکه بی سیم استفاده می کند.

سیستم تله‌ماتیک، GPS و داده‌های خاص خودرو را جمع‌آوری می‌کند که از طریق روش‌های مختلف (شبکه سلولی، ارتباطات ماهواره‌ای، داده‌های تلفن همراه 4G، سرویس رادیویی بسته عمومی) به سرور مرکزی ارسال می‌کند. سرور داده ها را تجزیه و تحلیل می کند و به کاربران نهایی امکان می دهد نتایج را از طریق یک وب سایت امن یا برنامه تلفن همراه مشاهده کنند.

سیستم تلماتیک این و سایر داده‌ها را در مورد خودرو جمع‌آوری می‌کند:

 • محل
 • استفاده
 • مسائل تعمیر و نگهداری
 • مصرف سوخت
 • زمان بیکاری
 • موارد رانندگی خشن (مانند ترمز شدید یا پیچیدن)
 • سرعت و شتاب سریع

شما می توانید داده ها را برای رویدادها و الگوهای خاص تجزیه و تحلیل کنید و گزارش هایی را در مورد رانندگان و وسایل نقلیه خاص و همچنین کل ناوگان ایجاد کنید.

استفاده های اضافی از سیستم های تلماتیکی

کسب و کار شما می تواند سیستم های مخابراتی را با نرم افزارهای مدیریت ناوگان برتر و سیستم های دیگر برای پشتیبانی از برنامه های کاربردی مختلف یکپارچه کند.

ردیابی وسیله نقلیه:

می توانید وسایل نقلیه خود را در زمان واقعی با گیرنده ها و ماهواره های GPS، شبکه های GPRS و محاسبات ابری ردیابی کنید .

ردیابی دارایی :

می‌توانید ردیاب‌های GPS را روی تریلرها و دارایی‌های غیرموتوری نصب کنید تا بدانید همیشه کجا هستند و رانندگان را به سمت تریلرهای خاص هدایت کنید. رانندگان هنگام قطع ارتباط با تریلر خود می توانند مکان های خاصی را برچسب گذاری کنند. همچنین می توانید سیستم را طوری تنظیم کنید که در صورت حرکت تریلر بدون مجوز قبلی به شما هشدار دهد.

تعمیر و نگهداری:

می توانید از یک سیستم تله ماتیک برای مدیریت نگهداری خودرو و چرخه عمر دارایی های خود استفاده کنید. این سیستم می‌تواند سوابق ساعات استفاده، ساعت‌های موتور و سوابق خدمات را ردیابی کند و همچنین به شما در برنامه‌ریزی نگهداری پیشگیرانه و نظارت بر بازیابی گارانتی کمک کند. شما می توانید هزینه های تعمیر و نگهداری خود را مدیریت کرده و با ردیابی عیب یابی موتور (به عنوان مثال، سنسورهای اکسیژن، ولتاژ باتری، سوپاپ های ورودی، دمای مایع خنک کننده، سیستم انتقال قدرت) وضعیت عملکرد خودرو را کنترل کنید.

ردیابی ایمنی:

سیستم‌های تله‌ماتیک می‌توانند سرعت و مکان کامیون را کنترل کنند، شیوه‌های رانندگی سخت را شناسایی کنند و از بستن کمربند ایمنی رانندگان اطمینان حاصل کنند. شما می توانید از اطلاعات برای تعیین بهترین روش برای کمک به رانندگان خود در جلوگیری از تصادفات و بهبود ایمنی آنها استفاده کنید .

تلماتیک در کدام خودروها قابل استفاده است؟

تلماتیک را می توان در اکثر وسایل نقلیه تجاری مدرن استفاده کرد. بسیاری از سازندگان خودروهای تجاری در حال حاضر سیستم های ردیابی GPS و تله ماتیک را در خودروهای ناوگان نصب می کنند. دستگاه های GPS پس از فروش را می توان در اکثر وسایل نقلیه تجاری مدرن نصب کرد. انرژی این دستگاه ها یا از طریق سیستم الکتریکی خودرو یا باتری های داخلی تامین می شود.

برخی از تولیدکنندگان خودرو با ارائه دهندگان تله ماتیک برای پشتیبانی از یکپارچه سازی یکپارچه سیستم ها با وسایل نقلیه شریک شده اند. وسایل نقلیه هوشمند در حال حاضر به اینترنت متصل می شوند و از Wi-Fi پشتیبانی می کنند که امکان ارتباط دو طرفه داده ها با شبکه های موجود را فراهم می کند.

تلماتیک

مزایای تله ماتیک برای ناوگان چیست؟

تلماتیک طیف گسترده ای از مزایای را برای مشاغلی که ناوگان وسایل نقلیه را اداره می کنند ارائه می دهد.

 1. کارایی و بهره وری را بهبود می بخشد.

تلماتیک از ردیابی GPS برای نظارت بر موقعیت مکانی خودرو در زمان واقعی استفاده می کند. می‌توانید از داده‌های جمع‌آوری‌شده برای ایجاد مسیرهای ایمن‌تر و کارآمدتر برای رانندگان استفاده کنید، که می‌تواند زمان تحویل و مصرف سوخت را کاهش دهد.

 1. هزینه های سوخت و عملیاتی را کاهش می دهد.

می توانید از تله ماتیک برای برنامه ریزی مسیرهای هوشمندتر استفاده کنید که می تواند مصرف سوخت و سایر هزینه ها را کاهش دهد. به عنوان مثال، می‌توانید از این نرم‌افزار برای ردیابی و کاهش زمان دور از کار خودرو استفاده کنید. با مقایسه زمان بیکاری رانندگان و وسایل نقلیه مختلف، می توانید به سرعت تشخیص دهید که چه کسانی در این زمینه نیاز به بهبود دارند. کاهش زمان بیکاری باعث کاهش بیشتر هزینه سوخت می شود که بزرگترین هزینه یک ناوگان است.

 1. مدیریت حقوق و دستمزد را خودکار می کند.

تلماتیک داده های دقیقی را در مورد مدت و مسافتی که وسایل نقلیه خاص رانندگی کرده اند ارائه می دهد. این به شما امکان می دهد سوابق کارمندان و مدیریت حقوق و دستمزد را خودکار کنید . این امر کار اداری و دفتری دستی مورد نیاز را کاهش می دهد و خطاهای احتمالی را به حداقل می رساند.

 1. تعمیر و نگهداری پیشگیرانه خودرو را ترویج می کند.

تلماتیک شما را قادر می سازد تا مسائل مربوط به تعمیر و نگهداری خودرو را از راه دور شناسایی و به آنها رسیدگی کنید. می توانید از اطلاعات ساعات سرویس برای برنامه ریزی نگهداری پیشگیرانه استفاده کنید. هشدارهای بی‌درنگ می‌توانند شما را از تشخیص کد عیب خودرو مطلع کنند تا بتوانید نگرانی‌های مربوط به تعمیر و نگهداری را قبل از تشدید آنها اصلاح کنید. این به شما کمک می کند تا وسایل نقلیه خود را برای مدت طولانی تری در حالت عملیاتی نگه دارید، در هزینه های تعمیرات بزرگ صرفه جویی کنید و از نقض حیاتی ایمنی جلوگیری کنید.

 1. ارتباطات سازمانی و مشتری را ساده می کند.

نرم افزار مدیریت ناوگان شرکت شما را قادر می سازد تا ارتباطات دو طرفه و بلادرنگ بین کارکنان اداری و رانندگان را پشتیبانی کند. Telematics همچنین به نمایندگان پشتیبانی مشتری شما اجازه می‌دهد تا خدمات بهتری ارائه دهند ، زیرا می‌توانند از داده‌های بی‌درنگ در مکان‌های خودرو برای ارائه تخمین‌های دقیق تحویل استفاده کنند.

 

 1. ایمنی راننده را افزایش می دهد.

تصادفات وسایل نقلیه موتوری برای کسب و کار و همچنین سلامت و ایمنی رانندگان مضر است. برای بهبود رفتار رانندگان و افزایش ایمنی کلی جاده می توانید از تله ماتیک استفاده کنید. نرم افزار مدیریت ناوگان می تواند داده های تلماتیکی را در مورد رفتار رانندگی تیم شما جمع آوری کند و رانندگان شما را بر اساس امتیاز ایمنی رتبه بندی کند. سپس می توانید رانندگان خود را در مورد عادات رانندگی ایمن تر راهنمایی کنید و سطح ایمنی کلی ناوگان خود را بهبود بخشید.

نکته

از آنجایی که سیستم‌های تله‌ماتیک مدرن شامل دوربین‌های داش‌کم هستند، می‌توانید از فیلم‌های واقعی از رفتار رانندگی تیم خود برای پشتیبانی از جلسات مربیگری استفاده کنید.

 1. در مراحل قانونی از رانندگان پشتیبانی می کند.

بیشتر تصادفات شامل برخورد با اتومبیل و سایر وسایل نقلیه است. بدون شواهدی برای حمایت از شهادت راننده، اثبات اینکه چه کسی مقصر بوده است، می تواند دشوار باشد. از آنجایی که دادگاه ها اغلب فیلم های ویدئویی را به عنوان مدرک می پذیرند، می توانید از فیلم داشکام برای اثبات بی گناهی رانندگان خود و محافظت از شرکت خود در برابر مسئولیت های قانونی و مالی استفاده کنید.

 1. گزارش های IFTA را خودکار می کند.

نرم افزار Telematics و مدیریت ناوگان می تواند به طور خودکار مسافت طی شده و هزینه سوخت را برای رانندگان مختلف در حوزه های قضایی مختلف محاسبه کند. آنها همچنین می‌توانند محاسبات گزارش‌های انجمن بین‌المللی مالیات سوخت را خودکار کنند، که کارایی اداری را بهبود می‌بخشد، خطاهای محاسباتی را کاهش می‌دهد و خطر حسابرسی شدن شرکت شما را به حداقل می‌رساند.

گسترش به مدیریت کسب و کار

تله ماتیک می تواند بیشتر از ردیابی وسایل نقلیه ناوگان و جمع آوری داده ها انجام دهد. می تواند به پلتفرمی برای مدیریت کسب و کار شما تبدیل شود. در اینجا چند نمونه از کارهایی که می توانید انجام دهید آورده شده است:

 • بارها را ارسال کنید و از طریق پیامک یا ایمیل به مشتریان در مورد وضعیت سفارشات خود هشدار دهید.
 • فاکتور مشتریان را با توجه به استفاده از تجهیزات در هر سایت.
 • به طور خودکار خدمات و صورتحساب مشتریان.

موسسه ی مسیر کمال

تلماتیک

موسسه مسیر کمال با هدف نجات و رشد کسب و کارها با مدیریت سید مهدی حسینی از سال 1392 در شهر شیراز فعالیت کاری خود را آغاز نمود.

شما می توانید از خدمات مشاوره در زمینه بازاریابی و فروش، برندینگ و منابع انسانی استفاده کنید، همچنین می توانید از خدمات آموزشی ما از جمله آموزش به تیم فروش استفاده کنید،کافی است نام و نام خانوادگی خود را به شماره 09170808088 ارسال کنید.

 

نوشته های مشابه

8 دیدگاه در “تلماتیک

 1. Rayehe گفت:

  با سلام دوره های موفقیت در فروش هم دارید شما؟

  1. شعبانی گفت:

   سلام وقت بخیر. بله مجموعه ی ما این دوره رو به طور کامل به شما آموزش میده به لینک زیر مراجعه کنید
   https://masirekamal.com/product/sales-boost-package/

 2. سامان گفت:

  مرسی از شما برای این مطلب عالی. من توی دوره ی فروش جناب حسینی شرکت کردم و واقعا همیشه مدیونشون هستم.

  1. درود فراوان، امیدواریم توانسته باشیم شما را در تحقق اهدافتان کمک کرده باشیم. همیشه در مسیر کمال باشید.

 3. مهرانه گفت:

  با سلام. دوره ی بازاریابی هم موجود هست ؟ حضوری هست یا آنلاین؟

  1. درود فراوان. ممنون که مطالب را مطالعه و توجه نمودید.
   درخصوص دوره بازاریابی، پیشنهاد می شود درصورت امکان با شماره 09170808088 تماس بگیرید تا همکاران ما شما را راهنمایی کنند.
   همیشه در مسیر کمال باشید.

 4. حمید گفت:

  خیلی کامل بود سپاس

  1. درود فراوان دوست عزیز. همیشه در مسیر کمال باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *