مدیریت کسب و کار

اثرات بیکاری

اثرات بیکاری در افراد

یکی از اثرات بیکاری نگرانی های مالی در این دوران است، اما برخی از مسائل دیگر نیز وجود دارد که افراد بیکار اغلب با آن مواجه می شوند. افرادی که بیکار هستند، معمولاً نسبت به افرادی که شاغل هستند، برای یافتن شغل جدید مشکلات زیادی دارند. افراد بیکار در مقایسه با افراد دارای شغل بیشتر در معرض خطر افسردگی، اضطراب و سایر مسائل مربوط به سلامت روان هستند.

تحقیقات نشان می دهد افرادی که دوره های طولانی بیکاری را تجربه کرده اند تا سن 50 سالگی نسبت به افرادی که به طور پیوسته شاغل بوده اند، سلامت ضعیف تری دارند. این مقاله برای افرادی است که می خواهند در مورد تأثیرات بیکاری بر زندگی شخصی خود بیاموزند.

در حالی که از دست دادن شغل ممکن است ضربه ای ویرانگر به آرزوهای شغلی و ثبات مالی شما باشد، ممکن است ضربه بزرگتری به سایر زمینه های زندگی شخصی شما نیز وارد کند. محققان به چگونگی تاثیر بیکاری در کوتاه مدت و بلند مدت بر جویندگان کار پرداخته اند. در اینجا مطالبی در این مورد هست که خوب است بدانید.

اثرات بیکاری

مطالعات نشان می‌دهد که میلیون‌ ها کارگر بیکار می‌توانند طیف وسیعی از تأثیرات و چالش‌ های شخصی را در یک زمان دشوار تجربه کنند. در زیر برخی از اثرات بیکاری می تواند بر کارگران باشد.

اثرات بیکاری

 1. مشکل در یافتن شغل جدید

یک نظرسنجی توسط Indeed نشان داد که گفتن این موضوع به کارفرمایان که بیکار هستید ممکن است به شانس شما برای استخدام کمک نکند. این نظرسنجی پاسخ های بیش از 500 جویای کار و 559 مدیر استخدام کننده را جمع آوری کرد. در میان این گروه، 77 درصد از افرادی که به دنبال کار می گردند، گفته اند که وقتی قبلاً کار داشته باشید، راحت تر می توانید کار پیدا کنید.

حدود 83 درصد از کارفرمایان در نظرسنجی با این نظر به دلایل مختلفی موافق بودند. به عنوان مثال، فردی که بیکار بوده است بیشتر از فردی که در حال حاضر شاغل است مشتاق کار است. کارفرمایان معمولاً از متقاضیانی که برای استخدام زمان می‌گذرانند، ترجیح می‌دهند تا کسانی که سعی در تسریع فرآیند استخدام دارند تا بتوانند کار را شروع کنند.

نکته

برای متمایز شدن از دیگر افراد هنگام درخواست شغل، سعی کنید یک درخواست شغلی خلاقانه ارسال کنید تا توجه مدیر استخدام را جلب کنید.

 1. قدرت مذاکره محدود

کسی که به دنبال شغلی برای پیشرفت شغلی یا افزایش حقوق خود است، ممکن است نسبت به کسی که بیکار است و به شغل نیاز دارد ، زمینه بیشتری برای مذاکره داشته باشد. یک جوینده کار که در حال حاضر شغل دارد می تواند با انتظارات حقوق و مزایا به کارفرما مراجعه کند. حتی ممکن است کارجو با پیشنهاد کارفرما مخالفت کند و تجربه ای را که برای شرکت به ارمغان می آورد توضیح دهد.

با این حال، شخصی که برای مدتی بیکار بوده است، احتمالاً چیز زیادی برای جذب طرف معامله خود ندارد. آنها ممکن است احساس کنند که باید تمام پیشنهادهای  کارفرما را بپذیرند، حتی اگر کاملاً انتظارات آنها را برآورده نکند.

 1. شکاف های استخدامی

یکی از موارد رایجی که کارفرمایان هنگام بررسی رزومه های متقاضی برای استخدام بهترین کارمند به آن توجه می کنند ، شکاف های شغلی است. یک شکاف قابل توجه در رزومه گاهی اوقات می تواند سیگنال اشتباهی را به کارفرمایان ارسال کند. برای مثال، یک فاصله زمانی یک ساله، ممکن است سوالاتی را در مورد جاه طلبی و توانایی های کاری متقاضی ایجاد کند. پس از آن، کارجو باید تلاش کند و شکاف را به خوبی برای کارفرما توضیح دهد.

 1. مسائل مربوط به سلامت جسمانی

محققان دانشگاه پن استیت دریافته‌اند که بیکاری می‌ تواند مشکلات جسمی را نیز به همراه داشته باشد. آنها داده های بیش از 6400 نفر بین 27 تا 49 سال را در مورد وضعیت شغلی و سلامت روحی و جسمی آنها تجزیه و تحلیل کردند. افرادی که دوره های طولانی یا مکرر بیکاری را تجربه کرده اند تا سن 50 سالگی نسبت به افرادی که به طور پیوسته شاغل بوده اند، سلامت ضعیف تری داشتند.

یکی از دلایلی که بیکاری می تواند بر سلامت فرد تأثیر منفی بگذارد ممکن است ناتوانی در پرداخت هزینه ویزیت پزشک باشد. یک مطالعه دانشگاه نوادا گزارش داد که افراد دارای شغل چهار برابر بیشتر از افرادی که بیکار هستند به مراقبت های بهداشتی دسترسی دارند.

 1. مسائل مربوط به سلامت روان

هم تحقیقات انجام شده از ایالت پن و هم از دانشگاه نوادا اثرات سلامت روان مرتبط با بیکاری را گزارش کردند. محققان دریافتند افرادی که بیش از یک سال بیکار هستند در معرض خطر بسیار بیشتری از افسردگی، استرس و اضطراب هستند. پذیرش در بیمارستان های سلامت روان برای افرادی که برای مدت طولانی بیکار بودند نیز رایج بود.

 1. رضایت کلی کمتر

برای درک بیشتر بیکاری، محققان آلمانی داده‌های مردان و زنان را در یک دوره 20 ساله جمع‌آوری و تجزیه و تحلیل کردند که از اوایل دهه 20 زندگی این افراد شروع شد. محققان دریافتند شرکت‌ کنندگانی که دائماً بیکار بودند، نسبت به افرادی که شاغل بودند، از زندگی خود ناراضی‌تر بودند. این تحقیق همچنین بیکاری را با خطرات بالاتر مرگ و میر و مسائل مربوط به سلامت روان مرتبط دانست.

اثرات بیکاری

بیکاری در جامعه ی ایران

موضوع بیکاری یکی از مسائل اجتماعی و اقتصادی مهم در ایران است که بر تمام جوانان و جامعه تأثیر می‌گذارد. بیکاری به معنای عدم توانایی افراد برای یافتن کار مناسب و دستمزد مناسب است و یکی از علل اصلی آن نیز می‌تواند ناتوانی سیستم اقتصادی در ایجاد شغل‌ های کافی و پایدار باشد.

در ادامه به برخی اطلاعات و آمارهای مربوط به بیکاری در ایران می‌پردازم:

 • نرخ بیکاری:

نرخ بیکاری در ایران در دوره‌های مختلف با توجه به شرایط اقتصادی و اجتماعی کشور تغییر می‌کند. آمار رسمی بیکاری اغلب به صورت سالانه منتشر می‌شود و می‌تواند تفاوت‌ های منطقه‌ای و زمانی داشته باشد.

 • بیکاری جوانان:

یکی از موارد نگران‌کننده در ایران، بیکاری جوانان است. جوانان عمدتاً به دلیل کمبود شغل‌های مناسب و نیاز به تجربه کاری برای ورود به بازار کار می‌توانند با مشکلات بیکاری مواجه شوند.

 • تحصیلات و بیکاری:

اغلب برخی از فارغ‌ التحصیلان نیز با چالش‌های بیکاری مواجه می‌شوند. عدم تطابق مهارت‌ های حاصل از تحصیلات با نیازهای بازار کار می‌تواند یکی از دلایل بیکاری فارغ‌التحصیلان باشد.

 • بیکاری نسبی:

یک امر قابل ذکر در این زمینه، بیکاری نسبی است که به معنای وجود شغل برای افراد اما عدم تطابق آن با تخصص‌ ها و توانمندی‌ های افراد است.

 • تأثیرات اجتماعی و اقتصادی:

بیکاری می‌تواند تأثیرات جدی بر جامعه داشته باشد. از جمله این تأثیرات می‌توان به کاهش توانمندی اقتصادی خانواده‌ ها، افزایش نارضایتی اجتماعی، افزایش جرم و جنایت و کاهش تولید اشاره کرد. دولت‌ ها تلاش می‌کنند با اجرای سیاست‌ ها و برنامه‌ های مختلف، بیکاری را کاهش دهند. ایجاد فرصت‌ های شغلی، ترویج کارآفرینی، ارتقاء آموزش و توسعه صنایع مختلف از جمله اقداماتی هستند که بهبود وضعیت بیکاری را می‌توانند به همراه داشته باشند.

از آنجایی که اطلاعات و آمارها در زمینه‌های مختلف در حال تغییر و به‌روزرسانی هستند، توصیه می‌شود برای دسترسی به آمارها و اطلاعات دقیق‌تر، به منابع رسمی و مؤسسات آماری معتبر مراجعه کنید.

بستن شکاف

اثرات بیکاری، به خصوص برای دوره های طولانی مدت، می تواند چالش برانگیز باشد. با این حال، بیکاری اغلب یک وضعیت طولانی مدت نیست. مطالعه Indeed نشان داد که 15٪ از پاسخ دهندگان در کمتر از یک ماه شغل پیدا کردند، در حالی که 26٪ در یک تا سه ماه مشغول به کار شدند. 20 درصد دیگر در چهار تا شش ماه کار پیدا کردند.

اگر بیکار هستید، بالا نگه داشتن روحیه می تواند یکی از بزرگترین نقاط قوت شما باشد. وقت خود را با فعالیت های ذهنی پر کنید، مانند یادگیری مهارت های جدید، ساختن رزومه و سرگرمی های جدید. به این ترتیب، هر زمان که پیشنهادی را دریافت کنید که مناسب شما باشد، از نظر روحی و جسمی بیشتر از آمادگی برای ورود مجدد به نیروی کار خواهید بود.

موسسه ی مسیر کمال

موسسه مسیر کمال با  مدیریت جناب مهدی حسینی با برگزاری همایش‌ها و دوره ها در خصوص بازاریابی ،فروش و بیزینس کوچینگ به شما کمک می‌کند تا کسب و کار خود را راه‌اندازی کنید. جهت اطلاع از همایش‌ها و پکیج‌ های آموزشی موسسه مسیر کمال لطفاً به لینک زیر مراجعه کنید.

محصولات . دوره ها

اثرات بیکاری

 

همچنین شما می‌توانید با پر کردن فرم استخدام در سایت مسیر کمال رزومه خود را برای ما ارسال کنید تا ما با در نظر گرفتن رزومه شما در صورت امکان برای شما شغل در نظر بگیریم.

9/ آبان/1402

10 دیدگاه در “اثرات بیکاری

 1. نامدار گفت:

  کاش به گوش مسیولین ما میرسید که چقد جوون بیکار توی این کشور هست. هرچند براشون مهم نیست

  1. شعبانی گفت:

   درود فراوان دوست عزیز. امیدواریم به کمک مطالب ارزنده دوره های ما تمام اهدافتان برآورده شده باشند. همیشه در مسیر کمال باشید.

 2. شهرام گفت:

  خدا لعنت کنه بانیان بیکاری در ایران
  این کشور پولدار پر از منابع حیف حیف

  1. شعبانی گفت:

   درود فراوان دوست عزیز. امیدواریم به کمک مطالب ارزنده دوره های ما تمام اهدافتان برآورده شده باشند. همیشه در مسیر کمال باشید.

 3. حامد گفت:

  بیکاری معضلی که متاسفانه زیاد داریم میبینیم توی جامعه.
  کاش کسی کاری برای این جوان ها میکرد از ما که گذشت. سپاس

  1. شعبانی گفت:

   درود فراوان دوست عزیز. امیدواریم همین طور که شما میخواهید بشه. همیشه در مسیر کمال باشید.

 4. سید علیرضا گفت:

  سلام ببخشید دوره ای که مربوط به ساخت برند و در کل برند باشه دارید؟ من میخوام برند خودم رو بزنم نمیدونم از کجا

  1. شعبانی گفت:

   درود فراوان دوست عزیز. بله لطفا به لینک زیر مراجعه کنید . همچنین میتوانید با مشاوران ما در مسیر کمال تماس حاصل بفرمایید.همیشه در مسیر کمال باشید.
   https://masirekamal.com/product/personal-branding/

 5. آنا گفت:

  ممنونم

  1. شعبانی گفت:

   درود فراوان دوست عزیز. باعث دلگرمی و خوشحالی هست این دیدگاه شما. امیدواریم تمام اهدافتان برآورده شده باشند. همیشه در مسیر کمال باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *