مدیریت کسب و کار

ارتباط چیست؟

ارتباط چیست؟

درباره ارتباط چیست؟ هر سناریویی که شما را ملزم به متقاعد کردن، اطلاع رسانی، سرگرمی یا تعامل با دیگری می کند، شامل ارتباط است. در این راهنما، سبک‌ های ارتباطی را بررسی می‌کنیم، راه‌ هایی را برای بهبود ارتباطات شما به اشتراک می‌گذاریم، و چگونگی درک بهتر نحوه ارتباط همکاران و مشتریانتان را به اشتراک می‌گذاریم.

چگونه به طور موثر ارتباط برقرار کنیم؟ارتباط چیست؟

همه ارتباطات، ارتباط خوب نیستند. در واقع، عدم برقراری ارتباط (در برخی شرایط) بهتر از برقراری ارتباط ضعیف است. عدم پایبندی به شیوه های موثر ارتباطی می تواند محیط ارتباطی را تشدید یا بدتر کند، اعتماد را از بین ببرد و دریافت پیام ها را سخت تر کند.

مهارت های برقراری ارتباط موثر

ارتباط موثر فقط صحبت کردن واضح و صادقانه نیست. همچنین شامل ایجاد یک فضای امن و راحت برای ارتباط است – حتی اگر شما کسی که صحبت نمی‌کنید. از این مهارت های ارتباطی موثر برای دادن و دریافت اطلاعات با موفقیت استفاده کنید.

ارتباط چیست؟

 1. گوش دادن فعال

ارتباط موثر کمتر در مورد صحبت کردن و بیشتر در مورد گوش دادن است. گوش دادن فعال فقط شنیدن حرف های طرف مقابل نیست. همچنین شامل درک احساسات و دیدگاه آنها می شود.

هدف از برقراری ارتباط مؤثر، همدلی و درک شخص یا طرفی است که با او در ارتباط هستید. در اینجا به این صورت است:

روی شخص مقابل تمرکز کنید . به تلفن خود نگاه نکنید، به اطراف اتاق نگاه نکنید، یا شروع به صحبت با شخص دیگری نکنید. اگر توجه نکنید، نمی توانید انحراف صدا یا نشانه های غیرکلامی را متوجه شوید.

 

 1. ابراز وجود

قاطعیت به این معنی است که افکار، نظرات و احساسات خود را در نظر بگیرید و آنها را به شیوه ای واضح و محترمانه به اشتراک بگذارید. این به معنای تحقیر یا پرخاشگری نیست.

ابراز وجود می تواند به شما کمک کند تا در عین همدلی با دیگران، اهداف خود را روشن نگه دارید. در اینجا به این صورت است:

قبل از اینکه با شخص دیگری درگیر شوید ، ارزش ها و نظرات خود را روشن کنید تا گیج نشوید یا نظر خود را تغییر ندهید تا مکالمه را آسان تر کنید.

افکار یا نظرات منفی را مثبت بیان کنید . سعی کنید از عصبانیت آشکار یا زبان یا نگرش تحقیرآمیز خودداری کنید.

 

 1. به حداقل رساندن استرس و موانع ارتباطی

چه در حال صحبت یا گوش دادن باشید، به حداقل رساندن استرس در ارتباطات به ایجاد یک محیط سالم و موثر کمک می کند. در اینجا به این صورت است:

توقف کنید یا مکث کنید تا افکار خود را جمع آوری کنید. این می تواند به شما کمک کند که از طغیان یا صحبت کردن قبل از اینکه فکر کنید … و گفتن چیزی که ممکن است پشیمان شوید جلوگیری کنید.

ارتباط چیست؟

چهار سبک ارتباط چیست؟

درک سبک های مختلف زیر به شما درک بهتری از چگونگی و چرایی ارتباط دیگران با روشی که انجام می دهند می دهد.

1.سبک ارتباط غیرفعال

ارتباط گیرندگان منفعل بی تفاوت عمل می کنند و اغلب تسلیم دیگران می شوند. در ظاهر، آنها ممکن است نرم، ساکت یا انعطاف پذیر به نظر برسند. آنها احتمالاً در «نه» گفتن یا برخورد با تعارض خوب نیستند ، اما به راحتی می توان با آنها کنار آمد زیرا معمولاً «روی جریان پیش می رود».

2.سبک ارتباط تهاجمی

در جایی که ارتباط گیرندگان منفعل نرم و آرام هستند، ارتباط گیران پرخاشگر پر سر و صدا، گستاخانه، انتقادکننده و از نظر فیزیکی پرخاشگر هستند. سبک ارتباطی آنها از طریق رفتار، حجم و جمله بندی آنها بازتاب می یابد. ارتباطات پرخاشگرانه دستورات را صادر می کنند، صحبت می کنند و اغلب با مردم صحبت می کنند.

3.ارتباط کلامی

این نوع ارتباط دقیقاً همان چیزی است که به نظر می رسد: مکالمه کلامی که شامل صداها، کلمات و زبان است. گفته می شود که ارتباط کلامی مؤثرترین راه برای بیان عواطف، احساسات، نظرات و نیازها است. اگر به درستی استفاده شود، کلمات می توانند به شما کمک کنند بسیار ساده و مختصر باشید و در عین حال فضای کمی برای سؤال یا فرض باقی می گذارد.

چهار نوع ارتباط کلامی وجود دارد.

 • درون فردی ، یعنی زمانی که از طریق افکارمان یا با صدای بلند با خود ارتباط برقرار می کنیم.
 • بین فردی ، یعنی زمانی که ما یک به یک با شخص دیگری ارتباط برقرار می کنیم.
 • گروه کوچک ، زمانی که دو یا چند نفر درگیر هستند. جلسات تیمی، ارائه های کوچک و کنفرانس های مطبوعاتی نمونه هایی از ارتباطات گروهی کوچک هستند.
 • عمومی ، یعنی زمانی که یک نفر با یک گروه بزرگ ارتباط برقرار می کند. سخنرانی های عمومی، جلسات شرکت و تبلیغات تلویزیونی نمونه هایی از ارتباطات عمومی هستند.

4.ارتباط غیر کلامی

ارتباط غیرکلامی زمانی اتفاق می افتد که پیام ها بدون کلمه ارسال و دریافت می شوند. معمولاً در مورد زبان بدن، لحن صدا، خم شدن، پاسخ‌های صورت و سایر ژست‌ها کاربرد دارد.

همچنین شامل وسایل ارتباطی خلاقانه یا زیبایی شناختی مانند رقص، نقاشی و سفال می شود. (توجه: غیرکلامی مانند تصویری نیست که در زیر توضیح داده شده است.)

چند نمونه از ارتباطات غیرکلامی عبارتند از:

 • برقراری تماس چشمی (یا عدم وجود آن)
 • دست دادن
 • روی هم زدن یا بازکردن پاها
 • تا کردن یا باز کردن بازوها
 • بی قراری
 • در آغوش گرفتن
 • ابروهای متحرک
 • لبخند زدن یا اخم کردن
 • ارتباط نوشتاری

ارتباط نوشتاری به هر پیامی گفته می شود که از طریق کلمات یا متن ارسال می شود. این فرم منحصر به فرد است زیرا برخلاف ارتباطات کلامی یا غیرکلامی، ارتباطات نوشتاری را می توان قبل از ارسال پیام ویرایش و تغییر داد.

ارتباطات نوشتاری همچنین شامل اجزای ارتباط بصری هنگامی که از طریق وسایل الکترونیکی مانند تلفن یا رایانه ارسال می شود، می شود.

نمونه‌ هایی از ارتباطات نوشتاری شامل یادداشت‌ ها، ایمیل‌ ها، نامه‌ ها، گزارش‌ ها، مقالات یا پست‌ های وبلاگ ، پست‌ های رسانه‌ های اجتماعی و تبلیغات چاپی است.ارتباط چیست؟

ارتباط دیداری

ارتباط بصری شامل ارسال و دریافت پیام با کمک وسایل بصری است. در حالی که ارتباطات بصری برخی از ارتباطات نوشتاری را در بر می گیرد، بیشتر به نمادها، تصاویر و ویدئو اشاره دارد.

فیلم‌ ها، نمایش‌ های تلویزیونی همگی ارتباطات بصری هستند زیرا گیرندگان برای دریافت پیام‌ های خود باید آن‌ها را تماشا کنند . آیکون ها و ایموجی ها نیز ارتباط بصری محسوب می شوند. با این حال، رایج ترین شکل ارتباط بصری، اینترنت است که با استفاده از ترکیبی از متن، رنگ ها، تصاویر، نمادها و طرح، پیام هایی را برای ما ارسال می کند.

ارتباط چیست؟

ارتباطات در تجارت

چه بدانید چه ندانید، در حال حاضر با خواندن این راهنما در حال برقراری ارتباط هستید. شما دریافت کننده این پیامی هستید که من از طریق پست وبلاگ نوشته و منتقل کرده ام.

ارتباطات در اطراف ما اتفاق می افتد و به ویژه در تجارت مهم است. ما نه تنها بدون وقفه با همکاران و هم تیمی ها در ارتباط هستیم، بلکه از طریق بازاریابی ، تبلیغات ، فروش و تلاش های پشتیبانی ، پیام هایی را با مشتریان و مصرف کنندگان خود ارسال و دریافت می کنیم.ارتباط چیست؟

مسیر کمال

ارتباط چیست؟

آقای مهدی حسینی بنیانگذار موسسه ی مسیر کمال یکی از بهترین مربی های کوچینگ کسب و کار شیراز با برگزاری دوره های کاربردی نظیر بازاریابی و فروش تلفنی در شیراز ،بهترین دوره بیزینس کوچینگ در شیراز، دوره نوابغ فروش شیراز ، دوره ی کسب و کار و … در تمام این سالها بر این بوده که برای شما عزیزان برنامه های جامعی در زمینه ی کسب و کار و بیزینس شما تدوین کند. آموزشهای لازم برای شروع کسب و کار، فروش بیشتر و در کل موفقیت بیشتر در بیزینس شما اجرا کند. برای اطلاع از دوره های مسیر کمال میتوانید با شماره های زیر تماس بگیرید.

071-36233354-55  یا 09170808088

18 دیدگاه در “ارتباط چیست؟

 1. محمد گفت:

  خیلی عالیه کارهاتون. خسته نباشید

  1. مدیریت سایت گفت:

   درود فراوان. خیلی از توجه شما متشکریم. همیشه در مسیر کمال باشید.

 2. Rayehe گفت:

  همه مطالبتون رو میخونم خیلی عالیه

  1. مدیریت سایت گفت:

   درود فراوان. خیلی از توجه شما متشکریم. همیشه در مسیر کمال باشید.

 3. احمد گفت:

  دوره ی نوابغ فروش شما چقدره قیمتش؟

  1. مدیریت سایت گفت:

   درود بر شما. لطفا با شماره 09170808088 تماس بگیرید. یا شماره خودتان رو بفرمایید همکاران با شما تماس بگیرند.

 4. مائده گفت:

  هزینه ی دوره ی بازاریابی به چه صورت هست؟کلاسها حضوریه؟

  1. مدیریت سایت گفت:

   درود بر شما. لطفا با شماره 09170808088 تماس بگیرید. یا شماره خودتان رو بفرمایید همکاران با شما تماس بگیرند.

 5. ستایش گفت:

  گروه مسیر کمال کاردرستید واقعا دمتون گرم

  1. مدیریت سایت گفت:

   درود فراوان. خیلی از توجه شما متشکریم. همیشه در مسیر کمال باشید.

 6. ندا گفت:

  سپااااس از سایت خفنتون

  1. مدیریت سایت گفت:

   درود فراوان. خیلی از توجه شما متشکریم. همیشه در مسیر کمال باشید.

 7. hadi گفت:

  behtarinid toye shiraz

  1. مدیریت سایت گفت:

   درود فراوان. خیلی از توجه شما متشکریم. همیشه در مسیر کمال باشید.

 8. هدیه گفت:

  کاش درباره دوره ی نوابغ فروش بیشتر توضیح میدادین؟ من کلاس حضوری نمیتونم بیام آنلاین هم ممکنه؟

  1. مدیریت سایت گفت:

   درود بر شما. لطفا با شماره 09170808088 تماس بگیرید. یا شماره خودتان رو بفرمایید همکاران با شما تماس بگیرند.

 9. زهرا گفت:

  خیلی خوبید خسته نباشید.
  مطلب کامل و کاربردی

  1. مدیریت سایت گفت:

   درود فراوان. خیلی از توجه شما متشکریم. همیشه در مسیر کمال باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *