مدیریت کسب و کار

12سوال حیاتی که قبل از خرید یک کسب و کار باید از خود بپرسید

12سوال حیاتی که قبل از خرید یک کسب و کار باید از خود بپرسید

سوالاتی که هرکارآفرین قبل از خرید یک کسب و کار باید از خود بپرسد

خرید یک کسب و کار آنلاین موجود می تواند یکی از بهترین حرکت هایی باشد که تا به حال انجام داده اید. همچنین می‌تواند یکی از بزرگ‌ترین بلاهایی باشد که خود را درگیر آن می‌کنید. هزاران کسب‌وکار قانونی هر روز راه خود را به بازار آزاد باز می‌کنند و منتظر سرمایه‌گذارانی مانند شما هستند که آنها را تصاحب کنند. اما به همان اندازه صاحبان مشاغل بی‌وجدان نیز وجود دارند که می‌خواهند مشکلات خود را به خریدار بی‌خبر بسپارند. اگر به خرید یک کسب و کار آنلاین فکر می کنید، سوالات خاصی وجود دارد که باید قبل از غواصی از خود بپرسید.

 

شماره 1 – چند وقت پیش این کسب و کار شروع شد؟

هنگامی که به یک کسب و کار تثبیت شده فکر می کنید، ازتجارتی که در 12 ماه گذشته شروع شده است خودداری کنید. در حالی که کار ممکن است رشد باورنکردنی را تجربه کرده باشد، 12 ماه به سادگی زمان کافی برای شما نیست که بفهمید آیا کسب و کار قرار است پایدار باشد یا خیر، به خصوص پس از خرید. وقتی کارآفرینانی را می بینم که ظرف 12 ماه پس از راه اندازی یک کسب و کار را می فروشند، فکر می کنم می دانند که ممکن است در حباب باشد، یا می ترسند خودشان بتوانند رشد آن را حفظ کنند. من توصیه می کنم کسب و کارهایی را خریداری کنید که بیش از 2 تا 3 سال از عمرشان می گذرد و بیش از 4 سال ایده آل است. ایجاد ارزش برای این مشاغل آسان تر از مشاغل جدید و توسعه نیافته است.

 

 

شماره 2 – بازیکنان و رقبای اصلی چه کسانی هستند؟

 اغلب کسب‌وکارهایی را می‌بینی

م که فروخته می‌شوند زیرا رقابت در بازار، یا صنعت آنقدر سخت شده است که مالک فعلی شاهد کاهش درآمد در آینده نزدیک است. مواقع دیگر، آنها ممکن است بدانند که رقابت جدیدی در راه است. آنها از خروج احتمالی خود یا اینکه بتوانند در برابر رقابت جدید مرتبط بمانند می ترسند. تا زمانی که مالک بخواهد در مورد دلیل فروش با شما صادق باشد، تعیین اینکه آیا رقابت جدیدی وجود دارد یا خیر دشوار است. اگر اشاره ای به این موضوع داشتید که دلیل آن رقابت است، بفهمید که آیا قادر به انجام کاری هستید که مالک قبلی نتوانسته است، و در یک بازار بسیار رقابتی نسبتاً باقی میمانید.

 

 

شماره 3 – آیا می توانید درآمد کسب و کار را تأیید کنید؟

هر کسب و کار قانونی که فروخته می شود باید سابقه درآمدی به آن متصل شود. صورت‌حساب‌های بانکی، صورت‌حساب‌های پردازشگر کارت اعتباری، اظهارنامه مالیاتی و سایر اسناد مالی باید قبل از ادامه کار توسط مالک ارائه شوند . اگر نتوانید درآمد آن‌ها را تأیید کنید، چیزی جز حرف کارآفرینی که کسب‌وکارش را می‌فروشد برایتان باقی نمی‌ماند. و در بسیاری از موارد، آنها بیشتر به فروش سریع علاقه دارند تا اینکه به شما بگویند در مورد امور مالی خود دروغ می گویند. بنابراین چیزهای مبهمی ممکن است رخ دهد. اطمینان حاصل کنید که یک سابقه مالی وجود دارد که می توانید قبل از ارائه هر پیشنهادی تأیید کنید.

ناگفته نماند، اما بسیاری از کسب و کارها بر اساس اطلاعات حسابداری مبهم یا نادرست خرید و فروش می شوند. وقتی مالک بعدی را متوجه مشکلاتی می شود که قبل از خرید کسب و کار وجود داشت، به آب گل آلود هدایت می شود.

 

 

شماره 4 – چگونه تجارت سالانه رشد کرده است؟

من همچنین بسیاری از مشاغل را می بینم که به دلیل روند نزولی یا اگر درآمد آنها راکد شده است، فروخته می شوند. اگرچه این همیشه نباید زنگ خطر شما را به صدا درآورد.

دلایل متعددی برای از دست دادن درآمد وجود دارد، از جمله:

  • صاحب کسب و کار به سادگی علاقه خود را به تجارت از دست داده است
  • آنها مشکلات شخصی یا سلامتی داشته اند
  • آنها آماده هستند تا از موفقیت اولیه خود سرمایه گذاری کنند و به سمت پروژه های بزرگتر دیگر حرکت کنند.

اگر کسب و کار از زمان آغاز به کار سالانه رشد کرده باشد، احتمال اینکه در آینده نیز به رشد خود ادامه دهد بسیار زیاد است. البته این منوط به استفاده از همان استراتژی های بازاریابی و رشد است که در وهله اول باعث موفقیت کسب و کار شده است. اگر روند رو به نزولی خود را آغاز کرده است، دلیل آن را دریابید. سپس مشخص کنید که آیا مهارت و ظرفیت لازم برای حرکت مجدد آن را در مسیر درست دارید یا خیر.

 

شماره 5 – آیا پایگاه مشتری ثابتی دارد؟

اگر کسب و کار درآمد ایجاد کرده است، باید یک پایگاه مشتری فعال داشته باشد که در فروش گنجانده شده است. این پایگاه داده مشتری می تواند منبع عظیمی برای درآمد آینده باشد، به خصوص اگر مالک قبلی به درستی از آن استفاده نکرده باشد. قبل از خرید کسب و کار، بپرسید که آیا پایگاه داده مشتریان هنگام خرید آن را همراهی می کند یا خیر. سپس، مشخص کنید که آیا می‌توانید پس از در دست گرفتن این عملیات، آن مشتریان فعلی را به مشتریان تکراری تبدیل کنید یا خیر.

 

 

شماره 6 – شهرت کسب و کار چگونه است؟

شهرت بسیار زیاد است . اگر مالک قبلی اخیراً شهرت کسب و کار خود را تضعیف کرده است، شکایت بزرگی تشکیل شده است، یا بازار شروع به واکنش منفی نسبت به تجارت آنها کرده است، ممکن است یک فاجعه را خریداری کنید که منتظر وقوع است. برای جلوگیری از این امر، توصیه می‌کنم زمانی که در فکر ارائه پیشنهاد در یک تجارت هستید، کمی حفاری کنید. دریابید که آیا مطبوعات منفی روی مالک قبلی وجود دارد یا خیر، آیا کسب و کار شروع به از دست دادن شهرت خود در بازار کرده است، یا بدتر از آن، آیا پرونده های حقوقی در حال انجام است که می توانید در هنگام تحویل گرفتن آن مسئول باشید.

شماره 7- آیا می توانید ترافیک روزانه کسب و کار را تأیید کنید؟

هر کسب و کاری که به درستی اجرا شده باشد، نوعی تجزیه و تحلیل یا ردیابی در وب سایت خود نصب می شود تا بتواند عملکرد کمپین های بازاریابی خود را اندازه گیری کند. این به آنها می گوید که چه تعداد بازدید کننده را به مشتریان پولی تبدیل می کنند. هر زمان که به ارسال پیشنهادی برای خرید کسب و کار فکر می کنید باید به این داده ها دسترسی داشته باشید. شما نمی توانید فقط حرف صاحب کسب و کار را در مورد اعداد ترافیک روزانه، منابع ترافیک و نرخ تبدیل قبول کنید. شما باید بتوانید خودتان اطلاعات را بررسی و تأیید کنید .

 

شماره 8 – آیا کسب و کار در موتورهای جستجو رتبه بندی می کند؟

ترافیک موتورهای جستجو می تواند یکی از هدفمندترین و پر تبدیل ترین ترافیکی باشد که صاحب کسب و کار می تواند به وب سایت خود هدایت کند. اگر که به خرید آن فکر می‌کنید در موتورهای جستجو رتبه‌بندی نشده است، می‌تواند به معنای یکی از دو چیز متفاوت باشد:

  1. صاحب کسب و کار وب سایت را به دلیل استراتژی های بازاریابی موتورهای جستجوی نامشخص و هرزنامه جریمه کرده است.
  2. آنها اصلاً بازاریابی موتورهای جستجو را انجام نداده اند.

یک راه خوب برای مشاهده تفاوت این است که کسب و کار را با نام خودش جستجو کنید. اگر در نتایج جستجو برای نام خود نشان داده نشود، احتمال جریمه شدن آن زیاد است. اگر به نام خود نشان داده می شود، اما برای هیچ کلمه کلیدی مرتبطی نشان داده نمی شود، می تواند به این معنا باشد که مالک کسب و کار به سادگی آن کسب و کار را به درستی در نتایج جستجو بازاریابی نکرده است. این می تواند پس از خرید کسب و کار، درآمد زیادی را برای شما به همراه داشته باشد.

 

 

شماره 9 –  چه استراتژی های بازاریابی استفاده شده است؟

برای ایجاد و سودآوری، مالک قبلی باید استراتژی‌های مختلف بازاریابی را پیاده‌سازی کند. این وظیفه شماست که بفهمید آن استراتژی‌ها چه بوده‌اند، آیا می‌توانید از همان استراتژی‌ها استفاده کنید یا راه‌های جدیدی را برای حضور در مقابل مخاطبان هدف خود شناسایی کنید. اگر نتوانید کسب و کار خود را بازاریابی کنید، در با شکست روبرو می شوید. با این حال، اگر بتوانید از جایی که مالک قبلی آن را ترک کرده ادامه دهید، یا حتی استراتژی‌های جدیدی را که مالک قبلی نتوانسته است اجرا کنید، می‌توانید فروش و درآمد جدیدی را وارد کسب‌وکار کنید و یک سناریوی عالی برای خود ایجاد کنید.

 

 

شماره 10 – آیا صاحب کسب و کار مالیات پرداخت کرده است؟

خرید کسب‌وکاری که مالک آن مالیات‌ها را ثبت نکرده است یا چندین سال است که مالیات را به درستی ثبت نکرده است، یکی از بدترین موقعیت‌هایی است که می‌توانید در آن قرار بگیرید.. برای اطمینان از اینکه در مین زمینی بالقوه قرار نخواهید گرفت، مطمئن شوید که مالک کسب و کار هر سال که کسب و کار وجود داشته است اظهارنامه مالیاتی ارائه کرده است و سپس صحت ادعاهای آنها را تأیید کنید . ارزش زمان (و پول) اضافی را دارد که در اظهارنامه های مالیاتی صرف کنید تا مطمئن شوید که پس از خرید کسب و کار با جریمه مواجه نخواهید شد.

 

 

شماره 11 – مجوز کسب و کار چه زمانی منقضی می شود؟

اگرچه ممکن است این یک مشکل جزئی باشد، اما قبل از ارائه پیشنهاد باید به آن فکر کنید. اگر مجوز سال‌ها پیش منقضی شده باشد، و مالک قبلی به‌طور غیرقانونی تجارت کرده است، ممکن است پس از خرید کسب‌وکار، با وضعیت سختی روبرو شوید. با این حال، اگر قرار است در آینده نزدیک منقضی شود، باید پس از تحویل گرفتن مجوز جدید، تدابیری را برای دریافت مجوز جدید ایجاد کنید.

 

 

شماره 12-  آیا کسب و کار دارای گواهینامه SSL معتبر است؟

اگر محصولاتی را می‌فروشد یا کارت اعتباری و سایر اطلاعات حساس را در وب‌سایت خود دریافت می‌کند، باید اطمینان حاصل کنید که گواهی SSL معتبر وجود دارد. یک گواهی SSL اطلاعات خصوصی را که مشتریان شما در وب سایت شما ارسال می کنند رمزگذاری می کند..هنگامی که هکرها سعی در دسترسی به اطلاعات حساس مشتری شما دارند، می تواند شما را از مشکل دور نگه دارد. اگر گواهینامه SSL معتبری ندارند، و پس از خرید شما، کسب و کار هک می شود، می توانید برای تعمیر آسیب وارده آماده باشید. اگر گواهینامه SSL معتبری دارند ، باید بدانید که چه زمانی منقضی می‌شود تا بتوانید آن را به‌روز نگه دارید و از مشکلات احتمالی در مسیر جلوگیری کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *