مدیریت کسب و کار

7 اصل برای موفقیت تیم‌ های مجازی

7 اصل رهبری موفق تیم مجازی

7 اصل رهبری موفق تیم صورت حضوری وغیر حضوری

از آنجایی که دورکاری در حال تبدیل شدن به یک روش رایج است، رهبران تیم باید در استراتژی های مدیریت خود تجدید نظر کنند. تیم‌های مجازی از نظر فرهنگی متنوع هستند و مطالعات نشان می‌دهد که آنها مزیت نوآوری بیشتری دارند و می‌توانند به سرعت از مناطق امن خود خارج شوند. اما در عین حال گرد هم آوردن آنها برای همکاری می تواند یک چالش باشد.

از آنجایی که جهانی شدن به طور فزاینده ای به مردم نیاز دارد که فراتر از مرزها کار کنند، نوآوری بیشتر به همکاری بستگی دارد و این امر باعث می شود سازمان ها ارتباطات را بهبود ببخشند . این برای موفقیت تیم های مجازی بسیار مهم است.

تیم ها باعث ایجاد مشارکت بیشتر کارکنان می شود و این خود ،باعث بهبود عملکرد سازمان شما خواهد شد. پس بهتر است اصول کار تیمی را درست بیاموزید.

 

7 اصل رهبری موفق تیم مجازی

 

اکنون قوانینی را برای رهبری موفقیت‌آمیز یک تیم در اختیار شما قرار می‌دهیم:

1- در صورت امکان، در ابتدا تیم را به صورت فیزیکی جمع کنید .

 ممکن است متناقض به نظر برسد، اما ارتباط چهره به چهره در رابطه با ایجاد روابط و تقویت اعتماد که پایه و اساس ضروری برای کار گروهی موثر است، هنوز بهتر از ارتباط مجازی است. اگر نتوانید آن را انجام دهید، آخر کار شما نخواهد بود. شما باید به اعضای تیم کمک کنید تا یکدیگر را بهتر بشناسند، هم از نظر شخصی و هم از نظر حرفه ای، و همچنین برای ایجاد یک چشم انداز مشترک و مجموعه ای از اصول راهنما در مورد نحوه کار تیم.

 

2-وظایف و فرآیندها را روشن کنید 

نه فقط اهداف و نقش ها را، همه رهبران جدید باید تیم خود را با اهداف، نقش ها و مسئولیت ها هماهنگ کنند. با این حال، در تیم های مجازی، به دلیل اینکه افراد در یک مکان قرار ندارند، هماهنگی دشوارتر است. بنابراین توجه بیشتر به جزئیات طراحی کار و فرآیندهایی که برای تکمیل آنها به کار گرفته خواهد شد، حائز اهمیت است .

 

7 اصل رهبری موفق تیم مجازی

 

3- از فناوری های ارتباطی بهره ببرید 

 پیشرفت در فناوری های همکاری بدون شک ایجاد تیم های مجازی را تسهیل می کند. با این حال، انتخاب “بهترین” فناوری ها لزوماً به معنای انتخاب جدیدترین یا پیشرفته ترین آنها نیست. باید در نظر داشته باشید که جدیدترین ابزارها همیشه بهترین نیستند.

 

4- یک جدول زمانی تیم بسازید .

 وقتی برخی یا همه اعضای یک تیم جداگانه کار می کنند، جدا شدن از ریتم های عادی زندگی کاری بسیار آسان است. یک پادزهر این است که در ایجاد و به کار بردن ریتم در کار تیمی مجازی نظم داشته باشید. این به این معنی است که، برای مثال، جلسات منظم، در روز و ساعت یکسان هر هفته داشته باشید. همچنین به معنای تنظیم و به اشتراک گذاری دستور جلسه از قبل، داشتن توافقات روشن در مورد پروتکل های ارتباطی و شروع و پایان به موقع است.

 

7 اصل رهبری موفق تیم مجازی

 

5- یک زبان مشترک ایجاد کنید

تیم های مجازی اغلب از چندین کشورهستند و این چالش های ارتباطی را بزرگ می کند. با این حال، زمانی که تیم ها بر روی وظایفی کار می کنند که شامل ابهامات بیشتری است، به عنوان مثال، ایجاد ایده یا حل مشکلات، امکان تفسیرهای متفاوت یک خطر واقعی است. از این رو اهمیت انتخاب زبانی که برای همه مشترک باشد و از آنها بخواهیم در آنچه به آن پاسخ می دهند مشخص باشند تا در تفسیر پاسخ ها ابهامی باقی نماند.

 

common language

 

6- شفاف سازی و پیگیری وظایف.

 وقتی تیم ها از راه دور کار می کنند، انجام این کار ذاتا دشوارتراست، زیرا هیچ راه آسانی برای رعایت تعهد و بهره وری وجود ندارد. مانند مورد قبلی، می توان تا حدی با طراحی دقیق وظایف و برگزاری جلسات منظم وضعیت، به این موضوع پرداخت. فراتر از آن، متعهد شدن اعضای تیم به تعریف نقاط عطف میانی و ردیابی پیشرفت آنها به صراحت کمک می کند. یک ابزار مفید: یک “کارت امتیاز” که برای همه اعضای تیم در هر ابزار ارتباطی که استفاده می کنند قابل مشاهده است.

 

7- رهبری مشترک را تشویق کنید.

 تعریف نتایج و پیگیری تعهدات “فشار” را برای متمرکز نگه داشتن اعضای تیم فراهم می کند. رهبری مشترک اعضا را تشویق به همکاری فعال می کند.

 

رهبری تیم

 

با این حال، با این اصول اولیه به تنهایی نمی توانید یک تیم را رهبری کنید، همچنین باید روی ویژگی های زیر کار کنید:

  • ذهنیت باز و انعطاف پذیر: برای تیم هایی که نیاز به توسعه محصول یا تکمیل سریع یک پروژه دارند، مهم است. نسبت به دیدگاه ها و ایده های مختلف ذهنیت بازداشته باشید، در هنگام تصمیم گیری، نظر هر عضو را در نظر بگیرید. همه اعضای تیم نیز باید فرآیند خلاقیت ذهنیت باز داشته باشند.

 

  • ارتباطات شفاف: باید اطمینان حاصل کنید که ارتباطات شما واضح و بدون ابهام است و مطمئن شوید که نه تنها تیم خود را کاملاً درک می کنید، بلکه خودتان را نیز درک می کنید.

 

رهبری تیم

 

  • صبر: همه چیز بیشتر طول می کشد، ممکن است ناراحتی ها و اختلالات بین فردی وجود داشته باشد، مردم همیشه آنچه را که واقعا فکر می کنند نمی گویند، جلسات همیشه طبق برنامه پیش نمی روند و شما باید مثبت بمانید و روی دستیابی به اهداف خود متمرکز شوید. وقتی موانع و مشکلاتی پیش آمد تسلیم نشوید، بلکه از آنها یاد بگیرید تا در آینده از آنها دوری کنید این کاری است که رهبران موفق تیم ها می‌کنند.

 

  • تمرکز بر نتایج: البته، همه رهبران تیم باید روی نتایج تمرکز کنند، اما یکی از چالش‌های مدیریت یک تیم مجازی این است که شما نمی‌توانید کارهایی که افراد انجام می‌دهند یا به همان روش نظارت بر عملکرد آنها انجام می‌دهند، بنابراین فقط می‌توانید واقعاً مدیریت کنید و به آنها برای کار بهترشان پاداش دهید.

 

اگر سوالی دارید یا علاقه مند به این هستید که چگونه تیم ما می تواند به شما در بهینه سازی مدیریت تیم کمک کند، لطفا با ما تماس بگیری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *