بازاریابی و فروش

تحقیقات بازار و محصول

تحقیقات بازار و محصول

تحقیقات محصول

تحقیقات محصول شامل جمع‌آوری اطلاعات برای کمک به کسب‌وکارها برای راه‌اندازی کالاها یا خدمات جدید است. این اطلاعات می تواند شامل علایق و وضعیت مالی مخاطبان هدف، رقابت در بازار و جایگاه های بالقوه برند باشد. اگر می خواهید یک حرفه موفق در بازاریابی ایجاد کنید، یاد بگیرید که چگونه تحقیقات بازار هدفمند را انجام دهید. در این مقاله، نحوه انجام تحقیقات محصول، جزئیات اهمیت فرآیند تحقیق، تعریف تحقیقات کمی و کیفی، ارائه نکات تحقیق و فهرست دو ابزار تحقیقات بازار را توضیح می‌دهیم.

 

نحوه انجام تحقیقات محصول

بخش زیر یک راهنمای کامل در مورد نحوه انجام تحقیقات محصول ارائه می دهد:

 

تحقیقات بازار و محصول

 

1- وضعیت فعلی صنعت را بررسی کنید

اولین قدمی که می توانید در فرآیند تحقیق بردارید، بررسی وضعیت فعلی صنعتی است که یک سازمان می خواهد وارد آن شود. این شامل مطالعه شرکت‌هایی است که در حال حاضر در صنعت فعالیت می‌کنند. با بررسی محدوده محصولات، ریسک‌پذیری، قیمت‌های فروش و هزینه‌های تولید، آنهارامی‌توان برسی کرد و با دیگر برند ها به رقابت پرداخت و از آنها پیشی گرفت. با استفاده از داده های دولت یا ارگان های صنعتی در مورد پیش بینی های رشد اقتصادی یا شغلی آینده، دوام صنعت را ارزیابی کنید.

هنگام بررسی بازار، به این سؤالات توجه کنید:

در حال حاضر چند شرکت در این صنعت فعالیت می کنند؟

رقبا چه محصولاتی را ارائه می دهند؟

قیمت محصولات رقبا چقدر است؟

حاشیه سود رقبا چیست؟

شرکت چه قیمتی برای فروش می تواند داشته باشد؟

آیا این صنعت پرخطر است یا کم؟

کسب و کار مایل به تحمل چه سطحی از ریسک است؟

این صنعت چه نرخ رشد اقتصادی می تواند داشته باشد؟

آیا این صنعت می تواند پتانسیل رشد شغلی قوی را نشان دهد؟

 

تحقیقات بازار و محصول

 

2- محصول را برنامه ریزی کنید

اگر سازمان همچنان علاقه مند به ورود به این صنعت است، یک طرح محصول حاوی دستورالعمل هایی در مورد نحوه ارائه مفاهیم محصول به بازار بنویسید. در مرحله اول طرح، مشکلی را که شرکت قصد دارد با ایجاد یک محصول و طراحی ویژگی های آن حل کند، شناسایی کنید. برای طراحی یک محصول نوآورانه که برای طیف وسیع تری از کاربران جذاب باشد، با همکاران توسعه ایده هایی فکر کنید.

مرحله دوم شامل همکاری با متخصصان تبلیغات برای آگاهی از نیازها و خواسته های مصرف کنندگان است. سپس می‌توانید آزمایش‌های محصول را برای قضاوت در مورد اینکه آیا نمونه‌های اولیه مطابق انتظار کار می‌کنند، برنامه‌ریزی کنید.

هنگام برنامه ریزی محصولات جدید، این سوالات را در نظر بگیرید:

این محصول در خدمت چه جایگاهی است؟

محصول ما چگونه زندگی مصرف کنندگان را بهبود می بخشد؟

محصولات چه ویژگی هایی می تواند داشته باشد؟

تصویر برند محصول چیست؟

مصرف کنندگان از این محصول چه می خواهند؟

سازمان از چه روش های تست محصول می تواند استفاده کند؟

 

تحقیقات بازار و محصول

 

3- مخاطب را انتخاب کنید

هنگام انتخاب یک مخاطب هدف، گروه های مشتری را در نظر بگیرید که بیشترین نسبت درآمد سالانه رقبا را تامین می کنند. اگر محصولات یک شرکت به طور مستقیم با پیشنهادات رقبا رقابت کند، این گروه ها ممکن است بخشی از پایگاه اصلی مشتری آن را تشکیل دهند. اگر قصد دارید رقبای بازار را از نظر ارزش یا محدوده محصول کاهش دهید، می‌توانید گروه‌هایی را نیز در نظر بگیرید که سایر برندها این کار را نمی‌کنند. برای افزایش شانس یک محصول برای ایجاد اختلال در بازار موجود، عواملی فراتر از منافع شخصی یا قیمت را در نظر بگیرید، مانند وضعیت اجتماعی-اقتصادی یا قصد خرید. از مدل های داده های پیش بینی برای پیش بینی و برنامه ریزی برای روندهای آینده بازار استفاده کنید.

 

تحقیقات بازار و محصول

 

4- بازخورد مشتری را به دست آورید

بخش پایانی فرآیند، کسب بازخورد مشتری و استفاده از آن برای قضاوت در مورد اینکه آیا یک محصول قبل از ورود به بازار نیاز به به روز رسانی دارد یا خیر.گروه های متمرکز را با مشتریان هدف سازماندهی کنید تا در مورد تصورات آنها از محصول، بهبودهای احتمالی و کانال های بازاریابی ترجیحی بحث کنید. همچنین می‌توانید به مشتریان نمونه اجازه دهید تا محصولی را آزمایش کنند و ایمیل‌های سفارشی‌سازی شده را ارسال کنند تا بفهمند آیا از استفاده از آن لذت می‌برند یا خیر.

 

تحقیقات بازار و محصول

 

چرا تحقیقات بازار مهم است؟

این بخش سه مزیت کلیدی انجام تحقیقات بازار را بیان می کند:

 

شناخت هویت مشتری

یکی از مزایای تحقیقات بازار، یادگیری در مورد هویت مشتری، مانند نقاط درد، علایق یا عادات خرج کردن آنها است. سپس ممکن است از چنین بینش هایی برای ایجاد محصولات یا خدماتی استفاده کنید که نیازهای مشتریان را برآورده کرده و زندگی شخصی آنها را ساده کند. برای مثال، اگر برای یک شرکت بیمه درمانی کار می کنید، ممکن است از تحقیقات برای ارزیابی نقاط درد برای بیماران خصوصی استفاده کنید، مانند گزینه های محدود مراقبت از راه دور یا دریافت صورت حساب های بزرگتر از حد انتظار. سپس می توانید از چنین بینش هایی برای بهبود خدمات و حمایت از تجربیات مثبت مشتری استفاده کنید.

همچنین می‌توانید یک پورتال سلف‌سرویس ایجاد کنید که به بیماران امکان می‌دهد از راه دور قرار ملاقات بگذارند یا لغو کنند یا یادآوری‌های قرارهای آینده را ببینند. همچنین می‌توانید راه‌حل‌های برآورد هزینه قبل از مراقبت را طراحی کنید تا بیماران را قادر به برنامه‌ریزی برای هزینه‌های پزشکی از قبل کند. این ویژگی ها ممکن است تجربیات پزشکی بیماران را ساده کند.

 

تحقیقات بازار و محصول

 

شکاف های بازار را شناسایی کنید

همچنین می‌توانید از تجزیه و تحلیل بازار برای شناسایی مخاطبانی که رقبا از آنها استفاده نمی‌کنند استفاده کنید، و محصولاتی را طراحی کنید که با پر کردن شکاف‌های بازار، مدل‌های تجاری را مختل می‌کنند. در این شرایط، شما ممکن است محصولات شرکت های دیگر را مطالعه کنید، ویژگی های کلیدی آنها را شناسایی کنید و آنها را بر اساس شاخص های کلیدی عملکرد قضاوت کنید. به عنوان مثال، اگر در یک خرده‌فروش مد رده بالا کار می‌کنید، می‌توانید از این تحقیق برای شناسایی مخاطبانی که رقبا به آنها خدمت می‌کنند استفاده کنید.اگر بیشتر شرکت‌های رقیب به مشتریان جوان‌تر خدمات ارائه می‌دهند، می‌توانید برای مصرف‌کنندگان مسن‌تر لباس طراحی کنید و سهم بیشتری از بازار را به دست آورید.

 

تحقیقات بازار و محصول

 

میزان تقاضای بازار

یکی دیگر از مزایای انجام تحقیقات بازار این است که می توانید تقاضای بازار را برای رقابت بیشتر با برندهای موجود اندازه گیری کنید. این تحقیق به شرکت ها کمک می کند تا تعیین کنند که آیا ورود به یک بازار مزایای مالی بیشتری نسبت به سرمایه گذاری اولیه یا هزینه های نیروی کار دارد یا خیر. به عنوان مثال، اگر چندین شرکت در حال حاضر به بازار مورد نظر یک شرکت خدمت می کنند، ممکن است در مقابل سرمایه گذاری تصمیم بگیرید زیرا ممکن است مزایای طولانی مدت محدودی وجود داشته باشد. در مقابل، اگر این بازار ارائه دهندگان موجود کمی داشته باشد، کسب و کار می تواند راحت تر خود را به عنوان یک پیشرو در صنعت تثبیت کند.

همچنین می توانید از تحقیقات بازار برای تعیین موقعیت برند تجاری در بازار استفاده کنید. به عنوان مثال، اگر در یک تولید کننده تلفن همراه کار می کنید، می توانید در بازار تبلت ها گسترش پیدا کنید. اگر اکثر رقبا به مخاطبان لوکس خدمات ارائه دهند، ممکن است با ایجاد تبلت‌های ارزان‌تر با هدف مشتریان کم‌درآمد، سهم بیشتری از بازار کسب کنید. با انجام تحقیقات بازار کامل، ممکن است به طور موثرتری به تقاضا پاسخ دهید.

 

 

تحقیق کیفی چیست؟

تحقیقات کیفی از داده های توصیفی و اغلب غیر عددی برای انجام مشاهدات یا پیش بینی روندهای آینده استفاده می کند. به‌عنوان یک متخصص بازاریابی، می‌توانید از این روش تحقیق برای جمع‌آوری بینش مستقیم از مشتریان هدف استفاده کنید و یاد بگیرید که آیا آنها به خرید محصول علاقه‌مند هستند یا خیر. نمونه‌هایی از روش‌های تحقیق کیفی که می‌توانید برای کشف بینش‌های کاربردی مشتری استفاده کنید، شامل مصاحبه‌های تلفنی و گروه‌های متمرکز است. این روش ها اغلب از سوالات باز برای استخراج حداکثر داده از شرکت کنندگان استفاده می کنند. با استفاده از تحقیقات کیفی، ممکن است متوجه شوید که مشتریان در مورد پیشنهادات محصول چه فکر می کنند و چرا این دیدگاه ها را دارند.

 

 

تحقیق کمی چیست؟

تحقیقات کمی شامل تجزیه و تحلیل داده های آماری برای شناسایی روندها است. در بازاریابی، این فرآیند تحقیقاتی می تواند به برندها کمک کند تا رضایت مشتری از محصولات موجود را تعیین کنند و شکاف های بازار را که محصولات جدید ممکن است پر کنند، شناسایی کنند. نمونه‌هایی از روش‌های تحقیق کمی که می‌توانید برای بازاریابی استفاده کنید شامل نظرسنجی، پرسشنامه است. این روش‌ها می‌توانند از شرکت‌کنندگان بخواهند که ویژگی‌ها یا ایده‌های محصول را به‌طور ناشناس با استفاده از مقیاس عددی رتبه‌بندی کنند. بازاریابان معمولاً از حجم نمونه های بزرگ برای افزایش دقت روندها و به حداقل رساندن تأثیر مقادیر غیرعادی در تصمیم گیری استفاده می کنند. این روش‌های تحقیق همچنین ممکن است کاربران غیرنماینده را با درخواست برخی از داده‌های جمعیت شناختی فیلتر کنند.

 

نکات تحقیقات بازار

چهار نکته تحقیقات بازار عبارتند از:

اهداف تحقیقاتی روشن ایجاد کنید. شما ممکن است از اهداف تحقیقاتی واضح برای اطمینان از همسویی محصولات با استراتژی و ارزش های تجاری شرکت استفاده کنید.

طراحی پرسونای مخاطب، پروفایل‌های خیالی مشتریان هدف هستند که ویژگی‌های جمعیتی، شخصیت، علایق و چالش‌های آنها را مشخص می‌کند. این پروفایل ها می توانند به شما در پیش بینی اقدامات مصرف کنندگان کمک کنند.

مطالعه وب سایت های تجارت الکترونیک برای درک عادات خرج کردن مصرف کنندگان، می توانید نظرات مشتریان و دسته بندی های فروش محبوب را از وب سایت های تجارت الکترونیک ارزیابی کنید.

موضوعات رسانه های اجتماعی را رصد کنید. شما ممکن است با ارسال سؤالات در تالارهای گفتگوی رسانه های اجتماعی که احتمالاً از آنها بازدید می کنند، داده ها را از مصرف کنندگان هدف جمع آوری کنید.

با تشکر از مخاطب عزیز ما به شما مقاله (نکاتی که باید برای راه اندازی کسب و کار اینترنتی خود بدانید) پیشنهاد میکنیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *