مدیریت کسب و کار

چگونه زبان بدن مشتری خود را بخوانید

چگونه زبان بدن مشتری خود را بخوانید

چگونه زبان بدن مشتری خود را بخوانید

بر اساس مطالعات، زبان بدن 55 درصد از کل ارتباطات، لحن صدا 38 درصد و کلمات واقعی 7 درصد از کل ارتباطات را تشکیل می دهد. در نتیجه، زبان بدن در نحوه ارتباط ما با یکدیگر بسیار مهم است. ممکن است به ما کمک کند تا پیام کامل آنچه را که کسی می خواهد منتقل کند درک کنیم. همچنین زبان بدن خود را تغییر دهیم تا مثبت تر، جذاب تر و قابل دسترس تر به نظر برسیم.

دو نوع زبان بدن وجود دارد: سیگنال های باز و سیگنال های بسته. تماس شدید چشمی، لبخند زدن و تکان دادن سر نشانه های باز هستند. در حالی که عدم تماس چشمی، اخم کردن و بازوهای ضربدری نشانه های بسته هستند. در صورتی که درک کاملی از آنها داشته باشید، می توانید از دانش خود در مورد نشانه های غیرکلامی مشتریان خود به نفع خود استفاده کنید. 

تماس چشمی در مورد تعامل با مشتری شما صحبت می کند

یکی از شاخص‌های غیرکلامی قابل مشاهده‌تر و شاید قوی‌ترین، تماس چشمی است.. اگر یک مصرف کننده به شما یا چیزی که می فروشید خیره شده است، نشانه خوبی است که به چیزی که می فروشید علاقه مند است. یا اینکه چشمان آنها به دنبال اتاق هستند یا به سمت در خیره می شوند، می تواند به این معنی باشد که در حال حاضر علاقه ای به خرید ندارند یا آماده خرید نیستند. زمانی که این اتفاق افتاد، احتمالاً ایده خوبی است که محصول متفاوتی را به آن‌ها پیشنهاد دهید یا به آن‌ها فرصت دهید تا به تنهایی مرور کنند.

یکی دیگر از نشانه‌های مهم که باید مراقب آن بود، چشم‌های باریک است که می‌تواند نشان‌دهنده این باشد که کسی در درک آنچه شما گفتید مشکل دارد. قبل از ادامه مکالمه، بسیار مهم است که هر چه سریعتر به چنین چیزی رسیدگی کنید تا مشتری خود را مطمئن کنید.

از طرف دیگر، فروشنده باید تماس چشمی قوی داشته باشد. برای به دست آوردن کنترل فروش، حفظ ارتباط چشمی خوب با مصرف کنندگان بسیار مهم است. این به آنها اجازه می دهد تا بدانند که شما با آنها درگیر هستید و از خواسته های آنها آگاه هستید.

 

زبان بدن مشتری

 

حالات صورت به شما کمک می کند تا احساس آنها را درک کنید

همه ما این جمله را شنیده ایم که “یک عکس ارزش هزار کلمه را دارد.” همین امر در مورد حالات چهره نیز صادق است. از آنجایی که حالات صورت مشتری اغلب چیزی را منتقل می کند که نمی تواند بگوید، بسیار مهم است که همیشه به آنها توجه زیادی داشته باشید.

حالت چهره مشتری شما معمولا نشان می دهد که آیا با شما موافق است یا خیر. لبخند زدن، ابروهای بالا انداخته شده و تکان دادن سر در حین صحبت کردن، همگی نشانه هایی هستند که باید به آنها توجه کرد. اگر مصرف کننده شما با شما موافق نباشد، ممکن است اخم کند یا ابروهای خود را پایین بیاورد، فک خود را فشار دهد یا حتی سر خود را کمی تکان دهد. اگر این اتفاق افتاد، پرس و جو کنید که چه اشتباهی رخ داده است، از مشتری عذرخواهی کنید و یک راه حل سریع ارائه دهید.

دهان یکی دیگر از نشانه های هشدار دهنده است. اگر لب‌های مشتری کمی به سمت بالا باشد، می‌تواند نشان‌دهنده خوشحالی یا خوش‌بین بودن آنها باشد، اما اگر کمی به سمت پایین برگردند، می‌تواند نشان‌دهنده ناامیدی یا آزرده شدن او باشد. علاوه بر این، استحکامی که با آن لب‌های آن‌ها گرفته می‌شود می‌تواند چیزهای زیادی را منتقل کند. اگر آنها را محکم فشار دهند، می تواند نشان دهد که آنها ناراضی یا ناراحت هستند.

 

چگونه زبان بدن مشتری خود را بخوانید

 

وضعیت بدن نشان می دهد که آنها چقدر راحت هستند

وقتی صحبت از ارتباط غیرکلامی می شود، وضعیت بدن بسیار مهم است. اگر مشتریان با شما موافق باشند یا علاقه مند به صحبت های شما باشند، معمولاً به سمت شما متمایل می شوند. اگر این کار را نکنند، روش دیگری را در پیش می گیرند و به عقب تکیه می دهند تا جا باز کنند.

قفسه سینه، شانه ها و پاهای مشتری سه چیز مهمی هستند که باید به آنها توجه کرد. اگر شانه های مشتری از شما برگردانده شود، به احتمال زیاد آنها علاقه ای ندارند. با این حال، اگر بدن آنها دقیقاً به سمت شما باشد، نشانه خوبی است که آنها به آنچه می گویید توجه دارند.

اگر مچ پاهای مشتری به صورت شل ضربدری شود و پاهایش کشیده باشد، نشانه خوبی است. این نشان می دهد که آنها با شما راحت هستند و مایل به گوش دادن به شما هستند. اگر پاهایشان از روی آنها کشیده شود یا پاهایشان روی هم باشد، نشانه آن است که با شما موافق نیستند.

 

چگونه زبان بدن مشتری خود را بخوانید

ما به شما برای فروش بیشتر ( پکیج تقویتی فروش ) را پیشنهاد میکنیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *