بازاریابی و فروش, مدیریت کسب و کار

بازاریابی چریکی

بازاریابی چریکی

بازاریابی چریکی

بازاریابی چریکی یک رویکرد تبلیغاتی است که مفهوم جنگ چریکی یا عنصر غافلگیری را برای برقراری ارتباط با مخاطبان هدف می گیرد. این شکل از بازاریابی به نمایش‌های غیر متعارف و مبتکرانه برای برانگیختن شگفتی یا شوکه متکی است و  به‌ویژه برای تبلیغات می‌تواند مؤثر باشد. با بازاریابی چریکی، یک شرکت می تواند یک کمپین را بدون صرف هزینه برای تبلیغات گسترش دهد. بازاریاب های چریکی بیشتر به تخیل مشتری تکیه می کنند تا به بودجه کلان. آنها ذهن ناخودآگاه مردم را هدف قرار می دهند و با تکرار نام برندشان، آن را به افراد میشناسانند.

 

تعریفی از بازاریابی

بازاریابی شامل نام شرکت، محصولات و خدمات، وبسایت، تبلیغات، مکان، بسته بندی و خدمات مشتریان شرکت شما است. در واقع هر چیزی که درباره کسب وکارتان به دنیا میگویید، بازاریابی است.

 

راز بازاریابی چریکی

راز بازاریابی چریکی برنامه ریزی و تعهد به آن برنامه است. طرفداران تبلیغات « جایگاه یابی » یعنی پیدا کردن بهترین بازار اختصاصی برای ارائه محصول یا خدمت را مهم ترین جنبه بازاریابی میدانند. کسب وکار و اهداف خود را بشناسید و نقاط تمایز خود از رقبا را پیدا کنید. با تقسیم بندی های مختلف بازاریابی، مثل تقسیم بندی بازارها بر اساس سن، جنسیت و قومیت آشنا شوید.

 

بازاریابی چریکی

 

مقدار سود، نشاندهنده خلاقیت شما در بازاریابی است

همیشه اخبار جهان، تجارت و رقبا را دنبال کنید؛ زیرا خلاقیت، حاصل آگاهی و دانش است. با رسانه های مختلف به مخاطبان مختلف دسترسی پیدا کنید. تبلیغ کنندگان به « دسترسی » و « تکرار » یک تبلیغ توجه میکنند. « دسترسی » تعداد افرادی است که تبلیغ شما را میبینند و « تکرار » تعداد دفعات مشاهده آن توسط یک مشتری است.

برای بیشتر دانستن مفاهیم بازار کار به دوره بیزینس کوچینگ سری بزنید.

 

استخدام متخصص بازاریابی

یک متخصص، استخدام کنید تا در طراحی عناصر تصویری برندتان به شما کمک کند و قبل از سرمایه گذاری کلان در برنامه بازاریابی، بررسی هایی انجام دهید. برای ساخت اولین تبلیغ، سایت شرکت و لوگوی برندتان از یک متخصص طراحی کمک بگیرید. بعد از انجام طراحی های مهم و اولیه، شخصی با دستمزد کمتر را برای سایر موارد استخدام کنید. . قبل از سرمایه گذاری بیشتر در تبلیغات، پیامها و کارزارهای تبلیغاتی مختلف را امتحان کنید. تبلیغ خود را در پنج فروشگاه ارائه کنید تا ببینید کدامیک بیشتر علاقه و واکنش مردم را برمی انگیزد.

 

 

رسانه های کلان

رسانه های کلان همان مجلات، روزنامه ها، تلویزیون، رادیو، اینترنت، پست و بیلبوردها هستند. در کنار رسانه های خرد از رسانه های کلان هم استفاده کنید. شکل و هدف آگهی های خود را تغییر داده و در رسانه های مختلف از آنها استفاده کنید. اگر یک آگهی را در مجله چاپ میکنید، می توانید همیشه آن را چاپ مجدد کنید. تبلیغات در مجله به محصولتان اعتبار میبخشد. با چاپ این آگهی ها به معاملات منطقه ای و دائمی دسترسی پیدا میکنید.

در عنوان تبلیغ از مشتری درخواست خرید کنید. تاییدیه سایر مشتریان را در تبلیغ بگنجانید و به مشتریان بگویید که باید برای خرید چه مراحلی را انجام دهند. روی پاکت پستی عبارت « تیزر تبلیغاتی » بنویسید تا مردم آن را باز کنند. یک هدیه هم در پاکت بگذارید تا مشتری را ترغیب کند. ضمانتی هم اضافه کنید تا احتمال هر خطری را از بین ببرد. به سرعت به سوال های مشتریان پاسخ دهید. ارسال کارت پستال با پیام کوتاه تر و هزینه کمتر هم موثر است.

 

درباره برندتان اطلاع رسانی کرده و خدمات باکیفیت ارائه دهید

نام شرکت شما باید در شلوغی های بازار برجسته باشد. قبل از استفاده از نام خود، آن را به صورت قانونی ثبت کنید. یک « لوگو » فورا ماهیت و جوهره برندتان را به مردم می شناساند. طرح های گرافیکی مثل « نشان انگشت شست مسافرانی که در جاده از رانندگان میخواهند آنها را سوار کنند » نمونه‌ایی از لوگوهای معروف هستند.

یک عبارت فراموش نشدنی مثل شعار نایکی « فقط انجامش بده » هم به این لوگو اضافه کنید. این عبارت باید آنقدر کوتاه باشد که در کارت ویزیتتان جا شود. گاهی معرفی برند تنها کاری است که باید برای فروش انجام دهید. تکرار مداوم نام برندتان آگاهی لازم را در مردم ایجاد میکند.

 

بازاریابی چریکی

 

شبکه سازی

با شبکه سازی، نگرش و شخصیت شما به « سلاح بازاریابی » تبدیل می شود. اگر مردم شما را دوست داشته باشند، از خرید از شما لذت می‌برند. چند نیروی فروش استخدام کنید و از هر فروش به آنها کمیسیون بدهید، به این ترتیب این استخدام هیچ هزینه‌ای برایتان نخواهد داشت. با روش های عالی بازاریابی از این فروشنده ها حمایت کنید. برای آموزش دائمی اصول فروش به آنها سرمایه گذاری کنید. سناریوهای فروش را بازی و تمرین کنید تا افرادتان بتوانند با شکایت ها و اعتراض ها درست برخورد کنند.

 

بازاریابی پرهیاهو

بازاریابی پرهیاهو ترکیبی از بازاریابی ویروسی و تبلیغات دهان به دهان است. برندهای معروف نوشیدنی به کارمندان خود پول میدادند تا این نوشیدنی ها را در رستوران ها سفارش دهند و با سروصدا و هیاهو از آنها تعریف کنند. این روش معجزه کرده است. ایجاد هیاهو بر خرید مردم تاثیر میگذارد.

 

 

کلام آخر

به مشتریان علاقه نشان دهید و راه حل هایی به آنها ارائه دهید تا به شما اعتماد کنند. شما با شهرتی که در طول زمان کسب می کنید، برای خود اعتبار می سازید. مردم قبل از خرید از شما باید به کسب وکارتان اعتماد کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *