مدیریت کسب و کار

استرس محل کار

3 گام برای از بین بردن استرس محل کار

استرس محل کار می تواند تأثیرات فیزیکی و روانی بر کارکنان شما داشته باشد. یاد بگیرید چگونه استرس را شناسایی کنید و سپس آن را از بین ببرید. کار برای 66 درصد از کارکنان یک عامل استرس زا بسیار یا تا حدودی مهم است. استرس می تواند تأثیر منفی بر کارمندان از نظر جسمی و روانی، همراه با بهره وری و روحیه آنها بگذارد.

شما می توانید با شناسایی علت اصلی، ارزیابی عادت های ارتباطی خود و انجام کارهای بیشتر برای خود استرس را کاهش دهید.

استرس محل کار اگر کنترل نشود، حتی می تواند به زندگی شخصی کارکنان نفوذ کند و بر روابط دوستانه، خانواده و تفریحات تأثیر بگذارد، که این مشکل را تشدید می کند. کارگری که استرس دارد، کارگری ناراضی است و کارگر ناراضی، کارگری ناکارآمد.

چه چیزی باعث استرس محل کار می شود؟

اگرچه برخی مشاغل نسبت به سایرین استرس زاتر هستند ، اما اکثر کارمندان در مقطعی استرس محل کار را تجربه می کنند. برخی از عوامل استرس زای رایج مرتبط با کار عبارتند از حقوق کم، فرصت های کم برای رشد یا پیشرفت، کار غیرعلاقه یا بدون چالش، فقدان حمایت اجتماعی، فقدان قدرت بر حرفه شما، و انتظارات متناقض یا نامشخص.

سایر علل رایج استرس در محل کار شامل حجم کاری بیش از حد (46%) است. مشکلات با همکاران، سرپرستان یا مشتریان (28%)؛ تعادل ضعیف کار و زندگی (20%)؛ و عدم امنیت شغلی (6%).

علائم استرس محل کار چیست؟

استرس می تواند خود را به طرق مختلف نشان دهد. یک مطالعه نشان داده که استرس باعث کاهش مشارکت کارکنان (33٪) و بهره وری (41٪) و افزایش جابجایی کارکنان (15٪) و غیبت (14٪) می شود. از آنجایی که استرس محل کار می تواند از نظر جسمی و روحی شما را تحت تاثیر قرار دهد، مهم است که به علائم مختلف توجه کنید.

علائم فیزیکی

ممکن است علائم فیزیکی مانند سردرد، معده درد، کمردرد، افزایش ضربان قلب، خستگی و اختلالات خواب را تجربه کنید.  استرس مزمن می تواند منجر به اضطراب، بی خوابی، فشار خون بالا و سیستم ایمنی ضعیف شود. چنین استرسی همچنین به شرایط سلامتی از جمله افسردگی، چاقی و بیماری قلبی کمک می کند.

این مشکل را تشدید می کند، افرادی که استرس بیش از حد را تجربه می کنند اغلب به روش های ناسالم با آن برخورد می کنند، مانند پرخوری، مصرف غذاهای ناسالم، کشیدن سیگار، یا سوء مصرف مواد مخدر و الکل.

استرس محل کار

نشانه های روانی

استرس با ایجاد افسردگی، اضطراب و تحریک پذیری می تواند بر شما تأثیر روانی بگذارد. ممکن است احساس خستگی کنید، خلق و خوی کوتاه تری داشته باشید، یا در تمرکز یا تصمیم گیری مشکل داشته باشید. استرس همچنین می تواند باعث رفتارهای پرخاشگرانه، نوسانات خلقی، بی حوصلگی و ناامیدی شود.

چگونه استرس محل کار را از بین ببریم؟

ممکن است تغییر شغل به خاطر سلامتی شما امکان پذیر نباشد – یا حتی ضروری نباشد، پس چه کار دیگری می توانید انجام دهید؟ در اینجا چند راه برای کاهش استرس در محل کار آورده شده است .

 1. علت را شناسایی کنید.

ممکن است ساده به نظر برسد، اما شناسایی منابع استرس شما می تواند روند بهبودی را آغاز کند. خودآگاهی به شما کمک می کند تا چیزهایی را که باعث ایجاد حالات استرس زا در ذهن می شوند شناسایی کنید تا بتوانید راه های بهتر و سالم تری برای مقابله پیدا کنید.

از آنجایی که دلایل زیادی برای استرس وجود دارد، مهم است که فهرستی از زندگی شخصی و شغلی خود تهیه کنید تا مشخص شود کدام عوامل بیشترین استرس را در شما ایجاد می کنند. هنگامی که فهرستی از عوامل استرس زای اصلی ایجاد کردید، می توانید شروع به برنامه ریزی یک مسیر روشن برای حذف یا کاهش آنها کنید.

 1. با همکاران خود معاشرت کنید.

هنگامی که متوجه شدید که استرس ناشی از کار بر شما سنگینی می کند، نحوه کار و تعامل خود با همکاران خود را ارزیابی کنید. تغییرات جزئی در شیوه های ارتباطی و کاری شما می تواند ارتباط بهتری با اطرافیانتان برقرار کند و کمی اضطراب را از بین ببرد.

آیا با همسالان خود روابط دوستانه ای دارید یا پشت صفحه رایانه خود رد می شوید و از تماس خودداری می کنید؟ لزومی ندارد که یک فرد کاملا اجتماعی باشید و هر هفته یک ساعت شاد باشید، اما صحبت های کوتاه با همکارانتان ممکن است به شما کمک کند آرامش داشته باشید. سوژه های روشن و جالب را مطرح کنید و گفتگو را شروع کنید.

 1. از وسایل الکترونیک فاصله بگیرید.

استفاده از دستگاه تلفن همراه خود مجموعه ای از عوامل استرس زا را به همراه دارد. تماس‌های تلفنی مداوم، پیامک‌ها و به‌روزرسانی‌های ایمیل بسیار زیاد شده‌اند، به‌ویژه زمانی که در حال پاسخ دادن به پیام‌ها پس از ساعت کاری شب هستید. اگرچه ممکن است مواردی وجود داشته باشد که مجبور شوید بعد از ساعت‌ها با تیم خود در ارتباط باشید، اما به نفع شماست که از زمان استراحت شایسته خود برای استراحت و شارژ مجدد استفاده کنید. این کار می تواند نه تنها به کاهش استرس کمک کند، بلکه از فرسودگی کارمندان نیز جلوگیری کند .

 1. فهرستی از کارهای دست نویس داشته باشید.

برای موفقیت و تندرستی عمومی، انجام کار با فهرست کارهایی که باید انجام دهید ضروری است. در عصر دیجیتال، تصور نوشتن وظایف روزانه ممکن است خسته کننده، بیهوده و غیر ضروری به نظر برسد. فهرست اولویت‌ بندی شده و دست ‌نویس مهم‌ترین کارهایتان به شما کمک می‌کند طرح کلی تری از اینکه روزتان را چگونه بگذرانید، به دست آورید.

 1. برای کارهای روزانه خود برنامه ریزی کنید.

اگر تمام روز فقط بر روی کار تمرکز کنید و هرگز به خود فرصتی برای انجام کارهای مربوط به کار اختصاص ندهید، به احتمال زیاد دچار استرس می شوید. برنامه‌ های روزانه خود را حتما داشته باشید و واقعاً به آنها پایبند باشید.

به پیاده روی بروید، قهوه بخورید یا زمانی را برای نشستن و صرف ناهار اختصاص دهید. همه این چیزها به شما زمان می‌دهد تا ذهنتان را آرام کنید، به مغزتان استراحت بدهید از هر کاری که روی آن کار می‌کنید و استرس را کاهش دهید. وقفه هایی که بیش از یک ساعت طول نمی کشد، بهره وری شما را کاهش نمی دهد و به خصوص اگر در موقعیتی کار کنید که خلاقیت مهم است، مفید است.

استرس محل کار

 1. با خود مهربان باشید.

وقتی درگیر پروژه‌ ها و مهلت‌ های استرس‌زا هستید، فکر به تمام شدن و آسودگی بعد از آن کار دشوار است. حتی تکالیف بلندمدت نیز در نهایت به پایان می رسد، بنابراین شما فقط باید به راه خود ادامه دهید و به یاد داشته باشید که چالش هایی که اکنون با آن روبرو هستید، زمانی که در نهایت بر آنها غلبه کنید، کوچک و بی اهمیت به نظر می رسند.

کاری که کارفرمایان می توانند برای کاهش استرس در محل کار انجام دهند

استرس بیش از حد در محل کار نه تنها برای سلامت کارکنان، بلکه برای کارفرمایان نیز مضر است. استرس شغلی در نتیجه تصادفات، غیبت، جابجایی کارمندان، کاهش بهره وری، موارد غرامت کارگران ، و هزینه های پزشکی، حقوقی و بیمه ای دارد . کارفرمایان می توانند استرس بیش از حد محل کار را با این اقدامات کاهش دهند:

 • اهداف واقع بینانه ایجاد کنید.
 • به طور واضح با کارمندان ارتباط برقرار کنید.
 • غرامت عادلانه ارائه دهید .
 • یک تعادل سالم کار و زندگی را مدل کنید.
 • دستاوردها را بشناسید.
 • به کارکنان غربالگری استرس بدهید.
 • برنامه هایی را ترویج کنید که سلامت و ورزش را تشویق می کنند.

9/ آبان/1402

2 دیدگاه در “استرس محل کار

 1. شهین گفت:

  مدتی بود دچار استرس بودم این مطلب چقد کاربردی بود مرسیییی

  1. شعبانی گفت:

   خواهش میکنم.موفق باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *