مدیریت کسب و کار

بوت استرپینگ

بوت استرپینگ چیست؟

بوت استرپینگ وضعیتی را توصیف می کند که، در آن یک کارآفرین شرکتی را با سرمایه اندک و با تکیه بر پولی غیر از سرمایه گذاری های خارجی راه اندازی می کند. گفته می شود زمانی که فردی تلاش می کند شرکتی را از طریق منابع مالی شخصی یا درآمدهای عملیاتی شرکت جدید تأسیس کند، راه اندازی می شود. Bootstrapping همچنین روشی را توصیف می کند که برای محاسبه منحنی بازده کوپن صفر از ارقام بازار استفاده می شود.

چگونه یک کسب و کار را بوت استرپ کنیم

قبل از راه‌ اندازی یک شرکت نوپا، صاحبان کسب‌ و کار باید ابتدا ارزیابی کنند که آیا بوت استرپینگ برای فعالیت‌ هایشان منطقی است یا خیر. ممکن است راه اندازی شرکتی که برای تشکیل به سرمایه گذاری اولیه بالایی نیاز دارد، از نظر مالی امکان پذیر نباشد. برخی از کسب و کارها نیز ممکن است چرخش موجودی آرام تری داشته باشند، به این معنی که پول نقد ممکن است برای مدت زمان طولانی تری آزاد نباشد.

یک طرح کسب و کار ایجاد کنید

اگر بوت استرپینگ منطقی باشد، اولین قدم برای صاحب کسب و کار، تشکیل یک طرح تجاری است. این طرح تجاری باید شامل یک بودجه مالی باشد که جریان های نقدی مورد انتظار و خروجی را برای چند سال آینده مشخص کند. یک صاحب کسب و کار ممکن است تصمیم بگیرد که در مراحل مختلف رشد شرکت، مقدار متفاوتی از سرمایه نیاز به بوت استرپ دارد.

برنامه حفظ درآمد را تعیین کنید

یکی از جنبه‌های حیاتی طرح راه‌اندازی بوت استرپ، تعیین چگونگی چرخه درآمد از طریق یک شرکت است. به عنوان مثال، در مرحله راه اندازی، 100٪ عملیات ممکن است با پول نقد بوت استرپ تامین شود تا زمانی که شرکت از مشتریان درآمد کسب کند. یک مالک باید از قبل تصمیم بگیرد که چگونه از آن درآمد استفاده شود (یعنی برای هدایت رشد کسب و کار، “بازپرداخت” مالک، و غیره).

شناسایی منابع از کجا می آیند

به منظور بوت استرپ، مالک باید تصمیم بگیرد که منابع از کجا می آیند و چه گزینه هایی از بوت استرپ را می خواهند دنبال کنند. به عنوان مثال، مالک ممکن است تصمیم بگیرد از پول نقد خود استفاده کند، از کارت اعتباری شخصی خود استفاده کند، از زمان خود برای صرفه جویی در سرمایه استفاده کند، یا شیوه های تجاری را برای تطبیق با دوره رشد تنظیم کند. صاحب کسب و کار باید توجه داشته باشد که هر یک از این گزینه ها مضرات خاص خود را دارند (یعنی ممکن است سرمایه از دست برود، زمان قابل بازیابی نباشدو مهم تر از همه تجارت محدود ممکن است رشد شرکت را متوقف کند).

بوت استرپینگ

استراتژی های بوت استرپینگ

همه عملیات بوت استرپ از استراتژی های یکسانی استفاده نمی کنند. فرصت‌ های مختلفی وجود دارد که استارت‌ آپ‌ها می‌توانند از آن برای به دست آوردن موقت منابع مورد نیاز خود استفاده کنند تا زمانی که عملیات قوی‌تر شود.

در اینجا برخی از رایج ترین استراتژی های بوت استرپینگ آورده شده است:

مشارکت در برابری شخصی

میدانیم هنگامی که یک شرکت برای اولین بار تشکیل می شود، اغلب به سرمایه اولیه نیاز دارد. یکی از رایج‌ ترین شکل‌ های راه‌اندازی این است که موسس کسب‌وکار سرمایه شخصی را به عنوان سرمایه‌گذاری مالی اولیه در شرکت مشارکت می‌دهد. گاهی اوقات، بسته به صنعت و استراتژی عملیاتی کسب و کار، یک موسس باید در مراحل مختلف در روزهای اولیه یک شرکت سرمایه خود را تامین کند.

بدهی شخصی داشته باشید

اگر مالک یا موسس سرمایه کافی در اختیار نداشته باشد، ممکن است تصمیم بگیرد برای تامین مالی شرکت وام های شخصی بگیرد. شرکت احتمالاً نمی تواند وام دریافت کند (یا تقریباً به همان شرایط مطلوب وام دریافت کند) زیرا سابقه مالی ثابتی مانند بنیانگذار ندارد. از آنجایی که این روش راه‌اندازی منجر به بدهی شخصی می‌شود، مالک شخصاً مسئول بدهی است و در صورت ورشکستگی و عدم پرداخت وام ممکن است دارایی‌ های شخصی او توقیف شود.

کاهش/اجتناب از هزینه ها

هنگامی که یک شرکت نوپا است، مالک ممکن است با محدود کردن هزینه های شرکت، راه اندازی را انجام دهد. به عنوان مثال، مالک ممکن است شخصاً به جای پرداخت هزینه اضافی برای خدمات تحویل، کالا را به مشتریان در منطقه محلی خود تحویل دهد. در این استراتژی بوت استرپینگ، مالک کاری که انجام می شود محدود نمی کند بلکه نحوه انجام کارها را محدود می کند. اغلب، این استراتژی منجر به تجارت بین سرمایه و زمان می شود. این بدان معناست که مالک حاضر است زمان خود را قربانی کند زیرا امکان دارد سرمایه کم بیاورد.

روابط تجاری را تشکیل دهید

یک شرکت همچنین ممکن است تصمیم بگیرد که اشخاص ثالث یا سایر سرمایه گذاران را برای کمک به تامین مالی عملیات جذب کند. اگرچه این اغلب یک سرمایه گذاری دائمی و بلندمدت است، گاهی اوقات مالکان برای تأمین مالی موقت کسب و کار به توافقات کوتاه مدت متکی هستند. برای مثال، شخص ثالث ممکن است سهام بخرد یا بدهی صادر کند تا بازدهی کوتاه مدت داشته باشد. اگرچه این قرارداد شخص ثالث را در معرض خطر قرار می دهد، اما ریسک کمتری نسبت به سرمایه گذاری بلندمدت بدون بازپرداخت یا شرایط انحلال تعریف شده دارد.

بوت استرپینگ

محدود کردن عملیات تجاری

اغلب اوقات، یک شرکت با محدود کردن موقت کارهایی که شرکت می تواند انجام دهد، راه اندازی می شود. به عنوان مثال، ممکن است فقط اقلامی را بر اساس سفارش پرداخت شده تولید کند . ممکن است فقط به یک منطقه جغرافیایی خاص به دلیل محدودیت های حمل و نقل بفروشد. ممکن است فقط کالاهای خاصی را برای مدت زمان معینی بفروشد تا زمانی که سرمایه لازم برای فروش کالاهای اضافی، سودآورتر اما گران‌تر برای تولید را داشته باشد. یک بنیانگذار باید قبل از باز کردن سایر جنبه های عملیات تجاری، در معیارهایی که امیدوار است به آن دست یابد، استراتژیک باشد.

مزایا و معایب بوت استرپینگ

مزایای بوت استرپینگ

بوت استرپینگ اغلب به مالک اجازه می دهد تا کنترل هزینه های شرکت را به خوبی انجام دهد. اگرچه یکی از گزینه‌ ها پیگیری تامین مالی کوتاه‌ مدت از طرف شخص ثالث است، معمولا ایراد راه‌اندازی فقط به منابع مالک متکی هستند. این بدان معنی است که مالک نیازی به فدا کردن انعطاف پذیری طولانی مدت به دلیل محدودیت های کوتاه مدت ندارد.

بوت استرپینگ ممکن است منجر به سودآوری کوتاه مدت بیشتر شود، زیرا مالک نسبت به هزینه ها بیش از حد آگاه است. به عنوان مثال، مالک ممکن است عمداً از هزینه ها در کوتاه مدت اجتناب کند، اگرچه این هزینه ها مانند نرم افزار و زیرساخت در دراز مدت ضروری هستند.

معایب بوت استرپینگ

همه جنبه های بوت استرپینگ عالی نیستند، به خصوص در دراز مدت. از آنجایی که تامین مالی شرکت ممکن است 100٪ تضمین نشده باشد، خطر شکست کسب و کار افزایش می یابد. به خصوص اگر هزینه های پیش بینی نشده زیادی ایجاد شود. از آنجایی که در بسیاری از زمینه‌ها شرکت ممکن است کوتاهی کند. مانند عدم پیگیری تامین‌ کننده یا خرابی تجهیزات، ممکن است شرکت متوجه شود که زودتر از آنچه که در ابتدا انتظار دارد به سرمایه نیاز دارد.

موسسه مسیر کمال

برای اینکه بتوانید بوت استرپینگ را بر روی کسب و کار خود اعمال کنید باید ابتدا درباره کسب و کارتان ، مبلغ مورد نظرتان برای شروع، شیوه ی شروع کسب و کارتان و موارد دیگر اطلاعات کافی داشته باشید . برای این منظور میتوانید با تماس با مجموعه ی مسیر کمال مشاوره رایگان بگیرید. همچنین برای اطلاع از دوره هایی مثل نوابغ فروش، بازاریابی ، دوره ی بیزینس کوچینگ و دیگر دوره ها با تدریس جناب مهدی حسینی با شماره هایی که در زیر قرار دادیم تماس حاصل بفرمایید.

بوت استرپینگ

071-36233354-55  یا 09170808088

یکسره از 9 صبح تا 7 بعدازظهر

بروزرسانی 5/آبان/1402

22 دیدگاه در “بوت استرپینگ

 1. حمیده گفت:

  سلام خیلی خوب و کامل بود ممنونم

  1. شعبانی گفت:

   درود فراوان. خیلی از توجه شما متشکریم. همیشه در مسیر کمال باشید

 2. Rayehe گفت:

  دوره ی بازاریابی خیلی خوب بود ممنونم از شما

  1. شعبانی گفت:

   درود فراوان. خیلی از توجه شما متشکریم. همیشه در مسیر کمال باشید

 3. neda گفت:

  سایت شما به خوبی اطلاعات مربوط به محصولات و خدماتتان را ارائه داده و به من اطمینان داده که انتخاب درستی می‌کنم.

  1. شعبانی گفت:

   درود فراوان. خیلی از توجه شما متشکریم. همیشه در مسیر کمال باشید

 4. احمدی گفت:

  خدمات مشتری شما بسیار عالی هستند. تیم پشتیبانی به سوالات من با دقت و سرعت پاسخ داده و مشکلات من را سریع حل کردند. تشکر

  1. شعبانی گفت:

   درود فراوان. خیلی از توجه شما متشکریم. همیشه در مسیر کمال باشید

 5. خادمی گفت:

  من دوره ی نوابغ شمارو دارم میام دو جلسه هست . خیلی عالیه ممنون از دوستم که شمارو بهم معرفی کرد

  1. شعبانی گفت:

   درود فراوان. باعث افتخار هست که مارو انتخاب کردید. خیلی از توجه شما متشکریم. همیشه در مسیر کمال باشید

 6. مهرداد گفت:

  چه سایت خوبی دارین تقریبا راجع به همه موضوعی تونستم مطلب پیدا کنم . تشکر

  1. شعبانی گفت:

   درود فراوان. خیلی از توجه شما متشکریم. همیشه در مسیر کمال باشید

 7. راضی گفت:

  ممنون خوب بود

  1. شعبانی گفت:

   درود فراوان. خیلی از توجه شما متشکریم. همیشه در مسیر کمال باشید

 8. علی گفت:

  سلام من یک دوره ی فروش از سایتتون خرید کردم خیلی خیلی کابردی شد واسم

  1. شعبانی گفت:

   درود فراوان. خیلی از انتخاب شما متشکریم. همیشه در مسیر کمال باشید

 9. tara گفت:

  من دانشجوام و خیلی دلم میخواد دوره ی نوابغ شمارو شرکت کنم.
  قیمتش رو محبت میکنید؟

  1. شعبانی گفت:

   درود فراوان دوست عزیز. برای مشاوره میتوانید با شماره های زیر تماس بگیرید . همیشه در مسیر کمال باشید.
   071-36233354-55 یا 09170808088
   یکسره از 9 صبح تا 7 بعدازظهر

 10. ناصر گفت:

  مطالب عااااالیییی

  1. شعبانی گفت:

   درود فراوان. خیلی از توجه شما متشکریم. همیشه در مسیر کمال باشید

 11. khssss گفت:

  مطلب مفیدی بود مرسی

  1. شعبانی گفت:

   درود فراوان. خیلی از توجه شما متشکریم. همیشه در مسیر کمال باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *