مدیریت کسب و کار

طرح تداوم کسب و کار

اصول طرح تداوم کسب و کار چیست؟

اگر یک طرح تداوم کسب و کار نداشته باشید، یک بحران تجاری می تواند هزینه زیادی برای شرکت شما داشته باشد و اعتبار شما را از بین ببرد. مشتریان چندان بخشنده نیستند، به خصوص زمانی که یک بحران تحت تأثیر حوادث درون شرکت یا سایر اشتباهات قابل پیشگیری باشد. اگر می خواهید شرکت شما بتواند تداوم کسب و کار خود را در مواجهه با یک بحران حفظ کند، باید این نوع برنامه را برای حفظ عملکردهای اساسی خود ارائه دهید.

در این پست توضیح خواهیم داد که طرح تداوم کسب و کار چیست، نمونه هایی از سناریوهایی که نیاز به طرح تداوم کسب و کار دارند را بیان می کنیم و الگویی ارائه می دهیم که می توانید از آن برای ایجاد یک برنامه جامع برای کسب و کار خود استفاده کنید.

طرح تداوم کسب و کار چیست؟

یک طرح تداوم کسب و کار، دستورالعمل‌ ها و رویه‌ هایی را مشخص می‌کند که شرکت شما در صورت مواجهه با بحران از آنها پیروی می‌کند. این طرح‌ها شامل رویه‌ های تجاری، نام دارایی‌ ها و شرکا، عملکردهای منابع انسانی و سایر اطلاعات مفیدی است که می‌تواند به حفظ روابط برند شما با سهامداران مرتبط کمک کند. هدف یک طرح تداوم کسب و کار، رسیدگی به هر چیزی از اختلالات جزئی تا تهدیدات تمام عیار است.

برای مثال،

یکی از بحران‌هایی که کسب‌ و کار شما ممکن است مجبور به پاسخگویی به آن باشد، یک طوفان شدید برف است. تیم شما ممکن است از خود بپرسد: “اگر یک طوفان برف زنجیره تامین ما را مختل کند، چگونه تجارت را از سر خواهیم گرفت؟” برنامه ریزی پیش از موعد برای موقعیت هایی مانند این می تواند به کسب و کار شما کمک کند زمانی که با یک بحران اجتناب ناپذیر مواجه می شوید، سرپا بماند.

هنگامی که به تداوم کسب و کار بر حسب کارکردهای اساسی که کسب و کار شما برای فعالیت به آن نیاز دارد فکر می کنید، می توانید شروع به کاهش و برنامه ریزی برای ریسک های خاص در این کارکردها کنید.

طرح تداوم کسب و کار

برنامه ریزی تداوم کسب وکار

برنامه ریزی طرح تداوم کسب و کار فرآیند ایجاد یک برنامه برای رسیدگی به یک بحران است. هنگام نوشتن یک طرح تداوم کسب و کار، مهم است که انواع بحران هایی را که می توانند کسب و کار شما را تحت تاثیر قرار دهند و برای هر کدام یک راه حل آماده کنید، در نظر بگیرید.

چرا طرح تداوم کسب و کار مهم است؟

یک طرح تداوم کسب و کار مهم است زیرا عملیات منظم باید در صورت بروز بحران ادامه یابد – و گاهی اوقات، به ویژه در طول یک بحران. داشتن یک برنامه تداوم کسب و کار در صورت بروز هر نوع بحران در حفظ عملیات شما مفید خواهد بود.

مدیریت تداوم کسب و کار

مدیریت تداوم کسب و کار بر برنامه تداوم کسب و کار نظارت می کند و در صورت نیاز تغییرات لازم را در آن ایجاد می کند. این نوع مدیریت، تهدیدهای بالقوه برای یک شرکت و اینکه چگونه هر یک از این تهدیدها ممکن است بر عملکردهای تجاری تأثیر بگذارد را تعیین می کند. بر اساس این یافته ها، مدیریت تداوم کسب و کار می تواند برنامه تداوم شرکت را برای مقابله با خطرات احتمالی جدید تغییر دهد.

یکی از مسئولیت هایی که تیم های مدیریت تداوم کسب و کار دارند برنامه ریزی برای بازیابی بلایا است. بازیابی بلایا جزئی از طرح تداوم کسب و کار است که به طور خاص بر مسائل محصول تمرکز دارد. علاوه بر آن، مدیریت تداوم کسب و کار شامل مدیریت بحران، برنامه ریزی اضطراری و مدیریت اضطراری نیز می شود.

انواع تداوم کسب و کار

 1. عملیاتی

تداوم عملیاتی به این معنی است که سیستم ها و فرآیندهایی که کسب و کار شما به آنها متکی است می توانند بدون اختلال به کار خود ادامه دهند. از آنجایی که این فرآیندها برای عملیات تجاری حیاتی هستند. مهم است که در صورت بروز اختلال، برنامه‌ای داشته باشید تا بتوانید از دست دادن درآمد را به حداقل برسانید.

 1. فن آوری

سازمان هایی که برای اجرا به فناوری متکی هستند، می خواهند از یکپارچگی و تداوم آن سیستم ها اطمینان حاصل کنند. به عنوان مثال، در حالی که عملکرد Google Drive در محدوده کنترل شما نیست. سیستم‌ های داخلی زیادی وجود دارند که می‌خواهید آنها را حفظ و کاهش دهید، مانند داشتن یک سیستم ذخیره‌ سازی فایل آفلاین برای دسترسی به اسناد مهم.

 1. اقتصادی

تداوم اقتصادی به این معنی است که کسب و کار شما همچنان می تواند در طول اختلالات احتمالی به سوددهی خود ادامه دهد. هر کسب و کاری فراز و نشیب های خود را دارد، بنابراین یکی از کارهایی که باید انجام دهید. این است که سازمان خود را برای سناریوهای منفی که ممکن است به نتیجه نهایی برسد، در آینده محافظت کنید.

 1. نیروی کار

تداوم نیروی کار به این معنی است که شما همیشه کارکنان کافی و کارکنان مناسب برای انجام کارهایی که از درهای شما می‌گذرد. به خصوص در مواقع بحرانی خواهید داشت.

طرح تداوم کسب و کار

 1. ایمنی

تداوم نیروی کار فراتر از برنامه ریزی نقش های مناسب و استخدام افراد مناسب برای ایفای آنها است. برای اینکه آنها هر روز ظاهر شوند و عملکرد خوبی داشته باشند، باید برای انجام این کار احساس امنیت کنند. این شامل ایجاد یک محیط کاری راحت و اطمینان از این است که، حتی در زمان بحران، افراد ابزارهای مورد نیاز برای موفقیت و احساس حمایت در محل کار را دارند.

 1. محیط زیست

تداوم محیطی به این معنی است که تیم شما می تواند به طور موثر و ایمن در محیط کار خود عمل کند. این می تواند به معنای در نظر گرفتن تهدیدات احتمالی برای دفتر فیزیکی یا دفتر مرکزی شما باشد و در صورت بروز این مسائل، برنامه های عملی ارائه دهید.

 1. امنیت

شما می خواهید کارمندانتان ایمن باشند. شما همچنین می خواهید کارمندان و دارایی های تجاری شما نیز ایمن باشند. نقض های امنیتی می تواند صدمات عمده ای به عملیات، ایمنی و شهرت شما وارد کند. تداوم در این حوزه به معنای اولویت دادن به امنیت کارکنان و ایمنی اطلاعات مهم تجاری و برنامه های اقدام در صورت به خطر افتادن اطلاعات است.

 1. شهرت

رضایت مشتری و شهرت خوب می تواند به چرخ طیار شما کمک کند و منجر به افزایش درآمد شود. با این حال، روی دیگر این سکه این است که یک شهرت خدشه دار می تواند آسیب زیادی به بار آورد.

تداوم شهرت به معنای نظارت مداوم بر مکالمات در مورد برند یا کسب و کار شما، اولویت دادن به رضایت مشتری و ارائه برنامه های عملیاتی برای اصلاح شرایط در صورت زیر سوال رفتن شهرت شما است.

تداوم کسب و کار در مقابل بازیابی فاجعه

تفاوت بین برنامه‌های بازیابی بلایا و تداوم در این است که: برنامه‌ های بازیابی فاجعه، برنامه‌های فنی هستند که به طور خاص بر بهبود پس از شکست متمرکز شده‌اند. در حالی که برنامه‌ های تداوم کسب‌وکار روابط را در طول بحران مدیریت می‌کنند. طرح های بازیابی بلایا به عنوان بخشی از طرح تداوم کسب و کار فراگیر ایجاد می شود.

مسیر کمال

طرح تداوم کسب و کار

آقای مهدی حسینی بنیانگذار موسسه ی مسیر کمال یکی از بهترین مربی های کوچینگ کسب و کار شیراز با برگزاری دوره های کاربردی نظیر بازاریابی و فروش تلفنی در شیراز ،بهترین دوره بیزینس کوچینگ در شیراز، دوره نوابغ فروش شیراز ، دوره ی کسب و کار و … در تمام این سالها بر این بوده که برای شما عزیزان برنامه های جامعی در زمینه ی کسب و کار و بیزینس شما تدوین کند. آموزشهای لازم برای شروع کسب و کار، فروش بیشتر و در کل موفقیت بیشتر در بیزینس شما اجرا کند. برای اطلاع از دوره های مسیر کمال میتوانید با شماره های زیر تماس بگیرید.

071-36233354-55  یا 09170808088

نوشته های مشابه

16 دیدگاه در “طرح تداوم کسب و کار

 1. محمد گفت:

  مطالب کاربردی و خوبی قرار می‌دید واقعاً باید ازتون ممنون باشم

  1. مدیریت سایت گفت:

   درود فراوان. خیلی از توجه شما متشکریم. همیشه در مسیر کمال باشید.

 2. صادق گفت:

  سلام وقت بخیر کلاس‌های حضوریتون هنوز توی معالی آباد برگزار میشه؟؟؟

  1. مدیریت سایت گفت:

   درود بر شما. لطفا با شماره 09170808088 تماس بگیرید. یا شماره خودتان رو بفرمایید همکاران با شما تماس بگیرند.

 3. sepide گفت:

  cheghad khooobid shoma aliye mataleb

  1. مدیریت سایت گفت:

   درود فراوان. خیلی از توجه شما متشکریم. همیشه در مسیر کمال باشید.

 4. تارا گفت:

  از سایت خوبتون استفاده می‌کنم. تجربه های شما برام ارزشمنده

  1. مدیریت سایت گفت:

   درود فراوان. خیلی از توجه شما متشکریم. همیشه در مسیر کمال باشید.

 5. هستی گفت:

  دوره ی نوابغ فروشتون عالی بود 👌😍

  1. مدیریت سایت گفت:

   درود فراوان. خیلی از توجه شما متشکریم. همیشه در مسیر کمال باشید

 6. صبا گفت:

  بابت کلاسهای دوره نوابغ زیادی از شما ممنونم چقد که با کیفیت و خووووب بود کاش زودتر باهاتون آشنا شده بودم

  1. مدیریت سایت گفت:

   درود فراوان. خیلی از توجه شما متشکریم. همیشه در مسیر کمال باشید

 7. علیرضا گفت:

  تک هستین توی شیراز . همه جا ازتون میگم خدا واستون بسازه برای من خیلی راهگشا بودین

  1. مدیریت سایت گفت:

   درود فراوان. خیلی از توجه شما متشکریم. همیشه در مسیر کمال باشید

 8. ثمین گفت:

  بسیار خوب بود مطلب

  1. مدیریت سایت گفت:

   درود فراوان. خیلی از توجه شما متشکریم. همیشه در مسیر کمال باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *