مدیریت کسب و کار

درخت تصمیم

درخت تصمیم

درخت تصمیم، نمودارها یا نمودارهای فلوچارت هستند که همه گزینه های تصمیم گیری و نتایج احتمالی آنها را بررسی می کنند. ابزاری است که می‌تواند به کسب‌وکارها کمک کند تا نتایج احتمالی را برای انتخاب‌های تحصیل‌کرده و سنجیده پیش‌بینی کنند. از درخت های تصمیم با روش های دیگر تصمیم گیری برای مرتب سازی نتایج احتمالی استفاده کنید.

ایجاد درخت تصمیم، برخلاف برخی از تکنیک های تصمیم گیری دیگر، یک فرآیند ساده است.

در تجارت، تصمیمات زیادی اتخاذ می شود که نمی توان آنها را ساده گرفت. در این موارد، برای رهبران کسب و کار بسیار مهم است که همه گزینه های خود را به دقت بررسی کنند. یکی از ابزارهای تصمیم گیری تجاری است.

این الگو نمایشی گرافیکی از راه‌حل‌های جایگزین مختلفی است که برای حل یک مسئله معین در دسترس هستند تا مؤثرترین مسیرهای عمل را تعیین کنند.

هر “شاخه” درخت نشان دهنده یکی از نتایج بالقوه یک تصمیم است. زمانی که یک نتیجه جایگزین منجر به تصمیم دیگری شود که شما باید بگیرید، شاخه ها را می توان تمدید کرد. در هر شعبه هزینه های مربوط به هر انتخاب و احتمال وقوع آن گنجانده شده است.

درخت‌های تصمیم به راحتی قابل درک و تفسیر هستند، می‌توانند در کنار سایر روش‌های تصمیم‌گیری مورد استفاده قرار گیرند و به کسب‌وکارها کمک می‌کنند تا برای تمام نتایج ممکن در طول فرآیند تصمیم‌گیری آماده شوند.

از آنجایی که محاسبات زیادی در ایجاد درخت تصمیم دخیل است، بسیاری از کسب و کارها از نرم افزار درخت تصمیم اختصاصی برای کمک به آنها در این فرآیند استفاده می کنند. نرم افزار درخت تصمیم به کسب و کارها کمک می کند تا درختان خود را ترسیم کنند، مقادیر و احتمالات را به هر شاخه اختصاص دهند و هر گزینه را تجزیه و تحلیل کنند.

تعیین اهداف کسب و کار دست یافتنی یکی از اولین گام ها در تصمیم گیری است.

ترسیم درخت تصمیم

درخت‌های تصمیم مفید هستند زیرا به رهبران کسب‌وکار کمک می‌کنند تصویری متعادل از خطرات و پاداش‌های مرتبط با هر اقدام ممکن ایجاد کنند.

درخت تصمیم

هنگام ترسیم ، با یک کادر مربع شروع کنید – که نشان دهنده تصمیمی است که باید بگیرید – در بالا یا سمت چپ یک صفحه. هر گزینه را از آن کادر بیرون می آورید، اگر از بالای صفحه شروع می شود به پایین یا اگر از سمت چپ شروع می شود به سمت راست. در هر خط، گزینه را بنویسید.

 رهبران تصمیم گیری باید نتایج را در انتهای هر خط در نظر بگیرند. اگر نتیجه یک گزینه نامشخص است، یک دایره بکشید. اگر نتیجه به این معنی است که باید تصمیم دیگری بگیرید، یک جعبه کوچک بکشید.

با شروع از مربع‌های تصمیم جدید در نمودار خود، طرح‌هایی را ترسیم کنید که نشان‌دهنده گزینه‌هایی است که می‌توانید انتخاب کنید. از دایره ها، خطوطی را ترسیم کنید که نتایج احتمالی را نشان می دهد.

این روند را تا زمانی ادامه دهید که هر تعداد از نتایج و تصمیمات ممکن را که فکر می‌کنید از تصمیم اصلی ناشی می‌شود، بگیرید.

هنگامی که درخت را ترسیم کردید، آن را تجزیه و تحلیل کنید تا مشخص کنید هر شاخه و نتیجه چه معنایی دارد. مقادیری را به نتایج احتمالی اختصاص دهید و احتمال هر نتیجه را تخمین بزنید. با این اعداد، می توانید محاسبه کنید که کدام گزینه بهترین است.

مزایا

استفاده از درخت تصمیم برای کشف نتایج بالقوه مختلف می تواند مزایای زیادی را به همراه داشته باشد:

  • درک و تفسیر اطلاعات آسان استقالب درخت تصمیم خواندن را برای مردم آسان می کند – حتی کسانی که ممکن است در تجزیه و تحلیل آماری مهارت کافی نداشته باشند .
  • تهیه آن ساده استتا زمانی که اطلاعات در دسترس دارید، ایجاد درخت تصمیم در مقایسه با سایر تکنیک‌های تصمیم ‌گیری فرآیندی ساده است.
  • به پاکسازی داده کمتری نیاز دارد از آنجایی که پس از ایجاد متغیرهای درخت تصمیم، به پاکسازی داده‌های کمتری نیاز است، مواردی که مقادیر از دست رفته و مقادیر پرت اهمیت کمتری در داده‌های درخت تصمیم دارند.

برای موقعیت‌های پیچیده‌تر، می‌توانید درخت‌های تصمیم‌گیری را با سایر تکنیک‌های تصمیم‌گیری، مانند ماتریس تصمیم ، تحلیل پارتو ، تحلیل مشترک و تحلیل SWOT ترکیب کنید .

درخت تصمیم

نمونه هایی از نحوه استفاده مشاغل از درخت تصمیم

درخت‌ های تصمیم به کسب‌وکارها کمک می‌کنند تا از طریق انتخاب‌ها برای تعیین بهترین نتایج برای سازمان‌هایشان کار کنند.  کسب‌ و کارها از درخت‌های تصمیم برای طرح‌ریزی همه نتایج و راه‌حل‌های ممکن استفاده می‌کنند، که می‌تواند به آن‌ها در انتخاب آگاهانه در مواردی مانند موارد زیر کمک کند:

  • کاهش یا گسترش
  • برنامه ریزی جانشینی
  • تغییر مدل های قیمت گذاری یا ارائه محصول
  • گسترش تحقیق و توسعه
  • تصمیم گیری برای فروش کسب و کار
  • جابجایی
  • برون سپاری

الگوهای درخت تصمیم

کسب و کارهایی که علاقه مند به کار بر روی تکنیک درخت تصمیم به تنهایی، بدون کمک نرم افزار اختصاصی هستند، می توانند این الگوهای رایگان را به صورت آنلاین پیدا کنند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *