مدیریت کسب و کار

پیمانکار مستقل

پیمانکار مستقل چیست؟

پیمانکار مستقل شخص یا کسب و کاری است که خدماتی را برای شخص یا تجارت دیگری انجام می دهد. هر دو طرف قراردادی منعقد می کنند که وظایف پیمانکار، دستمزد، نوع کار، میزان کار و موارد دیگر را به وضوح مشخص می کند. این ترتیب بیشتر به کار مربوط می شود تا اینکه پیمانکار  چگونه کار را اجرا می کند.

پیمانکار مستقل با کارمند سنتی که فرآیند استخدام در یک شرکت را طی کرده اند، متفاوت هستند . این شرکت به پیمانکاران خود حقوق می دهد، اما پیمانکاران کارمند نیستند. در عوض، پیمانکار مستقل خود اشتغال است (همچنین به عنوان “کسب و کار برای خود” شناخته می شود). آنها می توانند به طور همزمان برای چندین مشتری کار کنند .

شرکت ها اغلب از پیمانکاران مستقل برای اجتناب از استخدام کارکنان برای نیازهای کوتاه مدت استفاده می کنند.

پیمانکاران و کارمندان مستقل چگونه با هم تفاوت دارند؟

DOL و IRS تعاریف و قوانین مهمی را برای وضعیت پیمانکار مستقل حفظ می کنند:

IRS: IRS فردی را به عنوان یک پیمانکار مستقل در نظر می گیرد که پرداخت کننده فقط نتایج کار را کنترل کند – نه لزوماً نحوه تکمیل آن. پیمانکار مستقل فرم W-9 IRS را تکمیل می کند و یک کارمند فرم مالیات IRS W-4 را تکمیل می کند.

DOL: DOL هنگام تعیین اینکه آیا شخصی یک پیمانکار مستقل است یا خیر، به نوع کار و میزان کنترل بر کار نگاه می کند. همچنین به فرصت کارگر برای سود و زیان، ماندگاری رابطه و موارد دیگر می‌پردازد.

در اینجا برخی از اصول اولیه در مورد پیمانکاران مستقل در مقابل کارمندان آورده شده است.

پیمانکار مستقل

پیمانکاران مستقل

پیمانکاران مستقل خود اشتغال هستند. پولی که به عنوان پیمانکار مستقل به دست می آورند مشمول مالیات خوداشتغالی است . آنها ابزار کار خود را تهیه می کنند و باید فاکتورهایی را برای پرداخت ارسال کنند.

کارمندان

کارکنان خدماتی را که کارفرما کنترل می کند انجام می دهند، از جمله اینکه چه کاری باید انجام شود و چگونه باید تکمیل شود. این تعریف برای کارکنان معاف نیز اعمال می‌شود ، که در صورت قابل قبول بودن نتیجه، استقلال لازم را دارند تا در چارچوب نقش خود عمل کنند.

آنچه برای DOL مهم است این است که آیا کارفرما حق قانونی برای کنترل جزئیات نحوه و زمان انجام خدمات را دارد یا خیر.

در اینجا چند واقعیت صریح در مورد کارمندان آورده شده است:

 • یک کارمند نمی تواند یک پیمانکار مستقل برای کارفرمای خود باشد.
 • درآمد کارکنان عموما مشمول مالیات خوداشتغالی نیست.
 • درآمد کارمندان ممکن است شامل هزینه های نیمه تامین اجتماعی و یا مالیات بر درآمد هم باشد که کارفرما در طول کار پرداخت آن را به عهده میگیرد.
 • این واقعیت را در نظر بگیرید که همیشه کارفرما ابزارهای مربوط به کار و تجهیزات را برای کارمندانش فراهم میکند.
 • با اینکه کارمندان برگه ی ساعت های کاری خود را ثبت میکنند، اما هیچ فاکتوری برای پرداخت ماهیانه به کارفرما ارائه نمی کنند.

نمونه هایی از پیمانکاران مستقل چیست؟

امروزه نمونه‌های معمول بسیاری از وظایف یا نقش‌های قراردادی مستقل در تجارت وجود دارد، از جمله موارد زیر:

نویسندگان و طراحان گرافیک آزاد:

نویسندگان آزاد عموماً به عنوان پیمانکار مستقل کار می کنند، مقاله می نویسند و سپس مقالات را به نشریات می فروشند. به طور مشابه، طراحان گرافیک آزاد ممکن است برای پروژه های یکباره بسیاری از شرکت ها گرافیک ایجاد کنند. محصول کار در یک توافقنامه مشخص شده است و چگونه فریلنسر مناسب می داند تکمیل می شود. این شرکت به ازای هر کار به فریلنسر غرامت می دهد.

مشاوران املاک:

به طور معمول، مشاوران املاک به طور مستقل کار می کنند. با این حال، آنها اغلب در یک شبکه یا آژانس گسترده‌تر کار می‌کنند که به پردازش کمیسیون‌ ها در ازای حمایت از فروش کمک می‌کند.

متخصصان فناوری اطلاعات:

برخی از متخصصان فناوری اطلاعات پیمانکاران مستقل هستند. این می تواند مشکل باشد، زیرا بسیاری از متخصصان فناوری اطلاعات کارمند هستند. اگر آنها کار پروژه کوتاه مدت یا خاص را با جدول زمانی تکمیل انجام می دهند، معمولاً در یک نقش پیمانکار مستقل عمل می کنند.

بهترین روش برای کار با پیمانکاران مستقل چیست؟

هنگام کار با پیمانکاران مستقل، از این استراتژی‌ ها برای دور نگه داشتن خود از آب داغ با IRS استفاده کنید و در عین حال مطمئن شوید که اینکار نیازهای شما را برآورده می‌کند:

با پیمانکاران مستقل مانند کارمندان رفتار نکنید.

ضروری است که فاصله بین پیمانکار و کارمند محو نشود. به پیمانکاران مستقل اجازه ندهید از تجهیزات شرکتی که خودشان باید داشته باشند استفاده کنند. برای مشاغلی مانند نویسندگی و طراحی گرافیک، پیمانکاران معمولاً در محل کار نمی کنند.

از قرارداد کتبی استفاده کنید.

هرگز به یک پیمانکار اجازه ندهید که از طرف شرکت شما بدون یک قرارداد یا توافق کامل اجرا شده شروع به کار کند. این سند رابطه شما با پیمانکار مستقل را مشخص می کند. ضروری است که در طول رابطه خود به پارامترهای آن پایبند باشید.

اجازه ندهید جدول زمانی به شدت طولانی شود.

این یک اشتباه بسیار رایج است که IRS متوجه می شود کارفرمایان با پیمانکاران مستقل مرتکب می شوند. اگر به کار طولانی مدت از طرف پیمانکار نیاز دارید، DOL و IRS در نهایت تعجب خواهند کرد که آیا باید یک کارمند برنامه ریزی شده منظم در آن نقش داشته باشید.

نکته

اگر نگران مدیریت پیمانکاران مستقل هستید، یکی از بهترین برنامه‌ های نرم‌ افزاری نظارت بر کارمندان را در نظر بگیرید ، که معمولاً دارای حالت آزاد برای نظارت بر بهره‌وری کارگران قراردادی از راه دور هستند.

پیمانکار مستقل

مزایا و معایب استفاده از پیمانکاران مستقل چیست؟

کار با پیمانکاران مستقل مزایای زیادی برای مشاغل دارد. با این حال، برخی از نکات منفی نیز وجود دارد که باید در نظر گرفت.

مزایا

سربار کمتر:

در حالی که نرخ های ساعتی یک پیمانکار مستقل اغلب بسیار بیشتر از مبلغی است که به یک کارمند پرداخت می کنید، پیمانکار مسئول هزینه های سربار آنها از جمله تجهیزات، لوازم و فضای کاری است. شما مسئول ارائه آموزش، بیمه درمانی ، مزایا، زمان مرخصی و حقوق، بیمه بیکاری، یا غرامت کارگران نیستید . پیمانکار مالیات خود را پرداخت می کند. آنها همچنین یک فاکتور به شما ارائه می دهند، بنابراین شما مجبور نیستید از طریق بخش حقوق و دستمزد خود بروید.

تخصص:

یک پیمانکار مستقل به طور کلی یک متخصص با مجموعه مهارت های تخصصی در حوزه خود است. به عنوان مثال، نوشتن، طراحی یا فناوری اطلاعات. شما مجبور نیستید روی آموزش کارمندان سرمایه گذاری کنید. پیمانکار معمولاً می تواند به زمین بخورد. این امر به ویژه برای پروژه های کوتاه مدت مفید است، جایی که استخدام و آموزش پرهزینه داخلی ممکن است نیاز بلندمدت را برطرف نکند و بیش از ارزش پایدار آموزش هزینه داشته باشد.

انعطاف‌پذیری:

وقتی قرارداد فعلی شما به پایان می‌رسد، می‌توانید پروژه دیگری را به پیمانکار مستقل پیشنهاد دهید یا اگر مناسب نیست، پیشنهاد دیگری ارائه نکنید. اگر کار پیمانکار را دوست دارید، می‌توانید پروژه‌های بیشتری را بر اساس برنامه زمانی مناسب برای کسب‌ و کارتان به آنها پیشنهاد دهید. در مقابل، اخراج یک کارمند بسیار پیچیده تر است.

منفی

حفظ:

پیمانکاران مستقل معمولاً در یک بازه زمانی روی چندین پروژه از چندین کسب و کار کار می کنند. ممکن است دقیقاً زمانی که به آنها نیاز دارید در دسترس نباشند. همچنین، هر چقدر هم که کار آنها را دوست داشته باشید، یک پیمانکار می تواند تصمیم بگیرد که کار آنها مناسب نیست. و از آنجایی که یک پیمانکار معمولاً در محل کار نمی کند، بعید است که آنها سرمایه گذاری مشابهی را در تجارت شما به عنوان یک کارمند احساس کنند.

مالکیت حق نسخه برداری:

هر کاری که پیمانکار از طرف شما انجام می دهد ممکن است دارایی قانونی شما نباشد، مگر اینکه در قرارداد شما مشخص شده باشد. قوانین کپی رایت را مرور کنید و قراردادهای خود را ساختار دهید تا هرگونه ادعای قانونی در مورد محصول کار را منعکس کند.

بدهی های قانونی احتمالی:

اگر IRS، DOL یا سایر نهادهای حاکم مشکوک باشند که کار یک پیمانکار باید در دسته «کارمند» قرار گیرد، ممکن است حسابرسی شوید. همچنین، از آنجایی که شما پوشش غرامت کارگران را به یک پیمانکار ارائه نمی کنید، اگر آنها در حین انجام وظایف قراردادی آسیب ببینند، امکان طرح دعوای مسئولیت وجود دارد.

پیمانکاران یک راه حل تجاری هوشمند هستند – اگر آن را درست دریافت کنید

استخدام یک پیمانکار مستقل می تواند راهی مقرون به صرفه برای رفع نیازهای تجاری غیر تکراری یا انجام وظایفی باشد که یک کارمند تمام وقت نمی تواند انجام دهد. اگر مراقب قوانین IRS و DOL هستید، یک پیمانکار مستقل می‌تواند یک مکمل عالی برای تیم تجاری شما باشد.

بروزرسانی 7/آبان/1402

16 دیدگاه در “پیمانکار مستقل

 1. حمید گفت:

  سلام در حال حاضر پیمانکاری توی ایران خیلی سخت شده واقعا دنگ و فنگ زیاد داره

  1. شعبانی گفت:

   درود فراوان دوست عزیز. همیشه در مسیر کمال باشید.

 2. ندا گفت:

  دوره نوابغ شما خیلی عالی بود جناب حسینی من خیلی استفاده کردم ممنون از شما

  1. شعبانی گفت:

   درود فراوان دوست عزیز. باعث دلگرمی و خوشحالی هست این دیدگاه شما. همیشه در مسیر کمال باشید.

 3. طاهر گفت:

  سلام و درود بر شما بسیار مطلب خوبی بود از شما تشکر می‌کنم

  1. شعبانی گفت:

   درود فراوان دوست عزیز. باعث دلگرمی و خوشحالی هست این دیدگاه شما. همیشه در مسیر کمال باشید.

 4. شهاب گفت:

  بسیار عالی و کامل

  1. شعبانی گفت:

   درود فراوان دوست عزیز. همیشه در مسیر کمال باشید.

 5. احمد گفت:

  سلام وقت بخیر من مطالب قبلیتون رو هم خوندم تشکر از لطفتون یک مرجع بسیار عالی برای مطالبی مثل بیزینس وکسب و کار.

  1. شعبانی گفت:

   درود فراوان دوست عزیز. باعث دلگرمی و خوشحالی هست این دیدگاه شما. همیشه در مسیر کمال باشید.

 6. نیره گفت:

  دوره بازاریابی شما رو به همه پیشنهاد میدم واقعاً یک دوره کامل که در نهایت به خودت میگی چرا زودتر استفاده نکرده بودم

  1. شعبانی گفت:

   درود فراوان دوست عزیز. باعث دلگرمی و خوشحالی هست این دیدگاه شما. همیشه در مسیر کمال باشید.

 7. کتایون گفت:

  چقدر این مطلب و مطالب قبلیتون خوب بود ممنون بابت زحمتتون

  1. شعبانی گفت:

   درود فراوان دوست عزیز. همیشه در مسیر کمال باشید.

 8. Soraya گفت:

  بسیار عالی

  1. شعبانی گفت:

   درود فراوان دوست عزیز. همیشه در مسیر کمال باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *