مدیریت کسب و کار

دورکاری

دورکاری: آیا شرکت شما باید آن را دائمی کند؟

دورکاری می تواند معانی مختلفی برای مشاغل مختلف داشته باشد، اما به طور کلی، به این معنی است که کارمندان در خانه کار می کنند و برای انجام کارهای خود به ایمیل، کنفرانس ویدیویی، برنامه های پیام رسانی و اینترنت متکی هستند.

مدیران با موضوع دورکاری چگونه کنار می آیند؟

کلید یک نیروی کار مولد و شاد از راه دور، مدیرانی هستند که کار از راه دور را می پذیرند. به همین دلیل است که ارزیابی عملکرد مدیران در طول همه گیری و احساس آنها نسبت به کار از راه دور در آینده بسیار مهم است.

اگر میخواهید مدیر خوب و انعطاف پذیری باشید باید این نکنه را بدانید که دورکاری کارمندان کمک زیادی به شما خواهد کرد. فضای دورکاری در تمام دوران وجود داشته اما اوج آن در میانه یک بیماری همه گیر به اسم کرونا اتفاق افتاد، با توجه به استرس اضافه، سردرگمی و عدم تمرکز کارمندان روی کار شرکت ها به این نتیجه رسیدند که این موضوع دورکاری را جدی بگیرند.

کارمندان از شرایط دورکاری چه انتظاری دارند؟

صاحبان مشاغل و مدیران نیمی از این معادله هستند. کارمندان کسانی هستند که کارهای روزانه را انجام می دهند و می دانند که برای انجام کارهایشان به چه چیزهایی نیاز دارند. وقتی از کارمندان خود در مورد دورکاری نظرسنجی می کنید، از آنها بپرسید که آیا ترجیح می دهند از خانه کار کنند، آیا می توانند کار خود را به همین شکل در خانه انجام دهند، و آیا احساس بی حوصلگی یا خوشحالی می کنند.

کار از راه دور چقدر برای شرکت صرفه جویی می کند؟

کسب ‌وکارها برای کسب درآمد فعالیت می‌کنند، بنابراین هرچه هزینه‌ های بیشتری را بتوانید بدون از دست دادن بهره‌ وری یا روحیه کاهش دهید، بهتر است – به ویژه در طول همه‌ گیری. به همین دلیل است که صاحبان مشاغل کوچک باید از خود بپرسند که آیا دورکاری باعث صرفه جویی در پول آنها می شود تا در مواقعی که نیازی به آن نیست، ارزشمند باشند.

دورکاری02

مزایای دورکاری چیست؟

 1. این می تواند در پول صرفه جویی کند.

صاحبان مشاغل بزرگ سالانه مبلغ قابل توجهی به ازای هر کارمند پس انداز می کنند. در حالی که احتمالاً برای مشاغل کوچک کمتر است، اما همچنان پس انداز جدی است. کاهش هزینه ها از راه های مختلفی حاصل می شود. اجاره فضای اداری، تجهیزات، اثاثیه، وسایل برقی و لوازم همگی می‌توانند برای کسب‌ و کارهای کوچک پول‌ ساز باشند.

 1. کارمندان بهره وری بیشتری دارند.

روحیه پایین کارمندان یک مشکل بزرگ برای بهره وری، کاهش بازده و افزایش غیبت است. دلایل زیادی وجود دارد که ممکن است کارمندان ناراضی باشند، اما یکی از دلایل مهم ایجاد تعادل بین کار و زندگی است. اگر کارمند مجبور نباشد ساعت ها را صرف رفت و آمد به محل کار کند یا بتواند از استرس ناشی از نشستن در ترافیک جلوگیری کند، این کار آسان تر می شود. قبل از اینکه کار از راه دور به طور گسترده اجباری شود، بسیاری از کارفرمایان از آن اجتناب می کردند زیرا فکر می کردند بهره وری آسیب خواهد دید. برعکس ثابت شده است:  کارگران از راه دور  در مجموع بازدهی بیشتری نسبت به کارگران داخل دفتر دارند.

 1. همکاری بیش از آنچه فکر می کنید اتفاق می افتد.

یک ضربه بزرگ در کار از راه دور این است که کارمندان به جای همکاری و برقراری ارتباط با سایرین در تیم خود در خانه های خود محو می شوند. این ممکن است قبل از Zoom، Slack و سایر نرم‌افزارهای کنفرانس ویدیویی وجود داشته باشد  ، اما به لطف فناوری، تغییر به دورکاری در طول همه‌ گیری کرونا باعث از بین رفتن همکاری نشده است.

 1. شما به یک استخر استعداد وسیع تری دسترسی دارید.

کسب‌ وکارها، به‌ویژه شرکت ‌های کوچک‌ تر، مدت‌ هاست که در جذب و حفظ استعدادهای برتر با مشکل مواجه بوده‌اند. آنها به مکانی که در آن فعالیت می کنند، وابسته هستند، که این امر استعدادی را که باید از آن استخراج کنند محدود می کند. وقتی نیروی کار از راه دور دارید، این چالش از بین می رود. به هر حال، زمانی که یک دفتر فیزیکی خارج از معادله است، می توانید افراد را در سراسر کشور – یا حتی در سراسر جهان – استخدام کنید. همچنین به این معنی است که کسب‌ و کار شما می‌تواند افراد دارای معلولیتی را که نمی‌توانند به دفتر فیزیکی برسند، والدین مجردی که خانواده‌ ، بچه و کارها را باهم هندل می‌کنند، و کسانی که توانایی خرید ماشین، استفاده قطار یا اتوبوس برای رفتن به محل کار را ندارند، استخدام کند.

معایب دورکاری چیست؟

 1. تعادل کار و زندگی ممکن است آسیب ببیند.

یک نکته منفی بالقوه در مورد کار کردن این است که اگر مراقب نباشید، مرز بین کار و زندگی خانگی می تواند محو شود. حواس پرتی و مسئولیت های خانوادگی در خانه فراوان است که می تواند به بهره وری آسیب برساند.

دورکاری

 1. همکاری ممکن است از پنجره خارج شود.

یکی از ضربه های بزرگ در نیروی کار از راه دور همیشه همکاری بوده است. مطمئناً جلسات زوم، ساعات شاد مجازی و پیام‌ های فوری وجود دارد، اما گاهی اوقات این تعامل چهره به چهره بسیار مهم است. فقدان همکاری می تواند منجر به کار اضافی، اشتباهات و احساس انزوا شود که می تواند بر روحیه و بهره وری تأثیر بگذارد. به ویژه اگر افراد جوان یا مجرد زیادی در اداره داشته باشید که زندگی اجتماعی آنها به شغلشان وابسته است. احتمالاً چرا PWC در یک نظرسنجی اخیر دریافته است که  50٪ از کارگران در صورت امکان به دفتر می روند .

 1. حواس پرتی می تواند به بهره وری آسیب برساند.

کار در خانه حواس‌ پرتی‌های زیادی را به زندگی کارمندان دعوت می‌کند، چه لباس‌ های شسته‌ شده‌ای که باید جمع شوند و چه همسایه فضولی که تمایل دارد در بدترین زمان از آنجا سر بزند . برای کارمندانی که نمی توانند سر و صدا را قطع کنند، دورکاری ممکن است سخت باشد. شما نمی خواهید حواس پرتی ها بر کیفیت کار تأثیر بگذارد، که در نهایت به نتیجه آسیب می رساند.

 1. کنار گذاشتن کنترل ممکن است سخت باشد.

بسیاری از صاحبان مشاغل تمایلی به کار کارکنان در خانه ندارند، زیرا آنها ایده توقف در دفتر کارمند برای بررسی پیشرفت یا قدم زدن در دفتر برای اطمینان از انجام کار را دوست دارند. فکر دادن خودمختاری به کارمندان می تواند قرص سختی برای برخی از صاحبان کسب و کار باشد – به ویژه آنهایی که به فناوری مشکوک هستند و عادت دارند کنترل داشته باشند و بدانند کارمندان در طول روز چه می کنند. مطمئناً، آنها می توانند نرم افزار نظارت بر کارمندان را نصب کنند ، اما در هر صورت نزدیک شدن به فضای دیجیتال می تواند به روحیه شان آسیب برساند.

دورکاری

آیا باید دورکاری را دائمی کنید؟

هیچ مجموعه ای از قوانین برای صاحبان مشاغل وجود ندارد که هنگام تصمیم گیری برای دائمی کردن دورکاری از آنها پیروی کنند. اما اگر اکثر جعبه‌ های حرفه‌ای و تنها تعدادی از معایب را بررسی کنند، می‌تواند بهترین راه باشد.

بهترین شیوه های دورکاری

اگر شرکتی تصمیم گرفت از دورکاری به عنوان یک روش دائمی داخلی استفاده کند، باید سیاست های جدیدی را در نظر بگیرد. بسیاری از کسب ‌وکارها به اشتباه تصور می‌کردند دورکاری یک ترتیب کوتاه‌مدت در طول همه ‌گیری COVID-19 است و اهداف و اهداف بلند مدتی را تعیین نکرده‌اند. اگر شرکت شما تمام یا بخشی از تیم خود را از راه دور کار می کند، بهترین روش ها را در نظر بگیرید:

روی ابزارهای همکاری سرمایه گذاری کنید.

در ابتدا، بسیاری از شرکت ها به سمت ارائه دهندگان ویدئو کنفرانس مانند زوم هجوم آوردند. اگرچه زوم یک راه حل سریع بود، اما بسیاری از ارائه دهندگان جایگزین دیگر نه تنها از پلتفرم های کنفرانس ویدیویی، بلکه برنامه هایی نیز وجود دارند که تضمین می کنند پروژه های تیمی بدون مشکل پیش می روند .

یک روال ایجاد کنید.

از کارمندان بخواهید که یک فضای کاری در خانه های خود تعیین کنند که به آنها منطقه آرامی بدهد که بتوانند در آن کار کنند. زمان جلسات را زودتر تنظیم کنید و در مورد ساعات کاری منظم برای مدیریت بهتر بهره وری همه توافق کنید. اغلب با کارمندانی که از خانه کار می کنند، ارتباط برقرار کنید، با آنها تماس بگیرید و مطمئن شوید که همه در حال انجام وظیفه هستند.

انعطاف پذیر بمانید

دورکاری در عمل راحت تر از واقعیت به نظر می رسد. کار از خانه برای هر کارمندی چالش هایی دارد. کارفرمایان باید یک ذهنیت انعطاف پذیر اتخاذ کنند. برای رسیدگی به مسائلی که ممکن است پیش بیاید، از جمله مشکلات فنی و اضطراری خانوادگی آماده باشید. با کارکنان در مورد انتظارات صحبت کنید و یک برنامه ارتباطی ایجاد کنید.

سیاست های شرکت خود را تنظیم کنید.

اگر قصد دارید دورکاری را به بخشی دائمی از فعالیت های خود تبدیل کنید، سیاست های شرکت خود را به روز کنید . کارمندان باید بدانند که از آنها چه انتظاری می رود. جلسات آموزشی برای بررسی سیاست های جدید برگزار کنید و با هر یک از کارکنان تأیید کنید که انتظارات شما را درک می کنند.

بروزرسانی 7/آبان/1402

نوشته های مشابه

21 دیدگاه در “دورکاری

 1. وحیده گفت:

  سلام وقت بخیز مطلب خیلی مفید بود تشکر از شما

  1. شعبانی گفت:

   درود فراوان دوست عزیز. باعث دلگرمی و خوشحالی هست این دیدگاه شما. همیشه در مسیر کمال باشید.

 2. فرشته گفت:

  من چندین ساله دارم دورکاری انجام میدم و درسته چالش های خودش رو داره اماخیلی خوبه

  1. شعبانی گفت:

   درود فراوان دوست عزیز. همیشه در مسیر کمال باشید.

  2. شعبانی گفت:

   درود فراوان دوست عزیز. باعث دلگرمی و خوشحالی هست این دیدگاه شما. همیشه در مسیر کمال باشید.

 3. حامد گفت:

  دوره ای ندارید که رفتار با مشتری باید چطور باشه؟

  1. شعبانی گفت:

   درود فراوان دوست عزیز. برای مشاوره میتوانید با شماره های زیر تماس بگیرید . همیشه در مسیر کمال باشید.
   071-36233354-55 یا 09170808088
   یکسره از 9 صبح تا 7 بعدازظهر

 4. شهاب گفت:

  من همیشه عاشق فضای کار هستم یک مدت به خاطر کرونا دورکار بودیم خیلی سخت بود

  1. شعبانی گفت:

   درود فراوان. بسیار خرسندیم که از سایت ما بازدید می نمایید. همیشه در مسیر کمال باشید

 5. مهدی گفت:

  به نکات خوبی اشاره کردین

  1. شعبانی گفت:

   درود فراوان. بسیار خرسندیم که از سایت ما بازدید می نمایید. همیشه در مسیر کمال باشید

 6. ساغر گفت:

  یه پیشنهاد دورکاری داشتم این رو خوندم یکم مطمئن شدم که میتونم از پسش بربیام

  1. شعبانی گفت:

   درود فراوان. بسیار خرسندیم که از سایت ما بازدید می نمایید. همیشه در مسیر کمال باشید

 7. همایون گفت:

  کسانی که دچار افسردگی هستن براشون بهتره توی محیط کار قرار بگیرن دورکاری ایده ی خوبی نیست برای اینجور افراد

  1. شعبانی گفت:

   درود فراوان دوست عزیز. باعث دلگرمی و خوشحالی هست این دیدگاه شما. همیشه در مسیر کمال باشید.

 8. صبا گفت:

  ممنون بابت دوره ی بازاریابی خیلی خفن بود

  1. شعبانی گفت:

   درود فراوان دوست عزیز. باعث دلگرمی و خوشحالی هست این دیدگاه شما. همیشه در مسیر کمال باشید.

 9. فریبا گفت:

  من مدتی دورکار بودم به شدت برام سخت و خسته کننده بود .برای امثال من ک همیشه توی محیط اداری بودیم این موضوع اصلا چیز جالبی نیست

  1. شعبانی گفت:

   درود فراوان دوست عزیز. بله درسته برای افراد مختلف شرایط متفاوت هست. همیشه در مسیر کمال باشید.

 10. بادصبا گفت:

  سلام دوسال پیش دوره ی فروش نوابغ رو شرکت کردم. به جرأت میگم بهترین توی شیراز هستین عالی بود

  1. شعبانی گفت:

   درود فراوان دوست عزیز. باعث دلگرمی و خوشحالی هست این دیدگاه شما. همیشه در مسیر کمال باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *