بازاریابی و فروش

عملیات تجاری

مزایای محک زدن در عملیات تجاری

محک زدن عملیات تجاری شما با معیارهای تعریف شده می تواند به ردیابی پیشرفت و رسیدن سریعتر به اهداف کمک کنددر اینجا مزایای بنچمارک آورده شده است.

کسب‌ و کارها می‌توانند از معیارسنجی در عملیات خود برای سنجش خود با استانداردهای داخلی یا خارجی استفاده کنند.

معیار را می توان برای اندازه گیری پیشرفت داخلی، عملکرد در برابر رقبا و نحوه رتبه بندی فرآیندهای شما در برابر سازمان های در سطح جهانی استفاده کرد. فرآیند محک گذاری شامل شناسایی معیارهای کلیدی، ارزیابی جایی که در حال حاضر هستید، تعیین جایی که می خواهید باشید و ایجاد یک برنامه اقدام برای دستیابی و اندازه گیری اهدافتان است.

در حالی که هر کسب‌وکاری منحصر به فرد است و هیچ دو شرکتی دقیقاً مسیر یکسانی را برای موفقیت دنبال نمی‌کنند، معیارسنجی نقطه شروع محکمی برای اندازه‌گیری عملیاتتان به شما می‌دهد. با تجزیه و تحلیل رقبای خود و مقایسه فرآیندها و پیشنهادات خود با آنها، بهتر می توانید با روندهای صنعت همگام شوید و خواسته های بازار مدرن را برآورده کنید.

بنچمارک چیست؟

معیار در کسب و کار به معنای سنجش کیفیت، عملکرد و رشد شرکت شما با تجزیه و تحلیل فرآیندها و رویه های دیگران است. اگر فکر می‌کنید چیزی وجود دارد که می‌تواند در سازمان شما بهبود یابد، می‌توانید ببینید که چگونه کسب‌وکارتان در برابر «استاندارد» قرار می‌گیرد و مسیری را برای بهبود برنامه‌ریزی کنید، خواه این به معنای کاهش هزینه‌ ها، افزایش کارایی و بهره‌وری یا افزایش درآمد باشد. عملیات تجاری

انواع معیارهای کسب و کار

یک کسب‌وکار می‌تواند از معیار برای اندازه‌گیری حوزه‌های متعددی از فعالیت‌های خود در برابر استانداردهای داخلی و خارجی استفاده کند.

معیارهای داخلی

معیارهای داخلی همه چیز در مورد بهبود کسب و کار شما با مقایسه آن با داده های تاریخی است. چه در حال مقایسه دپارتمان‌ های سازمانی یا شعب مختلف باشید. می‌توانید از معیارهای داخلی برای کشف بهترین و کارآمدترین شیوه‌ها و به اشتراک گذاشتن آنها در سراسر شرکت استفاده کنید.

معیار رقابتی

همانطور که از نام آن پیداست، معیارهای رقابتی در مورد تعیین اهداف مشخص بر اساس آنچه رقبای شما انجام می دهند است. با مطالعه رویه‌ها و استانداردهای کسب‌وکارهای مشابه برای مطابقت یا، در حالت ایده‌آل، فراتر از وضعیت موجود صنعت، کسب‌وکار شما می‌تواند مزیت رقابتی کسب کند.

اگر می خواهید از رقبا جلوتر بمانید و مطلوب ترین محیط کاری را برای کارمندان خود ایجاد کنید، درک آنچه رقبای شما انجام می دهند نه تنها عقل سلیم بلکه ضروری است. کارمندان می‌دانند که در صورت داشتن فرصتی برای رشد – پولی و مهارتی – باید در یک شرکت بمانند و می‌دانند که کارفرمای آنها در حال پیشروی یا جلوتر از رقابت است.

مزایای معیار در کسب و کار

محک زدن یک تمرین یکباره نیست. برای بهره مندی واقعی از این عمل، یک شرکت باید در اندازه گیری مداوم و مداوم فعالیت های کلیدی خود شرکت کند تا اطمینان حاصل کند که به سمت اهداف خود حرکت می کنند.

کسب‌وکارهایی که معیار را به یک روش معمول تبدیل می‌کنند، می‌توانند:

  • به بهبود عملیات داخلی ادامه دهید.

 ارزیابی فرآیندها و رویه‌ های خود، به‌ویژه در برابر استانداردهای داخلی، می‌تواند به تیم شما کمک کند تا سال به سال کارآمدتر و سازنده‌تر شوند.

عملیات تجاری

  • درک کنید که چه چیزی کار می کند و چه چیزی مشکل دارد.

 تجزیه و تحلیل عمیق و کامل از عملکرد گذشته کسب و کار به شما امکان می دهد روندها و الگوهایی را شناسایی کنید که ممکن است در حین وقوع آنها متوجه آنها نشده باشید. نگاهی به این داده ها به شما تصویر واضحی از اینکه چه رفتارها و شیوه هایی نتایج کلی کسب و کار را بهبود می بخشد.

  • اتخاذ یا بهبود عملکرد رقبا

وقتی رقابت خود را مطالعه می کنید، متوجه می شوید که آنها چه کاری انجام می دهند که باعث موفقیتشان می شود. و همچنین در زمینه هایی که در آنها مشکل دارند را بررسی میکنید. با تطبیق بهترین شیوه های رقبا با نیازهای سازمان و انحراف از چیزهایی که مشتریان دوست ندارند، می توانید موقعیت خود را در بازار بهینه کنید و مخاطبان هدف خود را بهتر جذب کنید.

  • با افزایش کارایی هزینه ها را کاهش دهید

بنچمارک اغلب برای بهبود عملکرد از طریق کارایی استفاده می شود. کاهش ضایعات در فرآیندهای خود، چه هزینه های پولی یا زمان و تلاش صرف شده، به شما کمک می کند. تا عملیات خود را ساده کنید و در نهایت به شما کمک می کند تا درآمد بیشتری را حفظ کنید.

  • بر روی شیوه ها و پیشنهادهایی تمرکز کنید که رضایت و وفاداری مشتری را افزایش می دهد

جمع‌آوری بازخورد و داده‌ها از مشتریان (اعم از خودتان یا رقبایتان) به شما بینش بیشتری نسبت به آنچه که آنها دوست دارند و نمی‌پسندند. و اینکه چه کارهایی می‌توانید انجام دهید تا کسب و کارشان را در آینده حفظ کنید، می‌دهد.

یک عملیات تجاری معمولی معیار چیست؟

در ساده‌ترین شکل عملیات تجاری، معیارسازی شامل تعیین اینکه کجا هستید، کجا می‌خواهید باشید و چگونه برنامه‌ ریزی می‌کنید تا به آنجا برسید. در اینجا مروری مختصر از مراحل فرآیند محک زدن است که اکثر کسب و کارها دنبال می کنند:

  1. آنچه را که می خواهید معیار قرار دهید برنامه ریزی کنید.

محک زدن با شناسایی آنچه می خواهید اندازه گیری کنید آغاز می شود. خواه حقوق، فروش، توسعه تیم یا زمینه های دیگر رشد باشد. باید فعالیت هایی را که معیار قرار می دهید و معیارهای کلیدی که برای پیگیری پیشرفت استفاده می کنید، تعریف کنید.

  1. انجام تحقیق برای جمع آوری داده های مرتبط.

هنگامی که می دانید چه چیزی را می خواهید اندازه گیری کنید. می توانید با کارمندان، رقبا، مشتریان و سایر ذینفعان کسب و کار که ممکن است درگیر یا تحت تأثیر قرار گیرند صحبت کنید. شروع گفتگوهای یک به یک یا گروهی یا جمع آوری پاسخ های نظرسنجی از این طرف ها می تواند بازخورد ارزشمندی را برای اطلاع رسانی به فرآیند محک زدن شما ارائه دهد.

  1. داده ها را تجزیه و تحلیل کنید تا ارزیابی کنید که کجا هستید و کجا می خواهید باشید.

با استفاده از تحقیقات و داده های جمع آوری شده خود، می توانید بفهمید که عملکرد فعلی شما در مقایسه با سایر شرکت ها یا بخش ها کجاست و یک هدف مناسب و واقع بینانه برای بهبود تعیین کنید. چیدمان داده‌های خود در قالبی با هضم آسان (مثلا نمودارها) می‌تواند تصویری جامع از هر گونه شکاف در عملکرد شما و اینکه تا چه حد باید برای رسیدن به معیار مورد نظر خود پیش بروید، به شما ارائه دهد.

  1. یک برنامه اقدام تهیه کنید.

این مرحله اجرای فرآیند معیار است که در آن شما گام‌ های عملی را توسعه می‌دهید که شما و سهامدارانتان می‌توانید برای رسیدن به اهداف خود بردارید. تعریف موفقیت و یک برنامه اقدام از قبل به شما مسیر روشنی برای رسیدن به معیارهای خود می دهد.

  1. بر پیشرفت خود نظارت کنید.

در فواصل زمانی منظم، پیشرفت تیم خود را در برابر اهداف تعریف شده در برنامه اقدام خود بررسی کنید. این ممکن است هفتگی، ماهانه، فصلی یا سالانه باشد، اما مهم است که معیارهای خود را به طور مداوم پیگیری کنید. اگر معیارهای خود را برآورده می کنید، به این معنی است که برنامه شما موفق بوده است و باید ادامه دهید. اگر اینطور نیستید، ممکن است لازم باشد برنامه خود را دوباره مرور کنید و مسیر خود را درست کنید.

عملیات تجاری

بروز رسانی: 16/آبان/1402

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *